Kosmetyki Uroda

Dieta Adele? Gwiazda swoją przemianę zawdzięcza diecie sirtfood, to rewolucyjna metoda

Redakcja
Redakcja
13 maja 2020
Fot. iStock
 

Dieta Adele, czyli dieta sirtfood to nie tylko dieta odchudzająca, ale przede wszystkim sposób odżywiania, który warto stosować przez całe życie. To właśnie niej swoją spektakularna metamorfozę zawdzięcza sama Adele. Jak działa, na czym polega i czy jest smacznie?  Przeczytajcie.

Dieta sirt łączy ograniczenie kaloryczne ze spożyciem specjalnych zielonych koktajli, które są bogate w aktywatory sirtuin. Najważniejsze w diecie sirt są produkty, które należy włączyć do codziennego jadłospisu, a nie te, które trzeba wyeliminować. Na pierwszym etapie powinniśmy wykluczyć jedynie produkty przetworzone i niezdrowe (np. fast food, instant) oraz te z białej mąki. W porównaniu z innymi dietami nie są to duże restrykcje, a na początku stosowania diety sirt można schudnąć nawet trzy kilogramy tygodniowo! W pierwszych dwóch etapach dieta zakłada znaczne ograniczenie kalorii, ale trwa ono tylko przez kilka dni. (…)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Adele (@adele)

Dieta Adele – co jeść, by schudnąć?

Badania dowodzą, że aktywacja sirtuin to rezultat nie tylko ograniczenia kaloryczności posiłków (nie zalecamy tego w wariancie radykalnym), obniżenia temperatury otoczenia, stresu oksydacyjnego czy aktywności fizycznej. Podobnie działają niektóre składniki żywności, polifenole, na których opiera się  dieta sirt.

Dzięki polifenolom, czyli związkom stymulującym aktywność sirtuin, można zadbać o piękną sylwetkę, zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli w naszym codziennym jadłospisie będzie dużo polifenoli, to drastyczne i niskoenergetyczne diety nie będą już potrzebne.

Polifenole stanowią największą grupę naturalnych przeciwutleniaczy, które mają dobroczynne działanie na nasz organizm. Aktywują sirtuiny, wpływając na jakość i długość życia oraz, jak zapewniają twórcy diety sirt, pomagają schudnąć. Żywność sirtuinowa to produkty spożywcze o najsilniejszym oddziaływaniu aktywizującym na geny kodujące sirtuiny. Podstawą zdrowej diety sirtuinowej powinny być: warzywa, owoce, przyprawy, orzechy oraz tłuszcze bogate w polifenole.  (…)

Jak wskazują badania i analiza diety mieszkańców Stanów Zjednoczonych, spożycie pięciu głównych substancji aktywujących geny kodujące sirtuiny jest bardzo niewielkie i wynosi
ok. 13 miligramów dziennie. Przeciętny Japończyk zjada ich pięciokrotnie więcej – warto tutaj podkreślić, że mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni są jedną z najbardziej zdrowych i długowiecznych społeczności na świecie. Twórcy diety sirt twierdzą, że aby uzyskać najlepsze rezultaty, powinniśmy spożywać codziennie nawet kilkaset miligramów substancji pobudzających sirtuiny.

Komponowanie posiłku

Jak podkreślają Goggins i Matten (a my w pełni ich popieramy), najlepiej spożywać substancje odżywcze w postaci jak najbardziej naturalnej, urozmaicając i łącząc różne składniki w posiłku tak, aby jak najlepiej wykorzystać moc substancji aktywnych biologicznie. Jest to tak zwany efekt synergii, czyli uzupełniania się składników i wzmacniania aktywności danej substancji.

Okazuje się, że pojedynczy składnik wyizolowany z danego produktu ma słabsze działanie na organizm niż pełnowartościowy produkt spożywczy. Przykład: resweratrol w formie suplementu diety jest słabo przyswajalny, ale już spożyty w postaci czerwonego wina, w którym występuje w towarzystwie innych polifenoli, osiąga nawet sześciokrotnie wyższą biodostępność.

