Macierzyństwo Psychologia Związek

Kupiłam bilet, nie próbuj mnie zatrzymać. Zbyt długo odkładałam swoje szczęście na później. Ja żona, matka

Listy do redakcji
Listy do redakcji
27 grudnia 2016
Fot. iStock/myshkovsky
 

Moje dni są do siebie podobne. Rano wchodzę do łazienki ostatnia. Ostatnia, bo to ja dokręcam niedokręcone pasty do zębów, spłukuję zabrudzoną umywalkę, zbieram z podłogi mokre, rozrzucone ręczniki, składam w kostkę piżamy. Nie patrzę w lustro, nie lubię siebie takiej „domowej”, w tym burym, ciepłym szlafroku. Nie lubię takiej siebie, ale przecież nie ma już innej mnie. Nie pamiętam też tej, którą byłam dawno temu, zanim poznałam mojego męża, zanim urodziły się nasze dzieci. Tej, która pragnęła czegoś dla siebie.

Kiedy drzwi za moim mężem i  naszym starszym synem się zamkną, usiądę jeszcze na chwilę przy kuchennym stole, zamyślę się, popiję kilka łyków zimnej kawy i obudzę młodszego syna. Pół godziny potem wyjdziemy razem do przedszkola. Dostanę pięć godzin tylko dla siebie. Przetłumaczę kilka stron powieści dla mojego wydawnictwa, w międzyczasie zrobię zakupy, wstawię zupę pomidorową, posegreguję pranie, posprzątam. Pięć godzin to bardzo mało. Potem pójdę do szkoły i do przedszkola po dzieci, podam im obiad, odrobimy razem lekcje. Wróci mój mąż i zapytam go o nowy projekt. Odpowie jak zawsze, konkretnie, szczegółowo i obrazi się, gdy na chwilę odwrócę wzrok. „W ogóle cię to nie obchodzi” – stwierdzi. Poproszę go, żeby powtórzył, podam mu herbatę w jego ulubionym kubku. Zrobię wszystko, by poczuł, że jest ważny.

To wszystko nie jest niczym niezwykłym, prawda? „To” właśnie robią matki i żony, które pracują w domu. Powinnam być szczęśliwa, mam męża, mam dwóch synów. Kocham ich. Są moim życiem, a to życie składa się właściwie tylko z tego, co oni po sobie zostawią i na co czekają, kiedy wrócą do domu. Ze wszystkiego, czego potrzebują. Te rozrzucone ręczniki, te niepozmywane talerze, te wyprasowane koszule (wiem, nie umiałam „wychować sobie” faceta) – jestem za nie odpowiedzialna. Wakacje nad jeziorem i ferie zimowe w górach – to ja je organizuję. Kolacje dla przyjaciół mojego męża, przyjęcia urodzinowe dla moich dzieci, świąteczny obiad dla całej rodziny – wszyscy wiedzą, że dam z siebie wszystko.

Tworzę dobry, ciepły dom. Tego przecież chciałam. Domu, w którym dzieci mają poczucie bezpieczeństwa, dwudaniowy obiad i miłość. Związku, w którym nie ma zdrad, tylko pewność, że zawsze będziemy razem. Mam wszystko dla innych i nic dla siebie. Bo nigdy nie potrafiłam wyciągnąć po to „coś dla siebie” ręki. Przez całe piętnaście lat mojego małżeństwa, najważniejsi byli oni – najpierw mój mąż, miłość mojego życia, potem synowie. Nie nauczyłam ich tego, że ja też jestem ważna.

Odczuwam to każdego dnia.

Kiedy mój mąż wraca do domu, nie pyta mnie jak minął mój dzień i czy jestem zmęczona. Nigdy nie interesował się moją pracą, uważając ją za „fanaberię”.  Chociaż w dniu urodzin dostaję od niego buziaka i pieniądze w kopercie „na coś ładnego”, nie czuję nigdy, że to wyjątkowa data. W ciągu piętnastu lat naszego małżeństwa nie zrobiłam ani jednej rzeczy dla swojej przyjemności (nie liczę zjedzonych po kryjomu czekoladek). I choć daję z siebie każdego dnia wszystko, co najlepsze, nie dostaję tego w zamian. Nie choruję, tak bardzo boję się przekonać, że nikt o mnie nie zadba. Nie planuje wyjścia do kina, bo nie chcę słyszeć wyrzutów, że nie mam ochoty spędzać czasu z rodziną.

