Patronaty Zdrowie

Cukrzyca to nie wyrok!

Medical Media Solutions
Medical Media Solutions
18 maja 2017
 

 

15 maja wystartowała 6. edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Życie z cukrzycą” wydawnictwa Medical Media Solutions pod patronatem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w ramach której w dzienniku „Rzeczpospolita” ukazała się publikacja dotycząca profilaktyki i leczenia cukrzycy. Jesteśmy Partnerem Kampanii i specjalnie dla Was publikacja dostępna jest również online: http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/05/Zyciezcukrzycamaj2017.pdf

Cukrzyca dotyka obecnie ponad 415 milionów osób na świecie i blisko połowa jest nieświadoma swojej choroby. Większość z nich choruje na cukrzycę typu 2. Jest ona główną przyczyną przedwczesnych śmierci oraz licznych powikłań. „Co sześć sekund umiera na świecie osoba z powodu cukrzycy. Fakt ten powoduje, że dotarliśmy do momentu, w którym absolutnie konieczne jest podjęcie przez decydentów politycznych odpowiednich działań i reform, przy wsparciu szerokiego grona zainteresowanych stron.” – twierdzi dr Shaukat Sadikot, Prezydent Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej.  W Polsce chorych na cukrzycę jest około 3 mln, z czego kilkusettysięczna grupa osób nie ma świadomości swojej choroby i nie podejmuje leczenia. Należy podkreślić, że jest to choroba, która mimo postępu medycznego prowadzi do skrócenia życia. Głównymi przyczynami zgonów są schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca czy udar mózgu. „Jest to więc olbrzymie wyzwanie dla całego społeczeństwa, decydentów, środowiska medycznego oraz dla systemu opieki zdrowotnej i budżetu państwa.” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. „Wielu z nas nie jest świadomych, że ma podwyższony cukier. Kiedy parę lat temu wprowadzono dodatkowe wynagrodzenie dla lekarzy rodzinnych na leczenie cukrzyków, liczba chorych wzrosła kilkukrotnie. A to dlatego, że doktorzy zaczęli intensywnie diagnozować pacjentów, zwłaszcza z grup ryzyka.” – dodaje Halina Pilonis, dziennikarz medonet.pl.

Zmniejszenie ryzyka-sercowo naczyniowego

Nowoczesne leki, nie tylko efektywnie obniżają poziom cukru, ale również przedłużają życie pacjentom i zmniejszają liczbę powikłań sercowo-naczyniowych. Obecnie twierdzi się, że nowym celem leczenia cukrzycy jest już nie tylko obniżenie poziomu cukru we krwi, ale i obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego. „Dzięki nowym badaniom klinicznym zmienił się punkt widzenia. Okazało się, że są leki przeciwcukrzycowe, które zmniejszają ryzyko sercowo-naczyniowe i zgonu niezależnie od obniżania stężenia cukru we krwi.” – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Edward Franek z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie. Przełomowym badaniem w tym zakresie było EMPA-REG OUTCOME prowadzone przez ponad trzy lata, które dotyczyło ponad 7 tys. chorych na cukrzycę, obarczonych dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym w 42 krajach. Stwierdzono istotną, bo aż 38% redukcję liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych, dzięki dodaniu empagliflozyny do dotychczasowej terapii. „Są to spektakularne wyniki, dotychczas dla nas nieosiągalne. Dzięki zastosowaniu tej terapii wreszcie jesteśmy w stanie w znaczny sposób obniżyć ryzyko sercowo-naczyniowe u naszych pacjentów, co w konsekwencji wydłuża ich życie.” – komentuje prof. dr hab. n. med. Paweł Piątkiewicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Właściwe leczenie neuropatii

