Lifestyle Psychologia

5 nawyków, które pozwalają ludziom inteligentnym emocjonalnie przystosować się do wszystkiego

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2018
Fot. iStock/Eva-Katalin
 

W życiu nie chodzi wyłącznie o to, by jakoś przetrwać, ale by żyć aktywnie i mieć z tego satysfakcję. Niezależnie, czy mówimy o rodzinie, życiu towarzyskim czy pracy, każdy chce być szczęśliwy i spełniony. Nie każdy jednak z tą samą lekkością podejmuje się nowych zadań. Najlepsi podołają wyzwaniu, a reszta albo stara się próbować do skutku, albo zrezygnuje. 

Umiejętność adaptacji do nowych wyzwań, elastyczności w stawianiu kolejnych kroków do przodu zdecydowanie ułatwia realizację planów. Największe możliwości mają osoby inteligentne emocjonalne, ponieważ robią rzeczy, które w każdej sytuacji się bronią i otwierają możliwości do działania.

5 nawyków, które pozwalają inteligentnym emocjonalnie ludziom przystosować się do wszystkiego

1. Nie zamykają się w strefie komfortu 

Odczuwanie dyskomfortu powoduje odruch ucieczki od tego, szukania miejsca bezpiecznego. Ludzie inteligentni emocjonalnie nie boją się wyzwań, nawet gdy zmuszają one do wyjścia ze swojej strefy bezpieczeństwa. Co więcej, nie „rozsiadają się” w strefie komfortu, gdy ją poczują. Wiedzą, że w wielu przypadkach ryzyko daje większe możliwości, niż tkwienie w jednym miejscu.

2. Rozumieją swoje negatywne emocje

Tłumienie i spychanie na margines świadomości pojawiających się emocji, to poważny błąd. Unikanie konfrontacji nie sprawi, że problemy znikają. Ludzie inteligentni emocjonalnie wiedzą, że ignorowane emocje tylko chwilowo cichną, by po czasie uderzyć z podwójną siłą. Zamiast tłumić przykre uczucia, przyjmują je jako naturalny element siebie i „rozbrajają” je. Nie ryzykują nawarstwiania problemów.

3. Zauważają różne perspektywy

Ludzie inteligentni emocjonalnie przystosowują się do zmian w sposób elastyczny, bo nie trzymają się jedynego, słusznego rozwiązania problemu. Są otwarci na to, co przynosi życie, podejmują nowe i nieznane jeszcze inicjatywy z otwartym umysłem i chęcią podjęcia ryzyka. Dzięki temu zawsze odnajdują właściwą dla siebie drogę.

4. Dostrzegają niewerbalne komunikaty

Umiejętność zauważenia i odczytania komunikatów niewerbalnych to cecha ludzi inteligentnych emocjonalnie. Zrozumienie mowy ciała innych, może pomóc skuteczniej odczytywać intencję i porozumiewać się zarówno w domu, na kanwie towarzyskiej, jak i w pracy.

5. Nie zniechęcają się

Porażka w wielu przypadkach podcina skrzydła i powoduje odrzucenie działania, w obawie przed kolejnym rozczarowaniem. I to jest błąd, bo zamiast zauważyć i mądrze ominąć na drugi raz przeszkodę, wiele osób nie robi z tym nic. Ludzie inteligentni emocjonalnie zauważają moment popełnienia błędu, poświęcają chwilę na analizę sytuacji i działają w sposób świadomy, osiągając cel.


źródło: www.fastcompany.com


Lifestyle Psychologia

Jak przestać kochać ducha? 7 przeciwbólowych pigułek na niespełnioną miłość

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 stycznia 2018
Fot. iStock / Tamonwan Amornpornhaemahiran
 

Zdarza się, że zamykamy się ciemnym pokoju i z jakiegoś powodu nie potrafimy długo z niego wyjść. Choć klucz trzymamy w kieszeni i w każdej chwili możemy odsłonić ciężkie kotary, które wiszą na oknach, coś nas powstrzymuje. Ten pokój, to nasza przeszłość, relacja z drugim człowiekiem, która z różnych powodów usycha, umiera lub nawet nie udaje się jej rozwinąć. Dwie emocje sprawiają, że utykamy zawieszeni w swoich ciemnych komórkach: żal i nadzieja.

Żal zaciąga ciasno ciemne zasłony na okna i każe nam się ukryć. Nadzieja zaś, oddziela się od nas, jak składnik nieudanego eksperymentu chemicznego i zamiast wypierać nas w stronę drzwi, każe czekać, aż ktoś, kiedyś po nas przyjdzie. Dlaczego tak trudno nam pogodzić się z niespełnioną miłością i jak uleczyć serce, by nie więziło ciała i umysłu?