Od roku czuję, że jestem na równi pochyłej. Nie potrafię odnaleźć radości w kontakcie z moimi dziećmi, w dbaniu o dom, we wszystkim, co było moim marzeniem. Jestem zmęczona. Jestem tak bardzo zmęczona, że zapominam spakować synowi kanapek do szkoły. Jestem także samotna do bólu.

W życiu masz zawsze wybór – słyszałam od małego. Sama decydujesz, którą drogą podążysz, co pozostanie ci bliskie, co trzeba będzie poświęcić, z czego zrezygnować, a przy czym pozostać. Sama kreujesz swoją rzeczywistość, masz wpływ na to, czy będziesz szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Nie wykorzystałam swojej szansy tak, jak powinnam. Zabrakło zdrowego egoizmu, zamiast dążyć do poczucia szczęścia, wolałam zadowalać najbliższych.

Trzy miesiące temu, zrobiłam coś, czego nie potrafię wytłumaczyć. Wbrew rozsądkowi, wbrew sumieniu i wbrew sobie samej, kupiłam bilet na pociąg i zarezerwowałam pokój w pensjonacie. Jutro wyjeżdżam w góry. Jestem przerażona. Podobno to dobrze. Przeczytałam, że tam, gdzie są zmiany, tam musi być lęk. A ja niczego bardziej nie pragnę, niż tych zmian. Zawsze wydawało mi się, że takie historie wydarzają się na kartach powieści, albo w filmach. A jednak tego Sylwestra, pierwszy raz od piętnastu lat, spędzę z przyjaciółką. Moje dzieci i mąż zostaną w domu. Wyjdę wcześnie, kiedy będą spali. Zostawię list, kilka słów, bo wiem, że mój mąż więcej nie przeczyta. Nigdy nie chciał czytać kartek, które zostawiałam, próbując nawiązać rozmowę o tym, jak czuję się w tym związku.

To ja pierwsza wejdę do łazienki i tym razem, spojrzę w lustro, choć boję się,  żeby w z tej drogi nie zawróciła mnie myśl o dzieciach. W głowie powtarzam jak mantrę: „wszystko będzie dobrze”.

Chcę wierzyć, że to się uda. Bo jeśli nie uda, niebawem całkiem zniknę. Proszę, nie zatrzymuj mnie.


Macierzyństwo Psychologia Związek

Miałam marzenia, cele aspiracje a jakoś życie mnie stłamsiło. 🎉 Akcja „Mówię dość niezrealizowanym postanowieniom noworocznym”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
28 grudnia 2016
Fot. iStock
 

Postanowienia Noworoczne skąd ja to znam. Niby nigdy jakiejś oficjalnej na piśmie listy nie składałam ale sama przed sobą bardzo często. I to chyba gorsze, bo listę można wyrzucić, spalić, a to w nas zostaje dłużej znacznie dłużej niż po upływie kolejnego roku. W zasadzie pod koniec tego roku robię podsumowanie 5 lat mojego nowego życia, życia  w małżeństwie, w nowym miejscu.

Męża mam super tu w tej kwestii jest wszystko w porządku. Ale już mieszkanie, praca pozostawia wiele do życzenia. Nic nie jest tak jak powinno. W zasadzie do tej pory mi to nie przeszkadzało. jakoś leciało z roku na rok. Ale teraz jakieś ogromne wypalenie we mnie nastąpiło. CHCĘ ZMIAN.

Nie mam zamiaru porywa się  z motyką nać słońce i snuć jakieś wielkie plany, które jak zwykle będą trudne do zrealizowania. Stawiam na konkrety. I wiem, że jak tego nie zrealizuje to będzie złe. Już gorzej nie mogę się czuć sama przed sobą. Po pierwsze praca – od tego zaczyna się wszystko.

