Podróżując po świecie, warto odwiedzać festiwale kulinarne. Festiwal piwa, pierogów, serów czy miodu to tylko niektóre wspaniałe wydarzenia. Gdzie wyruszyć w podróż kulinarną? Zobacz, jakie festiwale warto odwiedzić na wakacjach.
Europejski Festiwal Smaku w Lublinie
Europejski Festiwal Smaku odbywa się co roku we wrześniu, w Lublinie. Organizatorem wydarzenia jest Kresowa Akademia Smaku. To przedsięwzięcie realizowane z Miastem Lublin oraz Województwem Lubelskim. Festiwal ma wymiar artystyczno-kulinarny.
Podziwiać można nie tylko wystawy fotograficzne czy obrazów, brać udział w koncertach, ale również smakować wiele produktów (zarówno regionalnych, jak i zagranicznych). Krótko mówiąc, Europejski Festiwal Smaku to wydarzenie kulinarne połączone z muzyką, sztuką wizualną, a nawet modą. Podczas wydarzenia organizowane są różnego rodzaju konkursy kulinarne, warsztaty gotowania oraz spotkania z najlepszymi szefami kuchni.
Biorąc udział w konferencji, można poprzez stół poznać filozofię gotowania, kulturę jedzenia oraz nowe smaki. Organizatorzy dbają, aby coroczne atrakcje nie powtarzały się. Np. w 2016 r. zbudowano Stół Spotkania Kultur, czyli multiartystyczną instalację z owoców, warzyw i kwiatów, a w 2019 r. wprowadzono strefę wege, gdzie można było skosztować dzikich roślin jadalnych.
Na Festiwalu przedstawiane są smaki nie tylko z Polski, ale też z Armenii, Litwy, Białorusi czy Ukrainy, dzięki czemu możemy poznać obce kultury, kuchnię i obyczajowość naszych sąsiadów. Podczas Europejskiego Festiwalu Smaków wybrane lubelskie restauracje proponują gościom specjalne menu.
Dodatkową atrakcją dla smakoszy są stoiska, gdzie można spróbować regionalnych przetworów, nalewek, piwa, miodu, serów, chleba czy innych produktów. Oprócz tego jest możliwość zobaczenia pokazów gotowania dań starożytnych i renesansowych. W 2019 r. odbył się pokaz kulinarny “W renesansowej KUCHNI Księżnej BONY”. Europejski Festiwal Smaku to prawdziwa gratka dla pasjonatów historii, ale i szefów kuchni!
Jeżeli uwielbiasz wschodnie smaki, ten festiwal będzie idealny. W Lublinie możesz spróbować nie tylko cebularza. To miasto pełne ciekawej historii, romantycznych miejsc i urokliwych uliczek. Dzięki festiwalowi poznasz zarówno miasto, całą Lubelszczyznę, jak i inne kraje od strony kuchni.
Festiwal Smaków Food Trucków
Festiwal Smaków Food Trucków to ogólnopolskie wydarzenie kulinarne organizowane w ponad 30 miastach w Polsce, m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Szczecinie. Jest jednym z największych zlotów food truckowych w kraju. Organizatorem tego wydarzenia kulinarnego jest firma, która w ciągu 5 lat działalności zorganizowała ponad 100 eventów w różnych miastach Polski (w Trójmieście odbyła się już XII edycja).
Celem festiwalu jest promowanie street foodu oraz jedzenia w duchu “slow”, czyli posiłków przygotowanych ze świeżych i starannie dobranych produktów na oczach klienta. Slow food to także kultura celebrowania posiłków oraz jedzenia bez pośpiechu. W wydarzeniu biorą udział food trucki z całej Polski, które wybierane są pod kątem jakości oferowanych dań oraz bogactwem menu.
Dania podawane są zza samochodowej lady, przyrządzane na miejscu, tak, aby każdy mógł obserwować cały proces przygotowywania. Festiwal trwa dwa dni i oferuje najróżniejsze dania: soczyste burgery, domowe zapiekanki z własnoręcznie przygotowanymi sosami, kiełbasę ze swojskim chrzanem i piklami, specjały kuchni meksykańskiej, arabskiej, włoskiej czy azjatyckiej.
