Lifestyle

Mama walczyła, uśmiechała się czasami przez łzy. Ale kiedy patrzysz na tak ogromne cierpienie mówisz: „możesz odejść, zaśnij, my tu sobie poradzimy”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 kwietnia 2017
Mama walczyła, uśmiechała się czasami przez łzy. Ale kiedy patrzysz na tak ogromne cierpienie mówisz: „możesz odejść, zaśnij, my tu sobie poradzimy”
Fot. iStock / mustafahacalaki
 

– Kiedy dziś zamykam oczy, nie potrafię się cofnąć do szczęśliwych wspomnień z dzieciństwa. Bywa, że widzę siebie taką małą i mamę, która jest ze mną na spacerze, ale za chwilę wraca obraz ostatniego tygodnia jej życia. Obraz jej rozkładającego się ciała, jej cierpienia. Słyszę jej jęki, widzę jej ciało, które poszłam rozpoznać do kostnicy. Zatarło się wszystko to, co było wcześniej… Chociaż zdarza się już, że śni mi się zdrowa – wspomina Małgorzata Friedel.

Mama Małgosi umierała 3,5 roku, choć, kiedy dowiedzieli się, że to rak piersi, nie myślała o najgorszym. – Dla mnie rak nigdy nie był wyrokiem. Wręcz przeciwnie Kiedy dowiedziałam się, że mama jest chora, pomyślałam, że to się leczy, że z tego się wychodzi i to nie była naiwna wiara. Znam wiele historii kobiet, które chorowały na raka piersi. Myślałam: „no dobrze mastektomia, naświetlanie, chemioterapia, rehabilitacja”. Nawet moja mama zastanawiała się, jak i kiedy wróci do pracy. Przecież tyle ludzi chorujących na raka wyszło z tego i cieszy się życiem.

Lekarze nie zdecydowali się na mastektomię – guz usadowiony tak, że nie zdołano by go całego wyciąć. Chemioterapię mama Małgosi przechodziła całkiem dobrze. Wszystko szło na początku w tym odpowiednim kierunku. Bez jakiś wielkich strachów, lęków, za to ze sporą dawką humoru. – Pamiętam, jak pojechałyśmy z mamą na radioterapię, to był czas, kiedy dobrze się czuła. Założyła wtedy nieobotyczne szpilki, a w szpitalu było tak ślisko, że ledwo doszła… Śmiałyśmy się z siostrą, że żona Hollywood przyjechała na leczenie. Później prosiła, żebyśmy jej szpilek nie zakładały do trumny, bo jak w piekle będzie w nich biegać po tych rozżarzonych węglach, w tę ostatnią podróż założyłyśmy jej zgodnie z obietnicą balerinki.

– Wychowywałam się trochę jak jedynaczka mając o 11 lat starszą siostrę. Jaka była moja mama?Kiedy byłam dzieckiem, była taką prawdziwą mamą… Z czasem, kiedy dorastałam stała się moją przyjaciółką. Mogłam się jej zwierzyć ze wszystkiego, poprosić ją o pomoc, spytać o zdanie. Nie musiałam się obawiać, że mnie nie zrozumie, skarci… Ja i moja siostra zawsze mogłyśmy na nią liczyć.

A później przyszedł czas, kiedy ona musiała liczyć na swoje córki. Rak piersi to był początek długiej walki. Do niego doszedł rak wątroby i rak kości, a wraz z nim okropny ból… Ale przecież ze wszystkiego można wyjść, grunt to pozytywne nastawienie i nie poddawanie się.

– Mama walczyła, uśmiechała się czasami przez łzy – wspomina Małgorzata. Kiedy jeszcze mogły, wychodziły razem na spacer, choćby na ławkę pod blokiem, na której można było wystawić twarz do słońca. Aż w końcu mamie zabrakło sił, a samodzielne wejście na czwarte piętro było niczym zdobycie najwyższego szczytu… Uciekała z niej siła, uciekała energia…

