Go to content

City break – co to jest? Najpopularniejsze kierunki turystyki miejskiej w Europie

City break - co to jest? Najpopularniejsze kierunki turystyki miejskiej w Europie
Fot. Materiały prasowe

Wakacje w Europie mogą być niedrogie, niedługie i pełne wrażeń. City break to szansa na ciekawy wypoczynek połączony z intensywnym zwiedzaniem. Siatka połączeń lotniczych w Europie ułatwia zorganizowanie miejskiego urlopu, skorzystać można również z pomocy biur podróży. Dokąd wybrać się na city break? Najlepsze zdecydowanie są: Barcelona, Londyn, Paryż, Rzym i Lizbona.

City break – co to?

City break to dosłownie „krótka przerwa w wielkim mieście”, czyli coraz bardziej popularny sposób na wypoczynek – dwie, trzy noce w stolicy lub innej metropolii. Zwykle to weekend z zahaczeniem o piątek albo poniedziałek. Turystyka miejska jest bardzo popularna wśród tych, którzy cenią sobie aktywne formy spędzania wolnego czasu.

Szybkie i intensywne zwiedzanie można zwieńczyć korzystaniem z uroków nocnego życia. To przepis na doskonały reset zarówno dla singli, par, jak i rodzin z dziećmi na tyle dużymi, że chcą (i lubią) zwiedzać.

City break można zorganizować samodzielnie. Pytanie jednak, czy taki wariant jest opłacalny i optymalny. Nawet jeśli preferujemy zwiedzanie w pojedynkę, obecność pilota i zapewnienie przez touroperatora noclegów i wyżywienia, mogą być zdecydowanym ułatwieniem. Ponadto taka opcja zwalnia z konieczności pilnowania terminów, godzin odlotów, poszukiwań restauracji, atrakcji itp..

Fot. Materiały prasowe

Samodzielne szukanie obiektów do zwiedzania albo lokali gastronomicznych wartych uwagi może wiązać się z utrudnieniami i stratą czasu. Wiele zależy od umiejętności organizacyjnych oraz tego, czego oczekujemy od krótkiego miejskiego urlopu. Jedni chcą zaliczyć wszystkie zabytki, innym wystarcza “liźnięcie” największych atrakcji i wieczorny spacer bez pośpiechu.

Dla tych, którzy nie lubią presji czasu, zorganizowany wypad może być męczący i zbyt intensywny. Wówczas warto przemyśleć samodzielne zwiedzanie i swój prywatny city break. Dzięki tanim liniom lotniczym jest to coraz atrakcyjniejsze i prostsze w realizacji.

Gdzie na wakacje w Europie?

Wakacje w Europie to nie tylko greckie plaże, włoskie, gruzińskie oraz mołdawskie winnice i hiszpańskie wybrzeża. Nie każdego również taki wypoczynek skoncentrowany na przysłowiowym leżeniu plackiem satysfakcjonuje. Nie wszyscy również lubią all inclusive.

Dla tych osób dużo lepszym rozwiązaniem jest możliwość pobytu w centrum miasta, korzystanie z lokalnych restauracji, delektowanie się ich specjałami, prawdziwe wczucie się w rytm wielkomiejskiego zgiełku. City break w metropolii to idealna odpowiedź na potrzeby aktywnego i żądnego wrażeń turysty.

Fot. Materiały prasowe

Najpopularniejsze kierunki city breaków to Barcelona, Rzym, Lizbona, Paryż. Europa na wakacje otwiera mnóstwo niesztampowych możliwości. Nie trzeba lecieć daleko ani dużo wydawać, aby oderwać się od codzienności, przeżyć szaloną przygodę i doładować baterie.

Nie trzeba też tracić dużo czasu, bo definicją city breaku jest to, że trwa krótko i nie koliduje z pracą, dzięki czemu można podróżować wiele razy w roku, nie martwiąc się utratą dni urlopowych.

City break – wakacje w Europie

Wiosna i jesień to statystycznie najbardziej oblegane miesiące, jeśli chodzi o city breakowe podróże. Powód jest bardzo prosty. Niezbyt wysokie, ale też niezbyt niskie temperatury powodują, że zwiedzanie jest przyjemne. To też doskonała odpowiedź na potrzebę odpoczynku między letnimi wakacjami a zimową przerwą świąteczną.

