Go to content

7 dobrych powodów, by przestać udowadniać innym, że jesteś coś warta

Przestań udowadniać innym, że jesteś coś warta - wizualizacja kobiety wśród balonów
Fot. iStock / csheezio

Czasami staramy się pokazać światu, że jesteśmy bezbłędne w nadziei, że będziemy lubiane i akceptowane przez wszystkich. Ale nie możemy zadowolić wszystkich i nie powinnyśmy nawet próbować. Piękno tkwi w naszej wrażliwości, naszych złożonych emocjach i naszych niedoskonałościach. W tym, co autentyczne. Kiedy akceptujemy to, kim jesteśmy i decydujemy się być autentyczne, zamiast naginać się do cudzych oczekiwań, otwieramy się na prawdziwe relacje, prawdziwe szczęście i prawdziwy sukces.

Nie musisz udawać, że jesteś kimś, kim nie jesteś. Nie masz nic do udowodnienia nikomu innemu, bo…

Ludzie, którym warto imponować, chcą, żebyś była sobą

Na dłuższą metę lepiej być znienawidzoną za to, kim jesteś, niż kochaną za to, kim nie jesteś. W rzeczywistości jedyne relacje, które działają dobrze na dłuższą metę, to te, które czynią cię lepszą osobą, nie zmieniając cię w kogoś innego.

Zignoruj porównania i oczekiwania. Jedyną osobą, od której możesz (nie musisz!) starać się być lepsza, jest osoba, którą byłaś wczoraj. Nie zmieniaj się, aby ludzie cię lubili. Bądź cierpliwa, bądź sobą, a wkrótce WŁAŚCIWI ludzie pokochają PRAWDZIWĄ ciebie.

Nikt inny tak naprawdę nie wie, co jest dla ciebie najlepsze

Nie zatrać się w poszukiwaniu akceptacji u innych. Idź swoją ścieżką pewnie i nie oczekuj, że ktokolwiek inny zrozumie twoją podróż, zwłaszcza jeśli nie był dokładnie tam, dokąd zmierzasz. Musisz podjąć kroki, które są dla ciebie odpowiednie. Nikt inny nie wejdzie w twoje buty. Pozwól sobie na to, by inni brali cię taką, jaka jesteś, albo wcale. Mów swoją prawdę, nawet jeśli głos ci się trzęsie. Masz niesamowitą siłę, gdy podążasz swoją ścieżką, gdy czujesz, że jesteś we właściwym miejscu, gdy nie rozpraszają cię opinie innych.

Jesteś jedyną osobą, która może zmienić twoje życie

Dla każdej sytuacji, w której kiedykolwiek byłaś, pozytywnej lub negatywnej, jedynym wspólnym wątkiem jesteś ty. Twoim obowiązkiem i tylko twoim jest uznanie, że niezależnie od tego, co wydarzyło się do tego momentu w twoim życiu, jesteś w stanie dokonywać wyborów, aby zmienić swoją sytuację lub zmienić sposób, w jaki o niej myślisz. Nie pozwól, aby opinie innych z tym kolidowały.

To, co jesteś w stanie osiągnąć, to nie jest to, co inni ludzie uważają za możliwe dla ciebie. To, co jesteś w stanie osiągnąć, zależy całkowicie od tego, co zdecydujesz się zrobić ze swoim czasem i energią. Więc przestań się martwić o to, co myślą inni. Po prostu żyj dalej swoją prawdą. Jedynymi ludźmi, którzy będą cię za winić za twoją niezależność są ci, którzy chcą, abyś żyła w kłamstwie.

Materialistyczna miara wartości społeczeństwa jest bezwartościowa

Kiedy znajdziesz się w pułapce między tym, co cię porusza, a tym, co ludzie mówią ci, że jest dla ciebie odpowiednie, zawsze podróżuj drogą, która sprawia, że czujesz, że żyjesz. Chyba że chcesz, aby wszyscy byli szczęśliwi, z wyjątkiem ciebie. Bez względu na to, dokąd zaprowadzi cię życie, duże miasta lub małe miasteczka, nieuchronnie natkniesz się na tych, którzy myślą, że wiedzą, co jest dla ciebie najlepsze – ludzi, którzy myślą, że są lepsi od ciebie – ludzi, którzy myślą, że szczęście, sukces i piękno oznaczają to samo dla wszystkich.

