Go to content

10 rzeczy, które musisz zaakceptować, aby być szczęśliwą

być szczęśliwą
fot. Mikhail Sotnikov/iStock

Być szczęśliwą – co to znaczy? Szczęście często wydaje się nieuchwytnym pojęciem, trudnym do zrozumienia, a nawet nieco abstrakcyjnym. W jednej chwili możemy uwierzyć, że w końcu je uzyskaliśmy, tylko po to, by za moment zobaczyć, jak się wymyka. Czym zatem dokładnie jest szczęście?

„Szczęście” według słownikowej definicji to „odczuwanie lub okazywanie przyjemności lub zadowolenia”. Często patrzymy na szczęście tak, jakby było celem, jakbyśmy byli w podróży, a kiedy osiągniemy szczęście, pozostaniemy tam tak długo, jak chcemy. Ale szczęście jest o wiele bardziej złożone.

1. Szczęście przychodzi w krótkich chwilach

Szczęście nie jest stałym miejscem, w którym możemy żyć wiecznie. Wręcz przeciwnie, szczęście przychodzi w małych i krótkich chwilach. To piękny zachód słońca pod koniec ciężkiego dnia. To ciepłe ciasteczko z kawałkami czekolady wykonane z miłością przez naszą ulubioną osobę. I to są małe chwile, które często przeoczamy, ponieważ jesteśmy zbyt zajęci czekaniem na trwały stan szczęścia, który nigdy nie nadejdzie.

2. Nie możemy kontrolować wszystkiego

Wszystko, co jest poza naszą kontrolą, może wydawać się przerażające. Zmiana i nieznane wydają się niewygodnymi miejscami, więc ich unikamy. Ale pod koniec dnia większość naszego życia jest daleko poza naszą kontrolą. A próba kontrolowania tego wszystkiego przyniesie ci tylko jeszcze więcej nieszczęścia.

3. Musimy poznać smutek, abyśmy mogli zrozumieć, co oznacza szczęście

Kiedy jesteśmy w dołku, szczęście wydaje się tak daleko poza naszym zasięgiem. Trudno sobie wyobrazić, jak wygląda światło, gdy ciemność cię otacza, jednak to właśnie ta ciemność sprawia, że doceniamy światło o wiele bardziej.

4. Bycie zajętym nie jest równoznaczne ze szczęściem

Innym błędnym przekonaniem na temat szczęścia jest to, że jeśli wypełniamy nasze dni pracą lub innymi zajęciami. Ale badania wykazały, że to przyjemne czynności przyniosą nam prawdziwe szczęście.

5. Nie możesz porównywać swojego życia do czyjegoś i być szczęśliwym

Dzięki mediom społecznościowym mamy dostęp do informacji o każdym z naszych znajomych. Patrząc z zewnątrz, możemy uwierzyć, że każdy prowadzi doskonałe życie, co z kolei może spowodować, że staniemy się sfrustrowani naszym własnym. Tymczasem ludzie pokazują nam tylko to, co chcą, abyśmy zobaczyli, a NIKT nie ma doskonałego życia. Każdy z nas ma swoją podróż, więc nie ma sensu porównywać twojej z kimś innym.

6. Trawa nie zawsze jest bardziej zielona u sąsiada

Łatwo jest wpaść w pułapkę myślenia: „Gdybym tylko mogła być ______” lub „Gdybym tylko moje życie było ______”, to w końcu byłabym szczęśliwa. Jednak trawa NIE zawsze jest bardziej zielona po drugiej stronie płotu. Zrozum, jeśli zawsze koncentrować się będziesz na trawie sąsiada, twoja nie zostanie podlana.

7. Z pustego i Salomon nie naleje

Wspaniale jest dawać coś innym. I wspaniale jest coś robić dla innych. Ale nie możesz tylko dawać i nigdy nie robić nic dla siebie. Twój kubek w końcu będzie musiał zostać ponownie napełniony.

8. Bycie bardziej uważnym jest kluczem do szczęśliwszego życia

Dzięki mediom społecznościowym, wszechobecnym ekranom i wielu okazjom do ucieczki od siebie, znacznie trudniej jest być obecnym tu i teraz. Wokół nas zawsze dzieje się tak wiele, że nigdy nie mamy czasu, aby po prostu usiąść i cieszyć się życiem. Zawsze czekamy na następną rzecz. Tu i teraz jest miejscem, w którym leży prawdziwe szczęście.

9. Szczęście obejmuje transcendentne cele

Cele, które wypychają nas ze strefy komfortu, są celami, które czynią nas szczęśliwszymi.

10. Musisz być gotowa ewoluować, aby być szczęśliwsza

Stanie w miejscu nigdy nie da ci radości. Ludzie, którzy nie chcą się uczyć, rozwijać, mają znacznie mniejsze szanse na znalezienie szczęścia niż ludzie, którzy są gotowi dostosować się do swojego środowiska, ewoluować i rosnąć.