Psychologia

35 sygnałów, że ten związek jest toksyczny

Redakcja
Redakcja
27 marca 2019
Fot. iStock / Bokeshi
 

Żaden związek nie jest idealny. Pewne rzeczy są jednak oczywiste: w dobrych, pozytywnych relacjach partnerskich czujesz się bezpieczna, szczęśliwa, zadbana, szanowana i autentyczna.  Jeśli jednak utknęłaś w toksycznym związku jesteś zazwyczaj wyczerpana ciągłą, nawet nieświadomą, walką oraz wiecznie zmęczona psychicznie.

35 sygnałów, że ten związek jest toksyczny

 1. Druga strona bierze, ale nie daje. Każda relacja, w której doświadczasz jedynie utraty energii jest toksyczna.

 2. Uczucie wyczerpania. Zamiast czuć się szczęśliwym i produktywnym, jesteś zawsze mentalnie, emocjonalnie, a nawet fizycznie wyczerpana.

 3. Brak zaufania. Związek bez zaufania jest jak samochód z pustym bakiem: możesz w nim pozostać, jeśli chcesz, ale nigdzie dalej nie pojedziesz.

 4. Wroga atmosfera. Ciągły gniew jest pewnym znakiem niezdrowej relacji.

 5. Brak równowagi. „Jednostronny” związek nie ma racji bytu.

 6. Stały osąd, krytyka. Brak ci poczucia wsparcia, jesteś za to stale oceniana.

 7. Uczucie zawodu. Wzajemna „niezawodność” jest ważna dla budowania zaufania i stanowi podstawę każdego dobrego związku.

 8. Narcyzm.

 9. Obciążanie się wzajemnie negatywną energią.

 10. Brak komunikacji. Bez komunikacji nie ma związku.

 11. Ciągły brak szacunku. Wzajemny szacunek jest pierwszym ogniwem dobrego partnerstwa.

 12. Wzajemne unikanie się.

 13. Niewystarczające wsparcie. Jeśli nie możesz liczyć na pomoc najbliższej osoby, po co tkwisz w takim związku?

 14. Nieustanne problemy z kontrolą.

 15. Niekończący się dramat.

 16. Brak możliwości bycia sobą. Jeśli zmieniasz swoje opinie i wartości, by zadowolić kogoś innego, jesteś w szkodliwej relacji.

 17. Ciągłe wyzwania. Jeśli jest ich za dużo, związek staje się nieustającą walką.

 18. Uczucie, że nie zasługujesz na nic lepszego.

 19. Poczucie uwięzienia. Czy druga osoba jest pozytywną siłą w twoim życiu, czy też jesteś z nią, ponieważ nie widzisz innego wyjścia?

 20. Ciągłe kłótnie.

 21. Pozory. Uśmiechy nie zawsze oznaczają, że wszystko jest w porządku.

 22. Osaczająca niepewność.

 23. Niszcząca zazdrość.

 24. Brak autonomii. Każdy w jakimkolwiek związku powinien mieć prawo odmowy.

 25. Przenika ofiary. Nie możesz przejść do przyszłości, jeśli jesteś przywiązany do kogoś, kto wciąż tkwi w przeszłości.

 26. Pomniejszanie twojej wartości. Kiedy jesteś w związku z kimś, kto nie uznaje twojej wartości, może być ci ciężko uwierzyć, że ją masz.

 27. Brak uczciwości. Każde kłamstwo między partnerami osłabia relację.

 28. Poczucie, że ​​jesteś nieszczęśliwa. Jeśli ktoś nieustannie sprawia, że ​​jesteś nieszczęśliwa, pozwól tej osobie odejść.

 29. Poczucie zagubienia. Czasami twój umysł potrzebuje więcej czasu, aby odkryć to, co twoje serce już wie na 100%.

 30. Obniżenie wysokich standardów. Toksyczne relacje mogą spowodować, że powoli zaczniemy akceptować to, co niegdyś było nie do przyjęcia.

 31. Brak namiętności, pożądania, wzajemnego przyciągania.

 32. Brak chęci pracy nad związkiem, rozwijania go. Stagnacja.

 33. Bezustanne ataki krytyki.

 34. Poczucie, że związek wyzwala w nas to, co najgorsze.

 35. Poczucie, że w oczach partnera nigdy nie robisz nic dobrze.


Na podstawie: www.inc.com


Psychologia

Alergia krzyżowa. Tabela alergenów krzyżowych i objawy

Redakcja
Redakcja
27 marca 2019
Alergia krzyżowa
Fot. iStock – Alergia krzyżowa
 

Alergia krzyżowa może pojawić się po kontakcie z różnymi alergenami wziewnymi oraz pokarmowymi. Najczęściej dotyczy ona uczulenia na pyłki roślinne, które najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Jeśli u kogoś stwierdzono uczulenie na pyłki albo sierść zwierzaków, istnieje ryzyko rozwinięcia się również alergii na produkty typu: warzywa owoce lub mięso.