Będą próbowali zmierzyć twoją wartość na podstawie tego, co masz, a nie tego, kim jesteś. Ale ty wiesz lepiej – rzeczy materialne nie mają znaczenia. Nie goń za pieniędzmi. Zapoznaj się z pomysłami i działaniami, które sprawią, że ożyjesz. Idź po rzeczy o większej wartości – rzeczy, których nie można kupić za pieniądze. Liczy się siła charakteru, szczere serce i poczucie własnej wartości. Jeśli masz szczęście mieć którąkolwiek z tych rzeczy, nigdy ich nie sprzedawaj. Nigdy nie sprzedawaj się krótko.

Życie nie jest wyścigiem, nie masz nic do udowodnienia

Każdy chce od razu znaleźć się na szczycie góry i krzyczeć: „Spójrz na mnie! Spójrz na mnie!” Ale prawda jest taka, że całe twoje szczęście i rozwój mają miejsce, gdy się wspinasz, a nie gdy siedzisz na szczycie. Ciesz się podróżą, zwracając uwagę na każdy krok. Nie spiesz się przez swoje życie i nie przegap tego. Nie patrz na to, gdzie wszyscy inni są w stosunku do ciebie. To nie jest wyścig. Docierasz tam po trochu, nie wszystko naraz. Porzuć potrzebę udowodnienia siebie wszystkim innym, a poczujesz wolność, która pozwoli ci osiągnąć to, co jest dla ciebie najważniejsze. Czasami musisz przypomnieć sobie, że nie musisz zawsze być i robić tego, co inni.

Droga do wszystkich wielkich rzeczy wiedzie przez porażkę

Jesteś ciągle zmieniającym się dziełem. Jesteś w nieustannym procesie. Nie musisz zawsze mieć rację, po prostu musisz się zbytnio nie martwić tym, że się mylisz, czy że możesz się pomylić. Błędy są częścią procesu. Robienie z siebie głupka czasami jest jedyną drogą naprzód. Jeśli zbyt mocno starasz się zaimponować wszystkim innym swoją „doskonałością”, zahamujesz swój wzrost. Spędzisz cały swój czas, patrząc w określony sposób, zamiast żyć w określony sposób.

Czasami nie da się żyć bez porażki, chyba że żyjesz tak ostrożnie, że tak naprawdę wcale nie żyjesz – po prostu istniejesz. Jeśli zbyt boisz się porażki przed innymi, nie możesz zrobić tego, co należy zrobić, aby odnieść sukces we własnych oczach. Musisz pamiętać, że nie ma znaczenia, ile razy poniesiesz porażkę, o ile nie przestaniesz robić małych kroków do przodu.

I tak nie da się zadowolić wszystkich

Niektórzy ludzie zawsze dadzą ci znać, co zrobiłaś źle, ale zawahają się, kiedy przyjdzie czas, by cię za coś pochwalić. Nie bądź jednym z nich, ale też nie zmuszaj się do znoszenia ich towarzystwa.

Kiedy natkniesz się na kogoś, kto cię dyskredytuje, nie szanuje i traktuje źle bez wyraźnego powodu, nie spalaj się próbami zmiany tej osoby lub zdobycia jej aprobaty. I pamiętaj, aby nie zostawiać miejsca w swoim sercu na nienawiść do takich ludzi. Po prostu odejdź i pozwól sobie na zmianę i inwestycję w coś dobrego. Każda chwila, którą poświęcisz takim ludziom, zostanie zmarnowana, a każda odrobina nienawiści zrani tylko ciebie.

Podsumowanie

Nie potrzebujesz owacji na stojąco ani miliona dolarów. Jesteś teraz wystarczająca. Nie masz nic do udowodnienia. Mniej dbaj o to, kim jesteś dla innych, a bardziej o to, kim jesteś dla siebie. Będziesz miała mniej bólów serca i rozczarowań w chwili, gdy przestaniesz szukać u innych potwierdzenia, które tylko TY możesz sama sobie dać.