Mamy tendencję do normalizowania zachowań bliskich mówiąc: „On taki jest”, „To dla niej typowe”. Tyle tylko, że w niektórych przypadkach nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę usprawiedliwiamy zachowania, które nigdy nie powinny być tolerowane.
To tak jak cała masa butów stojąca przy drzwiach wejściowych, do których tak się przyzwyczaiłaś, że już ich nie widzisz. Tymczasem powinniśmy być wyczuleni na te zachowania, które działają na nas destrukcyjnie. Odśwież swoją głowę, spojrzenie na innych i zobacz, czy któreś z tych toksycznych zachowań nie jest używane wobec ciebie.
Marginalizacja twoich myśli i uczuć
To czysta i prosta manipulacja, która umniejsza to, co czujesz, co myślisz. Ktoś śmieje się z ciebie mówiąc, że nie obchodzi go, co uważasz? A może twierdzi, że twoje uczucia są nieistotne lub śmieszne? Że jesteś „zbyt wrażliwa”, „zbyt emocjonalna”? To nie jest normalne zachowanie. Każdy, ale to każdy, na kim ci zależy, kto twierdzi, że cię kocha powinien odnosić się z szacunkiem do twoich emocji i opinii, choć nie zawsze musi się z nimi zgadzać.
Dyskredytuje cię
Jak często słyszysz: „Ty nigdy”, „Ty zawsze”?, a za tym litanię wszystkiego, co ktoś uważa za twoje braki? To nigdy nie jest w porządku, jeśli w relacji jesteś oczerniana, odrzucana, kiedy ktoś na każdym kroku wytyka ci twoje wady, błędy, wyśmiewa się z ciebie wśród znajomych mówiąc, jaka jesteś beznadziejna, bo ostatnio przesoliłaś ziemniaki, nie powinnaś tego tolerować. Nie usprawiedliwiaj takiego zachowania, nie mów, że jest zestresowany pracą, sfrustrowany nią. Usprawiedliwienie to zachęcenie do tego, by nadal to robił.
Gaslighting
Czyli użycie siły, gdy w relacji to ty jesteś uważana za słabszą lub dającą się łatwiej zmanipulować. Tę formę toksycznego zachowania stosują czasami rodzice używając wobec swoich dzieci siły autorytetu albo kontrolujący dorośli. Jeśli ktoś kwestionuje postrzeganie przez ciebie rzeczywistości, wmawiając ci, że źle zrozumiałaś, że ci się wydawało, że to twój wymysł – bądź ostrożna. Bo możemy się pomylić raz w ocenie sytuacji, ale drugi… raczej nie. Ufaj przede wszystkim sobie i nie daj sobie wmówić, że czarne jest białe.
Traktuje cię z pogardą
Kpiny, wyszydzanie, wyśmiewanie, a nawet przewracanie oczami, gdy coś mówisz, to wyraz pogardy wobec ciebie. Takie zachowanie ma doprowadzić do jednego – kontrolowania cię i zwątpienia we własne racje. Zapamiętaj – każda zdrowa relacja wymaga wzajemnego szacunku, a brak pogardy powinien być dla wszystkich żelazną zasadą.
Obwinia cię za to, co czuje
To kolejny sposób na manipulowanie tobą. Gdy słyszysz, że przez ciebie ktoś jest smutny, zmartwiony, nie czuje się pewnie, nie zaczynaj od razu przepraszać i pogrążać się w poczuciu winy. Oceń realnie sytuację. Każdy powinien brać odpowiedzialność za to, co czuje, a nie obwiniać innych. To tak jakbyś ty powiedziała: „Jestem gruba, bo kazałeś zjeść mi ciastko”. Zaraz, zaraz – nikt do gardła siłą ci go nie wepchnął, prawda?
Manipuluje twoją niepewnością
Ta sztuczka jest zbliżona do gaslightingu, jednak idzie krok dalej, bo ma na celu powstrzymanie cię od mówienia, zamknięciu cię z twoimi emocjami i kontrolowaniu. Taka osoba wykorzystuje fakt, że wie, co cię rozgniewa, co wyprowadzi z równowagi, kiedy poczujesz się winna. Użyje tej wiedzy, żebyś stała się posłuszna i przepraszająca. Jest to trudne do wyłapania w relacji, ale jeśli odczuwasz niepokój, nadmierne poczucie winy, lęk – już to powinno cię zastanowić i zmusić do refleksji nad daną relacją.
Nie próbuje rozwiązać problemu
To, że ktoś nie chce cię wysłuchać, porozmawiać, omówić wasze problemy, jest jednym z najbardziej toksycznych zachowań, jednocześnie cię frustrującym i poniżającym. Najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić jest wzięcie odpowiedzialności za czyjąś odmowę rozmowy, wmówienie sobie, że znowu wybrałaś nieodpowiedni czas, a może zły był twój ton głosu. To nie twoja wina. To zachowanie manipulacyjne, które ponownie ma doprowadzić do przejęcia nad tobą i tą relacją kontroli.
Wszystkie te zachowania nigdy nie powinny pojawić się w zdrowym i szczęśliwym związku. Jeśli ktoś cię nadużywa, jeśli sprawia, że przestajesz mówić to, co naprawdę myślisz i czujesz, jeśli wątpisz, czy masz rację, zrób krok w tył, z dystansem przyjrzyj się tej relacji i oceń, czy jest ona dla ciebie właściwa.
źródło: Pyschocentral