Chociaż spędzamy dużo czasu fantazjując o szczęściu, rzadko decydujemy się na to, by wprowadzić do swojego życia zmiany niezbędne do tego, by żyć szczęśliwie. Powód jest jeden, dość prozaiczny: strach. Boimy się tego, co by się mogło stać, gdybyśmy podjęli ryzyko. Wolimy żyć marzeniami, niż po te marzenia realnie sięgnąć.
Strach przed rozczarowaniem, zmianą, utratą tego, co mamy działa jak bariera, która powstrzymuje nas od bycia szczęśliwszymi, ale także tworzy wielkie poczucie frustracji, które sprawia, że sytuacja staje się jeszcze gorsza. Ironia, prawda?
Pokonaj lęk, które cię blokuje
Wiele osób tworzy sobie „rutynowy kokon bezpieczeństwa”, myśląc, że dopóki jesteśmy w stanie wszystko kontrolować, nic złego się nie stanie. Ale życie tak nie działa. W ten sposób, nie kontrolujesz tak naprawdę niczego. To fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Gdzieś w środku wiesz, co powinieneś zrobić, żeby być szczęśliwym. Wiesz, ale się boisz. Ten strach pogrąża cię w bezczynności, a bezczynność sprawia, że jesteś nieszczęśliwy.
Kilka kroków, za pomocą których przezwyciężysz strach
1. Zdefiniuj, co oznacza dla ciebie szczęście
Czym jest szczęście? Jest to coś, co każdy musi zdefiniować zgodnie z własną wiedzą, własnymi wartościami.
W rzeczywistości strach przed byciem szczęśliwym to często strach przed wydostaniem się z formy, w której tkwimy od lat, która wydawała się stworzona dla nas, podobnie jak nasze otoczenie i społeczeństwo.
2. Przekonaj się, że zasługujesz na szczęście
Nie przyszedłeś na świat, aby cierpieć. Zasługujesz na szczęście. Ale powiedzenie, że zasłużyliśmy na szczęście, to jedno, a wiara w to, to jeszcze coś innego.
Być może twoje doświadczenia z dzieciństwa lub wspomnienie poprzednich związków sprawiły, że myślisz, że trudno ci być szczęśliwym i że nie zasługujesz na szczęście. Brak poczucia własnej wartości, który może być wynikiem traumatycznych lub negatywnych doświadczeń, może stanowić przeszkodę w realizacji naszych marzeń. Ale przeszłość to przeszłość. Przed nami wiele możliwości. Strach przed tym samym, co wydarzyło się w przeszłości, nie powinien nas paraliżować, ale dać nam energię.
3. Uczyń szczęście priorytetem
Często jesteśmy skłonni przedkładać potrzeby innych przed naszymi, odkładając na bok nasze własne szczęście. Ale aby zadbać o innych, konieczne jest uczynienie własnego szczęścia priorytetem. Musimy nie tylko skupić się na naszych własnych celach, a także wyznaczyć zdrowe granice dla wszystkich bliskich osób wokół nas.
Jeśli ktoś cię krytykuje lub próbuje sprawić, że poczujesz się winny, ponieważ przypuszcza, zbyt dużo myślisz o sobie, nie zwracaj na to uwagi. Tylko ten, kto kocha siebie, potrafi dobrze kochać innych.