Z alergią krzyżową stykamy się, gdy przeciwciała IgE wytworzone przez organizm pierwotnie w kierunku jednego alergenu, rozpoznają podobne białko pochodzące z innego alergenu. W jednym czasie pojawia się reakcja alergiczna na co najmniej dwa alergeny.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, że ok 30% pacjentów uczulonych na pyłki roślin reaguje krzyżowo z pokarmami. Problem nasila się latem i wiosną, kiedy pylą najbardziej alergizujące drzewa, trawy i zboża. Objawy alergii krzyżowej w większości przypadków wyglądają podobnie, jak przy zwykłej alergii. Alergicy także w tym przypadku mogą uskarżać się na katar, kaszel, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, pokrzywkę, wysypkę, swędzenie ust, opuchnięcie języka, a także mrowienie w gardle. Niekiedy pojawia się obrzęk krtani oraz duszność i w najgorszym przypadku, wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej reakcja na alergię krzyżową ma przebieg łagodniejszy, choć nadal uciążliwy dla pacjenta.

8 zaskakujących alergenów krzyżowych

Zobaczcie, jakie alergeny chodzą parami. Pełną tabelę alergenów krzyżowych znajdziecie niżej.

Alergia krzyżowa – Roztocze kurzu domowego i owoce morza

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Jeśli cierpisz na alergię spowodowaną obecnością roztoczy, bądź ostrożna, gdy owoce morza pojawią się na twoim talerzu. Alergeny z mięsa owoców morza są odporne na wysoką temperaturę, dlatego są bardzo niebezpieczne. Niektórzy reagują alergicznie nawet na sam zapach gotowanych skorupiaków, mięczaków, ślimaków czy głowonogów. Uczuleni na owoce morza, negatywnie mogą również reagować na ryby.

Alergia krzyżowa – Pyłki traw i pomidory

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Klasyczne uczulenie na pyłki traw bardzo często idzie w parze z alergią na pomidory, a także seler oraz brzoskwinie. Na szczęście jest prosty ratunek — wystarczy obróbka termiczna warzyw lub owoców, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przykrej reakcji alergicznej.

Alergia krzyżowa –  Srebrne sztućce i biżuteria

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Srebrne sztućce, których raczej używamy od święta, także mogą powodować alergię. Wynika to z faktu, że srebro może zawierać nikiel, który często występuje w biżuterii. Osoba uczulona na tę substancję narażona jest na swędzącą wysypkę, po kontakcie z tymi przedmiotami.

Alergia krzyżowa – Kiwi i lateks

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Lateks jest substancją pozyskiwaną z roślin kauczukodajnych i może powodować reakcje alergiczne. Uczuleni na lateks mogą również cierpieć z powodu zespołu alergii ustnej, wywołanej podczas spożywania kiwi. W podobnej sytuacji alergię mogą również sprowokować banan i awokado oraz inne owoce południowe.

Alergia krzyżowa – Rośliny strączkowe i orzeszki ziemne

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

5% osób, które skarżą się na alergię na orzeszki ziemne, może również odczuć skutki alergii, spożywając groch, fasolę, soczewicę i inne rośliny strączkowe.

Alergia krzyżowa – Pyłki drzew i owoce

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Jeżeli cierpisz na alergię spowodowaną pyłkami z drzew, owoce, które na nich rosną, też mogą uczulać. Uczuleni na pyłki drzew mogą również cierpieć z powodu alergii krzyżowych ze strony marchewki oraz selera.

Alergia krzyżowa – Wieprzowina i sierść kota

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Często się zdarza, że osoby uczulone na wieprzowinę negatywnie reagują również podczas kontaktu z sierścią kota. Nazywa się to „zespołem wieprzowina – sierść kota”.

Alergia krzyżowa – Krowie mleko i wołowina

Alergia krzyżowa

Alergia na mleko od krowy łączy się z alergią na wołowinę. Wynika to faktu, że mięso i nabiał to żywność, w której występuje to samo białko wywołujące reakcję alergiczną. Około 10% ludzi, którzy skarżą się na alergię na mleko krowie, cierpi również z powodu alergii na wołowinę. W tym przypadku mogą pojawić się również w reakcje z alergenami pochodzącymi z sierści takich zwierząt jak krowy psy chomiki i inne. Tę zależność potwierdzają badania doktora Scotta Sicherera z Nowego Jorku, specjalisty w dziedzinie alergii.

