Lifestyle

10-dniowy plan samoopieki. Wystarczy prosta strategia, by o siebie prawdziwie zadbać

Redakcja
Redakcja
24 maja 2018
Następny

Na co dzień w pierwszym odruchu myślimy o najbliższych nam osobach, często skupiamy się na obowiązkach i pracy, zapominając, jak ważna jest troska o nas samych. I mimo że wydaje się to nieco egoistyczne, należy się sobą zaopiekować, zamiast spychać na margines spraw mniej ważnych. Nikt nie odpowie na nasze potrzeby lepiej, od nas samych. 

Samoopieka to nic innego niż wsłuchiwanie się we własne ciało, jak i psychikę. To zadanie nie jest trudne i nie musi zabierać lwiej części naszego czasu. Niekiedy wystarczy poświęcić kwadrans, by poczuć się lepiej.W tym może pomóc plan, który można modyfikować, zgodnie z własnymi potrzebami.

10-dniowy plan samoopieki

Dzień 1. Wypracuj rutynę snu

Wbrew pozorom rzecz tak prosta do osiągnięcia jak sen wcale nie przychodzi nam zbyt łatwo. Natłok obowiązków, informacji, a także problemów sprawia, że trudno jest po prostu zamknąć oczy i zasnąć głębokim, relaksującym snem. A dobry wypoczynek w nocy sprawia, że łatwiej przetwarzamy i radzimy sobie z trudnymi sytuacjami, utrzymujemy emocje w ryzach, jesteśmy bardziej produktywni i wyszukujemy bardziej twórcze rozwiązania.

Dziś odłóż telefon i laptop, zrelaksuj się i wcześniej połóż spać.

Dzień 2. Pij więcej wody

W tym dniu zapomnij o istnieniu napojów energetycznych, kawy, słodkich napojów gazowanych, a przeproś się z butelką wody. Woda jest niezbędnym składnikiem ciała, bez którego także mózg nie jest w stanie dobrze funkcjonować. Poczujesz się lepiej, wzrosną twoje możliwości intelektualne.

Dziś noś przy sobie butelkę wody i popijaj ją małymi łykami.

Dzień 3. Ćwicz

Kolejnym krokiem niech będzie wypracowanie nawyku ćwiczenia. Wybierz dla siebie taki rodzaj ruchu, który jak najbardziej tobie odpowiada i da ci wiele radości. Nie chodzi o to, by coś było przykrą koniecznością, ale by faktycznie dawało radość i satysfakcję. Ruch pozwala zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę oraz wyzwala dobry humor

Dziś zacznij od 10 minut ćwiczeń. To dobry początek na zmiany.

Dzień 4. Spędź więcej czasu z przyjacielem

Spędzamy dużo czasu w przestrzeni wirtualnej, co sprawia, że mamy mniej okazji na rzeczywiste spotkania z bliskimi osobami. A trzeba pamiętać, że to nie internet, ale prawdziwi ludzie trzymają nasze dłonie, gdy jesteśmy smutni, wspierają nas, gdy problemy sypią się na nasze głowy. Nie czekaj do następnego kryzysu, aby wyciągnąć rękę do przyjaciela.

Dziś zaproś go na kawę i cieszcie się wspólnym czasem.

Dzień 5. Przeczytaj książkę

A przynajmniej zacznij czytać. Aktywny umysł lepiej sobie radzi z różnymi wyzwaniami życia codziennego i stresem, którego nam nie brakuje. Wybierz książkę optymistyczną, by pozbyć się ciężkich myśli i łaskawiej spojrzeć na swoje życie.

Dziś wybierz książkę, którą zawsze chciałaś przeczytać, zaparz herbatę, wyłącz telewizor i oddaj się przyjemności.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

7 lokalizacji trądziku, które mogą mieć inną przyczynę

Redakcja
Redakcja
24 maja 2018
Fot. iStock/PeopleImages
 

Trądzik jest wątpliwą ozdobą kobiecej twarzy i gdy tylko pojawiają się na buzi niechciane wypryski, sięgamy po różne specyfiki, żeby jak najszybciej pozbyć się zaczerwienień. Wiele zależy od diety, od gospodarki hormonalnej organizmu, a także od samej pielęgnacji. Wszelkie zaniedbania potrafią boleśnie odbić się na kondycji skóry.

