Lifestyle

Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

Media Room
Media Room
3 września 2021
fot. Olga Evtushkova/iStock
 
U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

Określenie: „dysleksja rozwojowa” oznacza specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu występujące u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym, spowodowane zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych oraz ich integracji, które są uwarunkowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego – czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Problem ten występuje niestety dość często – szacuje się, że średnio u 10-15 proc. uczniów, w tym u około 4 proc. w stopniu bardzo nasilonym, który można określić głęboką dysleksją.

Klinkij i dołącz do naszej zabawy z nagrodami! 

Do wspomnianych wcześniej specyficznych, charakterystycznych trudności, występujących w dysleksji rozwojowej, należą m.in.:

 • trudność w uczeniu się czytania (czyli dysleksja sensu stricto),
 • trudność w opanowaniu zasad poprawnej pisowni – czyli ortografii (tzw. dysortografia),
 • niski poziom graficzny pisma (tzw. dysgrafia).

Choć trudności te zwykle ujawniają się czy też są zauważane dopiero w szkole, to jednak eksperci podkreślają, że już w okresie przedszkolnym da się zauważyć różne objawy mogące wskazywać na to, że dziecko może być w grupie ryzyka dysleksji. Do tych wczesnych objawów należą m.in.:

 • opóźniony rozwój mowy, wadliwa wymowa, trudności z wypowiadaniem złożonych słów, błędy gramatyczne, trudności z różnicowaniem głosek podobnych oraz z wydzieleniem sylab,
 • mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, a także rysowania i pisania (np. tzw. brzydkie pismo),
 • trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych,
 • oburęczność, mylenie prawej i lewej ręki,
 • mylenie liter podobnych pod względem kształtu (p-b-d-g), opuszczanie liter, tzw. pismo zwierciadlane, błędy ortograficzne,
 • powolne czytanie i pisanie.

W kontekście wczesnego rozpoznawania dysleksji warto  też znać podstawowe czynniki ryzyka, które wiąże się z występowaniem tej przypadłości. Zalicza się do nich m.in.:

 • predyspozycje genetyczne (na co może wskazywać np. wcześniejsze występowanie tego problemu w rodzinie),
 • zmiany anatomiczne i zaburzenia fizjologiczne układu nerwowego (występujące m.in. w czasie ciąży i porodu o nieprawidłowym przebiegu).

Dysleksja jest zatem zaburzeniem o podłożu neurobiologicznym – uwarunkowanym subtelnymi zmianami w zakresie struktury i funkcjonowania mózgu, które powstają najczęściej w okresie prenatalnym.

Według zgodnej opinii ekspertów, wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości dziecka dotkniętego dysleksją. Dlaczego?

„Zaniedbanie środowiskowe oraz brak szybkiej interwencji pogłębiają zaburzenia i trudności dziecka” – czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

„Niepowodzenia szkolne dziecka mogą prowadzić do wtórnych zaburzeń emocjonalnych, dlatego tak ważne jest wczesna diagnoza i objęcie go odpowiednią opieką i wsparciem. Badania pokazują, że osoby z dysleksją  korzystające z terapii rozwijają wiele bardzo korzystnych cech przydatnych w pokonywaniu trudności, takich jak wytrwałość, wysokie kompetencje społeczne, motywacja itp.” – czytamy w poradniku pt. „Czy moje dziecko jest zagrożone dysleksją?”, opublikowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Autorzy tego opracowania podkreślają, że dysleksja poprzez trudności w czytaniu, pisaniu i mówieniu, może przekładać się na trudności nie tylko w nauce takich przedmiotów szkolnych jak matematyka, historia czy biologia, lecz także w nauce muzyki lub nawet wychowaniu fizycznym.

W efekcie dziecko z dysleksją może nabawić się różnych problemów emocjonalnych, takich jak: lęk, zaniżona samoocena, wycofanie, a także zaburzenia nastroju – w tym depresja.

Wczesne rozpoznanie i wczesna interwencja są bardzo ważne również dlatego, że dysleksja w dorosłym życiu może ograniczać możliwość wykonywania z sukcesem wielu zawodów – tych, które wymagają szybkiego zapamiętywania i przetwarzania informacji mówionych lub pisanych.

„Objawy dysleksji nie ustępują z wiekiem – towarzyszą człowiekowi przez całe życie, dlatego osoba z dysleksją potrzebuje wsparcia terapeutycznego i specjalistycznych działań edukacyjnych, aby zminimalizować jej skutki w codziennym życiu” – czytamy we wspomnianym poradniku.

