Go to content

7 pytań, które każdy z nas powinien chociaż raz w życiu sobie zadać i… szczerze na nie odpowiedzieć

Fot. iStock

Jak często zadajesz sobie pytania, na które nie umiesz znaleźć odpowiedzi? O siebie, o twój związek, twoje życie w ogóle? Myślałaś kiedyś o tym, że brak odpowiedzi może być wynikiem źle postawionych pytań?

Jesteśmy mistrzami w pytaniach typu: „Jaki sens ma moje życie”, a kto umie na to odpowiedzieć? Jak skupić się na szczegółach, kiedy zastanawiamy się nad rzeczami wielkimi?

Eh… to tylko prowadzi do jeszcze większego zagubienia, do dawania sobie mało precyzyjnych odpowiedzi.

Jak możemy zmienić swoje życie, jeśli nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy, o co nam chodzi? Chcesz wiedzieć, na jakim etapie swojego życia jesteś? Czy jest w tobie potrzeba zmian?

Oto 7 pytań, które warto sobie zadać. Nie spiesz się, to żaden test, po prostu bądź szczera sama ze sobą.

Co byś zmieniła w swoim życiu, jeśli dowiedziałabyś się teraz, że umrzesz w ciągu 10 lat?

No to jest pytanie! Świadomość zbliżającej się śmierci to doświadczenie, które zmienia życie, dlatego to pytanie pojawia się nie bez powodu. Żyjemy tak, jakbyśmy mieli na tym świecie być całą wieczność… Unikamy myślenia o śmierci, a przy tym nie skupiamy się na fakcie, że życie mamy TYLKO jedno… Co pierwsze przyszło ci do głowy? Jeśli uczciwie odpowiesz na to pytanie, na nowo ustawisz sobie listę priorytetów.

Wyobraź sobie, że pochylasz się nad noworodkiem. Jaką radę byś dała temu rozpoczynającemu się życiu?

W odpowiedzi na to pytanie zawrze się bardzo wiele, będzie w niej wszystko to, czego się nauczyłaś, będą twoje pragnienia, potrzeby. To, jak żyjesz, a jak być chciała żyć. Wraz z wiekiem mamy wiele nowych doświadczeń, z których często nie potrafimy lub boimy się skorzystać.

Ile tak naprawdę masz lat?

Wiadomo, że nasz kalendarzowy wiek ma się nijak do tego, na ile lat się czujemy, dlatego tak ważny jest wgląd w siebie i odpowiedź na to pytanie. Ile mam lat dzisiaj, jak się czuję, kim jestem? Nastolatkiem, dzieckiem, a może staruszkiem?

Jak największy błąd w swoim życiu popełniłaś?

Warto pamiętam, że popełnianie błędów jest jedną z najbardziej odkrywczych rzeczy w naszym życiu, bo pozwala nam poznać siebie, nasze słabości. Praca nad naprawieniem błędów, wyciąganie z nich lekcji to jeden z najlepszych sposób zrozumienia siebie. Jaki był twój największy błąd i jak go naprawiłaś? To jedno z kluczowych pytań pozwalających zmienić siebie.

Co chciałabyś zrobić, ale boisz się działać ze względu na opinię innych?

Strach przed byciem osądzanym za swoje decyzje to bardzo często hamulec naszych działań. Czego pragniesz, jakie są twoje potrzeby, o których nie mówisz głośno? Działasz w oparciu o szacunek do siebie, czy z obawy przed opinią innych? Zastanów się i odpowiedz sobie szczerze na to pytanie, a dotrzesz do tłumionych w sobie uczuć.

Wymień pięć rzeczy, które zrobiłaś w ciągu ostatniego roku, a które będziesz pamiętać do końca życia.

Odpowiedź na to zadanie pomoże ci ocenić, czy naprawdę żyjesz zgodnie z wyznaczonymi sobie celami, ze swoimi wartościami? Czy może zagubiliśmy się w rutynie i zapomnieliśmy, co dla nas ważne? Jeśli bez trudu znajdujesz te pięć rzeczy, to znaczy, że żyjesz intensywnie i korzystasz z tego, co podsuwa ci życie. Jeśli masz z tym problem, to może warto spojrzeć wstecz, zastanowić się i w końcu pomyśleć trochę o sobie?

Czy praca daje ci szczęście? Czy lubisz to, co robisz?

Każdy powinien mieć taką pracą, którą lubi, bo praca jest jednym z filarów naszego życia i naszego zdrowia psychicznego. Przecież nawet nasze samopoczucie zależne jest od życia zawodowego.

Dlaczego nie pozwolić sobie na pracę, którą będziemy lubić? Dlaczego jej nie zmieniać? Jesteś w stanie pracować do końca życia w zawodzie i w miejscu, w którym jesteś obecnie?