Go to content

Szczęśliwej drogi, już czas… 20 sygnałów, że nadeszła pora, by przestać myśleć o przeszłości i ruszyć do przodu

Fot. iStock / South_agency

Żeby to było takie proste…Zamknąć całą bolesną przeszłość w szklanej kuli, wyrzucić ją daleko za siebie i ruszyć do przodu, z czystą kartą. Zacząć od nowa, zapomnieć, znowu być tym, kim chcesz, dążyć do tego, o czym marzyłeś. Nie martwić się już tym, co dawno skończone, zamknięte, na co i tak nie masz już wpływu. Skąd wiedzieć, kiedy nadeszła pora, by odpuścić, zostawić za sobą doświadczenia z przeszłości i znowu oddychać pełną piersią?

Te wszystkie silne emocje, które odczuwasz na myśl o różnych, trudnych wydarzeniach, odcisnęły na tobie mocne piętno. Nie tylko negatywne, przecież przeszłość to także dobre momenty, twoje sukcesy i spotkania w ludźmi, których nigdy nie zapomnisz, ale których, z jakiegoś powodu, nie ma już w twoim życiu. Warto pielęgnować to, co pozytywne. Złe myśli, żale, ciągłe analizowanie porażek i nie wpływają budująco na twoje „tu i teraz”.

20 sygnałów, że nadeszła pora, by przestać myśleć o przeszłości i ruszyć do przodu

1. Ludzie i / lub środowisko wokół ciebie sprawiają, że czujesz się wyczerpany emocjonalnie i masz świadomość, że to się nie zmieni, dopóki nie podejmiesz radykalnych kroków.

2. Zatraciłeś radość, a także ciekawość świata i ludzi, robiąc to, co kiedyś kochałeś. Nadszedł czas, aby znaleźć coś innego, co cię zainspiruje i odzyskać poczucie satysfakcji.

3. Sytuacja, w której się znalazłeś sprawiła, że musiałeś zrewidować swoje podstawowe przekonania, a słowo „moralność” zyskało w twoim słowniku nową definicję. Przypomnij sobie kim jesteś i jakie wartości wyznajesz.

4. Masz poczucie smutku, stagnacji i monotonii, które dosłownie nie pozwalają ci być szczęśliwym i cieszyć się prostą codziennością.

5. „Grasz” zadowolenie i udajesz, że sytuacja, w której się znalazłeś jest dla ciebie sprzyjająca, ale głęboko wewnątrz masz świadomość, że działasz i trwasz w niej wbrew sobie.

6. Boisz się zmian, ale zamiast podjąć radykalne kroki stale analizujesz trudny, obecny stan i szukasz pretekstu, by zostać tu, gdzie jesteś.

7. Czujesz, że twoje marzenia przestały się liczyć, że żyjesz „z dnia na dzień”, bez większego celu, akceptując jedynie to, co przynosi ci los. Nie masz poczucia sprawczości.

8. Rozpaczliwie pragniesz być znów wolnym. Zastanów się nad tym – dzieje się tak dlatego, że obecna sytuacja sprawia, że czujesz się zniewolony.

9. To jak żyjesz, nie ma nic wspólnego z tym, czego od życia oczekiwałeś i o czym marzyłeś.

10. Częściej jesteś nieszczęśliwy niż szczęśliwy, częściej płaczesz niż się śmiejesz.

11. Twoje myśli wciąż wracają do przeszłości, teraźniejszość i przyszłość zajmują cię mniej, wydają ci się zbyt odległe lub niemożliwe do zaplanowania i opanowania.

12. Stale błagasz kogoś, by się zmienił na lepsze lub oczekujesz tego samego od jakiejś sytuacji.

13. Obecna sytuacja wywołuje w tobie uczucie nudy, osłabienia lub pustego samozadowolenia i fałszywej dumy, brak ci motywacji.

14. Wspomnienia wywołują więcej bólu niż radości, mimo to, stale do nich wracasz.

15. Nieustannie powtarzasz te same, szkodliwe dla ciebie wzorce zachowań, pakując się w te same kłopoty (np. wchodząc w podobne, toksyczne relacje).

16. Czujesz się odizolowany od innych, nierozumiany, nieakceptowany, zaniedbywany, czujesz, że znalazłeś się wśród niewłaściwych dla ciebie ludzi.

17. Ktoś, z kim jesteśmy, powoduje, że zaprzestałeś osobistego rozwoju.

18. Podejmujesz wielokrotnie jakiś wysiłek, ale nie widzisz efektów.

19. Stale poświęcasz się dla drugiej osoby, ale nie dostajesz tego samego w zamian.

20. Zaniedbałeś inne, osobiste relacje z powodu jakiejś osoby lub sytuacji. Ranisz tym innych i samego siebie.

Większość decyzji o radykalnych zmianach jest trudna. Szczególnie wtedy, gdy zmiany te pociągają za sobą rozstanie z bliskim człowiekiem lub grupą osób, zmianę środowiska, pracy. Jednak tylko świadoma decyzja o tym, że oto nadszedł czas, by „ruszyć dalej” i zostawić za sobą przeszłość, pozwoli ci znów żyć pełnią życia.


Na podstawie: powerofpositivity.com