Dieta Adele, czyli przepisy bogate w sirtuiny:

Sałatka z mango i czerwonej cebuli

Dieta Adele? Gwiazda swoją przemianę zawdzięcza diecie sirtfood, to rewolucyjna metoda

Fot. Materiały prasowe

1-2 porcje

Składniki:

 • dojrzałe mango
 • 2 pomidory
 • czerwona cebula
 • 2 garście kolendry
 • ¼ ostrej papryczki chili
 • ½ limonki
 • łyżka oliwy
 • sól i pieprz

Przygotowanie:

Mango obierz i pokrój w kostkę.

Pomidory pokrój w grubą kostkę.

Cebulę pokrój w drobną kostkę, pokrop sokiem z limonki, odłóż na 15-20 minut.

Kolendrę posiekaj dość grubo, chili bardzo drobno.

Składniki wymieszaj, dopraw do smaku i polej oliwą.

Mus czekoladowy z banana

Dieta Adele? Gwiazda swoją przemianę zawdzięcza diecie sirtfood, to rewolucyjna metoda

Fot. Materiały prasowe / Dieta Adele? Gwiazda swoją przemianę zawdzięcza diecie sirtfood, to rewolucyjna metoda

2 porcje

Składniki:

 • dojrzały banan
 • łyżka naturalnego kakao
 • łyżka 100% masła orzechowego (opcjonalnie)
 • sok z limonki do smaku

Przygotowanie:

Banana obierz i włóż do kielicha blendera.

Dodaj kakao, limonkę i ewentualnie masło orzechowe.

Zmiksuj wszystko na gładką masę.

Podawaj mus z waflami ryżowymi lub z pieczywem pełnoziarnistym.


Fragment poradnika Wydawnictwa RM Jedz i chudnij z dietą SIRT, 2020 r. Zdjęcia przepisów pochodzą z książki.

Fot. Materiały prasowe

Prawie 100 przepisów na koktajle sirtuinowe, pyszne sałatki, a także wiele innych receptur z produktami bogatymi w sirtuiny.

Aby cieszyć się zdrowiem i ładną sylwetką, nie trzeba odmawiać sobie jedzenia. Z pomocą przychodzą substancje zwane sirtuinami. Stosunkowo niedawno odkryte odgrywają ważną rolę w regulacji długości życia, a tym samym w terapii wielu chorób związanych z podeszłym wiekiem i otyłością. Dieta SIRT, polegająca na spożywaniu produktów z wysoką zawartością aktywatorów sirtuin, może wpływać na metabolizm tłuszczów i węglowodanów, a także opóźnić starzenie i wydłużyć czas życia.

Autorki, doświadczone dietetyczki, proponują autorską wersję oryginalnej diety SIRT rodem z Wysp Brytyjskich: zdrowszą, mniej rygorystyczną i bogatszą kalorycznie. Omawiają różne produkty dostarczające sirtuin, w tym słynne TOP 20, czyli dwadzieścia pokarmów, które zawierają ich najwięcej, takich jak jarmuż, pietruszka, czerwone wino, truskawki, rukola. Podpowiadają, jak wykorzystać je w kuchni.


Kosmetyki Uroda

Prawo przyciągania, czyli jak być atrakcyjnym. Przede wszystkim pokochaj siebie

Redakcja
Redakcja
13 maja 2020
Fot. iStock/AntonioGuillem

Czy można pomóc miłości? Na pewno nie można do niej nikogo zmusić, nie można oczekiwać, że nasze uczucie zostanie odwzajemnione, bo „nam się to należy’. Miłości nie oszukasz, tam gdzie nie ma emocji, nie może być mowy o wspólnej przyszłości, fascynacji. Tam, gdzie uczucie jest jednostronne, pozostaje jeszcze nadzieja, że z czasem coś się zmieni. Że on/ona spojrzy na nas inaczej niż dotychczas. Jest to możliwe, pod warunkiem, że weźmiesz pod uwagę kilka ważnych rzeczy.

10 zasad dla tych, którzy chcą podobać się innym

1. Świadomość, że jesteś wartościową osobą

Znaj swoją wartość. Umiesz wiele, masz swoje zdanie na różne tematy, przeczytałeś wiele książek, pomogłeś przyjaciołom w potrzebie. Twoja wartość nie zależy od tego, czy ktoś cię zauważy i czy myśli o tobie dobrze. Ona jest w tobie. Osoby, które zdają sobie sprawę ze swoich zalet i umiejętności wydają się nam bardziej atrakcyjne.