Jak sobie radzić, kiedy obok nas cierpi i choruje ciężko ktoś kogo kochamy najbardziej na świecie? – Każdy ma swój sposób… Moja siostra przekuła to na działanie, szukała lekarzy, możliwości leczenia, sposobów niekonwencjonalnych, była w stanie poruszyć niebo i ziemię, żeby pomóc mamie. A ja? Ja byłam obecna, blisko niej. Studiowałam, pracowałam zdalnie, więc mogłam pozwolić sobie na to, że wpadałam do rodziców po siódmej rano, zjadałam z nimi śniadanie, tata szedł do pracy, a ja dzień spędzałam z mamą. Rozmawiałyśmy, spałyśmy, gdy już sama nie mogła – czytałam jej… I za ten czas jestem wdzięczna, za to, że mogłam być z nią tak blisko, że mogłam iść obok niej przez te ostatnie miesiące… To takie moje błogosławieństwo. Wszystko zdążyłam jej powiedzieć. Mówiłam do niej przez te ostatnie minuty jej życia, każdego dnia powtarzałam, że ją kocham…

Ale nim przyszło najgorsze, wierzyła Małgosia, jej siostra i ich ojciec, wierzyła sama mama, że wszystko się ułoży. Walczyli wszyscy, bo przecież rodzice są nieśmiertelni. – Jeden z najgorszych momentów, to ten, gdy okazało się, że tata ma zawał. Zawsze wydawał mi się taki silny, taka podpora naszej rodziny, a tymczasem nawet jego przerosła choroba mamy, stres, zmęczenie. To wtedy zrozumiałam, że każdy z nas, nawet ci najsilniejsi mogą okazać się tak naprawdę słabi, że mój tata jest kruchy. Choroba i śmierć mamy na pewno odsłoniły mi inną twarz mojego taty – zagubionego, zmęczonego, który też potrzebuje pomocy.

Jak długo można wierzyć, że będzie dobrze? Najpierw rak piersi, później wątroba i kości… – Chyba, kiedy mama rok przed śmiercią trafiła do szpitala, do izolatki z podejrzeniem sepsy… Kiedy była słaba i sama się bardzo bała… To chyba wtedy, wtedy pomyślałam, że to może nie skończyć się dobrze… Że wszystko zaczyna się sypać. Poczuliśmy, że nie będzie łatwo, że ta droga może okazać się bardzo wyboistą, nikt z nas jednak nie wiedział, jak bardzo – wspomina Małgosia.

Choroba zaczęła się od piersi i na piersi miała się skończyć, zatoczyła koło, jakby za mało przysparzając cierpienia. Mamie Małgosi wyrósł mały guzek, pierś zaczęła rosnąć, puchnąć. Mięsak – Małgosia nawet nie wiedziała, że jest taki nowotwór. Lekarze podjęli decyzję o usunięciu piersi, teraz nie było już wyjścia. – Dzisiaj sobie myślę, że może lepiej by było, gdyby mama po tej operacji już się nie obudziła, gdyby po zapaści zasnęła sobie spokojnie nieświadoma tego, co się dzieje. A tymczasem okrutnie podarowano jej jeszcze ponad pół roku życia, pół roku życia w ogromnym bólu. W chorobie, która doszczętnie odebrała jej godność. Znałam wiele osób chorujących, ale nigdy nikogo tak jak mama… Rak zjadał ją za życia, bo inaczej nie da się tego nazwać. Zastanawialiśmy się, jak to jest możliwe, że psa, który cierpi można uśpić… Moja mama nie miała wyboru, a przecież była świadoma tego, co się z nią dzieje niemal do końca, mogła podjąć decyzję o własnym życiu. A z drugiej strony… walczyła, pomimo tego, co ją spotkało nie chciała się poddać. I dzisiaj myślę, że nie podjęłaby decyzji o śmierci, może w tych ostatnich dniach… ale wtedy już była zawieszona między jednym a drugim światem. Jej ciało rozkładało się, nie było wiadomo, gdzie mięsak się kończy, gdzie zaczyna. Trudno jej było już zmieniać opatrunek, bo wraz z bandażami odchodziło jej ciało… A ona tymczasem miała nadzieję, że będzie żyć, chociaż tak, ale jednak żyć. Mimo tego mięsaka, opatrunków, tego ciała, które gniło za życia, wierzyła, że to jeszcze nie koniec.