Możliwości się zmieniają, jak jest praca i kasa. A tak to tkwię w tym niczym sensownym. Mieszkanie wynajmowane, mała klitka i jeszcze szykują się podwyżki i praca na pół etatu prawie 30 km. Wszystko to mija się  z celem. Nie tego dla siebie, dla nas chciałam. Miałam marzenia, cele aspiracje  a jakoś życie mnie stłamsiło, mój brak odwagi i taka zła stagnacja udupiły mnie do reszty, sprowadziły do parteru. Nie jestem w ogóle zadowolona  z tej części mojego życia, ważnej części.

Już dziś pisze CV i jeszcze  w starym roku rozsyłam i szukam pracy. Nie po to męczyłam się na studiach 5 lat, by teraz czuć się nikim i być wyzyskiwanym za marne grosze.Wiem jak będzie lepsza praca znowu dostanę wiatru w żagle, bo wtedy możemy pomyśleć o nowym lokum nawet na własność. Kolejna ważna sprawa to dentysta, coś co również nie może czekać dłużej i większa sprawność, bo za szybko i za łatwo się męczę. Stawiam realne cele, takie które jestem w stanie zrealizować i które mogą odmienić nasze życie na lepsze. Więcej odwagi, Nowy Rok nowe możliwości.

Tak wiele zależy od nas samych.

autorka: Ania Ostrowska


Dołącz do akcji
„Mówię dość niezrealizowanym postanowieniom noworocznym!”

Co trzeba zrobić?

ZADANIE KONKURSOWE: 

Napiszcie do nas o waszych marzeniach, planach na nowy rok – skąd się wzięły, jak chcecie je zrealizować i kiedy.

Najciekawsze listy opublikujemy, nagrodzimy i będziemy mocno trzymać kciuki, byście w nowym roku osiągnęli to, co zaplanujecie.

Listy prosimy wysyłać na adres [email protected] dołączając oświadczenie:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Czas trwania akcji: 21.12.2016 – 15.01.2017. Ogłoszenie wyników nastąpi do 22.01.2017 roku.

Nagrody:

COLLAGEN

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

(COLLAGENSHOP.PL)

2 x  COLLAGEN NUTRI CLINIC

>W 100% naturalny produkt, posiada pozytywną opinię farmaceutyczną i fizjoterapeutyczną. Przyjmowanie COLLAGENU zwiększa efekty zabiegów liftingujących i ujędrniających w gabinetach kosmetycznych.​

AVENE

ZESTAW Serenage Krem na dzień_png ZESTAW Serenage Rewitalizujący balsam pod oczy_png

(www.eau-thermale-avene.pl)

2 x zestaw X- MASS

GABINET KOSMETYCZNY „Lakier do paznokci”

wilanow 2
(www.lakierdopaznokci.com)

2 x  komplet manicure i pedicure, czyli wykonanie zabiegów manicure i pedicure z dowolnie wybranym lakierem (lakier zwykły albo utwardzany w lampie) oraz kosmetyki  i lakiery niespodzianka, jako upominek.
wilanow 3
Odwiedźcie „Lakier do paznokci” na Facebooku

NOBLEMEDICA

royal-acerola acerolinki-naturalna-witamina-c-dla-dzieci.jpg

(WWW.NOBLEMEDICA.PL)

2 x zestaw ACEROLA plus ACEROLINKI

noble medica

Miraflores

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2 1

(www.miraflores.pl)
1 x zestaw NATURIGIN, składający się z:
– dowolna organiczna farba do włosów,
– certyfikowany organiczny szampon do włosów
– certyfikowana organiczna odżywka do włosów

Farba Naturigin – Farba do włosów, do samodzielnej koloryzacji. Niezwykle trwała, o przyjemny zapachu i gładkiej konsystencji, pięknie nabłyszcza włosy i pozostawia je nie tylko trwale ufarbowane ale także i wypielęgnowane. Farba Naturigin nie zawiera agresywnych substancji chemicznych takich jak: Amoniak, Rezorcyna, PTD, SLS, Parabeny, jest polecana osobom z wrażliwą skórą głowy i uwrażliwionymi włosami.

W składzie farby znajduje się 12 certyfikowanych organicznych extraktów i olei roślinnych m.in: wyciągi z mandarynki, grejpfruta, słonecznika, cytryny, brzoskwini, moreli, winogron, jojoby. Zawiera również masło Shea, proteiny pszenicy, proteiny soi i Aloes. Farba Naturigin posiada międzynarodowy certyfikat ECOCERT, nie jest testowana na zwierzętach i jest przyjazna veganom. Przeznaczona do każdego rodzaju włosów, pokrywa 100% siwych włosów, czas aplikacji to 30 min.

