Go to content

Tylko „smuteczek”, czy aż depresja. Jak rozróżnić te dwa stany

Co sprawia, że źle o sobie myślimy?
Fot. iStock / Vizerskaya

Cały problem polega na tym, że niewłaściwie używamy zamiennie tych dwóch terminów, chociaż często nawet intuicyjnie wiemy, jak odróżnić oba stany. Smutek jest tylko jednym z objawów depresji. Smutek i depresja mają wiele wspólnego, ale są także dwoma zupełnie różnymi stanami.

Najważniejsze różnice między smutkiem a depresją

1. Depresja jest zaburzeniem psychicznym

Główną różnicą między smutkiem a depresją jest to, że ta ostatnia jest zaburzeniem psychicznym, podczas gdy smutek jest po prostu emocją spowodowaną sytuacją, która sprawia, że ​​odczuwamy ból czy cierpienie. Jest oczywiste, że smutek to jeden z wielu objawów depresji, takich jak apatia, lęk, niepokój czy uczucie rozpaczy. Smutek jest etapem związanym z określonymi okolicznościami i prędzej czy później – mija.

Depresja trwa jednak dłużej, ponieważ prowadzi do chronicznej sytuacji, która „zamyka” nas  w pewnym określonym stanie psychicznym. Eksperci w dziedzinie psychologii twierdzą, że u osoby, u której zdiagnozowano depresję, objawy musiały występować przez co najmniej 6 miesięcy.

2. Smutek jest przejściowym stanem psychicznym

Jak napisano powyżej, smutek jest stanem przejściowym, chociaż oczywiste jest, że czasami może on trwać długo. W przeciwieństwie do depresji, jest to jednak naturalna reakcja psychologiczna, która nie wskazuje na żadne zaburzenie psychiczne. Po prostu zdarza się, że, w obliczu trudnych okoliczności lub w obcowania z kimś, kto nas skrzywdził, pojawia się taka właśnie emocja. Mimo wszystko smutek nie może nas zbytnio niepokoić. To normalne uczucie, które przychodzi, gdy tracimy ukochaną osobę, gdy związek się rozpada, kiedy musimy opuścić dom itp. Smutek sygnalizuje, że coś, co jest dla nas ważne, zniknęło lub się zmieniło.

3. Apatia i depresja

Apatia to brak energii i chęci do życia i działania. Dotyczy osób z depresją, które nie są w stanie wykonywać codziennych zadań.  Na przykład osoba z depresją może nie chodzić do pracy tylko dlatego, że czuje się niezdolna do wstania z łóżka rano. To się nie dzieje, gdy jesteśmy „tylko” smutni. Smutek nie wpływa na naszą pracę i nasze zobowiązania.

4. Jeśli smutek trwa zbyt długo

Jest oczywiste, że jeśli pozostaniemy smutni przez długi czas, ten stan może przerodzić się w depresję. Jeśli stale płaczesz i masz wrażenie, że jesteś bezużyteczny, że ​​świat stał się szary i że nie ma już nadziei, sprawy idą w zdecydowanie złym kierunku. To normalne być smutnym jeden dzień, dwa dni, a nawet tydzień. Ale pozostawanie smutnym przez dwa miesiące jest już zdecydowanie niepokojącym objawem.

Musimy wiedzieć, że o ile smutek nie wymaga leczenia lub terapii, depresję należy jak najszybciej zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie. Tu nie wystarczy zmiana otoczenia i wsparcie bliskich.


Na podstawie: amelioretasante.com