Psychologia

20 faktów o inteligencji społecznej. A ciebie da się lubić?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 września 2016
20 faktów o inteligencji społecznej. A ciebie da się lubić?
Fot. iStock / bedya
 

Co charakteryzuje osoby o wysokiej inteligencji społecznej? Już w pierwszym z nimi kontakcie wiemy, że są towarzyskie, mają wielu przyjaciół, bardzo łatwo nawiązują kontakty z innymi. To ludzie, których po prostu się lubi. Dlaczego?

Ponieważ doskonale potrafią odczytać potrzeby grupy i indywidualnego człowieka – a co za tym idzie, nie wtykają zupełnie niechcący nosa tam, gdzie nie potrzeba.

Jeżeli posiadasz wysoko rozwiniętą inteligencję społeczną, będziesz postrzegana również jako „lubiana”. A jeżeli chcesz doskonalić swoje umiejętności odczytywania ludzkich potrzeb i emocji, nie zapominaj o kilku prostych faktach.

20 faktów o inteligencji społecznej. A ciebie da się lubić?

1. Najszybszy sposób, aby ktoś cię polubił, to zainteresować się nim.

2. Każdy myśli, że jest najrozsądniejszy i taki prezentuje punkt widzenia.

3. Ludzie o wysokiej inteligencji społecznej nie mają problemu z asertywnością, dzięki temu łatwiej im utrzymywać zdrowe relacje z innymi.

4. Jeśli ludzie chcą z tobą rozmawiać – będą to robić.

5. Mamy tendencję do myślenia, że jesteśmy lepsi od innych.

6. „Myślę” i „czuję” nie są pojęciami wymiennymi.

7. Ludzie negatywnie reagują na nowe pomysły, gdy czują w nich zagrożenie.

8. Ludzie nie są otwarci na zmiany, gdy mają wrażenie, że są słownie atakowani lub, gdy wprost neguje się ich pomysły czy rozwiązania. Inteligencja społeczna – to dyplomacja.

9. Argument, że ktoś jest „dobrym” człowiekiem jest bezcelowy. Wszyscy ludzie są „dobrzy”, ale… ale wiele wpływa na ich zachowanie, nawet to skrajnie złe – czasem jest to wynik choroby. Pamiętaj o tym, że z natury jesteśmy dobrzy i o tym, że każdy z nas ma jakieś „ale”.

10. Mamy skłonność do przypisywania swoich porażek siłom zewnętrznym i złym okolicznościom, a porażki obcych ludzi – ich wewnętrznym cechom. Dlatego oceniamy chętniej niż tłumaczymy innych.

11. Najlepszą nauką rozwijającą IS sa kontakty z ludźmi.

12. Fakty i opinie to nie to samo. Fakt – jest obiektywnie prawdziwy, opinia to wewnętrzne, osobiste przekonanie na dany temat.

13. Szczerość i prawdomówność bez empatii jest okrucieństwem.

14. Większość osób wchodząc w cudzą skórę nadal patrzy ze swojej perspektywy. Osoby inteligentne społecznie potrafią wychodzić poza ten schemat.

15. Łatwiej osiągnąć sukces, gdy potrafisz scalić interesy swoje z interesami innych osób, zamiast wchodzić z konflikty lub ich unikać.

16. Jeśli coś jest twoim kompleksem, poruszony temat zawsze podświadomie sprawi, że poczujesz się atakowany – inni też to tak odczuwają.

17. Umieć się odnaleźć w każdej sytuacji, to umieć improwizować.

18. Sygnały jakie wysyłają inni ludzie są często boleśnie oczywiste. Sami komplikujemy sobie ich interpretację z powodu poczucia zagrożenia lub pod wpływem innych silnych emocji.

19. Zdolności przywódcze nie oznaczają autorytatywnego zarządzania ludźmi. Jest różnica między „królem”, który zawsze był, jest i będzie (na tronie), a liderem, za którym podążają ludzie.

20.Wolontariat i udział w zajęciach typu drama pomaga rozwijać inteligencję interpersonalną.


Na postawie:abc.zdrowie, „Inteligencja społeczna”, Daniel Goleman, thoughtcatalog


Psychologia

10 mitów dotyczących ćwiczeń. Zapomnij o nich jak najszybciej!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 września 2016
Fot. iStock / wundervisuals
 

Jeśli aktywność fizyczna jest ci bliska, zapewne poszukujesz informacji, jak uczynić swój trening jeszcze bardziej efektywnym. Internet to przepastne, ale i zdradliwe źródło informacji, podobnie bywa też z faktami, które na siłowni czy na ścieżkach sportowych dopowiadają między sobą miłośnicy sportu. 

Zawsze jest dobry czas, by zweryfikować dotychczasowe poglądy i sprawdzić, które z nich poważnie mijają się z prawdą na temat ćwiczeń.

