Go to content

6 rzeczy, które źle wpływają na intelekt

6 codziennych trudności, które dobrze znają wysoce inteligentni ludzie
Fot. iStock / Astarot

Często bywamy przewrażliwieni na punkcie własnego intelektu, broniąc jego dobrej opinii, jak niepodległości. Nic dziwnego, nikt nie chciałby być uważanym za mało bystrą osobę. Intelekt, czyli nasze zdolności umysłowe odnosi się do umiejętności pozyskiwania i wykorzystywania wiedzy, rozumienia myśli, tego co nas otacza. Wiemy, jak można pomóc jego sprawności, bo wiele się mówi o tym, co wspomaga umysłowe możliwości.

Warto też powiedzieć o tym, co tak naprawdę rujnuje nasz intelekt, bo często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

6 rzeczy, które źle wpływają na intelekt

1. Nieograniczony dostęp do informacji

Wbrew pozorom, możliwość czerpania w każdej chwili informacji z internetu, nie jest dla nas budująca. Ciągłe poszukiwania informacji w wyszukiwarkach typu Google powoduje nie tyle zdobywanie nowej wiedzy, co wręcz rozleniwia mózg. Wiedza, którą dostajemy na tacy, jest mniej wartościowa, bo mało co z tego zapamiętujemy. Mózg, który nie musi się wysilać dla pozyskania informacji, traci na swoich możliwościach.

2. Oglądanie programów w TV

Nadmiar telewizji również szkodzi, wiadomo to nie od dziś. Przesycenie niepoważnymi programami, które ogłupiają, jest wyjątkowo szkodliwe. Szczególnie niebezpieczne są produkcje typu reality show, które dosłownie „odmóżdżają” . Przeprowadzono nawet badania w Austrii, w których polecono miłośnikom reality show wykonać test z wiedzy ogólnej. Ochotnicy wypadli zdecydowanie gorzej od innych osób.

3. Wielozadaniowość

Nie każdy jest „człowiekiem orkiestrą”, który doskonale sobie radzi z wykonywaniem wielu czynności naraz. Wielozadaniowość, która  wydaje się cudowną umiejętnością, wiąże się z nagłym przeskakiwaniem pomiędzy wieloma czynnościami, co powoduje rozproszenie uwagi. Żebym mózg mógł nadążyć za takimi wyczynami, potrzebuje więcej energii, czyli glukozy. Mózg w takiej sytuacji znacznie szybciej wyczerpuje siły.

4. Przestawienie rytmu dobowego

Zaburzenie rytmu dobowego nie służy dobrze naszemu intelektowi. Okazuje się, że hipokamp, który w mózgu odpowiada za pamięć, pracuje znacznie gorzej u np. osób latających samolotami na długich dystansach lub pracujących zmianowo, niż w przypadku osób, które odpoczywają regularnie w tych samych porach. Już miesiąc po zaburzenia rytmu dobowego odczuwalne są przykre zmiany.

5. Zjadanie szkodliwych tłuszczów

Dobre tłuszcze, na przykład kwasy tłuszczowe omega-3 służą mózgowi, natomiast złe tłuszcze, czyli przede wszystkim tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, powodują negatywny wpływ na wytwarzane w mózgu neuroprzekaźniki, tak jak dopamina. To może powodować słabszy refleks i problemy z myśleniem.

6. Nadmiar fruktozy

Cukier – glukoza,  jest ważny dla mózgu, ponieważ jest jego paliwem napędowym, jednak badanie wykonane przez naukowców udowodniło, że duża ilość fruktozy w pożywieniu pogarsza procesy myślenia u zwierząt. Cukier obniża zdolność insuliny do przemiany glukozy w energię i mózg nie ma z czego czerpać sił do intensywnego działania.


 

źródło: www.telegraph.co.uk