Go to content

Dekalog dobrego partnerstwa. 10 życiowych wskazówek, dzięki którym łatwiej odnaleźć szczęście

Dekalog dobrego małżeństwa
Fot. iStock

Dekalog dobrego małżeństwa jest najlepszy zbiorem wskazówek dla osób szukających szczęścia w małżeństwie, bo zaczerpniętym z osobistych doświadczeń Was, naszych wyjątkowych Czytelniczek.

Każda z nas marzy o tym, by jej małżeństwo było dobre, szczęśliwe i długotrwałe. Wspólny spacer przez życie to cudowna możliwość, choć nie zawsze droga ku temu jest prosta i lekka. Czasem miłość niesie nas na swoich skrzydłach ponad wszystkim, innym razem trzeba stawiać czoła różnym problemom. Najważniejsze jednak, że wszystko to można przeżywać razem.

Drogie żony, kobiety — piszecie od siebie wiele pięknych słów kierowanych do mężów i zdradzacie to, co dla was jest najważniejsze w związku. Dziękujemy i przekazujemy tę bezcenną wiedzę dalej.

Bądźcie przyjaciółmi

Nie pierwszy raz okazuje się, że nie samą miłością człowiek żyje w małżeństwie. Równie ważne jest, by się ze sobą zaprzyjaźnić i czuć się ze sobą dobrze, nawet gdy po latach wasza piękna, gorąca miłość straci nieco na temperaturze.

Doceniajcie okruchy szczęścia 

Dbajcie o siebie nawzajem. Pamiętajcie o drobnostkach, zauważajcie nawet najdrobniejsze gesty, z których przebija miłość. Doceniajcie dobrym słowem kunszt kulinarny drugiej połówki, pocałunek na dzień dobry i  czułe „kocham się” na dobranoc. Bądźcie wdzięczni za cierpliwość i pozytywne nastawienie, za żarty, szczery uśmiech, wygłupy. Za codzienną kawę z pianką i herbatę na podgrzewaczu, za najpyszniejszą pizzę pod słońcem, za zajęcie się dziećmi, gdy emocje sięgają zenitu, za pożyczanie ukochanego auta. Te wszystkie gesty, zdaniem naszych Czytelniczek, to drobnostki o wielkim znaczeniu, dzięki którym doceniają swoich partnerów bardziej.

Bądźcie wyrozumiali

Patrzcie przez palce na drobne niedociągnięcia — te nitki znajdywane na podłodze i maszyny do szycia rozstawione w salonie, kubki z niedopitą kawą porzucone w biegu na stole. To tylko drobnostki, które stanowią dopełnienie tego, kim tak naprawdę jesteśmy. Angelita Lim powiedziała „Widziałam, że jesteś doskonały, a więc cię pokochałam, a potem zobaczyłam, że nie jesteś doskonały, i pokochałam cię jeszcze bardziej”. Nic więcej nie trzeba tu dodawać.

Wspierajcie się nawzajem

Dodawajcie sobie skrzydeł, wspierajcie się w realizacji pomysłów, które wydają się niemal nie do zrealizowania. Dodawajcie sobie odwagi do walki o siebie, o swoje marzenia, o życie. Stawiajcie się do pionu, wierzcie w swoje możliwości i wspierajcie się nawzajem w każdej dziedzinie. To cudownie jest mieć obok siebie człowieka, który dodaje sił do działania, nie pozwala się poddać tylko dlatego, że coś jest trudne.

Patrzcie w tym samym kierunku 

Georg Sand powiedziała, że „kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć razem w tym samym kierunku”, a wy potwierdzacie to własnymi słowami. Dom, dzieci, wspólna przyszłość, plany i marzenia — najważniejsze jest, by chcieć dla siebie tego samego.

Praktykujcie czułe pożegnania i powroty

Szczęście składa się z drobnostek. Każde dobre słowo i pocałunek w czoło, gdy o bladym świcie, któreś z was wychodzi z domu. Uśmiech i wyciągnięte ramiona, gdy wracacie do siebie, nawet jeśli rozłąka trwała tylko kilka godzin. To małe rzeczy, które dedykujecie tylko tej wyjątkowej osobie, pokazując, jak wiele ona znaczy.

Bądźcie razem, nawet gdy jesteście osobno 

I to nie tylko w związkach na odległość. Dobre małżeństwo nie musi spędzać ze sobą całej doby, ale nie może powodować poczucia osamotnienia. Wysyłajcie do siebie wiadomości, liściki, zostawiajcie sobie drobnostki (ciastko, kawa na śniadanie), które przypominają o tym, że jest ktoś, kto o nas wciąż myśli. Świadomość, że znajdziecie się zawsze wtedy, gdy będziecie chcieli podzielić się radością, lub zapragniecie w trudnej chwili wsparcia, jest bezcenna.

Słuchajcie siebie nawzajem

Nie da się poznać partnera i zbudować dobrego małżeństwa bez umiejętności słuchania. Ciekawość tego, co ma do powiedzenia, wyciąganie właściwych wniosków zdecydowanie ułatwia dogadanie się między sobą. I co ważne — ta zasada działa w obie strony!

Szukajcie kompromisu

Bywa trudno, bo charaktery bywają różne (same przyznajecie, że czasem jesteście zołzami 😉 ) i wcale nie tak łatwo jest się od razu dogadać. Na szczęście przy obopólnych chęciach każde małżeństwo wypracowuje kompromis. Tak żyje się łatwiej.

Wybaczajcie sobie krzywdy 

Potrafiąc przymykać oko na drobnostki, warto umieć także wybaczać większe przewinienia. Kobiety, które dały partnerowi szansę na zmianę postępowania, niejednokrotnie zauważały, że małżeństwo zmieniło się na lepsze. To jednak musi się zadziać w sytuacji, w której oboje partnerów chce dać związkowi jeszcze jedną szansę.

Małżeństwa rzadko bywają idealne, ale pełne miłości, pomimo pewnych wad, są czymś naprawdę wyjątkowym. Przy okazji życzymy wam,  drogie Czytelniczki, by wasze wspólne lata w małżeństwie zapisały się w pamięci jedynie pięknymi wspomnieniami.

FB/ohmepl