Chorych dotyka także wiele innych powikłań, gdyż podwyższony poziom cukru uszkadza naczynia krwionośne, które dostarczają krew do oczu, nerek, stóp, nerwów. Jednym z częstszych powikłań cukrzycy jest neuropatia, czyli uszkodzenie układu nerwowego, które wiąże się zaburzeniami czucia i nieprzyjemnymi doznaniami bólowymi. Jeżeli pacjent widzi u siebie zaburzenia czucia, odczuwa pieczenie, palenie czy nietypowe czucie, to powinien jak najszybciej poinformować o tym swojego lekarza. W przepadku leczenia przyczynowego neuropatii lekarze mają do dyspozycji kwas α-liponowy, który w wielu przypadkach okazuje się pomocny. „Kwas α-liponowy, żeby miał właściwości lecznicze musi być podawany w dawce co najmniej 600 mg na dobę. Taka dawka została uznana za skuteczną w badaniach klinicznych. W terapii sekwencyjnej najlepiej dla pacjenta zacząć od formy dożylnej kwasu α-liponowego i później przejść na formę doustną terapii.” – zaznacza dr n. med. Jarosław Woroń z Katedry Farmakologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Przestrzeganie zaleceń lekarza

Podstawą w leczeniu cukrzycy typu 2 jest terapia metforminą. Jest to znany, szeroko dostępny i skuteczny lek, który w optymalnych dawkach wywiera pozytywny wpływ na pacjenta. „Najczęściej substancja przyjmowana jest trzy razy dziennie do śniadania, obiadu i kolacji. Ponieważ jej skuteczność zależy od dawki, to powinna być ona pełna.” – zauważa prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida z Oddziału Diabetologii Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Przyjmowanie metforminy do posiłku jest o tyle istotne, iż wpływa na redukcję objawów ubocznych oraz lepsze przestrzeganie przez pacjenta zaleceń terapeutycznych. Jest to o tyle ważna kwestia, że w przypadku chorób przewlekłych, zaleceń lekarza przestrzega tylko nieco więcej niż połowa pacjentów. „Rola pacjenta w procesie jego leczenia jest ogromna, dlatego tak istotne jest, aby między nim, a personelem medycznym była jasna komunikacja.” – dodaje mgr Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Dokładna samokontrola glikemii

Cukrzyca to choroba, która wymaga przyswojenia dużej ilości nowej wiedzy, pomocnej w prawidłowym zarządzaniu życiem chorego. Eksperci od lat wskazują, że samokontrola glikemii jest podstawą właściwego monitorowania cukrzycy i istotnym elementem terapii. „Każdorazowy wynik pomiaru cukru we krwi pozwala lepiej zrozumieć zachodzące w organizmie procesy i dzięki temu lepiej zarządzać swoją cukrzycą. W tej chorobie bowiem chodzi o to, aby uniknąć powikłań, a częste pomiary cukru we krwi zdecydowanie temu sprzyjają.” – zaznacza Jerzy Magiera, twórca portalu mojacukrzyca.org. W dzisiejszych czasach dysponujemy nowoczesnymi glukometrami, dzięki którym w łatwy sposób możemy prowadzić samokontrolę i otrzymać dokładne wyniki. „Warto pamiętać, że w cukrzycy czas zainwestowany w edukację o chorobie, a przede wszystkim w systematyczną samokontrolę będzie procentował w przyszłości, tej najbliższej – dziś i jutro, jak i tej nieco dalszej.” – dodaje Mariusz Masiarek, Prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą mojacukrzyca.pl.

Kopnij cukrzycę i żyj aktywnie

Aktywność fizyczna jest ważnym filarem prawidłowego leczenia cukrzycy, po­maga zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłych po­wikłań choroby oraz utrzymać dobre samopoczucie i ogólny stan zdrowia. W ostatni weekend kwietnia w Gnieźnie odbyły się I Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej, które udowodniły, że cukrzyca nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu. „W Mistrzostwach wzięło udział ponad 600 osób, w tym 200 młodych zawodników, wszyscy mieli również możliwość wzięcia udziału w pa­nelach edukacyjnych, podczas których eksperci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w za­kresie bezpiecznej aktywności fizycznej.” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Życie z cukrzycą - okładka

