Lifestyle

6 wskazówek, które pozwolą uniknąć tycia z wiekiem

Redakcja
Redakcja
7 marca 2018
Fot. iStock/svetikd
Następny

Odchudzanie to temat rzeka, który mimo wielu dotychczasowych publikacji, nie został wyczerpany. Mamy dużą potrzebę sięgać po wiedzę, by bardziej świadomie wpływać na swoje ciała. Pozwala to unikać błędów, chudnąć bezpieczniej i zdrowiej. Szczególnie jest to ważne, gdy upływający czas utrudnia nam zadanie.

Im jesteśmy młodsze, tym lepiej działa nasz metabolizm. W okresie dojrzewania wartość przemiany materii sięga maksimum, ponieważ organizm zużywa więcej składników energetycznych i odżywczych. Obliczono, że u osób po 21. roku życia na każde 10 lat spadek wartości podstawowej przemiany materii (PPM) sięga 2%. U kobiet PPM jest około 7% niższa niż u mężczyzn, na co wpływają  głównie różnice w budowie ciała oraz większa zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet. Niższy metabolizm oznacza większe kłopoty z utrzymaniem szczupłej sylwetki.

6 wskazówek, które pozwolą uniknąć tycia z wiekiem

Jak na wszystko, i na ten problem znaleziono odpowiednie sposoby. Stosując je, zwiększamy szanse na to, by upływ czasu nie mścił się na naszych sylwetkach tak bardzo.

1. Rozruszaj ciało

Siedzenie na kanapie nikomu nie pomoże zachować sylwetkę. Szczególnie treningi cardio, jak np. jazda na rowerze czy bieg na bieżni, świetnie poprawiają metabolizm. Wystarczy dwa do trzech razy w tygodniu energicznie ćwiczyć przez 45 minut, żeby zacząć skutecznie tracić na wadze. Jeśli nie masz takiej możliwości, nawet 10 minut zdrowego rozruchu w ciągu dnia pozwoli odczuć ci różnicę.

2. Sięgaj po flawonoidy 

Flawonoidy są substancjami pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwutleniających. Przyspieszają one powrót do prawidłowego metabolizmu, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się  komórek ciała. Szczególnie bogate są w nie produkty takie jak borówki, truskawki, wiśnie, winogrona, owoce jagodowe, herbata, jabłka, cebuli, pory i brokuły.

3. Odpuść restrykcyjne diety 

Zapomnij także o głodówkach, ponieważ takie pomysły mogą kosztować cię nie tylko efekt jo-jo, ale i zdrowie. Najczęściej restrykcyjne ograniczenie przyjmowanych kalorii skutkuje nietrwałą szybką utratą wagi, oraz przytyciem w przypadku spożywania normalnej ilości kalorii. Podczas stosowania takich diet nie następuje redukcja tkanki tłuszczowej, ale „ucieczka” wody z organizmu. Nie na taki efekt chyba liczysz?

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Facet z odzysku jest atrakcyjniejszy? Sprawdź, jaki „przebieg związkowy” u mężczyzny kręci kobiety najbardziej

Redakcja
Redakcja
7 marca 2018
Fot. iStock/Tempura
 

W dzisiejszych czasach coraz później zawieramy związki małżeńskie, dając sobie czas na wyszalenie się, poznanie życia, ale i sprawdzenie, czy wybrany przez nas partner jest tym wymarzonym. Prościej niż dawniej przychodzą nam rozstania, a gdy nadarzy się taka okazji, to i powroty. Trudno znaleźć osobę w wieku ponad nastoletnim, która nie miałaby za sobą przynajmniej jednego związku.

Mogłoby się wydawać, że lepiej mieć „nieprzechodzonego” partnera, który nie zdobywał doświadczeń z tabunem innych kobiet przed nami. A jednak nawet mężczyźni z pewnym „przebiegiem” związkowym są przez kobiety bardziej pożądani. Skąd to wiemy?

Kopiowanie wyborów

Natura wymyśliła to w ten sposób, że pewne samice wybierają samców, którzy mieli już wcześniejsze partnerki. Nazywa się to kopiowaniem wyboru partnera, czyli dobieraniem go na podstawie obserwacji jego poprzednich związków. U ludzi również tak się dzieje, co pokazało badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Queensland w Australii. Polegało ono na ocenie zdjęcia  przedstawiającego mężczyzn w towarzystwie jednej, dwóch lub pięciu kobiet oraz mężczyzn bez towarzystwa, przez grupę 123 studentek.  Ilość kobiet oznaczała liczbę związków przebytych w ciągu ostatnich czterech lat.

