Macierzyństwo Psychologia Zdrowie

Dzieci mogą dziedziczyć skłonność do depresji i lęków. Geny i temperament mają duże znaczenie

Redakcja
Redakcja
23 maja 2017
Fot. iStock / Imgorthand
 

O depresji zazwyczaj mówi się w kontekście osób dorosłych, a cierpieć z jej powodu mogą także dzieci i młodzież. Objawy depresji u dzieci i nastolatków przypominają objawy występujące u dorosłych, choć jest też wiele odmiennych cech tej choroby. Im młodsze dziecko, tym trudniej jest określić i opisać jego stan emocjonalny.

U nastolatków najczęściej obserwuje się zmiany zachowania, a u maluchów — objawy somatyczne. Statystyki są alarmujące — prawie 8 tysięcy dzieci leczy się w Polsce z powodu depresji, dwukrotnie częściej chorują na nią dziewczynki niż chłopcy. Najmłodsze dziecko, u którego zdiagnozowano depresję miało dwa lata. Gdy objawy depresyjne są tak nasilone, że utrudniają dziecku funkcjonowanie oraz gdy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, należy zgłosić się po fachową pomoc.

Dziedziczna skłonność do depresji i lęków

Przyczyny depresji mogą być różne, zarówno czynniki środowiskowe, jak i wrodzone tendencje, wpływają na pojawienie się niepokojących objawów. Najczęściej u dzieci depresja pojawia się w odpowiedzi na traumatyczne doświadczenie, na przykład utratę bliskiej osoby, przemoc fizyczną lub seksualną. Okazało się również, że rodzice z lękami i zaburzeniami depresyjnymi częściej mają dzieci o bardziej lękowym temperamencie. A dzieci o bardzo lękowym temperamencie mają znacznie większe ryzyko zapadnięcia na zaburzenia lękowe i depresyjne (około 35% prawdopodobieństwo).

Przyczynę wykazano w badaniu przeprowadzonym na grupie 592 spokrewnionych rezusów. Ich mózgi skanowano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, podczas improwizowania potencjalnie lękowych sytuacji. Następnego dnia badano je za pomocą strukturalnego rezonansu magnetycznego, bez wprowadzania małp w stan zagrożenia. Wielokrotne analizy doprowadziły do wyodrębnienia struktur mózgowych oraz wykazania wpływu ich funkcjonowania na przekazywanie temperamentu lękowego.

Nadmiernie aktywna sieć niektórych obszarów mózgowych (w pniu mózgowym, w ciele migdałowatym i przedniej części korowej, które kontrolują reakcję strachu) są bezpośrednio powiązane z ryzykiem rozwinięcia lęku i depresji.


 

źródło: www.gabinetyrozwoju.pltwarzedepresji.plpediatria.mp.pl


Macierzyństwo Psychologia Zdrowie

Dopasuj strój kąpielowy do typu figury. Jak wybrać taki, w którym będziesz dobrze wyglądać?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
23 maja 2017
Fot. iStock/PeopleImages
Następny

Dobrze dobrany, potrafi zdziałać cuda. Odpowiedni fason podkreśli atuty oraz zatuszuje mankamenty sylwetki. Za to źle dobrany sprawi, że wszystko to, co chciałabyś ukryć, będzie jeszcze bardziej wyeksponowane. Dlatego warto poznać kilka zasad, którymi powinnaś się kierować podczas zakupu stroju kąpielowego. Zobacz, jaki krój powinnaś wybrać, aby zachwycać na plaży i przede wszystkim, czuć się w nim dobrze.

Przy wyborze odpowiedniego stroju kieruj się kilkoma wskazówkami. Później oceń, jaki masz typ figury i wybierz taki fason, który podkreśli twoje kształty i sprawi, że będziesz wyglądać kobieco i seksownie.


 

Na podstawie: bikinarium.pl

Macierzyństwo Psychologia Zdrowie

Rozwiązanie akcji „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
23 maja 2017
Fot. iStock / pixitive

Wiecie, co jest najlepsze w organizowanych dla was akcjach? Że w każdej z tak wielkim entuzjazmem bierzecie udział. Oczywiście, że obawiałyśmy się rzucając wyzwanie: napisz nam ciekawą historię, stwierdzicie, że to za trudne, że szkoda czasu, że nie chce wam się. A tymczasem poświęciłyście nam swój czas, dałyście go też naszym czytelniczkom, które również mogły przeczytać wasze opowiadania. Bardzo, bardzo wam za to dziękujemy. Za historie, za zaangażowanie i za odwagę, bo przecież często piszemy coś tylko do szuflady obawiając się, że inni wyśmieją to, co mamy do powiedzenia.

Opowiadań przyszło bardzo dużo. Część z nich, z tych najciekawszych i najlepszych opublikowałyśmy. A laureatkami konkursu: „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię zostają i nagrody otrzymują:

Zestaw książek, składający się z: Steczkowscy. Miłość wbrew reguleCostello. Przebudzenie otrzymują:

Kinga Czerwińska

Danuta Kalinowska

Magdalena Joncel

Marta Czechowska

autorka pod pseudo. „Odnaleziona”

Wanda Krzywicka

Beata Kowalska

Małgorzata Szcześniak

autorka pod pseudo: „Silna kobieta”

Anna Bałuta

Zestaw Class A Collagen Complex otrzymują

Dorota Dziedzic – Chojnacka

Emilia Mopowicz

Aldona Reich

Zestaw Collagen COMPLEX

Zestaw Detox na Maxa otrzymują:

Sandra Kortas-Dorsz

Aguszu

Katarzyna Wandas

Diana Dyba

zestaw Detox na Maxa

Detox Tea + kubek otrzymują:

Ola Dobrowolska

Agata Federowicz

NH_zestaw_herbata+kubek

Żelkowe love

Adrianna Bednarz

 

NH_żelki

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).


Zobacz także

Wazektomia – bezpieczny, skuteczny i legalny sposób na męską antykoncepcję. Jakie ma zalety i wady?

14 interesujących blogów parentingowych – musisz je poznać!

7 błędów, które popełniamy w sądzie w trakcie rozwodu