Najlepiej zażyć każdą ze specjalnych pigułek na złamane serce, powoli, jedna po drugiej i pozwolić im zacząć działać.

Jak przestać kochać ducha? 7 przeciwbólowych pigułek na niespełnioną miłość

1. Bądź dla siebie… bardziej niż dla „ducha”

To czas, kiedy powinnaś się skupić na sobie. To niezawodny sposób, by przestać koncertować nadmiernie uwagę na niespełnionej miłości. Choć odczuwasz potrzebę nieustannego kontaktu z obiektem twojej miłości, pomyśl o sobie i podaruj sobie samej ten czas.

Przeznacz ten czas na poznawanie siebie i swoich emocji. Naucz się stawiać granice, nazywać to, co czujesz, rozpoznawać swoje uczucia. Będzie ci dużo łatwiej zdystansować się do silnych emocji, jakie przeżywasz.

2. Znajdź wsparcie

Zapewnij sobie system wsparcia bliskich osób. Rodziny lub przyjaciół. Niespełniona miłość wyzwala w nas poczucie ogromnej samotności.

3. Zastanów się, czy potrafisz i potrzebujesz utrzymywać tę relację na przyjacielskiej stopie

Jeśli relacja uległa rozpadowi, przysłowiowe „zostańmy przyjaciółmi” może nie być najlepszym pomysłem. Być może potrzebujesz czasu. Naprawdę nie musisz za wszelką cenę udawać, że wszystko jest w porządku. Czasem lepiej ogranicz kontakty najmocniej, jak to możliwe. Nie dodawaj sobie cierpienia, zwłaszcza jeśli pod nim wciąż skrywasz nadzieję.

4. Poluzuj więź

Staraj się by myśli o niespełnionej miłości cię nie paraliżowały, stopiono walcz z ich natręctwem, nie pozwól by nachodziły cię nieproszone w pracy czy autobusie. Staraj emocjonalnie rozluźniać to, co was połączyło. Krok po kroczku

5. Daj sobie nową przestrzeń

Trudno zacząć nowe życie, gdy kompletnie nie mamy na nie miejsca. Jeśli myśli o utraconej miłości i rozpacz po niej zajmują całą twoja przestrzeń, nic dziwnego, że nie chcesz i nie potrafisz wpuścić do swojego życia innych, nowych uczuć czy emocji. Nie chodzi o to by natychmiast szukać nowego obiektu westchnień, ale by otworzyć się na to, co dopiero nadejdzie. Nikt nie może żyć przeszłością.

6. Zaakceptuj 

Bądź ze sobą szczera. To boli, ale musisz zaakceptować fakt, że tej mąki chleba nie będzie. Z czasem będzie ci coraz łatwiej. Najważniejsze to pozwolić sobie na zaprzestanie walki.

7. Pozwól sobie na nowe emocje

Bo to nic złego pogodzić się z utraconą miłością. Kto wie, ile jeszcze wspaniałych rzeczy cię spotka, jeśli tylko pozwolisz im się do siebie zbliżyć na tyle, by je zauważyć.


Lifestyle Psychologia

Najlepsze tatuaże dla każdego znaku zodiaku. Znajdź ten idealny dla ciebie

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2018
Fot. iStock/PeopleImages
Następny

Tatuaże, podobnie jak znaki zodiaku, mają w sobie coś tajemniczego, pociągającego. Ci, dla których wymiar duchowy jest ważny, zwracają uwagę na podpowiedzi, jakie można wyczytać z gwiazd. A wg znawców tematu, dostrzec można tam wiele, od wskazówek dotyczących przyszłości, po dopasowanie partnera względem znaku zodiaku.

Także tatuaże można dobrać pod kątem indywidualnego znaku. Cechy charakteru, mocne strony dają podpowiedź, jakiego rodzaju rysunek na skórze przysłuży się nam najlepiej. Bo dla wielu tatuaż to nie tylko modna ozdoba, ale przede wszystkim symbol, wyrażenie pragnień, przypomnienie najważniejszych cech. Czasem rzut oka na ukochany tatuaż sprawia, że od razu wracają nam siły do działania.

Jeśli dla ciebie gwiazdy i tatuaże są równie ważne, koniecznie zobacz, jaki tatuaż będzie najlepszy dla twojego znaku zodiaku.

źródło: www.totalbeauty.com, www.hercampus.com

Zobacz także

„Halo… Chyba potrzebuję pomocy”. Bardzo ważna kampania. Zobaczcie i włączcie się

Prawdziwa miłość naprawdę istnieje! Zobaczcie!

Rozwiązanie konkursu na najbardziej leniwą potrawę wielkanocną