Go to content

Kwas azelainowy w kosmetykach – jak działa i kiedy go stosować?

Kwas azelainowy to coraz bardziej popularny składnik aktywny, którego fenomenalne właściwości doceniają przede wszystkim osoby borykające się ze zmianami trądzikowymi na twarzy oraz z przebarwieniami, jakie zostawiają one po sobie. Kiedy stosować kwas azelainowy w kosmetykach, jakie kosmetyki wybierać i jak z nich korzystać, aby nie zrobić sobie więcej szkody niż pożytku? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artkule. Zachęcamy do lektury!

Kwas azelainowy jest składnikiem, który stosuje się nie tylko w gabinetach kosmetologicznych. Coraz częściej trafia on także do naszych łazienek, np. w formie serum.

Naszym ulubionym serum, które ma go w swoim składzie jest dostępne w drogerii Strefa Urody, serum do twarzy z kwasem azelainowym Bielenda Professional SupremeLAB Sensitive Skin 10%. Koniecznie je przetestujcie. Absolutnie nie dziwi nas fakt, że producenci tak chętnie dodają kwas azelainowy do swoich produktów. Daje on fenomenalne efekty, które widoczne są na naszej cerze dość szybko. O jakich efektach mowa?

Właściwości kwasu azelainowego w kosmetykach

Kwas azelainowy wykazuje wiele prourodowych właściwości. Przede wszystkim działa on przeciwzapalnie i z tego powodu wykorzystywany jest przez osoby, których problemem jest trądzik. Wycisza aktywne stany zapalne, uspokaja je i chroni skórę przed powstawaniem na niej nowych niedoskonałości. W jaki sposób? Działa też antybakteryjnie i zabija namnażające się na powierzchni twarzy bakterie, odpowiedzialne za tworzenie się nowych pryszczy.

Stosując kosmetyki z kwasem azelainowym regularnie, szybko zauważycie, że nieprzyjaciół na Waszej twarzy jest zdecydowanie mniej. Stosowanie kosmetyków z kwasem azelainowym przyczynia się ponadto to ograniczenia produkcji sebum. Łojotok jest zdecydowanie ograniczony, cera nie świeci się tak bardzo jak wcześniej, a otwarte pory nie rzucają się tak bardzo w oczy. Warto w tym miejscu nadmienić, że kwas azelainowy to także skuteczna broń w walce z nadmiernym rogowaceniem naskórka oraz bliznami i przebarwieniem różnego pochodzenia. Mogą to być zarówno przebarwienia słoneczne, ale też te polekowe bądź hormonalne. Dodatkowo, świetnie sprawdza się on w pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym. Jeśli próbowaliście już wszystkiego, a rumień nadal nawraca, koniecznie włączcie do swojej pielęgnacyjnej rutyny kosmetyki z kwasem azelainowym.

Dla kogo są kosmetyki z kwasem azelainowym?

Kosmetyki z kwasem azelainowym poleca się stosować osobom, które nie mogą uporać się ze wspomnianymi wcześniej przebarwieniami, bliznami, rumieniem, trądzikiem czy łojotokiem. Co ciekawe, mogą z nich korzystać również kobiety ciężarne, których cera jest w tym czasie zdecydowanie bardziej wrażliwa niż normalnie.

Czy to dobra alternatywa dla skór alergicznych?

Zdecydowanie tak. Nie zauważa się, żeby kwas azelainowy uczulał bądź alergizował. Jest dużo bardziej delikatny niż inne kwasy, np. glikolowy, a równie dobrze sprawdza się podczas walki z trądzikiem. Jeżeli jesteście osobami silnie wrażliwymi na agresywne substancje w
kosmetykach, kwas azelainowy z całą pewnością przypadnie Wam do gustu!