Introwertyk to typ osobowości, który jest dość specyficzny, i niestety, nie zawsze rozumiany. Lubi być sam, co wcale nie oznacza, że jest pustelnikiem, który nie potrafi znaleźć się wśród ludzi. Introwertyk z natury dobrze czuje się sam ze sobą, skupia się na tym co myśli i czuje, niechętnie dzieląc się z tym światem. Do czego potrzebna jest introwertykowi samotność?
Introwertyk – jakie ma cechy?
Carl Gustav Jung, uczeń i następca Freuda, opracował pojęcia introwertyka i ekstrawertyka jako określenia na podstawowe typy osobowości, funkcjonujące na dwóch przeciwległych biegunach. Określenie introwertyka zaczerpnął z języka łacińskiego, w którym słowo intra oznacza „wewnątrz”, a vertere „zwracać się”.
Introwertyk to znakomity słuchacz, natomiast ekstrawertyk woli sam mówić i otaczać się innymi ludźmi. Osoba będąca introwertykiem lubi rozmyślać i analizować sytuację, a ekstrawertyk działa tu i teraz, spontanicznie, często bez zastanowienia. Introwertyk potrzebuje samotności, ciszy do skupienia, a ekstrawertyka męczy przebywanie w samotności, ponieważ jest duszą towarzystwa. To niejedyne zachowania odróżniające introwertyka od ekstrawertyka, ale jasno pokazujące, że mają oni różne potrzeby pozwalające zachować zdrowie psychiczne.
Jakie inne cechy ma introwertyk? Zdecydowanie jest osobą, dla której niezwykłą wagę ma życie wewnętrzne. Skupia się na własnych myślach i emocjach, co pozwala się mu wyciszyć. Wbrew pozorom introwertyk nie jest wycofany i nieśmiały, nie odczuwa również lęku przed życiem, ale pozostaje w cieniu ekstrawertyków, ponieważ woli z dystansu obserwować to, co się dzieje.
Introwertyk potrzebuje samotności – dlaczego?
Dlaczego introwertyk tak bardzo potrzebuje samotności? Przebywanie sam na sam ze sobą niego jest to tak samo ważne, jak dla kogoś innego przespanie przysłowiowych 8 godzin w nocy. Samotność pozwala introwertykowi na zrobienie dla siebie wielu dobrych rzeczy. Oto kilka powodów, dla których introwertyczne osoby potrzebują samotności jak powietrza.
Samotność pozwala zobaczyć więcej
Introwertyk nie podejmuje pochopnych decyzji, lubi mieć czas na przemyślenie swoich działań i uniknięcie złego wyboru. Samotność gwarantuje mu spokój, oczyszcza ze zbędnych emocji i daje możliwość przyjrzenia się każdemu możliwemu ruchowi.
Introwertyk doskonali samoświadomość
W chwilach spokoju i ciszy introwertyk uczy się rozpoznawać i rozumieć swoje emocje, potrzeby i myśli. Samotność dla introwertyka jest ważna, ponieważ prowadzi do samodoskonalenia i akceptacji. Będąc sama na sam ze sobą, skupia się on na rzeczach, które przynoszą szczęście i w spokoju odsuwa na bok, to, co nie jest mu potrzebne.
Buduje niezależność od innych
Nie da się ukryć, że przebywanie w samotności sam na sam z własnymi myślami wymaga siły i odwagi. Introwertykowi przychodzi to łatwo. Nie musi on szukać uwagi i akceptacji innych, aby czuć się ze sobą dobrze. Jest niezależny od otoczenia, a rozwijając własny indywidualizm pozwala na lepsze poznanie własnych potrzeb i łatwiejsze stawienie czoła wymaganiom codzienności.
Introwertyk odżywa w samotności
Dla introwertyka samotność to ucieczka od nadmiaru bodźców oraz od męczących sytuacji społecznych. Introwertycy mają przysłowiowy wewnętrzny wyłącznik, którego używają, gdy są wyczerpani. Potrzebują czasu na to, aby ich umysł i ciało mogły odpocząć. To sposób na samoopiekę, która pozwala ponownie naładować wyczerpaną energię i wyjść naprzeciw życiu.
Samotność rozbudza kreatywność introwertyka
Przebywanie z daleka od zgiełku i hałasu jest zbawienne dla produktywności i kreatywności introwertyka. Nic na niego nie działa lepiej i bardziej odświeżająco, jak możliwość przystanięcia na chwilę i odłożenia na bok rzeczy mniej istotnych, skoncentrowania się na zadaniu. W samotności introwertycy oddają się swoim pasjom i talentom, aby później podzielić się nimi z resztą świata.
- Zobacz również: Cichy, wycofany i nieśmiały? Nie tylko – introwertyk ma do zaoferowania o wiele więcej
Samotność dla introwertyka to nie desperacka ucieczka przed życiem, ale gest dobroci dla samego siebie. Spędzanie czasu we własnym towarzystwie ma wiele zalet i każdy od czasu do czasu potrzebuje samotności. Introwertyk po prostu potrzebuje jej nieco więcej.