Związek

Pięć rzeczy, o których należy pamiętać chcąc zrozumieć różnice między kobietą a mężczyzną

Redakcja
Redakcja
25 marca 2019
Pięć mądrości o małżeństwie, które można włożyć między bajki...
Fot. iStock/PeopleImages
 

Nobla temu, kto odkryje prawdziwą istotę różnicy między kobietami a mężczyznami! Cały czas próbujemy się nawzajem zrozumieć, a i tak wiele rzeczy pozostaje kompletnie niewytłumaczalnych. Mężczyźni nadal uważają kobiety za tajemnicze, a kobiety wciąż zachwycają się tym, jak bardzo emocjonalni mogą być mężczyźni. Czy przez lata niczego się nie nauczyliśmy? Czy naprawdę nie istnieje genetyczny lub emocjonalny plan, dzięki któremu moglibyśmy wytłumaczyć, dlaczego w związku zachowujemy się inaczej?

Cóż, kilka rzeczy możemy zebrać.

Mężczyźni i kobiety ewoluowali inaczej

To fakt biologiczny. Przez wieki męski mózg kształtowany był tak, żeby pasował do ich pracy – polowania, ochrony najbliższych przed wrogami. Aby sprostać tym zadaniom, mężczyźni musieli nauczyć się odkładać emocje i wrażliwość na bok, odwiesić na kołek empatię. Tymczasem mózg kobiety dostosował się do wymagań budowania relacji. Kobiety rodziły, pracowały w grupie, zajmowały się dziećmi, opiekowały starszymi.

Sposób, w jaki mózg kobiety i mężczyzny ewoluował na przestrzeni wieków, odgrywa ogromną rolę w ich dzisiejszych relacjach. To właśnie dlatego kobiety często chcą więcej empatycznej rozmowy ze swoim partnerem, a panowie czują się krytykowani, bo nie mają tak dużej, jak kobiety emocjonalnych kompetencji.

Niedopasowanie ewolucyjne

Czasy, jakie mamy, każdy widzi. Mężczyźni nie chodzą już na polowania, kobiety nie zawsze wychowują dzieci. To niedopasowanie ewolucyjne dzisiaj wywołuje niepokój i dezorientację. Tylko mówienie o tym, jak bardzo czasami czujemy się niedopasowani, może pomóc w osiągnięciu spokoju i harmonii.

Inne spojrzenie na seks i romans

Brak u mężczyzn tak dużej zdolności do empatii, jak u kobiet, sprawia, że przypisujemy zupełnie inne znaczenie naszym związkom i relacjom. Wiecie, że mężczyźni cztery raz częściej niż kobiety uważają, że seks i intymność emocjonalna jest dokładnie tym samym? To jedno. Druga kwestia – panowie zakochują się częściej niż kobiety, dlatego tak łatwo przychodzą im romanse i brak zaangażowania na dłuższy czas.

Płeć to nie wszystko

Chociaż istnieją duże różnice między mężczyznami i kobietami – psychicznie i biologicznie – ważne jest, aby niektórych nie wiązać jedynie z płcią. Jesteśmy czymś więcej niż tylko mężczyznami i kobietami. Każdy z nas jest odrębną istotą i musimy pamiętać, że różnice istnieją między wszystkimi, a nie tylko płciami.

Związek między mężczyznami i kobietami ewoluuje przez lata

To ważne dla tych, którzy są w długotrwałych związkach. Jeśli bierzemy ślub w wieku 20-tu kilku lat musimy pamiętać, że za kolejne 20 nie będziemy tymi samymi ludźmi. Zmieniamy się, zmieniają się nasze potrzeby, ale mogą zanikać różnice, jeśli zechcemy się nawzajem zrozumieć.

Kariera, dzieci, różne trudności – wszystko to może całkowicie zmienić relację między parą na wielu poziomach. Musimy pamiętać, że bycie razem to ciągłe poznawanie się, odkrywanie u siebie nawzajem nowych rzeczy. Bo wiecie, choć się różnimy, choć dziś płacimy cenę za ewolucję, jedno się nie zmienia – kobieta i mężczyzna tworzą związek symbiotyczny od początku ludzkości. Możemy się wkurzać, nie rozumieć, albo skupić się na znalezieniu wspólnej płaszczyzny.


Związek

Małe przyjemności mają moc! Akcja: Szybki kurs czerpania przyjemności z życia #1

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
26 marca 2019
 

Każdy z nas ma zalety (zupełnie jak i wady). Każdy z nas jest niepowtarzalny, wartościowy. Każdy z nas wzbogaca świat samym swoim istnieniem. Tak samo  każdy drobiazg, który przewija się w naszym życia – od kubka ulubionej zbożówki na śniadanie po fajne wakacje – każda mała przyjemność, może być powodem do szczęścia i do wdzięczności?