Ze względu na cięcie kosztów podróży wiele osób wybiera city break tylko z bagażem podręcznym. To również rzutuje na fakt, że lepiej zwiedzać w okresie, który nie wymaga pakowania wielu rzeczy.

Europa na wakacje naprawdę da się lubić. Stary kontynent, ze względu na relatywnie nieduże odległości, a zarazem dużą różnorodność, jest idealny, aby delektować się city breakami.

City break Barcelona

Barcelona to drugie po Madrycie największe miasto hiszpańskie i jednocześnie stolica Katalonii. Podróżni mają tu do dyspozycji dwa lotniska: port lotniczy Barcelona znany pod kodem BCN i oddalone o ok. 70 km lotnisko Girona (GRO), które obsługuje w dużej mierze ruch lotniczy turystów zmierzających zarówno do Barcelony, jak i na wybrzeże Costa Brava.

Średni koszt noclegu w hostelu to ok. 100 PLN. Można znaleźć tańsze oferty, ale jest to możliwe tylko w przypadku rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Podobnie przedstawia się kwestia biletów. Tanie linie wyprzedają wcześniej najlepsze oferty. Warto też wiedzieć, że większość z low costowych przewoźników ląduje na lotnisku w Gironie, co generuje dodatkowe koszty na dojazd do Barcelony (autobusem ok. 10 EUR w jedną stronę, taksówką ok. 40).

Fot. Materiały prasowe

Jedzenie w stolicy Katalonii może wydawać się relatywnie droższe niż w Polsce, ale dotyczy to całej Europy, gdzie nie należy jednego euro przeliczać po aktualnym kursie, ale traktować raczej jeden euro jak jeden złoty. W zależności od oczekiwanego standardu można znaleźć tanie lokale gastronomiczne oferujące posiłek już za 10 EUR.

Barcelona jest niesamowitym miejscem, jeśli chodzi o zwiedzanie. To miasto, które żyje pełnią życia zarówno za dnia, jak i nocą.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będąc w Barcelonie, nie można pominąć takich miejsc, jak Sagrada Família, Park Güell, kolejka linowa na Montjuïc, oceanarium, Pałac Muzyki Katalońskiej, Casa Milà-La Pedrera, czy muzeum i klasztor Montserrat. Dla wielu turystów punktem obowiązkowym na mapie zwiedzania jest też Camp Nou, stadion piłkarski klubu FC Barcelona.

City Break Londyn

Z myślą o potrzebach Polaków pracujących na Wyspach Brytyjskich powstało dużo połączeń z różnymi londyńskimi portami lotniczymi. Tanie linie zwykle lądują ok. 50 km od centrum Londynu, w Luton albo Stansted. British Airways dostarczy nas prosto na lotnisko Heathrow.

Najtańsze loty w obie strony, w zależności od przewoźnika i terminu, wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wielka Brytania może być droga, przy łudząco niskich cenach. Słysząc cenę kilka lub kilkanaście funtów, można sądzić, że nie jest to duży wydatek, ale w przeliczeniu na złotówki, to już co najmniej kilkadziesiąt złotych.

Najtaniej zjemy oczywiście w fast foodach, ale lecąc do Wielkiej Brytanii i chcąc poczuć jej smak, warto zamiast światowej sieci burgerów, skierować swoje kroki do lokali serwujących fish and chips. To oczywiście wersja budżetowa. Lecąc na city break do Londynu, najlepiej zgromadzić większe fundusze, których wydawanie uprzyjemni pobyt. Nie sposób przecież wyobrazić sobie Londynu bez typowego angielskiego pubu! A to dopiero początek atrakcji.

Fot. Materiały prasowe

Londyn można zwiedzać zarówno na płaszczyźnie klasycznej, jak i imprezowej. “Must see” podczas city break w Londynie to m.in. Tamiza, zadziwiające London Eye, szekspirowski Globe Theater, muzeum Tate Modern, Tower of London, nowatorski Most Milenijny, Pałac Westminsterski, Pałac Buckingham, najstarszy targ Borough Market, China Town, Hyde Park oraz Muzeum Historii Naturalnej ze szkieletami dinozaurów, Trafalgar Square i oczywiście Big Ben, najsłynniejszy zegar świata.