NATURIGIN SZAMPON – Łagodny organiczny szampon przywracający miękkość i blask włosom farbowanym dzięki organicznemu wyciągowi z aloesu, olejkom z lawendy i oliwek. Posiada certyfikowane przez ECOCERT składniki.

ODŻYWKA – Odżywka do włosów farbowanych zapewniająca gładkość, lekkość i odżywienie dzięki proteinom hydrolizowanego jedwabiu oraz wyciągowi z kwiatów rumianku, lawendy, mięty oraz olejkom z eukaliptusa i kokosa. Posiada certyfikat ECOCERT.
MIRAFLORES jest dystrybutorem marki Naturigin na Polskę.

Marka Wierzbicki & Schmidt

ws academy

Marka Wierzbicki & Schmidt – stworzona przez duet stylistów fryzur oraz założycieli sieci salonów fryzjerskich WS Academy. Pomysłodawcy, Andrzej Wierzbicki i Tomasz Schmidt, pracują w zawodzie już prawie od 20 lat, odnosząc na tej płaszczyźnie liczne sukcesy. Wspólnie prowadzą program „Ostre cięcie”, w którym pomagają odwiedzanym salonom fryzjerskim. Prace nad stworzeniem marki poprzedzały dwa latach poszukiwań najlepszych składników, rozwiązań, badań oraz testów. W efekcie powstała profesjonalna linia kosmetyków wypełniona bogactwem łąk, skarbami oceanów i innymi dobroczynni substancjami aktywnymi. Te starannie wyselekcjonowane składniki wypełniają eliksiry i esencje czyli luksusowe szampony oraz odżywki, dzięki którym można cieszyć się profesjonalną pielęgnacją włosów w domowym zaciszu. Ich dobroczynną moc skrywa EUKALIPTUS & ROZMARYN, efektowna CZARNA ORCHIDEA, słodka i aromatyczna PACZULA WONNA oraz delikatna linia BEZZAPACHOWA dla osób wrażliwych.

1 x voucher na strzyżenie i koloryzację w wybranym salonie (lista salonów na http://wierzbicki-schmidt.pl/category/salony/ ).

12 x zestaw kosmetyków (esencja i eliksir) (więcej o kosmetykach na http://wierzbicki-schmidt.pl/kosmetyki/).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Linia profesjonalnych kosmetyków WS Academy WIERZBICKI & SCHMIDT 

Zestaw PACZULA WONNA

Eliksir i esencja zawierają ekstrakt z owoców egzotycznych o kompleksowym działaniu, dzięki któremu włosy stają się odżywione i nawilżone. Składniki aktywne zawarte w produktach poprawiają stan uszkodzonych włosów, regenerując je i nadając im wyjątkową gładkość.

Zestaw CZARNA ORCHIDEA

Seria ma właściwości zarówno pielęgnacyjne, jaki i lecznicze. To propozycja dla osób szukających rozwiązań na problemy z wypadaniem włosów czy łojotokiem. Szampon i odżywka zwiększają wytrzymałość oraz sprężystość włosów, wygładzając je i dodając pięknego połysku.

Seria BEZZAPACHOWA

Profesjonalny zestaw dla osób poszukujących kosmetyków bez dodatku alergenów. Bardzo delikatny, a jednocześnie skuteczny w działaniu. Eliksir i esencja wnikają w głąb włosa, odbudowując go, wzmacniając oraz chroniąc przed negatywnymi wpływami środowiska.

EUKALIPTUS & ROZMARYN

Eliksir został opracowany z myślą o osobach, które mają kłopot z wypadaniem włosów. Dzięki wyjątkowym składnikom aktywnym, takim jak Tricorexina Hydro, szampon znacząco redukuje ten problem, stymulując jednocześnie produkcję keratyny i przyspieszając wzrost nowych włosów. To profesjonalny produkt, polecany także dla mężczyzn, chcących dłużej cieszyć się bujną fryzurą.

