Są takie teorie, które wygłaszane na prawo i lewo wydają się na pierwszy rzut oka prawdziwe, zwłaszcza, gdy jeszcze ktoś z przekonaniem twierdzi, że tak, to na pewno prawda. Tymczasem okazuje się, że wiele rzeczy czy zjawisk, w które wierzymy ot tak, bezrefleksyjnie, daleka jest od prawdy. Jak choćby to, że przeciwieństwa w miłości się przyciągają. Co jest prawdą, a co fałszem?
Nasz mózg jest w pełni rozwinięty w momencie narodzin
FAŁSZ
U noworodków średni rozmiar mózgu wynosi 350 cm3. Średnia objętość mózgu dorosłego człowieka osiąga 1200 cm3. Ponadto kora przedczołowa rozwija się w pełni tylko między 16. a 18. rokiem życia. Mózg rozwija się od łodygi, a kora przedczołowa rośnie jako ostatnia. Jest to ważne, ponieważ ta część mózgu rządzi pewnymi aspektami osobowości, sumienności i hamowania impulsów. Uszkodzenia lub opóźnienia rozwojowe w tym regionie mózgu skutkują problemami z kontrolowaniem emocji.
Ludzie zwykle zakochują się w kimś zupełnie innym od siebie. Przeciwieństwa się przyciągają
FAŁSZ
Istnieją badania dowodzące, że ludzie bardziej są skłonni do przyjaźni i zakochania się w osobach do siebie podobnych, choćby ze względy na wiek, pochodzenie, religię, itp.. Wyobraź sobie, że podczas randki w ciemno dowiadujesz się, że druga osoba nie cierpi muzyki, której słuchasz, filmów, które oglądasz i głosowała na partię polityczną daleką od twoich poglądów. Raczej wątpliwe, że pomyślisz: „Chyba się zakochałam”.
Osoby niewidome mają bardziej wrażliwy słuch i dotyk
PRAWDA
Ludzie niewidomi mają zazwyczaj większą wrażliwość dla alternatywnych zmysłów, ale nie ma nic wyjątkowego w ich sensorycznych receptorach. Receptory czuciowe w rękach i uszach są takie same, ale obszar kory przeznaczonej do przetwarzania pochodzących z nich danych jest większy. Większość informacji wzrokowych jest przetwarzanych przez płat potyliczny w tylnej części mózgu. Ponieważ osoby niewidome nie mają danych wizualnych docierających do tego regionu mózgu, mogą być absorbowane przez inne systemy sensoryczne (dotyk, słuch itp.)
Wszyscy śnią, jeśli śpią wystarczająco długo
PRAWDA
Wszyscy śnią, zakładając, że śpią wystarczająco długo, aby wejść w fazę REM. I choć czasami wydaje się, że nic się nam nie śniło, to nieprawda. Po prostu wiele osób ma problemy z zapamiętaniem swoich snów.
Ludzie używają tylko 10% możliwości swojego mózgu
FAŁSZ
Czy bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować, gdyby usunięto nam 90% mózgu? Dla ludzi, którzy tracą niewielką część kory mózgowej w wyniku operacji czy udaru, konsekwnecje często są katastrofalne. Fizjologicznie wykorzystujemy cały mózg. Tak jak używamy całego prawego łokcia i serca.
Członkowie sekt są głupimi, łatwowiernymi owieczkami
FAŁSZ
Badania pokazują, że członkowie sekt są tak samo inteligentni, jak pozostała część społeczeństwa. Około 95% z nich w swojej historii nie miało żadnych problemów psychicznych. Za to my, jako ludzie, jesteśmy mocno uzależnieni od przynależności do grupy. Jest to potrzeba tak podstawowa i prawdziwa, jak głód lub seks. „Sekciarze” są bardzo dobrzy w werbowaniu ludzi wykorzystując ich chwile słabości i mówiąc to, co oni chcą usłyszeć. Potężni przywódcy sekt potrafią zapewnić bezpieczną przystań, daleką od chaosu świata zewnętrznego, oferując jedno z najbardziej podstawowych ludzkich pragnień: potrzebę przynależności i bycia zaakceptowanym.
Rozszczepione zaburzenie osobowości jest ciężką postacią schizofrenii
FAŁSZ
Schizofrenia i rozszczepiona osobowość to dwa zupełnie różne zaburzenia, choć często błędnie zamiennie są używane te terminy. Schizofrenia jest zaburzeniem mózgu, które obejmuje rozłam (schizma) między zewnętrzną rzeczywistością a jej postrzeganiem. Osobowość dysocjacyjna (osobowość wielokrotna) występuje bardzo rzadko, jest zaburzeniem osobowości.
źródło: Psychology Today