I przychodzi taki moment, kiedy samolubnie przestajesz chcieć ją zatrzymać, kiedy patrzysz na tak ogromne cierpienie i mówisz: „możesz odejść, zaśnij, my tu sobie poradzimy”. Kiedy nie ma w tobie tej chęci zatrzymania jej jeszcze na dzień, tydzień, bo już wiesz, że najlepsze, co może się przytrafić tak kochanej przez ciebie osobie, to śmierć.

A kiedy umiera… – Najpierw przychodzi niedowierzanie, że to już, że koniec… Człowiek działa jak automat, załatwia wszystkie formalności związane z pogrzebem… Potem jest rozpacz – tak było w moim przypadku. A później bunt – na lekarzy, że to wszystko przez nich, że mogli zrobić więcej, że mogli ją uratować. I przychodzi pogodzenie się z losem, ale to jest pozorne… Mnie ciągle trzymała ta myśl, że nie wyobrażam sobie jeszcze jednego tygodnia życia mamy takiego, jak ten ostatni.

Brakuje mi dzisiaj bardzo mamo jako kobiety. Na szczęście mam starszą siostrę, więc ona mi tę lukę wypełnia i za to jestem jej wdzięczna. Ale chciałabym móc do mamy zadzwonić, opowiedzieć jej o swoich rozterkach, pochwalić się jakimś sukcesem, żeby powiedzieć jej, że jestem szczęśliwa, że się czegoś boję. Kiedy myślę, że będę miała dzieci, to w głowie mi się nadal nie mieści, że ona ich nie zobaczy, że nie będzie się mogła nimi cieszyć ze mną.

W obecności przy takim cierpieniu jest jeszcze coś. – Nie straciłam wiary w coś poza… Ale nie umiem już rozmawiać z Bogiem, prosić Go o cokolwiek, tak jak kiedyś, żeby mama nie umarła. Nie rozmawiam z Nim już w ogóle. I to nie jest tak, że poczułam się oszukana, a raczej tak drastycznie zaskoczona sposobem umierania. Mówiłam: „Już trzeba ją zabrać, już nic z tego nie będzie”. Sam lekarz mówił, że już wystarczy, a serce silne i biło… Podawano mamie najsilniejsze dawki morfiny ze świadomością, że serce może przestać działać, a ono biło nadal… Bardzo bym chciała wierzyć, że jest coś po tym życiu. Szukam znaków, które mogłabym interpretować na swój sposób? Mama obiecała, że przyjdzie do siostry po śmierci, nie przyszła… Chciałabym wiedzieć, czy trafiła do swojego brata i ojczyma, który kiedyś w śnie obiecał, że po nią przyjdzie, gdy już będzie chciała odejść.

Często rozmawiały o śmierci, o tym, jak to jest po. Małgosi mamie wiara pomagała, mówiła, ze się bardzo boi, ale wierzyła, że pójdzie gdzieś, gdzie spotka się z tymi, którzy odeszli wcześniej.

– Była bardo wesoła, zawsze dusza towarzystwa, co było widać na pogrzebie. Pojawiło się na nim wielu znajomych, przyjaciół. Mama dużo paliła, dużo piła kawy. Kazała nam się na pogrzeb ubrać na kolorowo, a na skrzypcach na cmentarzu zamiast Ave Maria grano Bajm i 2+1 „Windą do nieba”, jej ulubione piosenki.

– Co było najtrudniejsze? Najtrudniejsza była bezradność. Że nic nie mogłam zrobić, że ile bym nie podała morfiny, ile bym nie zmieniła opatrunków, jak pysznej zupy bym nie zrobiła to i tak zawsze było za mało. Patrzenie na cierpienie i niemożliwość zrobienia z nim czegokolwiek… Często myślałam, że gdyby to mnie dotyczyło, zwariowałabym z bólu, z poczucia upokorzenia. Mama zawsze prosiła, żebyśmy – obojętnie jak byłaby chora – dbały o to, by była pachnąca i czysta. Choroba odebrała jej nawet to… Pamiętam, jak marzyła, żeby zjeść kurczaka z rożna, pierogi, a już nie mogła przełykać… Płakałam jak dziecko nie mogąc spełnić jej prośby. Tylko wacik nasączyłyśmy pepsi, którą tak bardzo lubiła.