Nie brakuje kubańskich kanapek, hiszpańskich pączków oraz naturalnych lodów. Nawet wegetarianie i weganie znajdą coś dla siebie! Ponadto jest okazja do wzięcia udziału w konkursach kulinarnych. Festiwal Smaków Food Trucków to smakowita podróż przed kuchnie świata. Nawet wybredni smakosze znajdą tutaj coś dla siebie.
Jeżeli szukasz nowych i klasycznych smaków, nie możesz ominąć tego wydarzenia. Okazji do wzięcia udziału w tego rodzaju festiwalach jest coraz więcej, ponieważ karmiące ciężarówki pojawiają się w wielu miastach w Polsce, tworząc wyjątkowe, mobilne festiwale smaku.
Slow Fish Festival (Włochy)
Jeżeli jesteś smakoszem ryb i owoców morza, Slow Fish Festival będzie wydarzeniem idealnym. Impreza ma rangę międzynarodową i odbywa się co dwa lata w Genui we Włoszech. Całość przedsięwzięcia zlokalizowana jest w dawnym porcie rybackim. Organizatorem wydarzenia jest Slow Food.
Głównym celem kulinarnego festiwalu jest edukacja oraz promowanie zróżnicowanej diety bogatej w ryby. Slow Fish przedstawia produkty morskie w wielu wariantach kulinarnych, np. anchois w oliwie z oliwek czy wędzonego śledzia. Najpopularniejszym daniem serwowanym podczas festiwalu są paella sycylijska oraz rybny kuskus. Oczywiśnie, nie może zabraknąć lokalnego piwa i wina z najlepszych włoskich winnic.
Będzie okazja do spróbowania chleba Altamura wypiekanego z semoliny i posiadającego unijny certyfikat jakości Denominazione d’Origine Protetta, czyli DOP. Rozmaitość straganów z owocami morza, możliwość rozmowy z rybakami i szefami kuchni oraz sesje informacyjne na temat zrównoważonych posiłków bogatych w owoce morza to tylko niektóre atrakcje Slow Fish Festival.
Co więcej, na imprezie dowiesz się co nieco o “zdrowym oceanie” i przemyśle rybnym. W porcie rybackim będą odbywać się również pokazy gotowania, podczas których nauczysz się m.in. filetować rybę. To jedyna szansa, aby spróbować pysznych ulicznych potraw z całych Włoch w jednym miejscu, odkryć “podróżujące” restauracje i napić się najlepszego włoskiego piwa rzemieślniczego i innych trunków.
Jeżeli chcesz wzbogacić swoją podróż do Italii o Slow Fish, proponujemy również kulinarną wycieczkę po Genui. Wybierz się do tamtejszych restauracji i tawern, gdzie można zjeść lokalne dania i cieszyć się włoską atmosferą miasta. W Da Pippo spróbuj frisceu, w La Forchetta Curiosa – dań liguryjskich, w tym sałatki z ośmiornicą, boczkiem i oliwkami, a w Mangiabuono – smażonych ravioli.
Wzorując się na Slow Fish Festival, organizatorzy nie tylko w Polsce, wyprawiają “morskie” wydarzenia kulinarne. Jedno z nich odbywa się co roku w Sopocie, gdzie kucharze, ramię w ramię, prezentują swoje umiejętności, a goście mogą spróbować wielu dań degustacyjnych.
Gouda Cheese Market (Holandia)
Holandia to nie tylko wiatraki i tulipany, ale również ser! Wszystkim smakoszom sera polecamy podróż do niewielkiego miasteczka w Holandii. Mowa o Gouda, od którego nazwę wziął jeden z najsłynniejszych rodzajów sera. To właśnie w tym miejscu, w każdy czwartek od kwietnia do sierpnia, już od ponad 300 lat odbywa się kaasmarkt, czyli targ serów.