2. Pielęgnowanie swoich zainteresowań

Rozwijaj się. Organizuj swój czas wokół swoich zainteresowań. Pasja czyni nas atrakcyjnymi, tak jak dążenie do celu i wiara we własne siły.

3. Świadomość, że każdy z nas potrzebuje przestrzeni dla siebie

Każdy człowiek potrzebuje pobyć sam, choćby po to, by zebrać myśli, zastanowić się czego chce, zatęsknić za obecnością bliskiej osoby. Każdy potrzebuje mieć „własną” część życia, nawet będąc w związku. Ciągła obecność, robienie wszystkiego „razem” bywa męczące i nie daje nam możliwości rozwoju, zatrzymuje w miejscu.

4. Zdrowy egoizm

Musisz umieć o siebie zadbać, umieć postawić siebie na pierwszym miejscu. To ważne dla twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli umiemy być dla siebie dobrzy, nie dążymy za wszelką cenę do bycia w związku, rozumiemy, że samotność jest lepsza niż zła, toksyczna i jednostronna relacja, ciągłe poświęcanie się dla partnera.

5. Ciekawość świata

Korzystaj z tej szansy, jaką dostałeś. Jesteś tu nie tylko po to (a może wcale nie po to), by stworzyć związek, dom, rodzinę. Miłość jest piękna, ale nie jest wszystkim. Na świecie jest tyle wspaniałych miejsc i rzeczy do odkrycia. Wybierz najpierw drogę rozwoju i poznawania, żebyś wiedział, czego tak naprawdę pragniesz.

6. Optymizm

Uśmiech, pozytywne spojrzenie na każdą, nawet najtrudniejszą sytuację pomagają nam lepiej żyć i skuteczniej radzić sobie z problemami. Taka postawa życiowa robi dobre wrażenie na naszych znajomych i sprawia, że jesteśmy postrzegani jako bardziej atrakcyjni, jako ci, z którymi chce się przebywać.

7. Miłość do ludzi i świata

Jeśli jesteś życzliwie nastawiony do innych, to łatwiej zdobywasz ich sympatię. Jesteś lubiany, szybciej zdobywasz zaufanie i z większą łatwością zbliżasz się emocjonalnie do ludzi. Tacy jak ty są cenieni w towarzystwie.

8. Tolerancja

Skłonność do akceptowania tego, co inne jest szalenie ważną cechą. Pomaga być otwartym, lepiej rozumieć, wchodzić w lepsze i głębsze interakcje z ludźmi. Otwiera nam oczy na to, co ważne i pomaga zlekceważyć to, co nieistotne.

9. Nic „na siłę”

Ludzkie uczucia są nieprzewidywalne. Może się zdarzyć, że między tobą, a osobą, która ci się spodobała nigdy do niczego więcej nie dojdzie i to nie jest twoja wina. Nic z tobą nie jest „nie tak”. To, że nie jesteś interesujący dla kogoś jako partner, nie oznacza, że nikt cię nie pokocha i nie doceni. Po prostu to nie „ta” osoba.

10. Podobaj się samemu sobie

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze rozpaczliwe pragnienie bycia zauważonym, docenionym, pokochanym wypływa z braku poczucia wartości. Zamiast zabiegać o zainteresowanie drugiej osoby, powinniśmy wówczas przejść swoistą terapię i lekcję miłości własnej. To nie jest łatwa nauka, ale bardzo ważna. Kochając siebie, będąc dla siebie dobrym, nabieramy pewności siebie i zaczynamy rozumieć, że miłość i uznanie drugiej osoby są ważne, ale nie najważniejsze. Że można bez nich żyć. Nie da się jednak żyć w poczuciu, że jest się bezwartościowym, nieistotnym, że nic się nie znaczy i niewiele umie. Jesteś mądry, piękny, ważny. Nigdy o tym nie zapominaj.


Zobacz także

Przysiady już znacie. Przyszła pora na przeskoki w przysiadzie

Flower makeup - kobieto zakwitnij. Akcja "Bądź piękna każdego dnia"

Flower makeup – kobieto zakwitnij. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #7 [27.04.]

Nasyć włosy pięknym i zdrowym kolorem. Dzięki delikatnej i naturalnej farbie jest to możliwe