Małgosia napisała książkę, książkę, po przeczytaniu której ogrom cierpienia wydaje się tak ogromny, że aż niemożliwy. – Tak książka nigdy nie miała powstawać… Spisywałam wszystko w formie terapii, czasami nie chciałam rozdrapywać ran, rzucałam wszystko i nie wracałam do pisania przez dwa miesiące… Moja siostra mnie namówiła, ona mi kibicowała. Dzisiaj książka leży u mamy na cmentarzu… Wiem, że byłaby ze mnie dumna.


 

Mama walczyła, uśmiechała się czasami przez łzy. Ale kiedy patrzysz na tak ogromne cierpienie mówisz: „możesz odejść, zaśnij, my tu sobie poradzimy”


Lifestyle

Jak oddzielić serce od rozumu? 5 znaków, że przeznaczenie „maczało palce” w twoim związku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 kwietnia 2017
Jak oddzielić serce od rozumu?
Fot. iStock/filadendron
 

Oszaleć z miłości można nie raz i nie dwa, ale zdarza się, że konsekwencje tego szaleństwa odczuwamy do końca życia… Jak dobrze byłoby, zakochując się, zachować jednak odrobinę zdrowego rozsądku, nie zatracić się zupełnie w tym uczuciu, nie idealizować tak mocno, by nie widzieć tego, co i tak prędzej czy później nas poróżni i uniemożliwi wspólne życie. Spróbuj, dla własnego dobra, spojrzeć na swoją miłość z dystansem i zastanowić się, czy dostrzegasz kilka, kluczowych elementów.

 Przy twoim partnerze możesz okazać słabość

Związki, w których stale ze sobą rywalizujemy, pokazując sobie swoją siłę, nie przetrwają większych kryzysów. Ich podstawą jest zaspokajanie osobistych ambicji, leczenie kompleksów, a nie szczere uczucie i akceptacja dla prawdy o sobie i partnerze. Kiedy pozwalasz sobie na otwarcie się na drugą osobę, na pokazanie jej swoich słabości, żyjesz autentycznie. Wiedząc, że twój partner darzy cię prawdziwym uczuciem dokładnie taką, jaką jesteś i odczuwając to samo w stosunku do niego, pozwalasz miłości się rozwijać, jesteś bardziej ufna, masz większe poczucie bezpieczeństwa.

 Odczuwasz wzajemny szacunek

Wzajemny szacunek wymaga dojrzałości i, nie ma co się oszukiwać, „dobrania się” również pod kątem pewnej wrażliwości na drugiego człowieka. Pochodzimy z różnych domów, wychowano nas w szacunku (lub braku szacunku) dla różnych wartości. Odnaleźć kogoś, z kim czujemy jedność na tym polu, wcale nie jest łatwo, czasem zbyt późno orientujemy się, że nasz partner jest zwykłym (wybaczcie to słowo)… chamem. Oczy otwierają nam się wówczas szeroko, a w głowie kołacze się myśl „jak mogłam się związać z kimś takim?”. Cóż, miłość często sprawia, że znajdujemy się w miejscu, w którym nigdy nie powinniśmy się znaleźć.

Nie ma między wami „chorej” zazdrości

Miłość zaborcza krzywdzi – zawsze. Nie ma mowy o trwałym, szczęśliwym związku, kiedy nie możecie sobie zaufać. Kontrola, wyrzuty, awantury o dłuższy niż zazwyczaj o całe 15 minut powrót z pracy – to nie wróży dobrze twojej relacji. Pamiętajmy, że obsesyjna chęć kontroli z czasem się pogłębia, a nie zanika. Zadaj sobie pytanie: czy ufasz swojemu partnerowi? Czy i on tobie ufa? Czy wracając spóźniona do domu, nie obawiasz się jego reakcji? Czy sama nie reagujesz przesadną zazdrością na podobne sytuacje? Czy jest w waszej relacji czas na spotkanie ze samym sobą, lub z przyjacielem?