Czas na konfrontację mitów z faktami

Mit nr 1. Trening siłowy pozwoli ci nabrać masy

Prawda: Mimo iż to zadanie jest bardzo trudne dla kobiet, jesteśmy w stanie wypracować poprzez odpowiednią dietę i trening siłowy masę mięśniową. Jednak nie musisz się bać, że po dłuższym czasie treningów na siłowni zaczniesz wyglądać jak Schwarzenegger. Kobiety mają znacznie niższy poziom testosteronu, który ma duży wpływ przyrost masy mięśniowej. Jeśli utrata masy ciała jest twoim celem, trening siłowy może pomóc spalić tłuszcz, ale należy przy tym pamiętać o diecie. Utrzymanie zwiększonej masy mięśniowej wymaga większej ilości energii dostarczonej z pożywieniem.

Mit nr 2. Można skupić się na utracie tłuszczu z określonych części ciała

Prawda: Jeśli chcesz stracić tłuszcz z określonego miejsca ciała, musisz najpierw stracić ogólną tkankę tłuszczową. A jest ona rozłożona na całym ciele. Najpierw warto skorzystać z intensywnych treningów interwałowych, by wysmuklić sylwetkę, następnie skoncentrować się na partii ciała, na której zależy ci najbardziej. Im więcej masz masy mięśniowej, tym więcej spalisz kalorii w spoczynku.

Mit nr 3. Trening cardio jest najlepszym sposobem, aby schudnąć

Prawda: Jeśli twoim celem jest utrata wagi, intensywny trening cardio jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Dieta oraz dopasowany do potrzeb trening skutecznie przyczyniają się do utraty wagi. Idealną kombinacją, która pozwoli schudnąć i utrzymać wypracowaną sylwetkę jest połączenie treningu cardio i siłowego.

Mit nr 4. Nie ma bólu, nie ma treningu

Prawda: Chociaż ból i intensywność treningu często idą w parze, zmęczone mięśnie nie zawsze są dobrym wskaźnikiem włożonego w ćwiczenia wysiłku. Ból nie musi oznaczać, że był to dobry trening, ale, że był zbyt intensywny.

Mit nr 5. Maksimum siły włożone w trening oznacza maksimum korzyści

Prawda: Warto przykładać się do treningów, aby obserwować jak najlepsze ich skutki. Ale żyłowanie się na 200% przy każdym treningu nie gwarantuje sukcesu. Należy się jak najlepiej skoncentrować na wykonywanej pracy, ale nie każda sesja na siłowni powinna eksploatować twoje siły do oporu. W takim przypadku może pojawi się ból oraz przetrenowanie organizmu, który wymaga odpoczynku. Najlepiej różnicować treningi, by dać mięśniom szansę na efektywną pracę oraz regenerację.

Mit nr 6. Trening siłowy to tylko ciężary i maszyny

Prawda: Trening siłowy wymaga pracy mięśni i stawiania im oporu, przy czym nie musi on wynikać jedynie z podnoszenia ciężarów czy wykorzystania maszyn. Do ćwiczeń można wykorzystać narzędzia takich jak kettlebells czy piłki lekarskie.

Mit nr 7. Mokra koszulka oznacza porządny trening

Prawda: Pocenie się podczas uprawiania sportu to norma. Jednak ilość wylanego potu nie musi oznaczać stopnia intensywności treningu. Podczas ćwiczeń mięśnie wytwarzają energię i ciepło, które jest wydalane przez ciało wraz z potem w procesie termoregulacji. Zależy to również od temperatury otoczenia, jaka panuje podczas treningu.

Mit nr 8. Tylko brzuszki rzeźbią brzuch

Prawda: Tradycyjne brzuszki są ćwiczeniami, które wpływają na wzmocnienie mięśni brzucha, ale nie jedynymi i najbardziej skutecznymi. Lepsze efekty przynosi połączenie różnych ćwiczeń, które uruchomią mięśnie w szerszym zakresie — skłony tułowia nogami w górze, przyciąganie kolan do klatki piersiowej, unoszenie miednicy w leżeniu bocznym.

Mit nr 9. Rozgrzewka nie jest ważna

Prawda: Minirozgrzewka poprawia mobilność i elastyczność w mięśniach, więc jest istotnym elementem treningu. Lepiej z niej nie rezygnować i nie wskakiwać od razu na pełne obroty – może to grozić kontuzją. Nawet szybka, ale dynamiczna rozgrzewka przygotuje ciało do pracy i pomoże zwiększyć zakres ruchu, co oznacza efektywniejszy trening.

Mit nr 10. Trzeba ćwiczyć każdego dnia

Prawda: Nie, nie trzeba i nie powinno się tego robić. Jeśli ćwiczysz każdego dnia, podczas każdego treningu uszkadzasz włókna w mięśniach i bez odpoczynku nie pozwalasz im się zregenerować. Aby ćwiczenia były efektywne, pamiętaj o odpoczynku, a zamiast intensywnych ćwiczeń zafunduj sobie spacer lub rozciąganie.