Impreza odbywa się pomiędzy centrum handlowym Fairy Tale a budynkiem De Waag (zbudowanym w 1668 roku). To tradycyjne holenderskie wydarzenie organizowane jest z myślą o turystach, który mogą zobaczyć, jak dawniej Holendrzy handlowali serami. Podczas kaasmarktu odbywają się licytacje, w czasie których zarówno kupujący, jak i oferujący klaszczą wzajemnie w swoje dłonie i wykrzykują ceny, aby dobić targu.
Sprzedawcy często ubrani są w tradycyjne stroje holenderskie, co dodaje całemu wydarzeniu klimatu. Do Goudy na targi zjeżdzają producenci i sprzedawcy serów z całego kraju. Przywożą ze sobą różne rodzaje serów, a każdy krąg prezentowanego sera waży minimum 15 kilogramów.
Wielkie, złote serowe krążki ułożone są na charakterystycznych drewnianych taczkach, dzięki czemu tragarze mogą przemieszczać się z punktu A do punktu B. Sery są ważone, krojone, próbowane i porównywane. Taka degustacja nie może nikogo ominąć! To doskonała okazja do spróbowania innych dań na bazie sera, np. zupy serowej, krokietów serowych czy serowego fondue. Tego typu targi serów organizowane są nie tylko w Goudzie.
Na kulinarną wycieczkę zapraszamy do Alkmaar oraz Edam, gdzie znajduje się m.in. muzeum serów. To właśnie tam można odkryć historię holenderskich serów, a nawet zobaczyć proces produkcji tego produktu. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku de Kaaswaag Edam, czyli wagi serowej, z XVII wieku. Sery w Holandii wytwarzane są od czasów średniowiecza i to właśnie tam znajdziesz oryginalny, tradycyjny smak.
Austrian Honey Festival (Austria)
Co roku miasto powiatowe w Hermagor w dolinie Gailtal w Austrii zmienia się w miejsce spotkań dla osób interesujących się pszczołami, produktami miodowymi i pszczelarstwem. To właśnie tam odbywa się dwudniowy Festiwal Miodu – wielkie święto miodu i pszczół. W wydarzeniu bierze udział ponad 100 wystawców, którzy serwują przysmaki rafinowane miodem, a stowarzyszenia pszczelarzy udzielają informacji o pszczołach i wymieniają się doświadczeniami z innymi pszczelarzami.
Odwiedzający mają możliwość spróbowania różnych produktów na bazie miodu, dowiedzieć się co nieco o pszczołach, a nawet potrzymać pszczołę! Podczas festiwalu można kupić takie produkty, jak miód, szampon z miodem, kremy i wiele innych, mających w składzie miód, a także spróbować jedną z ponad 30 lokalnych potraw na bazie miodu.
Prawdziwą atrakcją tego kulinarnego święta w Austrii jest ekstrakcja żywego miodu, pobieranie próbek miodu, pokaz ula oraz szklana pasieka pokazowa, gdzie pszczelarze demonstrują pracę z pszczołami w ulu i strukturze plastra miodu. Ponadto, dowiesz się, jakie właściwości ma miód, jak pielęgnuje skórę i włosy, jak kształtować ogród lub sadzić rośliny ozdobne, aby przyczynić się do ochrony pszczół i ich siedlisk.
Na Australian Honey Festiwal organizowane są różnego rodzaju pokazy, dzięki którym nauczysz się również piec zdrowe ciasteczka lub inne przekąski. Podczas festiwalu odbywa się konkurs, w którym zostaje wybrany najlepszy miód Karyntii. Nie czekaj, doświadcz pszczelarstwa i zachwyć się cudownym smakiem austriackiego miodu.
Wstęp na festiwale jest darmowy, dzięki czemu bez dodatkowych opłat możesz zasmakować kuchni świata. Turystyka kulinarna z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Dzięki tego rodzaju gastronomicznym wydarzeniom poznasz regionalne smaki, wyjątkowe produkty oraz zagraniczną tradycję.
Materiał prasowy Travelduck