Bawią was te same rzeczy

Wspólny śmiech jednoczy, łagodzi napięcia, rozładowuje sytuacje konfliktowe. Jest oczyszczający. Wiele trwałych, miłosnych relacji zaczyna się od przyjaźni i radosnych momentów „razem”. Jeśli potrafisz śmiać się z siebie w obecności twojego partnera, bez sarkazmu i ranienia niczyich uczuć, wasza relacja jest wyjątkowa i ma wszelkie przesłanki ku temu by przetrwać.

Czujesz, że się rozwijasz

To może wydawać ci się banalne i „oklepane”, a jednak jest prawdziwe. Jeśli związek, w którym jesteś sprawia, że stajesz się lepszą osobą, zmieniasz się, stajesz się bardziej świadoma siebie, swoich potrzeb, potrzeb partnera, słowem: rozwijasz się jako człowiek – wasza relacja opiera się na właściwych podstawach.

Nie ma jednego zestawu instrukcji dla każdej miłosnej relacji, ale pięć powyższych elementów z pewnością stanowi pewną podstawę udanego związku – takiego, o który szczególnie warto dbać. Ostatecznego wyboru dokona pewnie i tak twoje serce, jednak pozwól mu proszę, zasięgnąć czasem rady rozumu.


 

Na podstawie: powerofpositivity.com


Lifestyle

Domowe SPA dla włosów za mniej niż 20 zł? Testujemy nowy BIOVAX Opuntia Oil & Mango – zawierający 87% składników pochodzenia naturalnego

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
25 kwietnia 2017
Fot. Archiwum prywatne

Macie czasem w swoich głowach takie przebłyski, wspomnienie jakiegoś zapachu czy momentu, po którym wzdychacie: „Kiedyś to były kosmetyki…”? „Pamiętaj ten zapach, gdy wchodziło się do Pewexu” – westchnęła ostatnio moja koleżanka albo – „nie umiem go opisać, ale tak pachnie dobry kosmetyk”. Albo ten moment, gdy wychodzicie od fryzjera i nie możecie się powstrzymać od przeczesywania palcami włosów, a jeszcze rano czujecie ten „fryzjerski” zapach na poduszce, hę?

Ja to uwielbiam! I już na samym początku muszę wam zdradzić, że takie wrażenia zafundowały mi moje dwa tygodnie z BIOVAXEM. Uwaga, nie będzie wazeliny! Tylko fakty.

Nowa seria marki L’biotica – BIOVAX Opuntia Oil & Mango – przeznaczona jest do głębokiej regeneracji włosów zniszczonych i bardzo zniszczonych – oczywiście, to nie jest warunek konieczny, by z niej korzystać, a raczej obietnica. Postanowiłam sprawdzić, czy L’biotica się z niej wywiązała. Nie myślcie, że zadanie było łatwe.

Moje włosy? Dość gęste i grube, bardzo porowate, szorstkie, czasem lekko kręcone, czasem falowane – na pewno trudne, kapryśne i po przejściach. A co takiego im zrobiłam? No cóż, kobieta zmienną jest.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Efekty? Oczywiście niemiłosiernie przesuszone włosy, olbrzymie wyzwanie.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Seria BIOVAX Opuntia Oil & Mango składa się z czterech kosmetyków. Co jest w nich takiego niesamowitego?

Po pierwsze jakość – kosmetyki mają od 87-90% (w zależności od produktu) składników naturalnych, 0% parabenów, 0% parafiny, 0% SLS / SLES – dzięki temu w testowaniu balsamu mogła towarzyszyć mi córka (90% awantur o rozczesywanie mniej). Brzmi jak bajka i pewnie zapytacie o ceny.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Po drugie cena – koszt BIOVAX Opuntia Oil & Mango, to w zależności od produktu cena od 15,70 – 16,90 zł!!!

Podaję ceny ze sklepu internetowego (KLIK -> biutiq.pl, przesyłka kurierska 8,90 zł, a przy zakupach powyżej 150 zł, gratis), ale serię znajdziecie również w  aptekach i drogeriach.

Screen ze strony bjutiq.pl

Screen ze strony bjutiq.pl

Po trzecie – tego zapachu nie da się opisać, ja miałam ochotę wyjadać balsamy i odżywki z tubek 😉

Po czwarte – DZIAŁA! I to jak!

Po piąte – są bardzo wydajne.

