Go to content

Opierasz się zmianom? Jest kilka powodów, dla których to nic dobrego

Fot. iStock

W życiu jedno jest pewne – zmiany! I choć taka perspektywa bywa czasem przerażająca i przytłaczająca, to nic nie możemy na to poradzić. Zmieniamy się my, nasza życiowa sytuacja, nasze otoczenie i ludzie dookoła – czasem przynosi nam to coś dobrego i przyjemnego, innym razem wymaga od nas siły i stawia przed wyzwaniami.

Jesteś otwarta na nowe doświadczenia, czy raczej przyjmujesz je z niechęcią i opierasz się tak długo, jak to możliwe? Jeśli to drugie, zobacz, dlaczego nie warto zamykać się na zmiany i jak możesz sobie takim zachowaniem zaszkodzić.

Opierasz się zmianom? Jest kilka powodów, dla których to nic dobrego

1. Powstrzymujesz się przed rozwojem

Każda zmiana uczy nas czegoś nowego, nawet ta, która wydaje nam się wielkim nieszczęściem. Nie patrz na nią, jak na coś przytłaczającego – wypatruj raczej okazji do zdobycia doświadczeń, wiedzy, umiejętności lub kontaktów.

2. Nie dajesz sobie szansy na świeży początek

Zmiana pracy, przeprowadzka, nowy związek, czy wejście w nieznane towarzystwo to szansa na nowy początek, ułożenie pewnych spraw od początku i pokazanie siebie od innej strony. Na początku jest strasznie, ale jeśli zachowasz otwartość i optymizm, dostrzeżesz wiele dobrego i mnóstwo możliwości.

3. Zatracasz szerszy obraz

Zmiana to nowe perspektywy i możliwość innego spojrzenia na różne sprawy i własne życie – jeśli kurczowo trzymasz się tylko tego, co już masz i znasz (nawet jeśli to znane nie jest dla ciebie dobre i korzystne), pozbawiasz się szansy na zyskanie szerszego obrazu i nabrania dystansu.

4. Stajesz się mniej wdzięczna

Utykasz w swoim życiu przyzwyczajona do codzienności i zapominasz o tym, jak wiele masz szczęścia. Zmiany i związane z nimi okresowe trudności przypominają o tym, by być wdzięcznym każdego dnia i dziękować za to, co i kogo mamy obok siebie.

5. Tracisz pokorę

Porażki i niepowodzenia to lekcje pokory, które pokazują nam, że nie jesteśmy idealni, mamy swoje słabości i nie wszyscy muszą nas lubić. Podobnie jest ze zmianami – ich doświadczanie to okazja by poskromić nasze ego, zmierzyć się z opiniami innych, poprosić o pomoc i wsparcie.

6. Popadasz w rutynę i wygodę

Ta sama droga do pracy, te same obowiązki, zakupy w jednym miejscu od lat, zero zmian wśród znajomych, a może nawet i wieloletni związek, wygodny i bezpieczny, ale pozbawiony uczuć i satysfakcji? Najwyższy czas na zmianę – czujesz to głęboko w środku, przestań się bać!

7. Jesteś mniej elastyczna

Im dłużej odpychasz od siebie zmiany, tym trudniej przychodzi ci zmierzenie się z każdą nową sytuacją w życiu – wszystko przez to, że zatracasz swoją elastyczność i zamykasz się na nowe. Pamiętaj, że kto nie idzie do przodu, ten wiele traci i de facto się cofa!

8. Zapominasz o swojej sile

Kiedy już zmierzysz się ze zmianą, pokonasz trudności, staniesz z powrotem na nogi i życie znowu zacznie się do ciebie uśmiechać, poczujesz się silniejsza, pewniejsza siebie i mądrzejsza. Unikanie zmian sprawia, że czasem możesz zapomnieć o tym, na jak wiele cię stać i jak wiele potrafisz.

9. Odsuwasz coś, co i tak w końcu nastąpi

Możesz zamknąć oczy i udawać, że nic się nie dzieje, zmiana przejdzie obok i cię nie zauważy, ale dobrze wiesz, że to i tak nie zadziała. Prędzej czy później będziesz musiała zaakceptować to, co ma się wydarzyć, przyjąć zmianę z jej wszystkimi konsekwencjami – niech stanie się to na twoich warunkach, daj sobie szansę, odwagi!