Konflikty w związku, problemy w pracy czy trudności finansowe, to tylko niektóre z czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na twój nastrój. Czasami to właśnie jedzenie staje się pocieszeniem i to ono pomaga przetrwać trudny dzień. W przypadku osób, które jedzą automatycznie i nawykowo, możemy mówić o jedzeniu emocjonalnym.
Czym jest jedzenie emocjonalne?
Jedzenie emocjonalne to impuls do jedzenia będący odpowiedzią na nieprzyjemne emocje. Taki styl jedzenia może wydawać się nieszkodliwym sposobem radzenia sobie ze stresem lub tym, co złe. Jednak jedząc emocjonalnie, możesz spożywać więcej pokarmów, niż potrzebujesz. Co więcej, możesz dokonywać niewłaściwych wyborów żywieniowych.
Możesz wybierać bardziej kaloryczne produkty ubogie w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jedno z badań dowodzi, że jedzenie emocjonalne może niekorzystnie wpływać na pracę naszego mózgu. Może sprawić, że przestaniemy zauważać kiedy jesteśmy naprawdę głodni, a kiedy przepełnieni. Jedzenie emocjonalne ma niewiele wspólnego z głodem fizycznym. Występuje w odpowiedzi na sygnały emocjonalne lub wzorce zachowań. Chęć jedzenia współwystępuje z silnymi emocjami, a głód pojawia się nagle. W przypadku tego typu zaburzenia, każdą zmianę nastroju mamy chęć zajeść, nawet jeśli dopiero jedliśmy posiłek. Ludzie, którzy doświadczają emocjonalnego jedzenia, mogą spożywać więcej kalorii, niż potrzebują, Jedzą szybkie, często gotowe potrawy, które nie są ani zdrowe, ani pożywne.
Jedzenie emocjonalne – oznaki
O jedzeniu emocjonalnym mówimy wówczas gdy:
- Jesz, gdy jesteś zdenerwowana
- Jesz bardzo szybko
- Masz poczucie winy z powodu zjedzonego jedzenia
- Częściej spożywasz fast-foody
- Przejadasz się
- Masz specyficzne zachcianki żywieniowe
Przyczyny jedzenia emocjonalnego
Zakres emocji, które możemy odczuwać, jest bardzo szeroki. Do emocji, które mogą wywołać emocjonalne jedzenie, możemy zaliczyć:
- Gniew
- Rozpacz
- Niepokój
- Smutek
- Żal
Tak naprawdę emocjonalnego jedzenia może doświadczyć każdy. Jedno z badań z 2019 roku wykazało związek między zmianami w bocznym podwzgórzu a emocjonalnymi wzorcami jedzenia oraz wyższym poziomem reakcji na stres. To, co jesz, gdy jesteś zdenerwowana, nie jest bez znaczenia. Niektóre rodzaje jedzenia mogą wzmacniać emocjonalną reakcję na jedzenie. Badania dowodzą, że niektóre pokarmy mogą uzależniać, a szczególnie problematyczne są wysoko rafinowane cukry i tłuszcze.
Jak przestać jeść emocjonalnie?
To problem, którego nie należy bagatelizować, choć dla niektórych może wydawać się błahostką. Zacznij od skonsultowania się z lekarzem rodzinnym, umów się na wizytę do dietetyka lub do specjalisty od zdrowia psychicznego. Poszukaj też grupy wsparcia.
Postaraj się znaleźć alternatywne strategie radzenia sobie ze stresem. Badanie z 2018 roku wykazało, że ćwiczenia mogą zmniejszyć wpływ negatywnych emocji, które prowadzą do emocjonalnego zajadania się.
Zobacz także: Niejedzenie śniadania zwiększa ryzyko stresu i rozwoju depresji
Stres nie tylko powoduje niechciane negatywne emocje, ale może również zakłócać świadomość głodu i sytości organizmu. Zauważenie tych sygnałów może pomóc w walce z przejadaniem się. Jedzenie emocjonalne może być automatyczne, dlatego warto dokładniej mu się przyjrzeć i zastosować się do poniższych strategii.
Strategie uważnego jedzenia obejmują:
- zwracanie uwagi na to, czy jesteś głodna i kiedy się najesz
- jedzenie powoli
- branie małych kęsów i delektowanie się każdym z nich
- prowadzenie dziennika jedzenia i myślenie o tym, co jesz.