Żyjemy w czasach, które wymagają od nas zaangażowania w wiele czynności. Odczuwamy presję, by podołać wymaganiom, które nakładamy na siebie, jak i oczekiwaniom otoczenia. Sprawdzamy się w pracy, w domu, poświęcając się pasji, gdy porównujemy swoje dokonania do dokonań innych. Nieustannie analizujemy i podejmujemy nowe działania. Nasze myśli zaczynają nas zniewalać.
Bywa, że stajemy się zakładnikami własnych myśli
I dzieje się to wbrew naszej woli, a często i poza świadomością. Ani się spostrzegamy, a nie jesteśmy w stanie zrelaksować się w czasie wolnym, oderwać się od natłoku męczących myśli. To obciąża nadmiernie, powodując stres i frustrację. A im bardziej chcemy od siebie to odsunąć, tym mocniej do nas wraca. Istnieją objawy, które powinny dać pretekst do zastanowienia nas sobą, zanim staniemy się udręczonymi zakładnikami własnych myśli.
9 sygnałów, które świadczą o zaplątaniu się w sieć własnych myśli
1. Bezsenność
To jeden z głównych problemów, który nie pozwala się wyłączyć mózgowi i odpocząć od nawracających myśli. Przewracając się z boku na bok, trudno pozwolić odpłynąć problemom w czasowy niebyt.
Rada: Wygospodaruj czas na ulubioną formę relaksu — joga, malowanie, cokolwiek, co pozwoli zwolnić bieg myśli i wyciągnąć emocję na zewnątrz głowy. To pozwoli się zdystansować.
2. Obawa o przyszłość
Codzienność obfituje w mniejsze i większe kłopoty, których trudno uniknąć. To normalne, jednak gdy martwimy się niepotrzebnie na zapas, w końcu sami nakręcamy się na nieszczęścia, które mogą nas dotknąć.
Rada: Jeśli jest coś, co nie daje ci spokoju, przeznacz od 15 do 30 minut dziennie na szczerą, oczyszczającą rozmowę z kimś bliskim, kto zrozumie nasze obawy, ale nie pozwoli na ciągłe rozmyślanie o tym, co może się stać niedobrego. Podobne zadanie spełni wypisanie swoich obaw na kartce, co również pomoże je oswoić.
3. Nadmierne kontrolowanie
Potrzeba kontrolowania wszystkiego i wszystkich wynika z chęci opanowania i utrzymania w ryzach przyszłości, co nie może się udać. Ogromny lęk przed nieznanym powoduje obmyślanie wszystkich opcji, zamiast podejmowania działań.
Rada: Wdech — wydech… Staraj się skupiać na chwili obecnej, działać tu i teraz. Przekonasz się, że rozmyślanie o przyszłości niczego nie zmienia, za to powoduje ogromny stres.
4. Dążenie do perfekcji
Strach przed porażką powoduje nieustanne dążenie do doskonałości, co powoduje frustrację. Może też zadziałać odwrotnie, paraliżując przed jakimkolwiek działaniem w obawie przed klęską.
Rada: Pozwól sobie na błędy. To umożliwi rozwój, naukę i w efekcie pokonywanie nowych wyzwań w przyszłości, które dotychczas powodowałyby obawy.
5. Nieustanne analizowanie
Obawa przed podjęciem złej decyzji, zmusza do ciągłego analizowania i nie pozwala dokonać żadnego wyboru. A to wszystko, bo nie ufamy sobie.
Rada: Postaw na intuicję. Nawet jeśli się pomylisz, przynajmniej wyciągniesz z tego wnioski i oszczędzisz sporo czasu na bezproduktywne rozmyślanie.
6. Nawracające bóle głowy
Ból głowy stanowi sygnał dla ciała, że czas zrobić przerwę, szczególnie od meczących myśli.
Rada: Skup się na oddechu i skoncentruj nad czymś miłym, neutralnym. Wzmocnienie pozytywnych myśli uwolni głowę i pozwoli jej odpocząć.
7. Bóle ciała
Problemy, które rodzą się w umyśle, mają realne przełożenie na funkcjonowanie ciała. Ciało zatrute nawracającymi myślami reaguje bólem, np. ze strony stawów czy mięśni.
Rada: Rozciąganie każdego wieczoru przed snem, regularne, ale nieforsowne ćwiczenia fizyczne, zrelaksują ciało i umysł.
8. Zmęczenie
Ospałość, zmęczenie, brak energii do życia, wpływa na skupianie się na negatywnych stronach codzienności. Czasem zmęczenie nie pozwala zasnąć, powodując napływ niechcianych myśli.
Rada: Niezmiennie prosta — trzeba trzeba zwolnić, wziąć oddech, skupić się na sobie i potrzebach zarówno ciała, jak i umysłu.
9. Zakłócenie relacji z otoczeniem
Trudno być tu i teraz gdy myśli nieustannie krążą wokół problemu. Brak radości z życia i pewnej spontaniczności, nie pozwala na swobodne relacje z innymi ludźmi. Grzęźniemy we własnych myślach.
Rada: Warto skupić się na innych, słuchać, rozmawiać, tworzyć więzi. Relacje z otoczeniem pozwalają na przekierowanie myśli na inne, bieżące sprawy oraz wsparcie w chwilach, w których nie chcemy być sami.
źródło: www.powerofpositivity.com