Wyzwania diabetologii w 2017 roku

Cukrzyca jest jednym z największych wyzwań dla naszego społeczeństwa i ma wpływ na codzienne życie wielu polskich rodzin. Kluczowe jest, aby myśleć o niej kompleksowo i stosować rozwiązania, w których dobro pacjentów będzie na pierwszym miejscu. „Niestety brakuje w Polsce refundacji leków inkretynowych oraz flozyn – są to tzw. inteligentne leki przeciwcukrzycowe, które działają tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba, czyli kiedy poziom cukru we krwi faktycznie wzrasta.” – uważa Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. „Jako pielęgniarka muszę zauważyć, że w Polsce osoby z cukrzycą są poszkodowane nie tylko z powodu braku refundacji nowoczesnych leków, lecz również z powodu niedostępności edukacji diabetologicznej.” – dodaje Alicja Szewczyk, Przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. Środowisko organizacji skupionych wokół Koalicji na Rzecz Walki z cukrzycą od wielu lat apeluje o utworzenie systemowych rozwiązań leczenia i prewencji cukrzycy, rekomendacje zawarto w dokumencie strategicznym „Cukrzyca 2025”. „Na bazie takiej długofalowej strategii może zostać opracowana kompleksowa polityka i plan działania, która obejmie główne typy cukrzycy, cały proces działań prewencyjnych, od profilaktyki pierwotnej poprzez prewencję powikłań, leczenie i kompleksową opiekę.” – twierdzi Igor Grzesiak, Członek Zarządu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. „W najbliższym okresie, zadaniem środowiska cukrzycowego powinno być przekonanie decydentów, że refundacja pomp dla dorosłych będzie korzystna dla zdrowia pacjentów i opłacalna dla budżetu państwa.” – dodaje Monika Zamarlik, Prezes Federacji Diabetyków.

Dużo więcej na obszerny temat cukrzycy, któremu dedykowana jest kampania znajdziecie w publikacji „Życie z cukrzycą”, która ukazała się 15 maja 2017 r. wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Zapraszamy do lektury.http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/05/Zyciezcukrzycamaj2017.pdf 


Patronaty Zdrowie

Seniorze – żyj zdrowo i aktywnie!

Medical Media Solutions
Medical Media Solutions
29 maja 2017
 

Już dziś wraz gazetą Nasze Miasto startuje edukacyjny projekt prasowo-internetowy „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie”.

Statystyki pokazują, że żyjemy coraz dłużej. Przekłada się to na to, iż społeczeństwo się starzeje i z roku na rok przybywa coraz więcej osób starszych. Jest to etap w życiu, wokół którego powstało wiele stereotypów, między innymi, że wiąże się z chorobami i brakiem aktywności. Postrzegana jest poprzez pryzmat chorób i niesprawności, oraz zależności od osób z otoczenia. Oczywiście, proces starzenia wiąże się tym, iż zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu chorób, ale odpowiednia profilaktyka i znajomość tego, co może nas dotknąć, może pomóc nam w tym, aby jesień życia spędzić aktywnie, szczęśliwie i przede wszystkim w zdrowiu.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom pozwalamy sobie przedstawić zaproszenie do publikacji „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie”, która składa się z zestawu materiałów współtworzonych przez ekspertów, którzy są autorytetami w danej tematyce, a także osób, których historie inspirują do cieszenia się życiem, niezależnie od wieku, w którym się znajdujemy.

Kampanię wsparła Helena Norowicz – polska aktorka teatralna, która w wieku 80 lat została modelką. Pani Helena to osoba niezwykle aktywna, z wielkim poczuciem humoru i przede wszystkim z pozytywnym nastawieniem do życia. Dla nas zgodziła się opowiedzieć o swojej karierze, którą rozpoczęła na emeryturze, oraz zdradziła nam sekret swojej doskonałej kondycji.

Publikację otwiera wypowiedź prof. dr hab. n. med. Piotra Hoffmana, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która podkreśla, iż seniorzy szczególnie powinni zadbać o swoje serce. Zaznacza, jak istotna jest edukacja w zakresie chorób sercowo-naczyniowych oraz wskazuje, jak ważna jest profilaktyka, aby się przed nimi uchronić: „Prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna, niepalenie tytoniu i okresowa kontrola ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru i cholesterolu w surowicy krwi przyczynia się do znaczącej redukcji liczby chorych (…)” – mówi prof. Hoffman.

Bardzo istotne kwestie w kontekście seniorów porusza prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, która omawia kondycję osób starszych w Polce – mówi o tym, jakie schorzenia często dotykają osoby starsze oraz podkreśla, jak istotna jest jak najlepsza relacja pacjent-lekarz. Ale najważniejsze o czym mówi Pani Profesor, to fakt, iż możliwa jest zdrowa i sprawna starość: „Upływ czasu i proces starzenia się nie muszą się koniecznie wiązać z chorobami, a jest to niestety bardzo często mylone.” – zauważa prof. Wieczorowska-Tobis.