Davidoff

Davidoff jpeg bez spadow

Kawy Davidoff to mistrzowskie kompozycje. Wybitni sommelierzy łączą ziarna Arabiki pochodzące z najlepszych upraw świata w taki sposób, aby ich wyjątkowy aromat i delikatne niuanse smakowe tworzyły jedną wyśmienitą mieszankę kawy. To po prostu kawy, które czarują!

1 x zestaw Davidoff Cafe Creation Superieure Horizon, składający się z trzech kaw (rozpuszczalnej i mielonej).

Zdjęcie DAVIDOFF 2 Zdjęcie DAVIDOFF 1

Logo-DAVIDOFF

Wybranafirma.pl

Wybranafirma.pl to portal, w którym każdy Klient mający dostęp do Internetu:

  • znajdzie firmy z całego kraju oferujące swoje usługi w takich obszarach jak: salon fryzjerski, salon kosmetyczny, spa, nocleg, warsztat samochodowy, itp.
  • w szybki sposób dowie się o najnowszych promocjach, które w danym okresie czasu oferują nasi Partnerzy.
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x  Kuracja „Zdrowe włosy”

Kolagen Naturalny Souvre Internationale jest wyjątkowym kosmetykiem, dzięki któremu kobiety mogą zapomnieć  o codziennych problemach skórnych. To białko występujące w postaci potrójnej helisy, które odgrywa bardzo ważną rolę w różnych strukturach ludzkiego ciała.

Kolagen ma znaczący wpływ na nawilżenie naszej skóry. Kosmetyki, które zawierają kolagen naturalny wygładzają skórę, a także pomagają w zwalczaniu objawów starzenia, między innymi zmarszczki oraz utrata jędrności. Kolagen uzupełnia także niedobory aminokwasów w naszym organizmie.

Logo-WYBRANA FIRMA

Partnerów do współpracy, zainteresowanych promowaniem swoich usług w internecie wyszukujemy przede wszystkim poprzez rekomendacje. Dodatkowo poprzez formularz kontaktowy zainteresowani Przedsiębiorcy mogą się do nas zgłaszać – po odbyciu spotkania biznesowego podejmujemy decyzję czy będziemy nawiązywać stałą współpracę. Celem projektu jest aby z każdego miasta w Polsce oraz z danej branży wybrać ok. 10% firm, które zaprosimy do aktywnej i ścisłej współpracy.

Każda firma, która podejmuje z nami współpracę oferuje swoje usługi Klientom, a dodatkowo na poszczególne tygodnie lub miesiące proponuje usługi promocyjne – w zależności od zapotrzebowania i harmonogramu. Klienci po wyszukaniu danej firmy na portalu internetowym mają możliwość zapoznania się z promocjami i rabatami jakie obowiązują w danym okresie w wybranym mieście / salonie / itp. na obszarze całej Polski.

Portal internetowy zajmujący się promowaniem przedsiębiorców ściśle współpracuje z firmą Souvre Internationale Sp. z o.o. Sp. k. Każdy Przedsiębiorca będzie mógł dysponować i legitymować się Certyfikatami Jakości wydanymi przez Polską Izbę Handlu Zagranicznego w tym:

  • PN – EN ISO 9001:2008 – Wysoka jakość kolagenu naturalnego.
  • PN – EN ISO 22716:2007 – Wysoka jakość kosmetyków kolagenowych.
  • PN – EN ISO 22000:2005 – Bezpieczeństwo zdrowotne suplementów diety.

Zaangażowany Zespół Osób tworzących portal internetowy www.wybranafirma.pl  dołoży wszelkich starań, aby każdy współpracujący z nami Przedsiębiorca oraz każdy Klient był zadowolony z otrzymanych usług.

Kontakt
tel: +48 502 – 699 – 786
email: [email protected]

Design 24

(www.design24.com.pl)

Firma ta powstała z myślą o osobach, dla których ważne jest piękno otaczających je przedmiotów i wygląd wnętrz.

1 x Krzesło Teddy Black (o wartości 529 zł)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Krzesło Teddy to fotelik wykonany na bazie krzesła PC018. Siedzisko tapicerowane i wyłożone wygodną pianką, która zwiększa komfort użytkowania do maksimum. Krzesło sprawdzi się zarówno w salonie, pokoju dziennym jak i w miejscach użyteczności publicznej czyli restauracji, kawiarni czy hotelu. Krzesło w wersji Teddy Black posiada podstawę w kolorze czarnym.