City break Rzym

Podróż do Rzymu, wiecznego miasta, to niepowtarzalna przygoda. Tylko tam to, co historyczne, płynnie przechodzi w to, co nowoczesne. To miejsce, gdzie na każdym kroku czuć historię, którą można chłonąć każdym zmysłem. To tam kryli się prześladowani pierwsi chrześcijanie i tworzył Donato Bramante. Po rzymskim bruku wędrowali Juliusz Cezar i apostoł Piotr, uważany za pierwszego z papieży.

Punkt obowiązkowy każdej podróży do Rzymu to wizyta w Watykanie, gdzie zachwyt budzą Kaplica Sykstyńska, bazylika św. Piotra oraz Muzea Watykańskie. Nawet dla osób, które nie czują się związane z chrześcijaństwem czy wiarą katolicką, wizyta w Watykanie jest niezwykłym przeżyciem ze względu na walory estetyczne.

Fot. Materiały prasowe

Po Rzymie warto poruszać się środkami komunikacji publicznej. Metro jest najszybsze i dociera wszędzie. W ten sposób m.in. dostaniemy się do Piazza di Spagna, najsłynniejszych w Europie schodów.

Włoska kuchnia to obowiązkowy punkt city breaku w Rzymie. W celu skosztowania rzymskich specjałów najlepiej wybierać samodzielne wieczorne spacery, wizyty w tawernach i delektowanie się jedzeniem, w miejscach w których jedzą mieszkańcy wiecznego miasta.

City Break Lizbona

Lizbona to jedna z najmniejszych stolic w Europie, tętniąca życiem i muzyką. Niezwykła kameralna atmosfera tego miejsca i jego niespieszny rytm udzielają się podróżnym, czyniąc z pobytu w Lizbonie wyjątkowe przeżycie. City break w Lizbonie to doskonały sposób na relaks i doładowanie baterii.

Fot. Materiały prasowe

Choć Lizbona nie należy do najpopularniejszych celów podróży, a jej zabytki nie są tak znane, jak te z innych stolic świata, nie sposób przejść obojętnie obok panoramy miasta rozpościerającej się z murów obronnych zamku św. Jerzego.

Tamtejsza katedra czy przepyszny przykład barokowej architektury, czyli kościół św. Wincentego za Murami, to tylko część niepowtarzalnych obiektów wartych uwagi. W Lizbonie znajduje się również największe europejskie oceanarium, w którym żyje 25 tys. morskich stworzeń.

Lizbona to idealny pomysł na city break. Przy okazji pokochacie podróże do Portugalii, muzykę fado i lokalną kuchnię. To idealny wstęp do dalszego zwiedzania zarówno kontynentalnej Portugalii, jak i atlantyckiej Madery.

City Break Paryż

Ponoć w Paryżu wiele osób przeżywa “syndrom paryski”, czyli rozczarowanie tym, jak naprawdę wygląda to miasto. Jednak dla wielu zakątek ten pozostaje obiektem westchnień – zarówno ze względu na widok zabytków, jak i na szczególnie romantyczną aurę, która jakoby wyjątkowo sprzyja oświadczynom.

Żeby na własne oczy przekonać się, czy Paryż jest tak piękny, jak o nim mówią, warto wybrać się na city break do stolicy Francji. Nie jest to tanie miasto, zarówno pod względem kosztów noclegów, jak i zwiedzania, a nawet biletów komunikacji miejskiej oraz żywności.

Najtańsze linie lotnicze oferują przeloty w cenie kilkuset złotych, jednak nie zawsze łatwo ustrzelić korzystną ofertę.

Fot. Materiały prasowe

Aby na własne oczy zobaczyć wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny lub Pola Elizejskie, najlepiej rozważyć skorzystanie ze zorganizowanego przez biuro podróży city breaku do Paryża. Jak pokazał pożar Katedry Notre Damme, nic nie trwa wiecznie, warto więc eksplorować i zobaczyć jak najwięcej cennych zabytków, gdyż nawet trwałe z pozoru elementy krajobrazu mogą ulec zniszczeniu.

City break nie wymaga dużych nakładów czasu ani pieniędzy, natomiast pozwala w ekspresowym tempie poznać inne miejsca. Ta forma miejskiej turystyki w Europie cieszy się coraz większą popularnością i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma.

Materiał prasowy Travelduck