Karma to słowo, które bywa źle rozumiane i nadużywane. Wiele osób o karmie myśli jako o systemie kat i nagród. O dobrych uczynkach, które prowadzą do dobrych wyników i złych, które wiążą się z czymś negatywnym. To bardzo uproszczony i nie do końca prawidłowy sposób spojrzenia na karmę. Oto cztery prawdy, które pomogą ci zrozumieć więcej.
Karma oznacza „zamierzone działanie”, tak więc nie jest efektem, przeznaczeniem, ani rezultatem. Odnosi się do cyklu przyczyny i skutku, który rządzi się wszystkimi zjawiskami. Poniższe cztery prawa karmy sprawią, że staniesz się bardziej świadoma swoich działań, wyborów i konsekwencji, dzięki czemu zmienisz swoje życie na lepsze.
Karma – cztery prawa
Prawo przyczyny i skutku
Pierwszym, a zarazem najbardziej podstawowym prawem karmy jest prawo przyczyny i skutku. Zgodnie z tym prawem, każdemu działaniu towarzyszy reakcja, a każdy skutek ma poprzedzającą przyczynę. Nic nie dzieje się przez przypadek, nic nie jest zbiegiem okoliczności. Wszystko jest ze sobą powiązane i współzależne.
To my jesteśmy odpowiedzialni za to, co nam się przydarza, niezależnie od tego, czy to jest dobre, czy złe. To nasze myśli, słowa i czyny tworzą wibracje, które wracają do nas w takiej czy innej formie. Zacznij zdawać sobie sprawę z konsekwencji swoich działań, zarówno tych długoterminowych jak i bezpośrednich.
Prawo stworzenia
Drugie prawo karmy to prawo stworzenia, które mówi, że jesteśmy współtwórcami naszej rzeczywistości. Nie jesteśmy biernymi obserwatorami ani ofiarami, a jesteśmy uczestnikami. Mamy potencjał do urzeczywistnienia w swoim życiu wszystkiego, czego pragniemy, o ile jest to zgodne z naszą naturą i z naszym celem. Nie możemy stworzyć czegoś z niczego, a musimy wykorzystać dostępne zasoby i możliwości. Musimy podjąć jakieś działanie, a nie tylko mieć nadzieję, że coś się wydarzy. Musimy mieć jasną wizję tego, co chcemy stworzyć i dlaczego.
Zobacz także: Karma wraca – co to znaczy?
Prawo pokory
Trzecie prawo to prawo pokory, które stanowi, że musimy zaakceptować rzeczy takimi, jakie są, zanim będziemy mogli je zmienić. Nie można zaprzeczać rzeczywistości, ani się jej przeciwstawiać. Musimy być pokorni, uczciwi wobec siebie i innych. Nie możemy kłamać, udawać kogoś innego niż jesteśmy. Nie możemy zatajać tego co czujemy, musimy być autentyczni i przejrzyści. Nie możemy osądzać ani krytykować innych za to, że różnią się od nas. Musimy doceniać i szanować różnorodność.
Prawo wzrostu
Czwarte prawo karmy to prawo wzrostu, które mówi, że jesteśmy tutaj by wzrastać i ewoluować. Nie jesteśmy tutaj po to, by stać w miejscu, by pozostać niezmiennymi. Musimy się zmieniać, ulepszać, doskonalić. Musimy traktować wyzwana i trudności jako możliwość uczenia się i rozwoju. Nie możemy ich unikać, uciekać. Powinniśmy stawiać im czoła i je pokonywać. Musimy być ciekawi i żądni przygód. Musimy wykazać się odpornością i możliwością dostosowywania się do różnych zmian.