Go to content

Wzruszający przekaz umierającego 24-latka. „Nie trać czasu, niech twoje życie kształtują czyny, a nie niezrealizowane zamiary”

Fot. iStock / kupicoo

Większość z nas przechodzi przez życie „na autopilocie”, nie żyje naprawdę, jedynie istnieje. Pokazujemy tak dużo na zewnątrz, ale czujemy się tacy puści w środku. Pozwalamy naszym umysłom do późna w nocy, rozmyślać nad rzeczami, które tak naprawdę nigdy nie będą się liczyć. Bo co tak naprawdę są warte rzeczy materialne, pieniądze, opinia innych?

Dlaczego sobie to robimy? 

Oczywiście, nikt z nas nie zna odpowiedzi na pytanie, co dzieje się z nami po śmierci i czy jeszcze kiedyś tu wrócimy. To, jak poruszamy się w tym życiu, jakich wyborów dokonujemy po drodze, określają nasz charakter i nasze istnienie.

Nasze doświadczenia i wybory nas kształtują, a jednak wciąż zbyt wielu z nas spędza całe życie w sieci zobowiązań, w pogoni za pieniądzem, głęboko w swojej sferze komfortu.

Możemy odliczać godziny, do momentu, aż pozwolą nam wyjść do domu i odpocząć, a następnego dnia wrócić do punktu wyjścia. Ale możemy też zainspirować się słowami, młodego, 24- letniego chłopaka, który umiera i zmienić swoje życie.

„Mam tylko 24 lata, ale wybrałem już mój ostatni krawat. To ten, które będę miał na sobie w dniu mojego pogrzebu, z kilka miesięcy od teraz. Może nie pasuje za bardzo do mojego garnituru, ale myślę, że jest idealny na tę okazję.

Moją chorobę rozpoznano zbyt późno, bym mógł mieć choć cień nadziei na wyzdrowienie i długie życie. Jednak zdałem sobie sprawę z tego, że najważniejszą rzeczą w śmierci jest to, aby zostawić po sobie ten świat trochę lepszym, niż był, zanim się na nim pojawiłeś. Sposób, w jaki żyłem do tej pory, moje istnienie, a raczej moje odejście, nie będzie miało znaczenia, bo żyłem, nie dokonując niczego istotnego.

Wcześniej (przed chorobą), było w moim życiu tak wiele rzeczy, które zajmowały mój umysł. Kiedy dowiedziałem się, ile czasu mi zostało, od razu stało się jasne, które z nich były naprawdę ważne. Tak, piszę to z bardzo samolubnego powodu. Chcę nadać sens życiu, dzieląc się z wam tym, z czego zdałem sobie sprawę:

– Nie trać czasu na pracę, które nie daje ci satysfakcji. Jest oczywiste, że nie można odnieść sukcesu, robiąc coś, co ci się nie podobaCierpliwość, pasja i poświęcenie przychodzą łatwiej, jeśli tylko kochasz to, co robisz.

– To głupie bać się opinii innych. Strach osłabia i paraliżuje cię. Jeśli na to pozwolisz, to możesz każdego dnia odczuwać coraz większy lęk. Słuchaj swojego wewnętrznego głosu i idź za nim. Niektórzy ludzie mogą uważać, że zwariowałeś, ale dla niektórych staniesz się autorytetem.

– Przejmij kontrolę nad swoim życiem, biorąc pełną odpowiedzialność za rzeczy, które ci się przydarzają. Ogranicz złe nawyki i staraj się prowadzić zdrowsze życie. Znaleźć sport, który sprawia, że jesteś szczęśliwy. Przede wszystkim, nie trać czasu. Niech twoje życie kształtują czyny, a nie niezrealizowane zamiary.

– Doceń ludzi wokół ciebie. Twoi przyjaciele i bliscy zawsze będą dla ciebie nieskończonym źródłem siły i miłości.

Być może trudno mi w pełni wyrazić to, co teraz czuję, ale mam nadzieję, że wysłuchasz kogoś, kto doświadczył, jak cenny jest czas.

Nie jestem smutny, bo widzę, że te ostatnie dni w moim życiu stały się znaczące. (…)

Tak bardzo dbamy o nasze ciała, że aż do śmierci nie zauważamy, że nie są one niczym więcej, niż opakowaniem, taką paczką, w której mieści się nasza osobowość, myśli, przekonania i intencje wobec świata. Jeśli nie ma tam nic, co mogłoby wpłynąć na świat, zmienić go, to nie ma znaczenia, czy znikniemy. Wierzę, że wszyscy mamy potencjał, ale nie zapominam, że dużo odwagi wymaga, aby umieć go wykorzystać.

Można płynąć przez życie, kreowane przez okoliczności dzień po dniu, godzina po godzinie. Lub, można walczyć o to w co wierzysz i napisać wielką historię swojego życia. Mam nadzieję, że przekonałem cię do podjęcia właściwej decyzji.

Zostaw po sobie ślad na tym świecie. Miej sensowne życie, niezależnie od tego, co to dla ciebie znaczy. Wszystko jest możliwe, mimo, że nie jesteśmy tu „od zawsze”. Nasze życie jest krótką iskrą, na tej pięknej, małej planecie, w niekończącym się wszechświecie. Więc cieszyć się tym, że tu jesteś. Spraw by twoje życie było interesujące. Spraw, by się liczyło.

Dziękuję Ci!”.


Na podstawie: powerofpositivity.com