Go to content

Cały czas w centrum uwagi, czyli co charakteryzuje osoby niedojrzałe emocjonalnie

aleksytymia
Fot. iStock/gremlin

Niedojrzałość emocjonalna to tendencja do wyrażania emocji bez ograniczeń lub nadmiernych w stosunku do sytuacji. Do kluczowych cech osoby niedojrzałej emocjonalnie zalicza się egoizm i nieodpowiednie umiejętności komunikacyjne. W rezultacie mogą unikać trudnych rozmów lub żartować podczas poważnych konfliktów emocjonalnych.

Czym jest niedojrzałość emocjonalna?

Niedojrzałość emocjonalna to niezdolność danej osoby do regulowania swoich emocji w sposób odpowiedni do wieku. Osoby niedojrzałe emocjonalnie mogą przesadnie reagować na sytuacje lub mieć problemy z kontrolowaniem swoich emocji. Chociaż niedojrzałość emocjonalna może negatywnie wpływać na relacje, badania wykazały, że może ona również negatywnie wpływać na rozwój zawodowy danej osoby i zdolność do uczenia się nowych umiejętności. Dana osoba ma trudności z przyjmowaniem odpowiedzialności za swoje czyny i radzeniem sobie w trudnych sytuacjach.

Chociaż niedojrzałość emocjonalna nie zawsze jest oznaką zaburzeń zdrowia psychicznego, wiąże się ją z narcystycznym zaburzeniem osobowości i skłonnościami do przemocy emocjonalnej. Biorąc to pod uwagę, nie zawsze jest tak, że niedojrzała emocjonalnie osoba jest narcystyczna lub agresywna.

Aby pomóc poradzić sobie z osobą niedojrzałą emocjonalnie, wyznaczyć zdrowe granice, inicjować produktywne rozmowy i szukać profesjonalnej pomocy. Osiągnięcie dojrzałości emocjonalnej jest możliwe, ale osoba musi chcieć się zmienić, aby to zadziałało.

Co powoduje niedojrzałość emocjonalną?

Chociaż badania nie wyjaśniają dokładnej przyczyny wszystkich przypadków niedojrzałości emocjonalnej u dorosłych, jednym z czynników jest silny związek między złym traktowaniem lub molestowaniem w dzieciństwie a niezdolnością do rozwoju części mózgu.

Niedojrzałość emocjonalna a dojrzałość

Istnieją wyraźne różnice pomiędzy niedojrzałością emocjonalną a dojrzałością emocjonalną. Dojrzałość emocjonalna występuje wtedy, gdy dana osoba posiada umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje i potrafi kontrolować swoje emocje. Osoby dojrzałe emocjonalnie zachowują się jak dorośli we wszystkich sytuacjach, w których mają do czynienia z innymi ludźmi.

Oto kilka przykładów dojrzałości emocjonalnej i niedojrzałości emocjonalnej:

  • Relacje: Podczas konfliktu w związku dojrzała emocjonalnie osoba będzie mogła usiąść i spokojnie przedyskutować problem. Osoba niedojrzała emocjonalnie prawdopodobnie przyjmie postawę obronną dotyczącą swojej roli w konflikcie, zaprzeczy, że zrobiła coś złego, lub w ogóle uniknie dyskusji na temat konfliktu.
  • Sytuacje zawodowe: Jeśli w pracy pojawi się problem, dojrzała emocjonalnie osoba zastanowi się i przyjmie odpowiedzialność za swój udział w problemie. Z drugiej strony osoba niedojrzała emocjonalnie może stracić panowanie nad współpracownikami lub wpaść w złość, gdy nie zostanie pochwalona za coś, co zrobiła prawidłowo.
  • Sytuacje z życia codziennego: na przykład, czekając w kolejce, dojrzała emocjonalnie osoba będzie ćwiczyć cierpliwość lub spokojnie zapytać, jak długo trwa oczekiwanie. Osoba niedojrzała emocjonalnie prawdopodobnie zacznie czuć się sfrustrowana lub agresywna i może krzyczeć, przeklinać lub opuścić sytuację, ponieważ musi poczekać.

Problemy wynikające z niedojrzałości emocjonalnej

Fot. iStock/PaolaV1

Ponieważ ludzie niedojrzali emocjonalnie mają trudności z komunikacją, często mają problemy z nawiązywaniem kontaktu z ludźmi na głębszym poziomie, utrzymywaniem relacji i poprawianiem własnych błędów.

Niedojrzałość emocjonalna objawia się na różne sposoby. Niedojrzałość emocjonalna wpływa na zachowanie, myślenie i umiejętności komunikacyjne.