Faktem jest, że pojawiające się krostki mogą mieć różne przyczyny i w zależności od ich lokalizacji, mogą wynikać z czegoś innego. Szukanie przyczyn nie zawsze jest łatwe, ale warto podjąć wysiłek, by nie marnować energii na nieskuteczną walkę.

7 lokalizacji trądziku, które mogą mieć inną przyczynę 

1. Policzki i nos

Krostki pojawiające się w tych okolicach najczęściej wynikają albo z braku higieny, albo niewystarczającej dbałości o czystość przyborów do makijażu. Krostki mogą powstawać z powodu dotykania skóry w tych miejscach palcami.

2. Broda

Na brodzie pojawiają się wypryski, które mogą wynikać z niewłaściwej diety. Najczęściej uwidaczniają się kłopoty powiązane z żołądkiem i zaburzonym procesem trawienia.

3. Żuchwa

Podpieranie się dłońmi pod linią żuchwy jest najczęstszą przyczyną powstawania krostek w tym obszarze. Bardzo często pojawiają się one również w trakcie miesiączki.

4. Okolice uszu

Krostki pojawiające się w tych okolicach mogą mieć związek z zaburzeniami pracy nerek lub odwodnieniem. Najczęściej wypijanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia pozwala pozbyć się kłopotu.

5. Linia włosów

Najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów z wypryskami na linii włosów jest niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek podczas mycia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po łagodny szampon, który nie będzie dodatkowo podrażniał skóry.

6. Szyja

Krostki pojawiające się na szyi mogą świadczyć o toksynach zalegających w organizmie, ale także o toczącej się infekcji. Przeprowadzenie oczyszczającego detoksu dla skóry z pewnością nie zaszkodzi.

7. Dekolt

Najczęstszą przyczyną są takiej lokalizacji są zmiany hormonalne. Jeśli problemy są bardzo nasilone i pojawiają się inne objawy, np. nadmierne owłosienie, warto porozmawiać z dermatologiem lub lekarzem ginekologiem, aby znaleźć możliwe przyczyny kłopotów.

źródło:  www.glamour.pl


Lifestyle

Kiedy życiem rządzi lęk

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 maja 2018
Fot. iStock

Budzisz się w nocy zlany potem. Czujesz ogromny niepokój, wewnętrznie cały drżysz. Ale nie potrafisz zdefiniować swojego lęku. Co takiego się dzieje, przecież nie ma się czego bać? A jednak dziś już nie zaśniesz, chyba, że weźmiesz silną tabletkę na sen. Długo tak się nie da, wiesz? Zaburzenia lękowe są zespołem powiązanych stanów psychicznych, które obejmują: uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie lękowe napadowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne , zespół stresu pourazowego , fobię społeczną i inne, proste fobie. Cierpi na nie coraz więcej z nas. Cierpi i bagatelizuje, próbując żyć normalnie.

Niepokój, zmartwienie i stres są częścią codziennego życia większości ludzi. Ale samo odczuwanie niepokoju lub stresu samo w sobie nie oznacza, że ​​potrzebujesz profesjonalnej pomocy lub masz zaburzenie lękowe. W rzeczywistości niepokój, który odczuwasz jest ważnym i czasami niezbędnym sygnałem ostrzegawczym, że przeżywasz niebezpieczną lub trudną sytuację. Bez uczucia niepokoju nie moglibyśmy przewidzieć trudności i przygotować się na nie.

