Dziś w dzienniku Rzeczpospolita znajdziecie – 7 już odsłonę projektu prasowo-internetowego „Zadbaj o serce”, który od lat powstaje z ramienia wydawnictwa Medical Media Solutions.
Kampania jest tworzona w trosce o zdrowie Polaków. Porusza ważne wydarzenia jakie nastąpiły w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Kładzie nacisk na znaczenie zdrowego trybu życia, zadbania o zrównoważoną dietę oraz przybliża czytelnikowi w jaki sposób może uchronić się lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych. Zadaje nam pytanie, czy dbamy o swoje serce?
Głównym tematem kampanii jest hipercholesterolemia rodzinna, którą swoją wypowiedzią wsparł prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, Prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, mówiący o dostępnych metodach terapii oraz o tym jak wczesne rozpoznanie daje możliwości na skuteczne leczenie.
W artykule wprowadzającym prof. dr hab. Piotr Ponikowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, opowiada o współczesnych wyzwaniach w kardiologii:
„(…) Coraz częściej mamy do czynienia z problemem niewydolności serca. Jest to stan, w którym serce nie jest zdolne dostarczyć takiej ilości krwi jaką organizm potrzebuje. Stanowi to ogromne wyzwanie dla współczesnej kardiologii (…)”.
Tematem poruszanym w publikacji jest szeroko pojęta profilaktyka. O istotnych kwestiach w jej zakresie, zagrożeniach mogących wystąpić u osoby uprawiającej sport i badaniach jakie warto wykonać mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Dłużniewski, Ordynator Oddziału Kardiologii Śródmiejskiego Centrum Klinicznego Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego:
„Patrząc ze współczesnej perspektywy co jest najczęstszą przyczyną nagłego zgonu u sportowców, na pierwszym miejscu stawiamy kardiomiopatię przerostową. Łatwo ją wykluczyć prostym badaniem serca”.
Kolejnym tematem w publikacji jest rozwój technologii w medycynie. Nowoczesne rozwiązania niosą ze sobą wiele korzyści. To właśnie dzięki nim czas spędzony po zawale w szpitalu może być krótszy, a leczenie pacjenta z niewydolnością serca staje się efektywniejsze. O telemedycynie w zasięgu ręki mówi prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz z Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie:
„Telemedycyna stwarza warunki do bezpiecznej, efektywnej rehabilitacji w dowolnych komfortowych dla pacjenta warunkach”.
Z roku na rok coraz więcej osób ulega zawałowi serca. Na pytania jak wygląda profilaktyka pozawałowa, jak możemy uchronić się przed kolejnym zawałem i na jakie czynniki ryzyka powinniśmy zwrócić uwagę, odpowiada prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL WUM z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie:
„(…) chcąc zapobiec kolejnemu zawałowi pacjent musi nauczyć się żyć inaczej niż do tej pory. Zmiana nawyków jest kluczowa w prewencji wystąpienia kolejnego zawału serca”.
Profilaktyka to także zdrowa dieta. Większość chorób sercowo-naczyniowych wiąże się ściśle ze złymi nawykami żywieniowymi i stylem życia chorego. Aby uniknąć zdarzenia kardiologicznego warto jest zbadać swój cholesterol i wdrożyć odpowiednią dietę. Prof. dr hab. Marek Naruszewicz, Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, wypowiada się w kwestii cholesterolu, czym jest, jakie są jego rodzaje i jaki to ma wpływ na nasz organizm. Z publikacji dowiecie się również jak zadbać o zdrowy przepływ krwi i jakimi zasadami kierować się na co dzień, aby właściwie zadbać o układ sercowo-naczyniowy.
Projekt został również wsparty przez prof. dr hab. n. med. Andrzeja Lubińskiego oraz prof. dr hab. n. med. Marię Trusz-Gluzę.
Kampania „Zadbaj o serce” jest dostępna już dziś w dzienniku Rzeczpospolita. A specjalnie dla tych, którym nie udało się zapoznać z wersją papierową, publikacja w wersji on-line:
http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2018/03/ZADBAJ_O_SERCE_.pdf
Serdecznie zapraszamy!