Dlaczego wdzięczność jest taka ważna? Kilka dni temu moja przyjaciółka powiedziała coś niezwykle ważnego, o tym jak odrobiła lekcje z wdzięczności. Bardzo długo uważała wdzięczność za negatywne uczucie – świadczące o zależności i słabości. W kilka dni po swoich urodzinach dostrzegła w tej wdzięczności coś zupełnie nowego. Powiedziała: „wdzięczność to najwyższa forma uczucia, jakie może okazać człowiek”. Jest pełne zgody, pokory i umiejętności dostrzegania ludzi wokół. Ta wdzięczność to gotowość do brania. Bardzo często chcemy obdarować cały świat, wspaniałe osoby, ale nie potrafimy otwarcie przyjąć nic w zamian. Utracić na chwilę kontrolę i szczerze cieszyć się tym, co zostało stworzone specjalnie dla nas. Tylko dla nas. Obecność. Dobre chwile. Małe przyjemności. Gdy już nauczymy się brać to, co każdego dnia daje nam życie, o wiele łatwiej o uśmiech.

Kiedy jest się wdzięcznym, kiedy uda się wreszcie dostrzec to, co najważniejsze, na początku zaczynają się lać łzy wzruszenia. Bo aż trudno uwierzyć, że tak wiele dzieje się specjalnie dla ciebie…

Zaczęła się wiosna, wszędzie wokół pełno krzyków motywacyjnych, postanowień, ale i prawdziwej potrzeby zmian, rozwoju i zapału, by tej wiosny dokonać swoich prywatnych cudów. Wykorzystajmy ten czas dobrze, rozwińmy skrzydła o wiele szerzej niż dotychczas. Serdecznie zapraszamy was do przyłączenia się do naszej akcji. Szybki kurs czerpania przyjemności z życia niniejszym uważamy za otwarty!

Akcja: Szybki kurs czerpania przyjemności z życia

Skąd się bierze szczęście i czy można je gdzieś znaleźć? Absolutnie nie! Jeżeli chcesz szczęścia, pora pozbyć się błędnych schematów i powtarzanych od dziesięcioleci sloganów. Jeśli chcesz szczęścia – musisz je sobie zrobić! A może jeszcze lepiej – co wiesz, jeśli powiemy ci, że już je masz? Serdecznie zapraszamy was do udziału w naszej akcji. Dwa razy w tygodniu będziemy publikować dla was wyzwania. A wy pochylcie się nad nimi, spróbujcie się z nimi zmierzyć. Znajdźcie czas na celebrowanie własnego życia. Obiecujemy, że ten czas będzie wyjątkowy. Że każdy z was odkryje wiele dobrego. Zajrzy tam, gdzie zazwyczaj nie zagląda i na pewno nie raz uśmiechnie się do siebie. Jeśli znajdziecie w sobie odrobinę otwartości, odkryjecie, że nasze życie zazwyczaj jest o niebo lepsze niż myślimy!

Odkryj najlepszą wersję siebie! I bądź wdzięczny, bo życie, jest często lepsze niż nam się wydaje. Pora nauczyć się to dostrzegać!

Podejmujcie nasze zadania i piszcie w komentarzach, co udało wam się wykonać (lub nie) i jak się z tym czujecie! Jak zawsze będziemy premiować wasze zaangażowanie. Najfajniejsze komentarze nagrodzimy bardzo pozytywnymi nagrodami od INKA. Bo szczęście zaczyna się od małych chwil i drobnych przyjemności. Bądźcie z nami!

Szukajcie wyzwań na naszej stronie i na Facebooku – w każdy wtorek i czwartek! W weekendy będziemy mieli dla was kilka pysznych inspiracji, jak zrobić sobie małą przyjemność.

Zadanie na dziś:

Wdzięczność to niełatwe uczucie, dlatego zacznie od drobiazgów, które codziennie nam umykają! Zrób sobie dziś małą przyjemność. Sam wybierasz, jak spędzisz czas. To może być pyszna czekoladowa zbożówka, spacer po parku czy tulipan kupiony po drodze do pracy. A może długa kąpiel lub założenie ulubionej sukienki?

W komentarzach napiszcie, jaką przyjemność sobie zaserwowaliście dzisiejszego dnia i co poczuliście.

Partnerem akcji jest

Nagrody:

I stopnia:

3 x zestaw INKA składający się z:

 • 1 x torba filcowa
 • 1 x termokubek
 • 1 x Inka karmelowa
 • 1 x Inka czekoladowa
 • 1 x Inka mleczna
 • 1 x Inka miodowa
 • 1 x Inka Klasyczna
 • 1 x Inka Błonnik
 • 1 x Inka Wapń
 • 1 x Inka Magne
9483967-04-Inka-karmelowa-200g 9483941-06-Inka-czekoladowa-200g 9483939-05-Inka-mleczna-200g

 

9960957-10-Inka-puszka-2014

II stopnia:

3 x zestaw INKA składający się z:

 • 1 x termokubek
 • 1 x Inka karmelowa
 • 1 x Inka czekoladowa
 • 1 x Inka mleczna
 • 1 x Inka miodowa
 • 1 x Inka Klasyczna

III stopnia:

4 x zestaw INKA składający się z:

 • 1 x Inka karmelowa
 • 1 x Inka czekoladowa
 • 1 x Inka mleczna
 • 1 x Inka miodowa

Akcja trwa od 26.03.2019 do 23.04.2019 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

ZNAJDŹ SWÓJ ULUBIONY PRZEPIS NA INKA.PL

ZOBACZ WSZYSTKIE WPISY ZWIĄZANE Z AKCJĄ


Związek

Jak się uwolnić od związku z przeszłością i ruszyć do przodu, bez żalu

Redakcja
Redakcja
25 marca 2019
Fot. iStock/PeopleImages

Wszyscy mamy za sobą jakiś bagaż doświadczeń z poprzednich relacji z innymi. Niezależnie od tego, czy chodzi o przeszłą miłość, przyjaźń, a nawet relację z jakimś członkiem rodziny, pewne sytuacje i emocje zostają z nami i czasem znacząco wpływają na to, jak układamy sobie życie, jak kochamy, jak rozwiązujemy aktualne problemy. W wielu przypadkach jednak doświadczenia z przeszłości mogą nas dosłownie blokować w podejmowaniu decyzji, które mogłyby zmienić naszą codzienność na lepszą.

Jeśli nasz emocjonalny bagaż określa, kim jesteśmy, to winni jesteśmy sobie samym „uwolnienie się” od niego. W przeciwnym razie, nigdy nie będziemy mieli dość przestrzeni na to, co nowe i dobre.

Jak się uwolnić od związku z przeszłością i ruszyć do przodu, bez żalu

Zapisz to, co czujesz

Zacznij spisywać swoje myśli, przekonania i zachowania, które wpływają na twój nastrój. Bądź szczery i po prostu pisz to, co przychodzi ci na myśl. Ważne jest, aby stworzyć strefę wolną od osądu, w której będziesz mógł być autentyczny wobec samego siebie. Kontynuując pisanie, zaczniesz zauważać wzorce i wyzwalacze, które determinują twoje zachowanie.

Poznaj swoją historię

Co to znaczy? Często żyjemy z dnia na dzień, odsuwając do siebie wszystkie rzeczy, które nam się przydarzają. Piszemy historię naszego życia z naszej perspektywy. Jeśli historia nie ma pozytywnego wpływu na naszą obecną rzeczywistość, od nas zależy, co z nią zrobimy. Inna perspektywa pomaga nam uwolnić przytłaczające emocje, które odczuwamy i może pomóc nam przełamać złą passę. Zostałeś zdradzony, oszukany? Spróbuj patrzeć na siebie jako na osobę wygraną, nie ofiarę. Oto przejrzałeś na oczy, zrozumiałeś, że cię wykorzystano, nie żyjesz już w stanie nieświadomości.

Znajdź pozytywne strony negatywnej relacji

Każda relacja, nawet ta zła, służy jakiemuś celowi w naszym życiu. Naszym celem powinno być znalezienie w niej czegoś pozytywnego, tego, co pomoże nam zmienić sposób patrzenia na związki z innymi. Być może ten związek pomógł zdefiniować akceptowalne zachowania, uczynił nas silniejszymi i bardziej odpornymi lub pomógł nam stać się bardziej wdzięcznymi za wszystkie dobre chwile i dobrych ludzi w naszym życiu.

Traktuj innych z życzliwością

Łatwo jest traktować uprzejmych ludzi z życzliwością, ale obrać sobie za cel traktowanie wszystkich z życzliwością – nawet tych, którzy na to nie zasługują, to prawdziwe wyzwanie. Niestety – bardzo skutecznie uzdrawiające od ciężaru przeszłości. To przesuwa nasz punkt ciężkości z przeszłych złych zachowań na przyszłe dobre. Kiedy przestajemy pozwalać, by złe zachowania przeszłych relacji determinowały nasze przyszłe działania, uwalniamy się od niewygodnego „wczoraj”.

Wizualizuj swoje szczęście

Kiedy zaczynamy pozbywać się emocjonalnego bagażu, ważne jest, aby wyobrazić sobie, jak wygląda nasze szczęście bez niego. Jak się czujemy i działamy w naszych relacjach z innymi? Jak podejmujemy samodzielne decyzje? Gdy mamy jasną wizję tego, jak wygląda życie bez naszej zależności od przeszłości, łatwiej jest dokonywać wyborów z myślą o przyszłości.

Pozbądź się nierealnych oczekiwań

Kiedy zaczynamy działać niezależnie od złych doświadczeń z przeszłości, ważne jest, aby iść naprzód bez oczekiwań. To nasze oczekiwania będą nas trzymać przy zachowaniach charakterystycznych dla naszych przeszłych związków.

 


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zobacz także

Wyszłam z toksycznego związku i postanowiłam zawalczyć o własne szczęście. Dzisiaj spełnia się jedno z moich marzeń

7 powodów, by nie wychodzić za mąż

Kiedy myślisz o rozstaniu, czyli 4 zachowania w związku, których się boimy i uważamy je za toksyczne, choć są zupełnie… naturalne