Kosmetyki z serii BIOVAX Opuntia Oil & Mango:

BIOVAX INTENSYWNIE REGENERUJĄCY SZAMPON OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

To moje niesamowite odkrycie. Byłam ciekawa, czy szampon sprawdzi się przy moich włosach – po pierwsze, czy nie będzie ich przetłuszczał, po drugie, czy będzie wydajny. Ponieważ nie zawiera chemii, odpowiadającej w innych kosmetykach za wytwarzanie ekstra piany, bałam się, że przy gęstych włosach, będę musiała go naprawdę sporo zużyć. I okazało się, że nie słusznie. Na początku, po nałożeniu produktu, rzeczywiście nie było zbyt wiele piany, ale wystarczyła chwila masowania, bym pożałowała, zbyt szybkiej dokładki szamponu ;). Pieni się bardzo dobrze.

Można nawet powiedzieć, że czuć jak szampon pracuje na włosach. Zrobiłam mały eksperyment. Jest bardzo łatwa do zaobserwowania różnica pomiędzy myciem włosów mocno zabrudzonych (gdy nałożycie na nie sporo produktów do stylizacji, pianka, lakier etc.), w myciem włosów nie obciążonych. Ja wypróbowałam podwójne mycie. W drugim myciu, gdy włosy były już uwolnione od lakieru, wydajność kosmetyku była jeszcze większa.

Jeszcze jeden plus, nie przetłuszcza skóry głowy, nie miałam też problemów z przesuszoną skórą czy łupieżem.

BIOVAX BALSAM OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

To absolutna nowość. Dla mnie strzał w dziesiątkę. Kosmetyk bardzo szybki w użyciu, bez spłukiwania. Efekt podobny jak przy zastosowaniu naturalnych olejków z jedną tylko różnicą. Aplikacja jest o wiele łatwiejsza (no i en zapach 😛 ).

Balsam możecie stosować na włosy wilgotne lub suche, jak kto lubi. Dla mnie efekty były spektakularne. Nie wiem jak, ale balsam ujarzmia napuszone i sterczące włosy.  W moim przypadku oznaczało to efekt tak fajny, że nie musiałam używać prostownicy, żeby nieco włosy ugładzić. Co ciekawe, ponieważ nie ma silikonów, włosy nie są obciążone – nadal wyglądają naturalnie i zachowują swoją objętość (to genialny produkt dla wszystkich, którzy nie narzekają na zbyt bujne fryzury! BIOVAX nie „ulizuje” siłą włosów).

Fot. Archiwum prywatne

Prawda, że piękne? | Fot. Archiwum prywatne

 

BIOVAX ODŻYWKA 7 W 1 OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

Odżywka też przypadnie wam do gustu. Oprócz bardzo dobrego działania (również bez efektu przylizanych czy przyklejonych do głowy włosów) jest ekspresowa. Wystarczy trzymać ją na włosach 60 sekund.

Oczywiście wszystkie produkty z serii mają ten sam bajeczny zapach!

BIOVAX MASECZKA OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

K-O-C-H-A-M 💗💗💗 Nakładając maskę na włosy, czułam się podekscytowana, jak mała dziewczynka, bo skoro „zwykły” szampon potrafi tak wiele, co dopiero odżywcza maska! I wiecie co, nie rozczarowałam się!

No to nakładamy!

Maskę nakładamy na umyte i wilgotne włosy – pierwszy plus, nie trzeba potem szorować lub odtłuszczać włosów. W praktyce okazało się, że działa to rewelacyjnie, maska bardzo łatwo się spłukuje.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Do zestawu dołączony jest Termocap, czyli foliowy czepek, który utrzyma stałą temperaturę, dzięki temu składniki aktywne lepiej wnikną w głąb włosa. Nakładamy czepek, a dla lepszego efektu warto jeszcze głowę owinąć ręczniczkiem. Pozostawiamy na włosach na 15 minut.

