Mówienie do samego siebie może wyglądać dość dziwnie. Taka rozmowa może kojarzyć się z szaleństwem albo wybitnie doskwierającej samotności. Bo dopóki jesteśmy dziećmi, gadanie do siebie jest tylko nieszkodliwym nawykiem. Ale gdy jako dorośli prowadzimy konwersację ze sobą lub po prostu na głos w samotności wypowiadamy swoje myśli, może to wyglądać co najmniej podejrzanie.
Rozmowa ze sobą ma niezwykły potencjał
Poza tym, że nikt nie wysłucha, a nawet nie zrozumie nas lepiej od nas samych, naukowcy odkryli pozytywną zależność u osób, które mają w nawyku mówić do siebie. Psycholog Gary Lupyan przeprowadził eksperyment, w którym 20 ochotnikom pokazano produkty w supermarkecie i poproszono, by je zapamiętali. Połowa z nich mówiła do siebie wymieniając nazwy przedmiotów, a druga połowa milczała. Okazało się, że mówiący do siebie, w porównaniu do tych milczących odnajdywali wskazane produkty szybciej. Poza tym, że mówienie na głos stymuluje aparat mowy, to ma jeszcze co najmniej 3 ważne zalety.
3 powody, dla których warto mówić do siebie
1. Stymulacja pamięci
Ci, którzy na głos mówią do siebie, aktywują szybsze zapamiętywanie. Dzieje się tak, ponieważ mówiąc głośno o np. przedmiotach czy faktach, wyobrażamy je sobie a mózg szybciej je zapamiętuje. Wyobrażając sobie słowo, można szybciej podjąć odpowiednie działania.
2. Lepsza koncentracja
Kiedy mówimy głośno cały czas skupiamy uwagę na słowach czy zadaniu, a mózg natychmiast obrazuje to. To ułatwia również organizowanie myśli i pomaga zweryfikować najważniejsze rzeczy, nadać im priorytet.
3. Zrozumienie własnych myśli i emocji
Wypowiedzenie na głos swoich myśli, czy emocji, jakie towarzyszą nam w danej chwili, wspiera ich rozumienie. Słysząc własny głos łatwiej porządkujemy wydarzenia, poniekąd oswajając to co się stało. Łatwiej jest się np. uspokoić, gdy ktoś nas wyprowadzi z równowagi, mówiąc do siebie. Wtedy uświadamiamy sobie co miało miejsce i jesteśmy bliżej racjonalnego podejmowania decyzji i wygaszania negatywnych emocji.
źródło: www.lifehack.org