Jak pomóc dziecku z dysleksją

Dzieci z dysleksją mają odmienne potrzeby edukacyjne niż ich „typowi” rówieśnicy. W związku z tym potrzebują:

 • metod nauczania dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb,
 • pomocy specjalistów: psychologów, logopedów, pedagogów i terapeutów.

Optymistyczne jest jednak to, że dysleksja generalnie nie przekreśla perspektyw dziecka na przyszłość, pod warunkiem, że otrzyma ono na czas odpowiednie wsparcie.

„Osoby z dysleksją co prawda doświadczają wielu trudności, ale zdecydowana większość z nich z powodzeniem kończy szkoły i studia. Osoby z dysleksją równie często jak inne stają się wybitnymi specjalistami w wielu dziedzinach, o ile otrzymają, zwłaszcza w dzieciństwie, odpowiednie wsparcie” – piszą eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych.

W sytuacji, gdy rodzic podejrzewa u dziecka dysleksję pierwsze kroki po pomoc najlepiej skierować do poradni pedagogiczno-psychologicznej działającej w rejonie zamieszkania. Pracujący tam specjaliści dokonają pogłębionej diagnozy i dadzą rodzicom (bądź opiekunom) dziecka zalecenia dotyczące dalszych kroków w zakresie wspomagania rozwoju, terapii i edukacji.

Na koniec warto wymienić kilka uniwersalnych zaleceń dla rodziców i opiekunów, dotyczących wspierania dzieci z dysleksją:

 • dostosuj wymagania wobec dziecka do jego możliwości w tych zadaniach, które sprawiają mu trudność (np. poprzez mniejsze porcje materiału do zapamiętania, dłuższy czas na wykonanie zadania),
 • staraj się, aby wprowadzane ćwiczenia bardziej przypominały zabawę, niż naukę, stosuj w tym celu przyjazne i atrakcyjne pomoce edukacyjne, a także metody pracy działające na różne zmysły (wielozmysłowe),
 • nie karz dziecka za niepowodzenia, a za to podkreślaj i chwal najmniejsze postępy,
 • nie przemęczaj dziecka – w przeciwnym wypadku efekty jego pracy będą minimalne,
 • rozmawiaj z dzieckiem na temat dysleksji i innych trudności w uczeniu się,
 • bądź „rzecznikiem” praw swojego dziecka,
 • znajdź dodatkowego nauczyciela do pomocy albo/ i terapeutę,
 • buduj i wspieraj samoocenę dziecka,
 • pomagaj dziecku w pracy domowej.

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Źródła:

„Czy moje dziecko jest zagrożone dysleksją?”, poradnik dla rodziców, wydany przez Instytut Badań Edukacyjnych.
Strona internetowa Polskiego Towarzystwa Dysleksji.


Lifestyle

Beata Kozidrak wydała oświadczenie. Przeprasza za jazdę po pijanemu

Redakcja
Redakcja
3 września 2021
fot. Instagram/beatakozidrakofficial
 

Na Facebooku Beaty Kozidrak pojawiło się oświadczenie w związku z wydarzeniami z 1 września, kiedy to wokalistka została zatrzymana za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Wokalistka zapewnia, że żałuje i wstydzi się tego, co zrobiła i jest gotowa ponieść konsekwencje.

„Kochani. Przepraszam wszystkich. Wiem, że was zawiodłam. Z całego serca żałuję tego, co się wydarzyło. Bardzo się tego wstydzę. Wiem, że muszę ponieść konsekwencje tego, co się stało. Jestem na to gotowa. Beata” – czytamy w oświadczeniu, które pojawiło się na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych wokalistki.

Przypomnijmy, w środę wieczorem na warszawskim Mokotowie doszło do zatrzymania BMW, które jeździło „od krawężnika do krawężnika, zygzakiem”. Zauważył to jeden z kierowców, który powiadomił policję oraz zablokował drogę na skrzyżowaniu al. Niepodległości z ul. Batorego. Okazało się, że za kierownicą jest wokalistka zespołu BAJM.

Wezwana miejsce zdarzenia policja przebadała kierującą pojazdem alkomatem. – Badanie wykazało dwa promile alkoholu w organizmie – poinformował media rzecznik mokotowskiej policji podkom. Robert Koniuszy. – Kobiecie zostało zabrane prawo jazdy, a samochód został przekazany osobie wskazanej – dodał.

