Go to content

Pamiętaj, ty też jesteś kimś, o kogo warto się zatroszczyć. Bądź dla siebie dobra

fot. iStock

Święta mogą być bardzo magiczne, ale mogą też być bardzo wyczerpujące. W trakcie planowania i (często nadmiernego) dawania siebie innym, może być trudno dojść z powrotem w siebie. Musimy nauczyć się, jak przywrócić trochę spokoju do naszego przed- i świątecznego czasu. Musimy przypomnieć sobie, co naprawdę jest ważne i jak skutecznie być życzliwym w tym jednak stresującym czasie. Poniżej kilka pomysłów, jak ćwiczyć dbanie o siebie w czasie świąt — bo i Ty jesteś kimś, o kogo warto się zatroszczyć.

Twórz rytuały, które skupiają się na kontakcie z samą sobą

Poświęć konkretny czas na świadomy kontakt ze swoim umysłem i ciałem. Wszystko po to, żebyś mogła świadomie zastanowić się nad tym, jak naprawdę się czujesz, gdy jesteś w stresie i napięciu emocjonalnym. Święta są pełne ogromnego piękna i magii, ale mogą również nieść w sobie ciężar. Wymagają mnóstwa emocjonalnej i fizycznej energii.

Wybierz kilka określonych godzin w ciągu dnia, w których możesz ustawić alarm i przypomnij sobie o trzech głębokich oddechach. Poświęć pierwsze trzydzieści minut poranka na zrobienie czegoś miłego dla siebie — czy to siedzenie w ciszy i wypicie filiżanki ciepłej kawy, czy znalezienie czasu na ruch lub pielęgnację ciała. Poświęcając się małym, ale łatwym do opanowania chwilom samoopieki, pokazujesz sobie, że też jesteś kimś, kogo kochasz, a jednocześnie wprowadzasz do swojego dnia trochę spokoju.

Zapanuj nad stresem

Święta dla wielu z nas są niezwykle stresogenne. Martwimy się i stresujemy wszystkim – przygotowaniami, relacjami w rodzinie. Dlatego tak bardzo ważne jest inwestowanie swojego czasu i energii w rzeczy, które sprowadzają cię z powrotem na ziemię i dają spokój.

Jest tak wiele sposobów na walkę ze stresem w codziennym życiu. Poranne medytacje mogą pomóc w regulowaniu poziomu stresu, a wysiłek włożony w spacer lub postanie na balkonie nawet przez pięć minut również w tym pomaga. Mając to na uwadze, postaraj się jak najlepiej wykorzystać sposoby, o których czytałaś, słyszałaś, albo które po prostu dobrze znasz, bo stosujesz je od lat.

Praktykuj wdzięczność

Pomimo tego, jak piękne i rozgrzewające serca mogą być te święta — niosą ze sobą także własny zestaw zmagań. Mentalnie ta pora roku może być wyczerpująca dla tych, którzy są empatyczni i dla tych, którzy dają wiele z siebie innym. Sezonowe zmiany pogody i światła dziennego mogą również głęboko wpłynąć na zdrowie psychiczne i ważne jest, aby zwalczać je zarówno rutyną, jak i dbaniem o siebie, ale także uważnością i wdzięcznością.

Każdej nocy, zanim pójdziesz spać, bez względu na to, jak bardzo jesteś zmęczona doświadczeniami dnia i bez względu na to, jak trudne mogą się wydawać te rzeczy, zapisz trzy aspekty swojego życia, za które jesteś wdzięczna. Wdzięczność pomaga zmienić perspektywę i przypomina ci, że nawet w najtrudniejszych momentach wciąż masz dostęp do piękna w swoim życiu. Bądź obecna i bądź uczciwa, jeśli chodzi o rzeczy, które rozświetlają twoje dni. Znajdź dla nich czas.

Pielęgnuj relacje

Okres świąteczny ma być tym czasem, w którym stawiamy na relacje. Stres i presja mogą jednak sprawić, że jedyne, o czym będziemy marzyć, to odizolowanie się i spędzanie czasu w samotności. Pamiętaj, aby otaczać się ludźmi, dzięki którym czujesz się ze sobą dobrze, ludźmi, którzy cię akceptują i wspierają. Stwórz natomiast granice z tymi, nawet jeśli jest to rodzina, którzy sprawiają, że czujesz się źle. W porządku jest odsunąć od rzeczy i ludzi, którzy wysysają z ciebie energię.

Pozwól sobie na małe przyjemności. Codziennie

Szczęście bierze się z najmniejszych, najprostszych rzeczy w życiu. Zwróć uwagę na rzeczy, które sprawiają, że czujesz się spokojna. Zwróć uwagę na rzeczy, które każdego ranka wywołują uśmiech na Twojej twarzy. Zwróć uwagę na rzeczy, które sprawiają, że czujesz się jak w domu i zrelaksowana w swoim otoczeniu, i trzymaj się ich. Trzymaj je blisko. Upewnij się, że otaczasz się nimi. Może to być tak proste, jak zaopatrzenie się w ulubioną kawę na poranne rytuały lub upewnienie się, że świeca, która sprawi, że Twoja przestrzeń będzie spokojna, jest zawsze zapalona. Są małe sposoby, dzięki którym możesz zrobić coś dla siebie każdego dnia — poświęć się wypełnianiu nimi swojego życia, a zdasz sobie sprawę, że nigdy nie były tak naprawdę małe. Zawsze cię ratowały.