Go to content

Wybierz siebie już dziś: 5 trudnych decyzji, które sprawią, że będziesz szczęśliwsza

5 trudnych decyzji, które sprawią, że będziesz szczęśliwsza
fot. Katii Boshop/Pexels

Ponieważ prawda jest taka, że nie zawsze będziesz priorytetem dla innych – lub dla całego świata – i dlatego musisz być priorytetem dla siebie. Naucz się szanować siebie, dbać o siebie i stać się swoim własnym systemem wsparcia. Twoje potrzeby mają znaczenie. Zacznij się z nimi spotykać. Nie czekaj, aż inni cię wybiorą. Wybierz siebie już dziś!

Skup się tylko na tym co DZIŚ

Jeśli będziesz walczyć jednocześnie z tym, co dziś, wczoraj i jutro, życie stanie się przytłaczająco intensywne i skomplikowane. Skup się na dziś. To nie bieżąca sytuacja doprowadza cię do szaleństwa, ale żal i uraza z powodu czegoś, co wydarzyło się wczoraj lub strach przed tym, co może przynieść jutro. I nieważne, czy uzasadniony, czy tylko wyimaginowany. Konieczne jest zatem, aby pozwolić sobie żyć tylko w jednym dniu na raz – tylko dzisiaj – właśnie tu i teraz.

Ta sama strategia odnosi się również do twoich celów – nie muszą być tak imponujące i zawiłe, że aż cię przerażają. Jeśli opierają się na tym, co nadaje sens twojemu życiu, a nie tylko na tym, co myślisz, że „powinnaś” robić, praca nad nimi będzie łatwiejsza każdego kolejnego dnia.

Wybierz siebie i: traktuj sprawy mniej osobiście

Nie byłabyś człowiekiem, którym jesteś dzisiaj, gdyby nie każde jedno doświadczenie życiowe. Popełnianie błędów i zawodzenie ludzi od czasu do czasu nie jest złe – to część bycia człowiekiem. Kiedy zdasz sobie sprawę z tej prawdy i zaakceptujesz ją, otworzysz się na fakt, że nie wszystko dotyczy ciebie.

Pomyśl o tym, kiedy ostatnio byłaś dla kogoś niemiła. Czy to przez niego, czy przez ciebie? Być może po prostu miałaś wtedy zły dzień, prawda? Jeśli ktoś cię skrzywdzi, są szanse, że sam wcześniej został zraniony. Więc staraj się nigdy nie brać niczego zbyt osobiście. Większość ludzi może dać innym tylko to, co sami otrzymali. Wszystkie twoje działania i intencje powinny pochodzić z dobrego serca, ale nie każdy da ci to samo i to jest całkowicie OK.

Zdecyduj się być OK z tym, że nie zawsze jest OK

5 trudnych decyzji, które sprawią, że będziesz szczęśliwsza
fot. Kristina Paukshitete/Pexels

Chociaż prawdą jest, że życiowe wyzwania czynią nas silniejszymi i że w końcu wszystko będzie dobrze… nie zawsze jest dobrze tu i teraz. Czasami bycie NIE OK jest wszystkim, co możemy zarejestrować w naszych zmęczonych mózgach i obolałych sercach. To normalne. Ta emocja jest ludzka.

Prawda jest taka, że ​​nie jest w porządku, gdy ktoś, na kim ci zależy, już nie żyje, nie oddycha i nie daje światu swoich niesamowitych darów. To nie jest w porządku, kiedy wszystko się rozpada i jesteś pogrzebany głęboko we wraku życia, którego nie planowałaś. Nie jest OK, gdy stan konta bankowego jest bliski zeru, bez wyraźnych oznak obiecującej możliwości zarobku. To nie w porządku, gdy ktoś, komu ufałaś, zdradza cię i łamie ci serce. To nie jest w porządku, kiedy jesteś wyczerpana emocjonalnie do tego stopnia, że ​​nie możesz rano wstać z łóżka. To nie jest w porządku, gdy jesteś pochłonięta niepowodzeniem, wstydem lub żalem, jakiego nigdy wcześniej nie znałaś.

Ci, którzy mają siłę, by odnieść sukces na dłuższą metę, są tymi, którzy budują solidny fundament z tego, co dało im życie. Nie bój się, że na chwilę się rozpadniesz. Ta sytuacja to też szansa na rozwój i przebudowę.

Szukaj wsparcia we właściwych miejscach

Czy jeśli masz ochotę na sushi, idziesz do baru mlecznego? Nie. Przecież wiesz dobrze, że go tam nie serwują. Nie mieliby nawet odpowiednich składników, nawet gdyby mieli dobrą wolę je dla ciebie przygotować.

Pomyśl teraz o ludziach, do których idziesz, kiedy pragniesz wsparcia, otuchy, wskazówek, zdrowej informacji zwrotnej lub po prostu kochającego, słuchającego ucha. Do kogo się zwracasz? Do osoby, która ma w swoim „menu” to, czego potrzebujesz, czy do tej, która serwuje zupełnie co innego i daje ci tylko rozczarowanie? No właśnie.

Wybierz siebie i przyjmij postawę, która pozwoli ci na rozwój

Ludzi niepokoją nie rzeczy, które im się przydarzają, ale opinie, które tworzą na temat tych rzeczy. Kiedy napotykamy przeszkody, niepokój lub smutek, nigdy nie przypisujmy tego innym, ale sobie – to słowa Epikteta. Co oznaczają? Że spokojna i silna psychicznie osoba to nie ktoś, kto zawsze jest w dobrej sytuacji, ale raczej ktoś, kto zawsze ma dobre nastawienie w każdej sytuacji.

Zatem niezależnie od sytuacji chodzi o wybór: czy pozwolę, by mnie to zdenerwowało? Czy zdecyduję się zrobić to źle czy dobrze? Czy zdecyduję się zostać czy odejść? Czy zdecyduję się krzyczeć czy szeptać? Czy zdecyduję się zareagować, czy poświęcę czas na uważną reakcję?