Neurobiolog David Eagleman wyróżnił trzy zgony. Pierwszy to moment, w którym organizm przestaje funkcjonować. Drugi pojawia się, gdy ciało zostaje pochowane. Trzeci natomiast gdy wypowiadane jest imię zmarłego po raz ostatni. To jest ta ostatnia śmierć, którą my, jako ci, którzy zostali, możemy powstrzymać. Kiedy umiera ukochana osoba, możemy pozostać z poczuciem bezsilności i niepewności, jak dalej postępować. To naturalne, ale też niesamowicie trudne. Ale to miejsce, w którym możemy zacząć pracować nad zapobieżeniem, aby ta trzecia śmierć kiedykolwiek miała miejsce. Szanowanie pamięci zmarłej osoby jest dla nas sposobem na przejęcie kontroli nad naszym żalem i przekształcenie go w coś pozytywnego.
Psychologowie są zgodni – żałoba to strata części nas samych. I tak, gdy angażujemy się w chwile upamiętniania ukochanej osoby, oznacza to, że pozwalamy sobie leczyć i akceptować ideę, że nasze życie nie będzie już takie samo. Mimo to możemy zrobić wszystko, aby uhonorować zmarłych w krótkich chwilach i znaleźć czas, aby o nich pamiętać. A podjęcie kroków w celu ich uhonorowania jest sposobem na zapewnienie, że dana osoba nigdy tak naprawdę od nas nie odejdzie.
Co więc Ty i Twoja rodzina możecie zrobić, aby zachować wspomnienia ukochanej osoby? Oto osiem sugestii, które pomogą ci przejść przez proces żałoby.
1. Pomagaj w jej imieniu
Istnieje wiele sposobów na ustanowienie dotacji dla organizacji charytatywnej, która pomaga innym – i można to zrobić właśnie w imieniu naszej ukochanej zmarłej osoby. Nie musisz od razu otwierać fundacji, możesz pomagać drobnymi kwotami, ufundować komuś stypendium czy też raz w roku, np. w rocznicę śmierci organizować zbiórkę wśród rodziny i przyjaciół. Pomyśl, co najbardziej leżało jej na sercu i ustaw comiesięczną wpłatę na ten cel.
2. Przygotuj jej ulubione danie
Jedzenie jest zawsze świetnym sposobem na bycie razem, jest też doskonałym sposobem na zachowanie pamięci o kimś. Ileż razy robimy drożdżówkę babci, pomidorową mamy czy też popisowe leczo taty? No właśnie. Niezależnie od tego, czy uczysz się odtwarzać ulubiony świąteczny przepis, czy po prostu delektujesz się ulubionymi cukierkami raz na jakiś czas, delektowanie się tym samym jedzeniem, które lubiła twoja ukochana osoba, jest potężną formą więzi i łatwym sposobem na porozmawianie o tym z rodziną i przyjaciółmi.
3. Bądź z innymi żałobnikami
Kiedy poniesiesz stratę, łatwo jest poczuć się odizolowanym. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś jedyną osobą, która pogrąża się w żałobie, a poświęcenie czasu na spotkanie z innymi ludźmi, którzy doświadczają tej samej straty, może być świetną terapią. Ty i Twoja rodzina możecie dzielić się wspomnieniami, opowiadać historie i po prostu wspólnie wspominać ukochaną osobę — są szanse, że poznacie też inną jej stronę.
4. Stwórz pamiątkę
Po śmierci bliskiej osoby często pozostają nie tylko wspomnienia, ale także szafy i szuflady pełne ubrań. Rozstanie się z tymi przedmiotami może być trudne, ponieważ są one namacalnym połączeniem z tą osobą. Zastanów się nad zabraniem ich ulubionych koszul lub innych elementów garderoby i przekształceniem ich w coś, co możesz wykorzystać w domu: serwetki, poduszki, kołdry patchworkowe.
5. Kontynuuj tradycję
Doroczny grill imieninowy? Spotkanie wszystkich podczas wieczerzy wigilijnej? Wspólne kibicowanie ulubionej drużynie? Tradycje mają kluczowe znaczenie dla struktury rodziny i utrzymania żywych wspomnień — zwłaszcza dla dzieci. Pomyśl o tradycji, którą dzieliłaś się z ukochaną osobą i postaraj się, aby była kontynuowana z rodziną i przyjaciółmi.
6. Zrób „pomnik”
Może to być kolaż zdjęć lub coś prostego, jak zbiór kilku osobistych przedmiotów razem w jednym miejscu. Cokolwiek robisz, tworzenie małego pomnika w domu to sposób na zatrzymanie i zapamiętanie ich każdego dnia.
7. Zmontuj wideo
Żyjemy w epoce bogatej technologicznie, a środki do stworzenia pamiątkowego filmu z najwyższej półki są dostępne bezpośrednio na naszych telefonach. Zbierz zdjęcia, filmy, muzykę i inne pamiątki i połącz je w film, który możesz udostępniać znajomym i rodzinie i oglądać, kiedy będziesz miała ochotę. Stanie się to jeszcze bardziej wartościowe w miarę upływu lat, gdy zaczynamy zapominać o drobiazgach, takich jak brzmienie głosu. To sposób na zapamiętanie, kiedy wspomnienia zaczynają zanikać, ponieważ jest to również ogromna część psychologii żałoby i upamiętniania.
8. Spotykajcie się w jej urodziny
Każdego roku, gdy zbliżają się urodziny ukochanej osoby, zbieraj się z przyjaciółmi i rodziną i poświęć trochę czasu na drinka lub wspólny posiłek. Utrzymywanie tego poczucia związku między tymi z was, którzy odczuli stratę, jest dobrym sposobem na dzielenie się smutkiem, a także wspólne świętowanie pamięci ukochanej osoby. Łączność ma fundamentalne znaczenie dla naszych potrzeb. To podstawowa, fundamentalna potrzeba, abyśmy byli w stanie połączyć się i wychodzić naprzeciw, a wspólne opłakiwanie jest czymś, co można zrobić, aby zachować pamięć o ukochanej osobie.