Tabela alergenów krzyżowych

Jedzenie

Alergen podstawowy Alergeny reagujące krzyżowo
groch bylica, orzech ziemny
jajo kurze lateks
kasztan jadalny lateks
mak kiwi, orzechy, mąki (żytnia, pszenna, owsiana)
mąki (żyto, pszenica, owies) trawy, zboża, kiwi, orzechy, ryż, sezam, mak
mięso wieprzowe sierść kota
orzech ziemny bylica, owoce pestkowe (śliwka, brzoskwinia), groch, soja, pomidor (surowy), lateks
orzechy (pozostałe) brzoza, leszczyna, bylica, owoce pestkowe, (śliwka, brzoskwinia) kiwi, mąki, (żyto, pszenica, owies), sezam, mak
ryż trawy, zboża, mąki (żytnia, pszenna, owsiana)
sezam kiwi, orzechy,mąki (żytnia, pszenna, owsiana)
skorupiaki roztocza kurzu domowego

Pyłki i rośliny

Alergen podstawowy Alergeny reagujące krzyżowo
ambrozja jesion, bylica, rumianek, jabłka, gruszka,melon, seler, lateks
bez jesion, drzewo oliwne
Brzoza buk, dąb, olcha, jesion, leszczyna, kasztan, drzewo oliwne, topola, trawy, zboża, bylica, rumianek, owoce pestkowe (jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia), banan, kiwi, liczi, mango, pomarańcza, marchewka (surowa), ziemniak (surowy), seler, soja, pomidor (surowy), anyż, curry, papryka, pieprz, kminek, kolendra, orzechy, lateks
buk brzoza, olcha, leszczyna
Bylica brzoza, drzewo oliwne, trawy, zboża, ambrozja, rumianek, złocień (margaretka), słonecznik, owoce pestkowe (jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia), kiwi, mango, groch, marchewka (surowa), seler, pomidor (surowy), anyż, curry, koper, papryka, pieprz, kminek, kolendra, orzech ziemny i inne orzechy, lateks
drzewo oliwne brzoza, jesion, bez, bylica trawy, zboża, słonecznik
jesion brzoza, bez, drzewo oliwne, trawy, zboża, ambrozja
kasztan bylica
Lateks brzoza, trawy, zboża, bylica, ambrozja, owoce pestkowe  (śliwka, brzoskwinia), banan, kiwi, mango, melon, papaja, awokado, ziemniak (surowy), seler, pomidor (surowy), orzech ziemny, kasztan jadalny, fikus
leszczyna brzoza, buk, dąb, olcha, orzechy
margaretka bylica, słonecznik
olcha brzoza, buk, leszczyna
rumianek trawy, zboża, brzoza, bylica, ambrozja
rzepak brzoza, trawy, zboża
słonecznik i jego ziarna drzewo oliwne, trawy, zboża, bylica, złocień
topola wierzba
trawy, zboża brzoza, jesion, drzewo oliwne, rzepak, bylica, słonecznik, owoce pestkowe (jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia), kiwi, melon, seler, pomidor (surowy), cebula, mąki (żyto, pszenica, owies), ryż, lateks
wierzba topola

Owoce i warzywa

Alergen podstawowy Alergeny reagujące krzyżowo
awokado banan, kiwi, lateks
banan brzoza, kiwi, melon, awokado, lateks
cebula trawy, zboża
jabłko i gruszka brzoza, trawy, zboża, bylica, ambrozja, śliwka, brzoskwinia, ziemniak (surowy), seler, pomidor (surowy)
kiwi brzoza, trawy, zboża, bylica, banan, awokado, orzechy, mąki, sezam, mak, lateks
liczi brzoza
mango brzoza, bylica, marchewka (surowa), seler
marchewka (surowa) brzoza, bylica, mango, melon, ogórek, seler
melon trawy, zboża, ambrozja, banan, ogórek, marchewka (surowa), seler, lateks
ogórek melon, marchewka (surowa), seler
papaja lateks
papryka brzoza, bylica, seler
pomarańcza brzoza
pomidor (surowy) brzoza, trawy, zboża, bylica, jabłko, gruszka, orzech ziemny, lateks, ziemniak (surowy), seler
Seler brzoza, trawy, zboża, bylica, ambrozja, jabłko, gruszka, mango, melon, ogórek, marchewka (surowa), pomidor (surowy), koper, papryka, pieprz, kminek, kolendra, lateks
śliwka i brzoskwinia brzoza, trawy, zboża, bylica, lateks, jabłko, gruszka, orzech ziemny i inne orzechy
ziemniak (surowy) brzoza, jabłko, gruszka, pomidor (surowy), lateks

 


źródło: www.hellozdrowie.plwww.mojealergie.plwww.medme.pl


Psychologia

Wiosną wyciągnij z szafy… buty do biegania!