Problemy z prostatą to temat, który ciągle owiany jest tabu. Jest to schorzenie, które dotyka wielu dojrzałych mężczyzn, mimo to, nadal jest to temat krępujący i często spychany na dalszy plan. Lek. med. Matylda Mazur dostrzega, jak ważna jest edukacja w tym zakresie, dlatego w swoim materiale porusza najważniejsze kwestie odnośnie tego schorzenia – dlaczego dochodzi do przerostu gruczołu krokowego, jak wygląda badanie oraz jak należy postępować w przypadku problemów z prostatą.

Najważniejszym tematem poruszanym w publikacji jest problem niedosłuchu, który bardzo często dotyka osoby w starszym wieku. Jest to bardzo istotny temat, ponieważ pogarszanie się słuchu to proces długotrwały, gdzie często osoby zmagające się z tą dolegliwością same nie chcą się przyznać do problemu. A to może doprowadzić do poważnych konsekwencji – obniżenia komfortu życia, zaniechania aktywności, poczucia wyizolowania, a nawet do depresji. W przygotowanym materiale pokazujemy dostępne metody leczenia oraz udzielamy praktycznych wskazówek, jak można uzyskać refundację na urządzenia wspomagające słyszenie. Dodatkowo podkreślamy, iż oprócz samego leczenia bardzo istotna jest rehabilitacja, która pomaga w poprawieniu zdolności komunikacyjnych, oraz wsparcie najbliższych, bez których bardzo często proces leczenia nie byłby możliwy.

Dopełnieniem tego materiału jest inspirująca historia Pana Witolda Wiszniewskiego – tłumacza języków obcych, który cierpi na niedosłuch typu zmysłowo-nerwowego. Pan Witold opisuje swoją walkę o to, aby słyszeć. Wspomina o wątpliwościach i obiekcjach przed wszczepieniem implantu ślimakowego, oraz podkreśla o pozytywach podjęcia tej decyzji. „(…) odzyskałem pewność siebie w kontaktach z ludźmi. Nie potrzebuję pomocy bliskich, żeby załatwić coś w sklepie, aptece, banku. Nie muszę czytać z ust.” – to najlepsza rekomendacja dla osób, które cierpią na niedosłuch a mają wątpliwości przed rozpoczęciem leczenia.

Wraz z upływem lat u osób starszych mogą się pojawić problemy ze sprawnością stawów. Jest to szczególnie uporczywa dolegliwość na wiosnę, kiedy piękna pogoda motywuje do spacerów czy przydomowych porządków. Na pytanie, jak sobie pomóc z tymi dolegliwościami odpowiada mgr Lucyna Sandomierska, fizjoterapeutka. Chcesz się dowiedzieć, jak walczyć z wiosennymi przeciążeniami oraz czym się kierować przy wyborze odpowiedniego preparatu do zwalczenia bólu? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziecie w naszej publikacji.

Najważniejszą rzeczą w naszym życiu, niezależnie od wieku, to czuć się komfortowo. Niestety osoby cierpiące na nietrzymanie moczu najlepiej wiedzą, jak ich dolegliwość wpływa na obniżenie jakości życia. Oprócz poczucia skrępowania i izolacji, pojawiają się również zakażenia układu moczowego czy problemy ze zmianami skórnymi w okolicach intymnych. Aby sobie pomóc w przypadku, kiedy zmagamy się z problemem nietrzymaniem moczu, wystarczą niewielkie zmiany. Aby dowiedzieć się jakie, musisz koniecznie zajrzeć do naszej publikacji.

Publikacja „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie” jest dostępna już dziś w gazecie NaszeMiasto, a także na portalu wydawnictwa www.dbajozdrowie.info. A specjalnie dla naszych czytelników, którym nie udało się zapoznać z wersją papierową, publikacja w wersji on-line

http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/05/Życie_Seniora_M2.pdf

Zapraszamy!

 


Patronaty Zdrowie

Zdrowy Brzuch – jak o niego dbać?

