Go to content

Jak zmienić koniec w początek czegoś nowego? 8 zasad i dwa słowa, które ci pomogą

fot. Omer Cetin/Pexels

Kiedy nie znajdujesz już motywacji do kontynuowania czegoś – czy to pracy, czy relacji, musisz odpuścić i zacząć od nowa. Ważne, żeby nie mylić zaczynania od nowa z poddaniem się. Dwa małe słowa pomogą ci uwolnić się od przeszłości i poprowadzić cię do nowego początku. Brzmią: „od teraz…”.

A zatem od teraz:

Pozwól odejść rzeczom, na które nie masz wpływu
Większość rzeczy/ludzi/spraw jest częścią twojego życia tylko dlatego, że wciąż o nich myślisz. Zrozum to. To, co pozytywne wydarzy się w twoim życiu, kiedy emocjonalnie zdystansujesz się od tego, co negatywne. Przestań kurczowo trzymać się tego, co bolesne. Nie pozwól, aby to, na co nie masz wpływu, kolidowało z tym, co zależy od ciebie.

Zaakceptuj rzeczywistość
Życie jest proste tak na co dzień. Sprawy dzieją się dokładnie we właściwym momencie. Straty są rekompensowane zyskami. Nie musi to być dla nas przyjemne, ale będzie się łatwiej żyło, jeśli to zaakceptujemy. Zwróć uwagę na swoje podejście do życia. Możesz albo żałować, albo się radować – wybór należy do ciebie.

Zmieniaj zdanie
Zmiana jest jak oddech — naturalna. Pierwszym krokiem w kierunku pozytywnych zmian jest zmiana nastawienia. Przygotuj się na to, co pozytywne. Przygotuj się na postęp i „nowe”. Pozwól porwać się temu, co nieznane. Rozwój jest niemożliwy bez zmian. Jeśli chcesz zmienić zdania, nie dasz rady zmienić niczego w swoim życiu.

Odpoczywaj
Siła nie polega na nieustannym braniu na siebie ciężarów, zmaganiu się z żalem czy wstydem. Siła polega na wyborze własnej ścieżki, życiu z konsekwencjami i uczeniu się na błędach. Czasami dajesz z siebie wszystko, ale i tak nie wychodzi. To naprawdę wszystko, co możesz zrobić. Nie poniosłaś porażki — po prostu nauczyłaś się, czego nie robić. Więc odpocznij, przegrupuj siły i zacznij od nowa.

Fot. iStock

Wykorzystuj szanse
Dokonanie dużej zmiany w życiu lub spróbowanie czegoś nowego może budzik lęk. Ale czy wiesz, co jest jeszcze bardziej przerażające? Żal, że się nie spróbowało. Strach ma wielkie oczy. Przekonujemy się o tym raz za razem, więc dlaczego miałybyśmy pozwalać mu sobą rządzić? Żyj tak, żeby nie żałować niewykorzystanych szans, miłości, której do siebie nie dopuściłaś czy tego, że nie byłaś tu i teraz.

Kontynuuj wspinaczkę
Nikt, kto stoi właśnie na szczycie góry, nie spadł tam z nieba. Dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy na nie pracują. Zyskujesz pewność siebie i stajesz się silniejsza z każdym doświadczeniem, w którym naprawdę zmuszasz się do zrobienia czegoś, o czym nie sądziłeś, że w ogóle dasz radę. Jeśli stoisz w miejscu pomiędzy, nie możesz lub nie chcesz się cofnąć, ale boisz się ruszyć do przodu, pamiętaj, że piękny widok z samego szczytu wymaga zrobienia jeszcze kilku kroków.

Doceń siebie
Każdy sukces wymaga jakiejś godnej walki, aby się tam dostać. Doceniaj się za to, że wyciągasz wnioski z doświadczeń i za to, jak daleko dzięki swojej pracy doszłaś. Rozwijasz się, zmieniasz się. Wykorzystuj swoje rozczarowania, aby cię motywowały, a nie frustrowały. Pamiętaj, że masz kontrolę nad tym, jak dzisiaj reagujesz na życie.

Doceń, jak ważny jest każdy krok
Prawie nic w życiu nie jest w 100% złe. Cokolwiek zrobiłaś dzisiaj, jest istotne, bo od tego zależy jutro.. Bądź więc z siebie dumna i zauważaj swoje postępy. Może nie jesteś tak dobra, jak chciałabyś być czy lub tak wspaniała, jak pewnego dnia będziesz, ale dzięki wszystkim lekcjom, które pobrałaś po drodze, jesteś o wiele lepsza niż kiedyś.