Go to content

Kilka nawyków, które odbierają ci inteligencję. Wyłącz telewizor!

Jak różnimy się inteligencją emocjonalną? Trzy typy osób i ich reakcji na emocje. A ty, którym typem jesteś?
Fot. iStock / SanneBerg

Istnieje szereg nawyków, które zmniejszają iloraz inteligencji, a które prawdopodobnie tak mocno „weszły nam w krew”, że wydają nam się nieszkodliwe. Naukowcy potwierdzili jednak, że mają istotny wpływ na działanie naszego mózgu.

Zazwyczaj są one związane ze sposobem, w jaki się odżywiasz oraz prowadzonym przez ciebie stylem życia. Badania wykazały, że niektóre zachowania, które na zagościły w naszej codziennej rutynie, wpływają bardzo niekorzystnie na nasze zdolności poznawcze.

Należy jednak pamiętać, że iloraz inteligencji jest „miarą inteligencji” uzyskaną dzięki wykonaniu testów psychometrycznych. Nawet jeśli nie wszyscy zgadzają się z tą miarą lub wynikającymi z niej implikacjami, oczywiste jest, że ci, którzy poddają się pewnym nawykom, uzyskują słabsze wyniki.

Co nam odbiera inteligencję

Spożywanie produktów zwierających zbyt dużo tłuszczów nasyconych

Znajdziemy je w produktach mlecznych, tłustych mięsach i wędlinach. Nauka odkryła, że ten rodzaj żywności wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Zwiększając „zły cholesterol”, utrudnia funkcjonowanie układu krążenia. Konsekwencją jest zmniejszenie przepływu krwi. Tak więc do mózgu dociera mniej tlenu, a on sam „działa gorzej”. Tłuszcze nasycone dosłownie zmieniają nam nastrój, umożliwiając pojawienie się negatywnych emocji, takich jak smutek.

Multitasking

W  Massachusetts  Institute of Technology  przeprowadzono badanie nad wpływem podzielności uwagi w trybie zadaniowości, na nasz mózg. Wnioski były jednoznaczne: mózg nie jest stworzony do wykonywania wielu zadań naraz.  Ludzie złudnie wierzą, że robią kilka rzeczy w tym samym czasie, ale w rzeczywistości proces jest zawsze sekwencyjny. A cena, jaką za niego płacimy – wysoka jest wysoka, ponieważ wielozadaniawość bardzo negatywnie wpływa na nasz intelekt.

Za dużo telewizji

Oglądanie telewizji sprawia, że czujesz się zrelaksowany, ponieważ w zasadzie nie musimy używać wielu zasobów fizycznych ani mentalnych, aby śledzić to, co dzieje się na ekranie.

Jednak, jeśli spędzasz przed szklanym ekranem zbyt dużo czasu, twój iloraz inteligencji spada. Mówiąc „obrazowo”, ten nawyk sprawia, że twój mózg zasypia…

Brak snu lub zła jakość snu

Dobry sen pozwala zoptymalizować czas odpoczynku twojego mózgu, odpowiedni, by się zregenerował. Badania mówią nam, że ci, którzy nie śpią wystarczająco dużo szybciej się męczą, gdy wykonują jakieś zadanie. Popełniają więcej błędów i są bardziej niestabilne emocjonalnie i sprawiają, że mamy mnóstwo problemów z koncentracją, a mniej siły woli.

Za dużo cukru

Cukier w dużych ilościach, jest kolejnym wrogiem prawidłowego funkcjonowania mózgu. Badania wykazały, że jeśli dana osoba utrzymuje wysokie spożycie cukru przez około sześć tygodni, jej umiejętność uczenia się i zapamiętywania zostanie ograniczona.


Na podstawie: nospensees.fr