Czas działania to kolejny atut, 15 minut to niezbyt długo, każda z nas może tyle wygospodarować wieczorem. Gdy czas minie spłukujemy. Pamiętajcie, że dla dobra włosów, najlepiej korzystać z letniej (nie gorącej!) wody. Pierwsze piski radości, można zacząć wydawać już podczas spłukiwania – włosy są miękkie, niesplątane, miło przeczesywać je palcami.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Efekty są naprawdę świetne. Kosmetyki bardzo wygładzają i silnie nawilżają włosy. Zapach na włosach jest miły i trwały, ale nie agresywny. Włosy są bardzo naturalne, produkty ich sztucznie nie zmieniają. Co ciekawe, pierwsze efekty widać już po pierwszym użyciu – jest różnica w dotyku, włosy pięknie lśnią, dużo łatwiej je ułożyć i wymodelować. Są po prostu szczęśliwe!

Myślę, że z pewnością kojarzycie kosmetyki marki BIOVAX, być może widziałyście reklamę telewizyjną lub czytałyście opinie na blogach włosomaniaczek… i wiecie co? Koniecznie wreszcie same wypróbujcie!

Dla sceptyków jeszcze kilka zdjęć, w różnym oświetleniu 😉

IMG_3096 IMG_3303 IMG_3097 (1)

Chyba najlepszym podsumowaniem będzie jedno zdanie: to jeden z tych kosmetyków, których używanie po prostu sprawia ogromną radość! Podczas testów, stosując kosmetyki co 2-3 dni, zużyłam mniej niż 1/3 opakowań. I to mi się podoba. A jak się skończą z pewnością zamówię sobie następne (już znalazłam szampon w większej butli 😛 – 400 ml za 23,80 zł! ) Z pewnością BIOVAX zostanie ze mną na dłużej.

PS: Mama pyta, kiedy przyjadę, bo chce wypróbować, hihihi 😉 .

PS2: A poniżej jeszcze garść informacji od producenta. Spróbujcie,  gorąco polecam!

 BIOVAX_szampon_opuncja_mango_200ml_2

BIOVAX INTENSYWNIE REGENERUJĄCY SZAMPON OLEJ Z OPUNCJI & MANGO 200 ml

Sposób użycia:

odpowiednią ilość szamponu nanieść na mokre włosy i skórę głowy, masować aż do uzyskania piany. Następnie dokładnie spłukać letnią wodą. W razie potrzeby czynność powtórzyć.

 odzywka_tuba_opuncja_kopia_2

BIOVAX ODŻYWKA 7 W 1 OLEJ Z OPUNCJI & MANGO 200 ML

BIOVAX® Odżywka Ekspresowa 7w1 Beauty Benefit  z serii Opuntia Oil & Mango, dzięki zawartości kompleksu LipidFX, już po upływie 60 sekund zapewnia 7 korzyści dla Twoich włosów:

1. Odbudowa i wygładzenie na całej długości

2. Termoochrona podczas stylizacji

3. Głębokie nawilżenie i miękkość

4. Ułatwienie rozczesywania

5. Piękny połysk

6. Ograniczenie elektryzowania się

7. Podatność na układanie

Sposób użycia:

delikatnie wmasuj odżywkę w wilgotne, odsączone z nadmiaru wody włosy, omijając ich nasadę. Pozostaw na 60 sekund, następnie dokładnie spłucz. Stosuj po każdym myciu włosów.

 balsam_100_opuncja2_2

BIOVAX BALSAM OLEJ Z OPUNCJI & MANGO 100 ML

Dzięki skoncentrowanej postaci kremowego balsamu, bogatego w naturalne substancje lipidowe, odbudowuje zniszczone włókno włosa, zapobiega łamaniu i rozdwajaniu końcówek. Wygładza, ujarzmia i nabłyszcza pasma.

Kompleks naturalnych substancji lipidowych LipidFX:

– Opuntia Oil jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-9, które tworzą ochronną warstwę na włosach. Drogocenny olej sprawia, że włosy stają się idealnie gładkie i lśniące bez efektu obciążenia.

– Masło Mango spektakularnie wygładza włosy i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Dyscyplinuje włosy, ułatwiając ich układanie.

– Ceramidy są naturalnym cementem łączącym łuski włosa. Odbudowują suche, zniszczone włosy dzięki czemu stają się sprężyste, elastyczne i dobrze nawilżone.