„To tylko lampka wina przed snem”. 15 sygnałów, że masz problem z alkoholem 


Lifestyle

Olimpijka Adrianna Sułek przekaże koszulkę z igrzysk dla zwycięzcy biegu Avon Kontra Przemoc Wyzwanie Avon

Redakcja
Redakcja
3 września 2021

 #KilometryPoMocy dobiegło końca. Uczestnicy dzięki swojej determinacji zebrali wspólnie prawie 42 tysiące kilometrów, czyli tyle, ile potrzeba, by okrążyć Ziemię dookoła. Za realizację celu Avon przekazał 25 tysięcy złotych na rzecz przeciwdziałania przemocy. Zaangażowana w akcję olimpijka Adrianna Sułek podaruje zwycięzcy swoją koszulkę z tegorocznych igrzysk.


Wraz z końcem wakacji nadszedł finał biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”. Dzięki zaangażowaniu biegaczy udało się zrealizować cel, a firma Avon Operations Polska przekazała 25 tysięcy złotych na wsparcie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ . Do najbardziej zaangażowanego uczestnika trafi niesamowita niespodzianka. Adrianna Sułek postanowiła przekazać swoją koszulkę z olimpiady dla Dawida Masnego. Utalentowana lekkoatletka, która zajęła 16. miejsce na tegorocznych igrzyskach w Tokio, podkreśla jak ważne jest mówienie o zjawisku przemocy:

Wierzę, że warto pomagać, dlatego postanowiłam przekazać swoją koszulkę z olimpiady dla najbardziej zaangażowanego biegacza. Cieszę, że mogłam wesprzeć akcję, której cel jest szczytny i promuje pomaganie przez bieganie. Razem chcemy przekazać wszystkim osobom doświadczającym przemocy, że jesteśmy z Wami i nie bójcie się mówić o tym, co Was spotyka. Te pokonane #KilometryPoMocy są właśnie dla Was! – podkreśla Adrianna Sułek, tegoroczna uczestniczka olimpiady w Tokio oraz złota medalistka młodzieżowych Mistrzostw Europy w siedmioboju.

W wyniku przemocy domowej umiera nawet 500 Polek rocznie. Teraz i my możemy im pomóc 

Bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” odbył się w tym roku w wersji hybrydowej: wydarzenia stacjonarnego i wyzwania online w aplikacji Strava. Wszyscy uczestnicy niezależnie od czasu i miejsca wspólnie zbierali #KilometryPoMocy, by wesprzeć działania „Niebieskiej Linii” Instytutu Psychologii Zdrowia, które teraz w trakcie pandemii są szczególnie ważne.
Wiele działań realizujemy tylko dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców i zewnętrznych podmiotów, do których należy między innymi marka Avon. W trakcie lockdownu robiliśmy, co w naszej mocy, by jak najlepiej pomóc w formie zdalnej, jednak teraz, widzimy jakie konsekwencje w relacjach przyniosła pandemia. Do naszej poradni ambulatoryjnej stale zgłaszają się nowe osoby. W ciągu miesiąca odwiedza nas ok. 100 nowych osób, które trafiają do nas po raz pierwszy, odpowiadamy także na setki maili i połączeń telefonicznych – mówi Agnieszka Machnowska psychoterapeutka i kierowniczka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Instytucie Psychologii Zdrowia.

Organizatorami wydarzenia są Avon Operations Polska, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl. Avon od lat skupia się na walce z przemocą domową i stale porusza ten temat w specjalnej kampanii informacyjno-edukacyjnej na całym świecie. Bieg „Avon Kontra Przemoc- biegnij w Garwolinie” jest kolejnym głosem sprzeciwu wobec tego problemu. Za jego pomocą każdego roku firma angażuje kolejne osoby w przerwanie milczenia i pomoc osobom mierzącym się z przemocą.


Avon Kontra Przemoc to kampania społeczna i edukacyjna zainaugurowana w 2004 roku w USA, prowadzona obecnie w ponad 50 krajach na całym świecie. Zakłada ona walkę z przemocą domową wobec kobiet: działania w ramach tej inicjatywy budują świadomość istnienia problemu i koncentrują się wokół edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy ofiarom przemocy.
W Polsce kampania Avon Kontra Przemoc jest prowadzona od 2008 roku. Od 2011 roku Avon jest partnerem Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, zapewniając środki na funkcjonowanie poradni telefonicznej i e-mailowej dla ofiar i świadków przemocy.

 


Zobacz także

Obiad azjatycki za mniej niż 10 złotych prosto z… Biedronki. Sprawdziłyśmy. Produkty, które warto kupić i z nich wyczarować orientalne potrawy

8 sposobów, żeby wyglądać stylowo, gdy nie stać cię na drogie ubrania

Jesteś mamą przedszkolaka i przerażają cię wydatki na dziecko? Podpowiadamy, jak zaoszczędzić pieniądze