Dla wielu z nas doba nie ma wystarczającej ilości godzin, byśmy mogli spokojnie ze wszystkim „zdążyć”. Wykonanie wszystkich codziennych zadań wymaga zbyt wiele czasu, co tylko napędza poczucie presji i stresu. Jednak kluczem do złagodzenia tego odczucia może być walka ze zmęczeniem emocjonalnym.
Czym jest zmęczenie emocjonalne?
Fizyczne zmęczenie nie jest jedynym rodzajem wyczerpania, które daje nam się we znaki. Mimo że nasze ciało odpoczywa, często umysł nie potrafi się zrelaksować.
Lista najczęstszych objawów zmęczenia psychicznego:
- Brak uwagi i utrata pamięci: wyczerpanie emocjonalne może sprawić, że nie będziemy w stanie zwrócić uwagi na to, co nas otacza
- Nadwrażliwość: kiedy nasze emocje osiągną pewną granicę, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie skrajnych reakcji emocjonalnych. Tak więc osoby cierpiące na zmęczenie emocjonalne będą częściej czuły się smutne, złe lub „depresyjne”.
- Niska motywacja: ogólnie zmęczenie emocjonalne wiąże się z negatywnymi myślami i brakiem entuzjazmu do tego, co robimy .
- Zmęczenie fizyczne: w końcu skrajne wyczerpanie emocjonalne może prowadzić do poczucia chronicznego zmęczenia . Ludzie, którzy cierpią z powodu tego objawu, mogą spać przez 10 godzin i wstają, będąc jeszcze bardziej zmęczeni. Mimo, że odpoczywają, ludzie ci nigdy nie będą w stanie naładować baterii w 100%.
Jak sobie radzić ze zmęczeniem emocjonalnym
1. Daj sobie prawo do relaksu
Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby uniknąć zmęczenia emocjonalnego, jest osiągnięcie spokoju ducha. Bez względu na to, co musisz zrobić, powinieneś mieć dla siebie choć pół godziny dziennie, aby cieszyć się i robić to, co czyni cię szczęśliwym. Z drugiej strony, jeśli masz problemy z koncentracją, możesz próbować ćwiczyć samodyscyplinę, metodą medytacji . Dzięki niej możesz zwiększyć swoją zdolność kontroli umysłu i zdolność do zarządzania swoimi emocjami.
2. Unikaj nadmiernej stymulacji
Żyjemy w świecie „hiperstymulacji”. Nasz umysł nieustannie otrzymuje dużą ilość informacji sensorycznych. W związku z tym jest praktycznie niemożliwe, aby pozostać skoncentrowanym i dostosować się do tego rytmu, który zakłada ciągłe skoki od jednego bodźca do drugiego
Jeśli chcesz walczyć ze zmęczeniem emocjonalnym, upewnij się, że nie pozwalasz, aby otoczenie przejęło kontrolę nad twoją uwagą. Jeśli pracujesz, usuń wszystkie powiadomienia z telefonu i staraj się nie rozpraszać współpracowników.
3. Bądź realistą
Jedną z rzeczy, która wywołuje u nas największy niepokój, jest narzucanie sobie listy rzeczy do zrobienia dłuższych niż to, co możemy faktycznie osiągnąć. Kiedy mamy wiele do zrobienia, jesteśmy wyczerpani i próbujemy zrobić tysiąc rzeczy naraz. Paradoksalnie taka postawa jest ogólnie szkodliwa dla naszej produktywności. Ustal priorytety, wykonuj najpierw te zadania, które są najważniejsze.
Na podstawie: nos pensees.fr