Medical Media Solutions
Medical Media Solutions
17 kwietnia 2017

12 kwietnia wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” wystartowała 2. edycja kampanii edukacyjnej „Zdrowy Brzuch”, która dotyczy kwestii właściwego odżywiania oraz profilaktyki i leczenia chorób układu trawiennego. Jesteśmy Partnerem Kampanii i specjalnie dla Państwa publikacja dostępna jest w wersji online: http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/04/Zdrowy-Brzuch_kwiecien-2017.pdf

Publikację otwiera wypowiedź prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii na temat powszechnych dolegliwości, z którymi spotykają się prawie wszyscy Polacy oraz głównych problemów w gastroenterologii. Zapraszamy również do lektury wywiadu na temat uchyłków jelita grubego, które uważane są za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Charakteryzują się one uciążliwymi objawami i nieleczone mogą prowadzić do bardzo groźnych powikłań.

Zdrowy Brzuch OkładkaWspółczesne tempo życia, ciągłe narażenie na stres oraz niewłaściwa dieta powodują, iż czynnościowe choroby przewodu pokarmowego dotykają nas coraz częściej. Nierzadko wiele objawów występuje w tym samym momencie. Rośnie jednak nasza świadomość i determinacja, aby z nimi skutecznie walczyć. Na temat roli trimebutyny w leczeniu powszechnych dolegliwości rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Barbarą Skrzydło-Radomańską, Członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

Musimy jednak pamiętać, że czasem warto wyjść poza schemat i pomyśleć o tym, że nasze objawy mogą być manifestacją poważniejszych chorób. Przykładem takiej choroby jest porfiria, której jednym z najczęstszych objawów jest powtarzający się ból brzucha, którego nie da się przypisać żadnej innej jednostce chorobowej. Dr n. med. Robert Wasilewski z Kliniki Zaburzeń Hemostazy i Chorób Wewnętrznych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie wyjaśnia jakie są główne objawy i jak wygląda proces diagnostyczno-terapeutyczny.

Nowoczesne metody diagnostyki w gastroenterologii są szczególnie istotne. O tym, dlaczego nie musimy przyzwyczajać się do dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz jakie metody diagnostyczne i terapie mogą nam pomóc rozwiązać problem, rozmawiamy z dr n. med. Mirosławą Gałęcką z Instytutu Mikroekologii w Poznaniu. Natomiast, czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego rozmawiamy z Agnieszką Gołębiewską – Prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”.

Ważnym tematem kampanii jest kwestia właściwego odżywiania. Jesteśmy tym, co jemy, więc warto zadbać o to, abyśmy jedli mądrze. Nie powinniśmy dać się zwodzić pięknymi opakowani, ale przede wszystkim skupić naszą uwagę na składzie produktu. W tym obszarze wypowiada się Kasia Bosacka, prowadząca program „Wiem, co jem i wiem, co kupuję” w TVN Style. Wartościowych porad, jak tworzyć naszą dietę, aby nie była nudna, a dostarczała pełni składników odżywczych udziela Daria Ładocha, dziennikarka i coach żywieniowy.  Warto również zapoznać się z artykułem Haliny Pilonis, na temat roli właściwego nawadniania dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Moda na dietę bez glutenu trwa w najlepsze. Tymczasem najnowsze badania sugerują, że to nie zawsze gluten może być odpowiedzialny za niekorzystne objawy związane ze spożyciem „zbóż glutenowych”. O tym czy zawsze powinniśmy winić gluten rozmawiamy z Małgorzatą Desmond, dietetyk, Przewodniczącą Rady Naukowej Fundacji WIEMY CO JEMY Nauka i Edukacja Społeczna dla Zdrowia.

Kampania skupia się również na zdrowiu najmłodszych. Prawidłowe żywienie w 1000 pierwszych dni życia dziecka ma ogromny wpływ na jego rozwój, funkcjonowanie oraz zdrowie – teraz i w przyszłości. To od decyzji rodziców zależą przyszłe nawyki żywieniowe i preferencje smakowe niemowlęcia. Dlatego odpowiednia edukacja opiekunów i dobre przykłady przez nich dawane są kluczowe dla budowania pozytywnych postaw żywieniowych u najmłodszych, które zaowocują w całym ich życiu. Więcej na ten temat w artykule Anny Sobolewskiej, Specjalisty ds. Żywienia, edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Zapraszamy do lektury. Specjalnie dla naszych czytelników publikacja w wersji online: http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/04/Zdrowy-Brzuch_kwiecien-2017.pdf