90% zawartości składników pochodzenia naturalnego
0% silikonów   0% parabenów   0% parafiny   0% SLS / SLES

Dzięki lekkiej konsystencji nie obciąża włosów.

Sposób użycia:

Balsam stosować na świeżo umyte, wilgotne lub suche włosy. niewielka ilość preparatu rozprowadzić na końcówki i zniszczone partie włosów, omijając ich nasadę. Nie spłukiwać.

 BIOVAX_maska_do_wlosow_opuncja_mango_250ml_2

 BIOVAX MASECZKA OLEJ Z OPUNCJI & MANGO 250 ML

Opakowanie zawiera:

– Biovax® Opuntia Oil & Mango Maska Intensywnie Regenerująca – słoik 250 ml

– Biovax® Silk Jedwab w Płynie do Włosów – saszetka 1,5 ml

– Termocap – czepek wspomagający utrzymanie ciepła, dzięki któremu substancje aktywne łatwiej przenikną do wnętrza włosa.

Sposób użycia:

na umyte, osuszone ręcznikiem włosy rozprowadź odpowiednią ilość maski. Starannie wmasuj we włosy. Aby uzyskać efekt intensywnej regeneracji i silnego odżywienia, nałóż Termocap i pozostaw maskę na 15 minut lub dłużej. Zalecamy owinąć włosy ręcznikiem, w celu utrzymania stałej temperatury podczas zabiegu. Następnie dokładnie spłucz strumieniem chłodnej wody. Kurację należy powtarzać co 3-5 dni.

BIOVAX® Opuntia Oil & Mango to intensywnie regenerująca kuracja przeznaczona do włosów zniszczonych i bardzo zniszczonych, pozbawionych gładkości i blasku.

Efekt lipidowej odbudowy zniszczonych włosów Lipid FX:

– Włosy świeże, lekkie, dobrze oczyszczone

– Widocznie gładsze, odżywione i miękkie

– Naturalny blask, bez efektu obciążenia

– Włosy długo zachowują świeżość i piękny zapach

BIOVAX – INSPRIOWANY NATURĄ

Szampon Intensywnie Regenerujący Biovax® Opuntia Oil & Mango zawiera kompleks naturalnych substancji lipidowych LipidFX, który odbudowuje i cementuje zniszczoną powierzchnię włosa, przywracając jej gładkość i połysk.

Kompleks naturalnych substancji lipidowych LipidFX:

• Opuntia Oil jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-9, które tworzą ochronną warstwę na włosach. Drogocenny olej sprawia, że włosy stają się idealnie gładkie i lśniące bez efektu obciążenia.

• Masło Mango spektakularnie wygładza włosy i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Dyscyplinuje włosy, ułatwiając ich układanie.

• Ceramidy są naturalnym cementem łączącym łuski włosa. Odbudowują suche, zniszczone włosy dzięki czemu stają się sprężyste, elastyczne i dobrze nawilżone.

BIOVAX – POPARTY WIEDZĄ

Receptura szamponu oparta została o starannie dobranie substancje myjące, zapewniające skuteczne oczyszczenie włosów bez obciążenia. Produkt przebadany dermatologicznie.

0% silikonów   0% parabenów   0% parafiny   0% SLS / SLES

BIOVAX – WSPIERANY TECHOLOGIĄ

Opuntia Oil to najdroższy z roślinnych olejów. Do wytworzenia jednego litra tego oleju potrzeba aż miliona pestek, pracowicie wydobytych z 500 kg owoców opuncji figowej, które zbierane są tylko przez kilka dni w roku. Naturalny olej obfituje w dobroczynne kwasy omega-6 i omega-9 i stanowi źródło lipidowych substancji, które odbudowują i cementują osłonkę włosa. Opuntia Oil w połączeniu z Masłem Mango i Ceramidami tworzy unikalny kompleks LipidFX, odbudowujący zniszczone włosy.

lbiotica z R


Zobacz także

Joanna Keszka: „Puścić się w seksie. Musicie przyznać, że to piękna myśl” 

Drobiazgi z pomysłem – dla niej i dla niego. Prezentownik Oh!me 2018

„Gdy przebywałam w towarzystwie Matki, zawsze czułam gdzieś pod skórą strach. Najgorzej, gdy była czuła i uprzejma”