Śmierć bliskiej osoby, zerwanie, kłopoty w pracy, chroniczny stres związany z problemami rodzinnymi… Depresja reaktywna (egzogenna) może pojawić się z różnych powodów. Niemniej jednak, nastrój przygnębienia, poczucie beznadziei i drażliwość są zawsze odpowiedzią na jedną lub więcej ściśle określonych zewnętrznych zdarzeń, których w pewnym momencie jest po prostu w twoim życiu zbyt wiele.
Wszyscy wiemy, że nie zawsze łatwo jest znaleźć źródło depresji. Wewnętrzne, środowiskowe i osobiste czynniki czasami tworzą pętlę, która jest bardzo trudna do rozplątania. Z całą pewnością występuje jednak coś takiego jak jeden czynnik uruchamiający całą katastrofę. Moment, kiedy nie możemy już unieść więcej. A razem z nim seria procesów psychologicznych tak samo wyczerpujących, jak i dosłownie obezwładniających.
Co to jest depresja „reaktywna” i jakie są jej objawy?
Depresja reaktywna jest wynikiem negatywnego wydarzenia w naszym życiu człowieka. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i prawie zawsze jest wynikiem problemów rodzinnych lub zdarzeń losowych.
Nie wszyscy cierpią w ten sam sposób, gdy życie wystawia nas na próbę (zdrada, utrata pracy, choroba…). Niektórzy mają lepsze zasoby i większą elastyczność psychiczną, którą nazywamy odpornością lub hartem ducha.
Inni jednak, są jak przednia szyba samochodu, w którą ktoś rzucił kamień. Szyba prawdopodobnie nie rozpadnie się natychmiast, ale pęknięcia będzie widoczne i będzie się powiększać. Tak samo jest z ludźmi. Może upłynąć kilka tygodni między tym niekorzystnym lub problematycznym wydarzeniem a załamaniem.
Kilka cech charakterystycznych:
- uczucie smutku i przygnębienia po zdarzeniu
- utrata zainteresowania wszelkimi rodzajami działań.
- brak przyjemności, motywacji lub zdolności do wzięcia odpowiedzialności za codzienne zadania.
- utrata energii
- poczucia winy i katastroficzne myśli.
- skupienie się na negatywnych zdarzeniach
- w przeciwieństwie do zwykłej depresji – nie występują w nadmiarze objawy fizyczne (pacjenci nie odczuwają nadmiernego bólu mięśni, bólów głowy ani nie doświadczają utraty wagi, raczej bezsenności).
Jakie czynniki mogą predysponować nas do reaktywnej depresji?
- chroniczny stres
- przesadna skłonność do samokrytycyzmy
- perfekcjonizm
Do depresji reaktywnej predysponuje nas również niskie poczucie własnej wartości i uczucie braku kontroli nad rzeczywistością.
Na podstawie: nospensees.fr