Zachowanie

Zachowanie danej osoby jest jednym z najłatwiejszych sposobów rozpoznania osoby niedojrzałej emocjonalnie. Możesz zauważyć, że emocje danej osoby znacznie się nasilają, podobnie jak zareagowałoby dziecko. Mogą łatwo płakać, wpadać w nadmierny gniew lub wpadać w złość, gdy nie stawiają na swoim.

Inne objawy behawioralne obejmują:

  • Obwinianie innych, gdy coś pójdzie nie tak
  • Kłamstwo, aby wydostać się z niewygodnych sytuacji lub rozmów
  • Wyzwiska podczas konfliktów
  • Niemożność kontrolowania swoich impulsów, na przykład angażowanie się w lekkomyślne zachowania
  • Potrzeba bycia cały czas w centrum uwagi
  • Znęcanie się nad innymi, aby osiągnąć cel
  • Zaprzeczanie swojemu udziałowi w konflikcie lub problemie
  • Atakowanie innych jako forma obrony lub angażowanie się w szkodliwe mechanizmy obronne, takie jak nadużywanie alkoholu

Myślenie

Osoby niedojrzałe emocjonalnie często myślą najpierw o sobie, wychodząc z założenia, że ​​wszystko wokół nich jest przedłużeniem ich świata. Z powodu tego typu myślenia w dużym stopniu polegają na otrzymywaniu wyłącznie pozytywnej uwagi. Będą unikać wszelkich trudnych, negatywnych lub przytłaczających sytuacji, które mogą wymagać od nich zastanowienia się nad tym, jak czuje się ktoś inny.

Osoby niedojrzałe emocjonalnie wykazują podobne cechy jak osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości . Niedojrzałość emocjonalna jest uważana za mniej poważną postać tego typu zaburzeń psychicznych. Osoby o cechach narcystycznych często wierzą, że są lepsze od innych ludzi i mają prawo do specjalnego traktowania. Przypomina to sposób, w jaki myślą o sobie ludzie niedojrzali emocjonalnie, choć w mniejszym stopniu.

Kiedy osoba cierpiąca na narcyzm nie dostaje tego, czego chce lub jest zmuszona uczestniczyć w rzeczach, które zagrażają jej tożsamości lub stanowią wyzwanie dla jej zachowań, może zareagować jak osoba niedojrzała emocjonalnie. Może to obejmować:

  • Unikanie osoby lub sytuacji
  • Krzyk, złość
  • Podejrzliwość lub nieufność
  • Wrogość

Komunikacja

Komunikacja jest trudna dla osób z niedojrzałością emocjonalną. Mają trudności z wyrażaniem emocji i problemami z ich przetwarzaniem, co prowadzi do dalszych komplikacji podczas prób komunikowania się z innymi. Ta niezdolność do komunikowania się poza pozytywnymi tematami wpływa również na ich zachowania w sytuacjach, gdy czują się atakowani lub zepchnięci w kąt.

Przyczyny niedojrzałości emocjonalnej

Niedojrzałość emocjonalna ma wiele wspólnego z fazą rozwojową dziecka. Badania wykazały, że trudne dzieciństwo bez odpowiedniego wsparcia rodziców lub przemocy w dzieciństwie może sprawić, że dana osoba wyrośnie na niedojrzałego emocjonalnie dorosłego.

Jak przezwyciężyć niedojrzałość emocjonalną

Chociaż osoba niedojrzała emocjonalnie może wykazywać wzorce przemocy emocjonalnej, nie zawsze jest to prawdą. Badania wykazały, że możliwe jest rozwinięcie bezpieczniejszego stylu przywiązania w późniejszym życiu. Posiadanie samoświadomości i chęć opracowania bezpieczniejszego stylu przywiązania może pomóc osobie podążać w tym kierunku.

Jeśli jesteś w związku z osobą niedojrzałą emocjonalnie:

  1. Rozpocznij rozmowę: Usiądź z partnerem i powiedz, jak jego zachowanie wpływa na ciebie. Skoncentruj się na sobie, a nie na jego zachowaniu. Wtedy nie będzie miał poczucia, że ​​jest to osobisty atak na niego.
  2. Poszukaj profesjonalnej pomocy: Rozmowa ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego może pomóc tobie i twojemu partnerowi otworzyć się w bezpiecznym środowisku, wolnym od osądów. Może to również pomóc twojemu partnerowi stać się bardziej świadomym swoich działań i tego, jak wpływają one na innych. Na początek warto poszukać terapeuty specjalizującego się w korekcji niedojrzałości emocjonalnej.