Go to content

„Nie myśl o bólu, który czułaś. Pomyśl o sile, jaką się wykazałaś”. Te wzmacniające afirmacje powtarzaj sobie każdego poranka

Wzmacniające poranne afirmacje są jednym z najprostszych i najpotężniejszych narzędzi rozwoju osobistego.
fot. Candice Picard/Unsplash

Dlaczego rano? Poranek jest ważny. To podstawa, na której zbudowany jest dzień. I dlatego musimy uważać na to, jak i co mówimy do siebie, kiedy się budzimy. To, co mówimy sobie rano, stanowi dużą część tego, co słyszymy przez resztę dnia.

Zbyt często tęsknimy za bardzo wąskim i wybiórczym zakresem doświadczeń życiowych — zabawnymi chwilami, szczęśliwymi sytuacjami, rzeczami, które sprawiają, że czujemy się komfortowo. A jednak pełen zakres naszej rzeczywistości jest często zupełnie inny. Życie daje nam szeroki wachlarz doświadczeń, które wywołują uczucia, od smutku, przez żal, dumę, złość, miłość, samotność… aż po szczęście, podekscytowanie i wiele innych. Wszystkie te uczucia są częścią bycia żywym, oddychającym człowiekiem.

Możemy więc zbuntować się przeciwko niesprawiedliwości życia — niesprawiedliwości konieczności radzenia sobie ze stratą, konieczności przeżywania trudnych chwil, konieczności czucia się samotną, niewygodną i zdenerwowaną. Albo możemy przyjąć każde doświadczenie, jakie daje nam życie, w tym wszystkie nasze wzloty i upadki — wszystkie błogie i bolesne chwile oraz wszystko pomiędzy. Życie jest nie tylko szczęśliwe i wygodne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest wszechstronne, w pełni funkcjonalne i prawdziwe.

Codzienne afirmacje na lepsze życie

Wzmacniające poranne afirmacje są jednym z najprostszych i najpotężniejszych narzędzi rozwoju osobistego.

Jedni nazywają je afirmacjami, inni modlitwami lub przypominajkami. Jedno jest wspólne – te pozytywne poranne przypomnienia utrzymają cię na właściwej drodze, uspokoją myśli, pobudzą kreatywność i produktywność. W końcu nauczysz się, że spokój nie oznacza przebywania w miejscu, w którym nie ma chaosu, kłopotów ani trudnych warunków — spokój oznacza przebywanie pośród tych wszystkich rzeczy i pozostawanie w spokoju umysłowym i emocjonalnym.

Co powiesz na wyzwanie? Wybierzmy jedno z tych przypomnień każdego ranka, a następnie siedźmy w ciszy przez kilka minut, powtarzając je sobie po cichu. Zobaczmy, jak robienie tego w każdy zupełnie przeciętny dzień stopniowo zmienia sposób, w jaki myślimy o zwrotach akcji w życiu…

Afirmacje na dobry dzień i dobre życie

Kochaj to, co robisz, dopóki możesz robić to, co kochasz. Kochaj to, gdzie jesteś, dopóki możesz być w miejscu, w którym kochasz być. Kochaj ludzi, z którymi jesteś, dopóki możesz ich mieć przy sobie. To jest sposób na znalezienie szczęścia, okazji i spokoju.

Im jesteś starsza, tym bardziej jesteś obecna. Życie rozbudza cię w miarę upływu lat. Zdajesz sobie sprawę, na ile bezsensownych dramatów zmarnowałaś czas?

Nie jesteś tą samą osobą, którą byłaś rok temu, miesiąc temu, a nawet tydzień temu. Cały czas się rozwijasz. To właśnie jest życie. A doświadczenia, które wydają się trudne, kiedy przez nie przechodzisz, są tymi, na które spojrzysz kiedyś z wdzięcznością. Wdzięcznością za to, jak daleko zaszłaś.

Szczęście to porzucenie założenia, że twoje życie ma teraz wyglądać tak, a nie inaczej i szczere docenianie go za wszystko, czym jest. Na koniec tego dnia, zanim zamkniesz oczy, uśmiechnij się i bądź spokojna tam, gdzie jesteś i wdzięczna za to, co masz.

Rozejrzyj się i bądź wdzięczna, tu i teraz. Za zdrowie, za rodzinę, za przyjaciół, za swój dom. Nic nie trwa wiecznie.

Nie chodzi o to, by wyzbyć się wszystkich negatywnych myśli, uczuć i sytuacji życiowych. To niemożliwe. Chodzi o to, byś zmieniła sposób, w jaki na nie reagujesz.

Szczęście nie zaczyna się od związku, wakacji, pracy czy pieniędzy. Zaczyna się od ciebie. Jeśli chcesz, aby twoje życie było szczęśliwsze, musisz zmienić swoją obecną postawę. To, jak radzisz sobie ze stresem w każdej chwili, decyduje o tym, czy na końcu czeka cię szczęście.

Ostateczną miarą twojej mądrości i siły jest to, jak spokojna jesteś w każdej sytuacji. Spokój jest faktyczną supermocą. Zdolność do niereagowania przesadnie i niebrania rzeczy do siebie sprawia, że twój umysł jest czysty, a serce spokojne, co natychmiast daje ci przewagę.

Nie zawsze będziesz priorytetem dla kogoś, dlatego musisz być priorytetem dla siebie. Naucz się szacunku do siebie samej, naucz się o siebie troszczyć. Twoje potrzeby są ważne. Nie czekaj, aż ktoś się tobą zajmie. Sama się sobą zajmij już dziś.

Kiedy patrzysz wstecz, nie myśl o bólu, który czułaś. Pomyśl o sile, jaką się wykazałaś i bądź wdzięczna za to, jak daleko zaszłaś. Wiele przeszłaś, ale też bardzo przez to dojrzałaś.

Rzuć sobie wyzwanie i przyjmij swoje życie takim, jakie ono jest

Przyjmowanie życia z całym jego „dobrodziejstwem” daje nam ciągłą świadomą w nim obecność. Daje nam to, że jesteśmy otwarte i wrażliwe, łagodne dla siebie w chwilach, gdy nie jest łatwo. To akceptacja życia takim, jakie ono jest i siebie takich, jakimi jesteśmy.

To nieoczekiwanie, że zawsze będzie działo się coś wspaniałego. To nie jest łatwe, ale warto nad tym popracować.