Najatrakcyjniejsi okazali się mężczyźni, którzy wcześniej związani byli z jedną lub dwiema kobietami. Najmniej atrakcyjni okazali się ci z pięcioma wcześniejszymi partnerkami. Zapewne wpłynęło na to skojarzenie, że duża ilość partnerek wiąże się z problemami z wiernością, a kobiety jednak cenią sobie lojalność partnera. Okazało się także, że starsze panie wybierały panów z mniejszą ilością partnerek, a młodsze z większą. Najpewniej wynika to z faktu, że starsze kobiety mają już pewną pulę doświadczeń i świadomie szukają stabilizacji życiowej. Co ciekawe, z badania wynika również, że im ładniejsze byłe partnerki, tym atrakcyjniejszy dla kobiet jest mężczyzna.

We wszystkim wskazany jest umiar i rozsądek. Natura naturą, ale najważniejsze przy dobieraniu się w pary są uczucia, aby zbudować szczęśliwy i długotrwały związek.


 

źródło: czlowiek.info

 


Lifestyle

14 potężnych cech, które czynią cię idealnym przywódcą

Redakcja
Redakcja
7 marca 2018
Fot. iStock/Petar Chernaev
Następny

Nie każdy nadaje się na prężnego lidera, który poprowadzi swoją drużynę do zwycięstwa. Przewodzenie innym bywa frustrujące i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Z drugiej strony osoby mające predyspozycje do bycia liderem, odczuwają wielką satysfakcję i sięgają po to, na czym im najbardziej zależało.

Charyzma, entuzjazm i pewność siebie to tylko nieliczne cechy, którymi mogą się pochwalić najpotężniejsi przywódcy. Owszem, ci, którzy urodzili się z takim zacięciem, obdarzeni umiejętnościami przywódczymi, mają łatwiejsze zadanie. Ale prawda jest taka, że ​​większość cech przywództwa można nauczyć się i wzmacniać z wraz z upływem czasu i nabierając doświadczenia.

Każdy może skorzystać z tego potencjału, jedyna trudność polega na tym, aby wiedzieć jak.

14 potężnych cech, które czynią cię idealnym przywódcą

1. Umiejętność tworzenia wizji

Wytworzenie klarownego obrazu celów, jakie lider chce osiągnąć, jest istotną cechą dobrego przywództwa. Świadomość misji i określona wizja pomagają sprawnie zarządzać grupą osób.

2. Motywacja

Motywacja, czyli stan gotowości do podjęcia określonego działania, jest nierozłączna z duchem przywództwa. Lider musi czuć chęć działania, by przekonać do niego inne, bardziej sceptyczne osoby. Dzięki temu grupa pracuje efektowniej.

3. Optymizm

Optymiści, pozytywni ludzie są źródłem inspiracji i pomysłów dla współpracowników. To jest nie do przecenienia, bo nadaje sens działaniu i poprawia relacje wśród współpracujących ze sobą ludzi.

4. Stabilność emocjonalna

Tu nie ma miejsca na fochy i gierki, przywódcy muszą mieć silne nerwy i stabilne emocje. Na stanowiskach przywódczych frustracja i stres to codzienność, od której nie da się uciec.

5. Pewność siebie

Pewność siebie to podstawowa cecha przywódcy. Jedynie osoba świadoma swoich zalet i wartości siebie może przekonać innych do własnych pomysłów i zyskać ich szacunek. Psycholodzy często zalecają, aby ćwiczyć w sobie tę cechę. To proste. Zachowując się w sposób pewny siebie, zaczniesz wyglądać, brzmieć i czuć się, jakbyś była pewna siebie. I dokładnie taka się staniesz.

6. Determinacja

Przywódca musi być zdeterminowany na osiągnięcie celu i musi wiedzieć, jak go osiągnąć. Zdecydowani liderzy z automatu podejmują decyzje, a nie stresują się, gdy muszą wziąć sprawy w swoje ręce.

7. Entuzjazm

To prawda, że entuzjazm i pasja pomagają osiągać najlepsze wyniki. Osoba, która ma świadomość sensu działania, patrzy optymistycznie na wykonywane zadania i jest jej łatwiej robić swoje.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Co różni wiecznego chłopca od mężczyzny? 9 cech dojrzałego faceta

Naga prawda o facetach. „Czy naprawdę jesteśmy stadem patafianów?”

Ojcowie naszych córek, przestańcie udawać, że to nie wasza sprawa. Jest kilka rzeczy, które jesteście im winni

8 zachowań, które ujawniają, że ktoś cierpi z powodu niskiej samooceny