Redakcja
Redakcja
27 marca 2019
Fot. Materiały prasowe

Dni są coraz dłuższe, temperatura coraz wyższa… Wiosna rozpoczyna się na dobre! Na dno szafy chowamy ciężkie zimowe płaszcze i obuwie, czapki oraz szaliki, za to sięgamy po lekkie kurtki i tenisówki. My zaś zachęcamy, aby wyciągnąć z niej również buty do biegania i ruszyć w trasę!

Małymi kroczkami do przodu

Choć ambicja podpowiada nam długie dystanse, radzimy, aby nie dać się im zbytnio ponieść. Po zimowym letargu nasze ciało odzwyczaiło się do wzmożonej aktywności, dlatego powrót do sportu powinien odbywać się stopniowo. W przeciwnym razie możemy narazić się na kontuzję. Zaczynaj od krótkich dystansów. Staraj się przeplatać bieg z kilkuminutowym marszem. Za każdym razem, gdy wybierzesz się na jogging, zwiększaj intensywność treningu, jednak tutaj także ważny jest umiar, aby się nie przeforsować. Daj sobie czas, a nim się obejrzysz, będziesz pokonywać długie dystanse bez większej zadyszki. Nie musimy chyba dodawać, że niezależnie od trasy, jaką zamierzasz pokonać, przed treningiem niezbędne jest wykonanie rozgrzewki!

Nie przesadzaj z ograniczaniem kalorii

O tej porze roku odczuwamy wyjątkowo silną motywację do gubienia kilogramów i centymetrów. Oprócz zwiększenia aktywności fizycznej, drastycznie ograniczamy kalorie, odmawiając sobie połowy produktów z dotychczasowego menu. Bardzo szybko jednak zaczyna brakować nam energii do wejścia w wiosnę z przytupem. To częsty błąd. Powinniśmy pamiętać o tym, aby nasza dieta opierała się o tryb życia, jaki obecnie prowadzimy. Inna kaloryczność dań dedykowana będzie chcącym utrzymać wagę ciała w normie, a tym, którzy planują zrzucić kilka kilogramów, wprowadzając również sport do planu dnia.

– Wiosna to świetny czas na powrót do aktywności na świeżym powietrzu. Warto się jednak odpowiednio do tego przygotować. Wprowadzając sport na stałe do naszego planu dnia, powinniśmy pamiętać, aby adekwatnie zwiększyć kaloryczność naszych posiłków oraz ilość dostarczanego z nimi białka, będącego budulcem naszych mięśni. Aby wyrównać jego poziom w naszej diecie, warto sięgnąć po batony proteinowe np. Bakalland Protein by BA! W zależności od tego, czy jesteśmy przed treningiem, w trakcie czy po, sięgajmy po odpowiednie, dedykowane opcje tego typu przekąsek – mówi Jakub Mauricz, dietetyk i ekspert Trendbooka Bakalland.

Akcja motywacja!

Pełne słońce i budząca się do życia przyroda bez problemu wyciągają nas z domu oraz sprawiają, że chce się żyć! W najpiękniejsze wiosenne dni nie mamy oporów do sportu na świeżym powietrzu, jednak już te pochmurne, nieco chłodniejsze sprawiają, że nasza motywacja drastycznie spada. Przechytrz swój organizm! Przeglądając się w lustrze szeroko się do siebie uśmiechnij – oszukasz w ten sposób swój mózg, który zacznie wytwarzać większą ilość endorfin, hormonów szczęścia. Puść ulubioną muzykę i ruszając się w rytm muzyki śpiewaj wraz z wokalistą. Obniżysz poziom stresu i rozluźnisz swoje ciało. Sięgnij po zdrową, lekką przekąskę w ulubionym smaku. Gwarantujemy, że z dużo większą ochotą założysz buty i ruszysz zdobywać kolejne kilometry!


Artykuł powstał we współpracy z Bakalland.


Zobacz także

Podróż tysiąca mil, zaczyna się od pierwszego kroku. Życie po traumie – jak odbudować je na nowo, pozytywnie

Tylko mnie nie zawiedź, kolejnego rozczarowania nie zniosę. Nie bierz odpowiedzialności za coś, co od ciebie nie zależy

„Hej,byłam bulimiczką, byłam na dnie. Ale dziś mam wszystko. A ty co robisz ze swoim cierpieniem?”