źródło: www.brides.com


Psychologia

Rozwiązanie konkursu „Pomóż dziecku odkryć fascynujący świat i zachęć je do nauki”

Redakcja
Redakcja
20 września 2016
Fot. iStock/FamVeld

Myślimy: „Ile byśmy oddali, by wrócić do szkoły”. I nasze dzieci pewnie też kiedyś będą tak myśleć. Tymczasem pozostaje nam szukanie sposobu, by nasze dziecko polubiło naukę. By z chęcią siadało do podręczników i poszerzało swoje zainteresowanie i wiedzę na tematy, które je fascynują.

Tak naprawdę wcale nie musimy stosować przymusu, wcale nie trzeba krzyczeć i wymagać nieustannie. Bardzo często wystarczy podsunąć dziecku coś, co je zainteresuje. Czymś takim może być chociażby książka, którą nasze dziecko będzie czytać z wypiekami na twarzy, a która stanie się początkiem fascynacji nowymi historiami, innymi kulturami, światami. Odwieczne pytanie brzmi – jak trafić na taką książkę.

Serdecznie dziękujemy wam za każdy komentarz i zdradzenie swoich wychowawczych sekretów 🙂 i mamy nadzieję, że wasze dzieci już znalazły tę jedyną, najlepszą, po prostu „swoją”, ukochaną książkę. A laureatom – gratulujemy!

Laureaci:

Joanna Smolarek

Monika Ilecka-Folcik 

Aleksandra Filipowska

Marysia Piech

Agnieszka Szczygieł

Laureatów prosimy kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników, tj do dn.: 26.09.2016 roku. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) oraz informację, którą książkę wybieracie, na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

Każdy otrzyma nagrodę w postaci jednej wybranej spośród podanych niżej książek.

Franek Einstein i turbomózg

Franek Einstein to genialny dziecięcy naukowiec, który wraz z przyjaciółmi musi pomóc przyjaciółce trenującej baseball przed ważnych zawodami. Czasu jest mało, więc pomóc mogą jedynie niezwykłe wynalazki Franka. Czy młodzi naukowcy zdołają uwolnić moc kryjącą się w ludzkim ciele?

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Olimpiada pana Lemoncella

Z biblioteki pana Lemoncella, autora gier, giną książki. Czy ktoś usiłuje cenzorować to, co czytają dzieci? Pomiędzy zagadkami, od których mózg dymi, dzieci będą musiały połączyć siły, żeby dotrzeć do sedna zagadki… To już nie jest gra – czy pan Lemoncello zdoła znaleźć prawdziwych obrońców książek i mistrzów bibliotek?

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Atlas magicznych stworzeń Pip Bartlett

Pip Bartlett potrafi rozmawiać ze zwięrztami, ale nie za dobrze wychodzi jej porozumiewanie się z ludźmi. Pip spędza całe lato u cioci Emmy, która prowadzi lecznicę dla magicznych stworzeń w Clovertown. Dziewczynka jest w swoim żywiole – obserwuje nowe gatunki zwierząt, dyskutuje ze zrzędliwym psiwronem, pomaga jednorożcowi opanować strach przed światem i… prowadzi śledztwo w sprawie plagi kłąbków, która nawiedziła miasteczko. Czy Pip i jej nowym przyjaciołom uda się rozwikłać tajemnicę wybuchających ogniem stworzonek, zanim będzie za późno?

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Ścieżka bestii

Kiedy Złotka, Żabismark i Krasa wracają do Klejnotu, odkrywają, że miastem znów rządzi Naczelnik, a ulice kontrolują błogosławieni stróże i armia bezwzględnych najemników. Muzeum Duntu jest w niebezpieczeństwie. Przyjaciele będą musieli użyć całego swego sprytu i odwagi, by obalić brutalny reżim Naczelnika, nim ten zdoła dokończyć obławę na dzieci Klejnotu. Czy tym razem im się uda?

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Spirit Animals tom 6 książka ukaże się na rynku 29 września

Głęboko na pustyni kryje się piękna oaza rządzona przez władcę, jakiego próżno szukać na całej Erdas. To Cabaro – lew władający królestwem zwierząt i zazdrośnie strzegący swojego złotego talizmanu. Żaden człowiek nie postawił dotąd stopy na jego terytorium. Czy bohaterom tej niezwykłej opowieści uda się dotrzeć do oazy? W końcu już dokonywali rzeczy niemożliwych.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Termin trwania konkursu: 05.09.2016 – 16.09. 2016. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej do 19.09/2016

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.


Zobacz także

„Powiedziała, że od lat jej nie pociągam. Te słowa są we mnie do dziś”. O tym, co czuje zdradzany mężczyzna

7 rytuałów kobiecego szczęścia. Czy dbasz o ich jakość?

6 rzeczy, które zauważy w nas tylko osoba o wysokim poziomie empatii. Zatrzymaj się nad nimi na chwilę