Go to content

5 skutków toksycznego związku, które odciskają na duszy głębokie piętno

Fot. iStock/_Magnolija_

Niełatwo jest ułożyć sobie na nowo codzienność po rozpadzie związku. Szczególnie długoletnie relacje uczą pewnych schematów i zależności. To niesamowicie trudna sprawa przejść z jednej, znanej strony, na drugą. A im lepszy był związek, tym trudniej jest pogodzić się z rozstaniem.

Nie oznacza to jednak, że po zakończeniu  toksycznej relacji łatwiej jest układać na nowo życie. Emocjonalne nadużycia zostawiają głębokie rany, które wywracają świat do góry nogami. Funkcjonowanie po złym związku może być trudne, ponieważ oznacza konieczność odłączenia się od pewnych schematów, zrozumienia, że można żyć inaczej. To zawsze wymaga oczyszczenia głowy i nauczenia się zupełnie innego działania. Tymczasem są rzeczy, które szczególnie zapadają w głowę po trudnym, toksycznym związku.

5 skutków toksycznego związku, które odciskają piętno

1. Nie wiadomo, czym jest miłość

Określenie na nowo definicji miłości nie jest łatwe, tym bardziej po doświadczeniu, że samo uczucie nie jest rzeczą wystarczającą do szczęścia. Lęki, smutek czy żal powodują, że trzeba na nowo zdefiniować to, co zostało wypaczone. Po czasie kontroli czy manipulacji, kobieta może czuć się niepewna, bezwartościowa, niezdatna do działania na swoją korzyść. Jedyne, za co można w takim związku podziękować partnerowi to to, że doskonale wiadomo, czego nie można nazwać w przyszłości miłością.

2. Trudno jest zaufać

Zainwestowanie emocji w toksyczny związek powoduje, że próba zaufania kolejnej osobie może być bardzo trudna i czasochłonna. W dodatku tu tkwi pewne niebezpieczeństwo, ponieważ gdy tylko przychodzi odrobina normalności, łapiemy się tego licząc, że możliwe jest lepsze życie, że tak już po prostu będzie. Tymczasem spokój nie trwa długo, kończy się farsa a psychiczny terror rozpoczyna się od nowa. To może rzutować na uporczywe trzymanie się złego związku, bo sami kwestionujemy to, co jest dobre a co złe, dostosowujemy się do rzeczywistości. W kolejnej relacji złamanie tego schematu może być bardzo trudne i zajmować wiele czasu.

3. Spada samoocena

Słuchając rzeczy negatywnych, obelg, złośliwości, samoocena pikuje w dół. Gdy kobieta godzi się ze wszystkimi okropnymi rzeczami, które zostały zasiane w jej głowie, przyjmuje, że tak jest. To kaleczy duszę i rzutuje na jakość kolejnego związku.

4. Zagubienie 

Po zakończeniu związku mogą nastąpić wątpliwości, że tak będzie lepiej. Pojawia się żal i tęsknota, choć rozum podpowiada, że to nas niszczyło. Mimo odzyskania wolności, trudno jest wyobrazić sobie lepszą drogę. W przypadku uzależnienia od relacji pojawia się obawa, czy uda się znaleźć szczęście bez tej osoby. Z pewnością będzie to trudne, ale w takich sytuacjach warto pójść trudną ścieżką, aby stworzyć szczęśliwszą przyszłość.

5. Negowanie prawa do szczęścia

Po rozpadzie toksycznego związku trudno jest uwierzyć w prawo do szczęścia. Zaczynamy zadowalać się czymkolwiek innym, negując własną wartość. Braku wiary w siebie i innych ludzi nie pozwala osiągnąć ani szczęścia, ani satysfakcji.

Wyjście z toksycznej relacji jest bardzo trudne i obciążające. Jednak trwanie w niej przynosi jeszcze gorsze konsekwencje. Warto więc podjąć trud bolesnych zmian, by stać się silniejszą osobą, a pewnego dnia w dół drogi znaleźć kogoś, kto da prawdziwe szczęście.

źródło: themindsjournal.com