1 x  Bollard lampa czarna ( o wartości 340 zł)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Lampa wykonana z sylikonu. Może służyć za pojedyncza lampę wiszącą, może być łączona po kilka sztuk, może służyć jak lampka nablatowa, a klosz dodatkowo jest ruchomy, można go układać w różnych pozycjach. Szeroka gama kolorystyczna i możliwości ,to jej niewątpliwe zalety.

Silky way

(www.silky-way.pl)

Firma ta oferuje oryginalne japońskie kosmetyki marki G&A, które dają szansę odnaleźć sekret wiecznej młodości.

1 x Serum Nawilżające z Koenzymem Q10 do Głębokich Zmarszczek – Organic Tea Moisture Essence Q. Pojemność 35 ml, cena: 298 zł. W skład wchodzi 26 aktywnych składników.

serum

1 x  zestaw kosmetyków składający się z :

KREM NA NOC – Uji Organic Catechin Cream. Pojemność  180 g, cena 199 zł. W skład wchodzą 33 aktywne składniki.
MASECZKA DO TWARZY – Ujino-Hana. Pojemność. 5 g , cena: 10 zł. W skład wchodzi 21 aktywnych składników.

krem4 maseczka3

logo_jap

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Macierzyństwo Psychologia Związek

6 sposobów na to, by samodzielnie poradzić sobie z trudną sytuacją

Karolina Krause
Karolina Krause
27 grudnia 2016
6 sposobów na to, by samodzielnie poradzić sobie z trudną sytuacją
Fot. iStock/SrdjanPav

W sytuacji trudnej zawsze wydaje nam się, że jesteśmy bezradni, że nie mamy na nią żadnego wpływu. Jeśli jednak przejmiemy kontrolę nad interpretacją wydarzeń i nadamy jej pozytywnego znaczenia, może się okazać, że pomoc znajduje się tuż obok nas. Choć czasami nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażaliśmy. Jak moglibyśmy więc zapanować nad swoimi emocjami i odnaleźć drogę wyjścia z sytuacji, gdy zupełnie brakuje nam już nadziei?

Powinnaś przede wszystkim skupić się na tym, jak się w takim momencie czujesz. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio doświadczyłaś trudnej, stresującej sytuacji. To mogą być kłopoty w pracy, problemy ze zdrowiem czy w życiu osobistym. Jakie towarzyszyły ci wtedy emocje? Co działo się z twoim ciałem? Jakie myśli przychodziły ci wówczas do głowy (o sytuacji, o sobie, o innych ludziach)? Jak się wówczas zachowywałaś? Może doświadczasz tego wszystkiego właśnie teraz…

1. Mów o swoich emocjach

By się z tym wszystkim jakoś uporać, w pierwszej kolejności powinnyśmy komuś powiedzieć o tym, jak się czujemy. Nazywanie swoich uczuć pomaga nam nabrać do nich dystansu. Możemy wówczas zastanowić się nad ich nasileniem. Jeśli nie są zbyt silne postaraj się z nimi żyć, jakoś się do nich dostosować. Pomyśl o tym jakie zmiany mogłabyś wprowadzić w swoim życiu, aby ograniczyć ich destrukcyjny wpływ.

Kiedy jednak stres cię paraliżuje, zamiast dawać przysłowiowego kopa do działania, albo gdy mimo dokonania zmian negatywne emocje nadal się utrzymują, skup się na swoim świecie wewnętrznym. Wsłuchaj tego w to, co starają ci się przekazać twoje uczucia. Zastanów się nad tym, czy są adekwatne do sytuacji. Zapytaj samą siebie, czy naprawdę jest czego się bać, czy o co się złościć. To może wydawać się banalne, ale szczera odpowiedź na to pytanie bardzo ci pomoże.

Czasem mała iskierka powoduje w naszej głowie wybuch destrukcyjnych myśli, tylko dlatego, że nie zgasiliśmy jej w porę.

2. Oddychaj!

Pierwszą rzeczą, o której zapominamy kiedy żyjemy w ciągłym stresie jest oddech. A najlepszym sposobem, aby go odzyskać jest aktywność fizyczna. Każdy ruch, każda możliwość wykrzyczenia głośno tego, co nam leży na sercu, przynosi ogromną ulgę zarówno dla naszego ciała jak i psychiki.

