Go to content

6 wskazówek, które pozwolą uniknąć tycia z wiekiem

Odchudzanie to temat rzeka, który mimo wielu dotychczasowych publikacji, nie został wyczerpany. Mamy dużą potrzebę sięgać po wiedzę, by bardziej świadomie wpływać na swoje ciała. Pozwala to unikać błędów, chudnąć bezpieczniej i zdrowiej. Szczególnie jest to ważne, gdy upływający czas utrudnia nam zadanie.

Im jesteśmy młodsze, tym lepiej działa nasz metabolizm. W okresie dojrzewania wartość przemiany materii sięga maksimum, ponieważ organizm zużywa więcej składników energetycznych i odżywczych. Obliczono, że u osób po 21. roku życia na każde 10 lat spadek wartości podstawowej przemiany materii (PPM) sięga 2%. U kobiet PPM jest około 7% niższa niż u mężczyzn, na co wpływają  głównie różnice w budowie ciała oraz większa zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet. Niższy metabolizm oznacza większe kłopoty z utrzymaniem szczupłej sylwetki.

6 wskazówek, które pozwolą uniknąć tycia z wiekiem

Jak na wszystko, i na ten problem znaleziono odpowiednie sposoby. Stosując je, zwiększamy szanse na to, by upływ czasu nie mścił się na naszych sylwetkach tak bardzo.

1. Rozruszaj ciało

Siedzenie na kanapie nikomu nie pomoże zachować sylwetkę. Szczególnie treningi cardio, jak np. jazda na rowerze czy bieg na bieżni, świetnie poprawiają metabolizm. Wystarczy dwa do trzech razy w tygodniu energicznie ćwiczyć przez 45 minut, żeby zacząć skutecznie tracić na wadze. Jeśli nie masz takiej możliwości, nawet 10 minut zdrowego rozruchu w ciągu dnia pozwoli odczuć ci różnicę.

2. Sięgaj po flawonoidy 

Flawonoidy są substancjami pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwutleniających. Przyspieszają one powrót do prawidłowego metabolizmu, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się  komórek ciała. Szczególnie bogate są w nie produkty takie jak borówki, truskawki, wiśnie, winogrona, owoce jagodowe, herbata, jabłka, cebuli, pory i brokuły.

3. Odpuść restrykcyjne diety 

Zapomnij także o głodówkach, ponieważ takie pomysły mogą kosztować cię nie tylko efekt jo-jo, ale i zdrowie. Najczęściej restrykcyjne ograniczenie przyjmowanych kalorii skutkuje nietrwałą szybką utratą wagi, oraz przytyciem w przypadku spożywania normalnej ilości kalorii. Podczas stosowania takich diet nie następuje redukcja tkanki tłuszczowej, ale „ucieczka” wody z organizmu. Nie na taki efekt chyba liczysz?

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/svetikd

1/1 6 wskazówek, które pozwolą uniknąć tycia z wiekiem

4. Jedz mądrze

Jedz mniej, ale częściej i zdrowiej, aby odeprzeć głód, utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i rozruszać metabolizmu. Obowiązkowo jedz śniadania, bez których spada zdolność organizmu do spalania tłuszczu, ponieważ stara się on oszczędzać energię. Brak śniadania  gwarantuje większy głód i sięganie po niezdrowe przekąski. 

5. Znajdź czas na relaks

Utrzymuj swój umysł w sprawności, czytaj książki, rozwiązuj krzyżówki, znajdź czas na relaks. Stres negatywnie wpływa na działanie przemiany materii. Głównym winowajcą jest kortyzol — hormon stresu, którego poziom zbyt wysoko rośnie, hamuje zdolność organizmu do spalania tłuszczu.

6. Nie zapominaj o piciu wody

To banał, ale nie należy o nim zapominać. Picie odpowiedniej ilości wody pozwala organizmowi działać na najwyższych obrotach, co przekłada się również na metabolizm.  Niedobór wody zaburza te procesy, mamy mniej energii, czujemy się gorzej, co powoduje wolniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. Popijaj więc wodę np. z cytryną na zdrowie, bez pośpiechu i małymi łykami przez cały dzień.

źródło: krokdozdrowia.com