Lęk staje się zaburzeniem, gdy objawy stają się chroniczne i zakłócają nasze codzienne życie oraz zdolność do funkcjonowania. Osoby cierpiące na chroniczny lęk często zgłaszają następujące objawy:

 • Napięcie mięśni
 • Osłabienie fizyczna
 • Kiepska pamięć
 • Spocone dłonie
 • Strach
 • Nieumiejętność odpoczywania
 • Ciągłe obawy
 • Skrócony oddech
 • Kołatanie serca
 • Ściśnięty żołądek
 • Słaba koncentracja

Objawy te są na tyle poważne i nieprzyjemne, że czujemy, że życie wymyka nam się spod kontroli. Czujemy bezradność. Większość z nas doświadczyła „przelotnych” objawów związanych z zaburzeniami lękowymi w pewnym momencie swojego życia. Takie uczucia – duszność, przyspieszone bicia serca bez wyraźnego powodu, zawroty głowy – zwykle mijają tak szybko, jak przychodzą i długo nie powracają. Ale kiedy zaczynają się powtarzać regularnie raz po raz, może to być oznaką, że przelotne uczucie lęku zmieniło się w zaburzenie lękowe.

Przyczyny i diagnoza

Lęk może być spowodowany licznymi czynnikami, począwszy od bodźców zewnętrznych, emocjonalnego osamotnienia czy poczucia wstydu, po doznanie skrajnej reakcji, gdy po raz pierwszy zostaniesz narażony na coś potencjalnie wywołującego niepokój. Badania nie wyjaśniły jeszcze, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają ataku paniki lub popadają w fobię, podczas gdy inni dorastający w tej samej rodzinie i dzielący podobne doświadczenia – nie. Jest prawdopodobne, że zaburzenia lękowe, podobnie jak wszystkie choroby psychiczne, spowodowane są złożoną kombinacją czynników, które jeszcze nie w pełni rozumiemy. Czynniki te prawdopodobnie obejmują indywidualny rozwój dzieci,  uwarunkowania genetyczne, neurobiologię, czynniki psychologiczne, rozwój osobowości oraz uwarunkowania społeczne i środowiskowe.

Leczenie lęku

Leczenie lęku skupia się na podejściu dwustopniowym: stosowaniu psychoterapii w połączeniu z okazjonalnym stosowaniem leków przeciwlękowych (w razie potrzeby). Większość rodzajów lęku można skutecznie wyleczyć jedynie za pomocą psychoterapii – okazało się, że techniki poznawczo-behawioralne i behawioralne są bardzo skuteczne. Leki przeciwlękowe działają szybko i krótko.

Życie z lękiem

Jak to jest żyć z zaburzeniami lękowymi na co dzień? Czy jest to zawsze przytłaczające, czy też istnieją konkretne strategie, które można wykorzystać, aby ułatwić sobie „przetrwanie dnia” i skutecznie radzić sobie z lękiem? Zaburzenia lękowe są tak powszechne, że jest dość oczywiste, że większości ludzi udaje się je jakoś opanować, na tyle, by nie paraliżowały ich codzienności. Olbrzymie znaczenie ma tutaj samoświadomość – znajomość naszych reakcji i tego, co się z nami dzieje w momencie ataku paniki – oraz wsparcie i zrozumienie najbliższych. Poza terapią i leczeniem farmakologicznym pozostają metody mniej konwencjonalne, takie jak medytacja i regularne ćwiczenia oddechowe, które mogą złagodzić objawy zaburzeń lękowych.

Pamiętajmy, że w naszej głowie, w naszej podświadomości nic nie „ginie’. Jeśli ataki paniki nie są ci obce, jeśli czujesz się wiecznie zaniepokojony, niespokojny, jeśli strach cię przytłacza, zgłoś się po pomoc do specjalisty.


Na podstawie: psychcentral.com

 


Zobacz także

Oczami Matki – moje spotkania z nieznanymi mamami gwiazd

Jak długo będziesz jeszcze żyć? Być może dłużej niż ci się wydaje

Czy współczesna rodzina jest w kryzysie?

Czy współczesna rodzina jest w kryzysie?