Ruch zmusza nas d o wzięcia głębszego oddechu, który został spłycony przez stres. Taki sam efekt przyniesie nam także joga, relaksacja czy medytacja. Według Martina Seligmana, popularnego amerykańskiego psychologa, te dwie ostatnie metody osoby są najskuteczniejsze w usuwaniu codziennego niepokoju. Pomagają aż 80 proc. stosującym je Amerykanom!

3. Nie podchodź do życia zbyt poważnie

Może znowu brzmi to jak frazes. Bo jasne, że łatwiej jest coś takiego powiedzieć niż zrobić. Spróbuj jednak poobserwować osoby, które podchodzą do życia z dystansem. Na pewno nie brakuje im powodów do zmartwień, ale zwyczajnie nie podchodzą do nich z śmiertelną powagą. Nasze nastawienie to kwestia wyboru.

A w utrzymaniu się w naszej decyzji, najlepiej pomaga nam poczucie humoru. To nasza tarcza, która chroni nas przed stresem. Wszystkie trudności, które spotykasz na swojej drodze, staraj się pokonywać śmiechem. Śmiej się z tego co się spotyka, ale też samej siebie. To pozwali ci nabrać lekkości, ułatwi wiele spraw, a do tego podniesie twoją odporność i pozytywnie wpływa na naszą samoocenę.

4. Od jednego błędu świat się nie zawali

W stresującej sytuacji, często prowadzimy ze sobą wewnętrzny dialog – budujemy łańcuch negatywnych myśli i skojarzeń, który tylko wzmaga tkwiący w nas lęk i krępuje nasze dalsze kroki.

W radzeniu sobie ze stresem chodzi o to, byśmy przejęli kontrolę nad naszymi myślami. Byśmy starali się widzieć sytuację w sposób budujący i pozytywny. Aby tego dokonać możemy posłużyć się metodą pozytywnej autosugestii. Nie chcę przez to powiedzieć, żeby zamiast myśleć „Na pewno popełnię błąd” powiedzieć sobie „Nigdy nie popełnię błędu”, ale aby zdać sobie sprawę z tego, że ten „błąd to żadna katastrofa”.

Pomyśl co tak naprawdę przemówiłoby do twojego rozsądku i zacznij do siebie mówić (oczywiście w myślach 🙂 ) to naprawdę działa!

5. Odnajdź w tym wszystkim sens

Kiedy życie stawia nas przed trudnym doświadczeniem, takim jak choroba czy utraty bliskiej osoby podstawowym najtrudniej jest nam odnaleźć w tym wszystkim sens. Czasami jednak warto samemu spróbować mu go nadać, poprzez filozofię religię, wiarę, czy niesienie pomocy innym osobom, w podobnym położeniu.

Zastanów się co mogłabyś zrobić, by nadać swemu cierpieniu znaczenie. Dużo lepiej jest nam wyjść z trudnej sytuacji, gdy staramy się przejąć nad nią kontrolę. Wyjść z roli ofiary.

6. Ucz się na błędach

„Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne”. Jeśli tak sobie o tym pomyślmy łatwiej nam będzie pozwolić sobie na błędy, a potem wyciągnąć z nich jakąś naukę. Błędy pomagają nam zorientować się w naszych mocnych i słabych stronach. Dzięki nim możemy lepiej poznać samego siebie i rozwijają nasze umiejętności społeczne – asertywność i komunikację.

Kiedy nauczysz się wyrażać swoje emocje i potrzeby, łatwiej będzie ci poradzić sobie z trudną sytuacją. Rozmowa z drugim człowiekiem jest nieocenioną pomocą dla osób znajdujących się w długotrwałym stresie. Trzeba tylko nauczyć się właściwie rozmawiać…


Źródło: coaching.focus.pl


Zobacz także

Czasami budzisz się i czujesz w sobie ogromną pustkę… Wszyscy czasem ją czujemy, nie zawsze jest zła

Ósmy miesiąc ciąży, czyli początek trzeciego trymestru

Nie spodziewała się, że mąż przekupi recepcjonistkę i spokojnym krokiem wejdzie, gdy akurat mieli dziki seks