Dom kojarzy się z miejscem, gdzie odnajdujemy upragniony spokój, możliwość relaksu i wspólnie spędzamy czas z rodziną. Tak samo, jak dbamy o to, by dom cieszył nasze oczy swoim wyglądem i zachęcał czystością, musimy zwracać uwagę na kwestię bezpieczeństwa. To jest szczególnie ważne, gdy w jego czterech ścianach poruszają się małe dzieci.
Dzieci są niezwykle pomysłowymi i wszędobylskimi istotami, które chętnie sprawdzają zawartość kartonów, szafek, odkrywają tajemnice kryjące się za kolejnymi drzwiami i oknami. Niestety, za tą niezwykła ciekawością świata nie idzie umiejętność przewidywania skutków działań. Małe dziecko nie przewiduje często przykrych konsekwencji, jakie mogą wiązać się z nadmierną ciekawością, dlatego rolą rodziców jest zabezpieczenie domu w taki sposób, by dziecko poruszało się po nim maksymalnie bezpieczne.
Zasady, które uczynią twój dom bezpiecznym dla dziecka
Kontakty i kable ukryte przed maluchem
To bardzo ważne, ze względu na niebezpieczeństwo porażenia prądem, które może prowadzić do śmierci. Jak najwcześniej należy zabezpieczyć kontakty specjalnymi zaślepkami i nie tylko te umieszczone nad ziemią, ale także umiejscowione wyżej, np. nad kuchennym blatem. Najbardziej bezpieczne są zaślepki na wąski kluczyk, których dziecko nie będzie mogło podważyć i wyciągnąć. Te z szerokimi dziurkami na kluczyk, są możliwe do podważenia przez sprytnego malca wąskim elementem zabawki. Kable powinny zostać schowane za specjalne listwy lub za meble, ponieważ dziecko może je nie tylko szarpać i wyrwać z kontaktu, ale zrobić sobie krzywdę okręcając np. wokół szyi, co niesie wielkie niebezpieczeństwo.
Blokady i osłonki na szafki to konieczność
Nie tylko ze względu na panujący w nich ład, który dziecko potrafi jednym ruchem zupełnie zburzyć, rozrzucając rzeczy z półek. Zabezpieczenia uniemożliwiające dziecku otwarcie drzwiczek, szczególnie przydają się w kuchni, gdzie często rodzice trzymają garnki, talerze oraz sztućce, którymi dziecko może zrobić obie krzywdę, np. ściągając je na siebie. Blokada złożona na lodówkę zapobiegnie starszakowi otwieranie z hukiem jej drzwi, co skutkować może wypadaniem mniej stabilnych produktów z wąskich półek zamieszczonych na drzwiczkach. Mimo zabezpieczeń, lepiej jest środki czystości przenieść z niższych szafek, do tych wiszących, bo nigdy nie wiadomo, czy kiedyś nie przytrafi się rodzicowi zapomnieć o zabezpieczeniu, lub sprytny maluch nauczy się je zdejmować. Aby dziecko nie nabiło sobie bolesnego guza, na narożnikach szafek czy stołu można założyć miękkie, silikonowe nakładki, które złagodzą uderzenie i obrażenia nieuważnego malca.
Drzwi i okna pod specjalnym nadzorem
Dzieci które sprawnie się przemieszczają, z lubością zaglądają do okien i próbują otwierać drzwi. Tam, gdzie okna i drzwi nie zostały zabezpieczone, istnieje ryzyko, że dziecko otworzy je. Aby temu zapobiec, dobrze jest przemeblować pokoje tak, aby sofy czy fotele nie stały bezpośrednio pod oknem i nie kusiły dziecka, by po nich wchodziło na parapet. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie do okien klamek z kluczykiem, którymi dorosły blokuje możliwość otwarcia okna. Jeszcze prostszym rozwiązaniem, jest wyjęcie klamek z tych okien, które nie są otwierane każdego dnia. Wtedy, gdy zaistnieje konieczność zmiany, wystarczy przykręcić je na swoje miejsce. Drzwi warto zabezpieczyć od góry specjalną zasuwą z łańcuszkiem, co nie pozwoli otworzyć drzwi bez jej ściągnięcia na pełną szerokość. Dziecko się przez nie nie prześliźnie, podobnie jak nikt niepowołany nie wejdzie do środka domu. Jeśli w domu macie schody prowadzące na górę domu lub do piwnicy, zabezpieczcie je stabilnymi barierkami, by dziecko nie mogło ich otworzyć i próbować swoich sił we wspinaczce na wysokości. Przy drzwiach można również zamontować blokadę ograniczającą, która ochroni meble lub ścianę za drzwiami przed skutkami intensywnego trzaskania przez dziecko.
Bezpieczne zabawki
Wbrew pozorom, to czym bawią się dzieci jest tak samo istotne, jak zabezpieczenia na kontakty. Zabawki nieodpowiednie dla wieku dziecka, z niestabilnymi, łatwymi do oderwania czy ułamania fragmentami są bardzo niebezpiecznie. Małe elementy mogą utknąć w nosku czy uszach malucha, oraz zostać połknięte, dostać się do dróg oddechowych. Pluszaki farbowane nieznanymi barwnikami mogą uczulać i powodować alergię, dlatego ważne jest nie tylko dobieranie zabawek pod kątem wieku dziecka, ale także posiadanych przez nie certyfikatów bezpieczeństwa.
Stabilne i solidne meble
Dziecko stając na własnych nóżkach, często podpiera się i podciąga na rożnych meblach. Istotne jest, by uchronić malca przed chybotliwymi, niestabilnymi taboretami czy regałami. Warto pomyśleć o przeniesieniu roślin w doniczkach stających na ziemi wyżej, gdyż dzieci nie tylko chętnie rozgrzebią ziemię ale mogą również spróbować smaku rośliny, a wiele z domowych roślin jest potencjalnie trująca dla ludzi. Przenieście wyżej, lub spakujcie do kartonów te ozdoby, które mogą zostaw zrzucone na głowę przez dziecko, oraz zrezygnujcie z obrusów, a jeśli bardzo je lubicie, nie stawiajcie na stołach z obrusami gorących napoi, bo dziecko może ściągnąć je na siebie.
Domowa apteczka
Nawet najlepiej zabezpieczony każdy kąt w domu nie zapobiegnie drobnym stłuczkom i skaleczeniom. Dlatego z daleka od wzroku dzieci należy umieścić apteczkę, którą posłużymy się w razie wypadku w domu. Co powinno się w niej znaleźć by opanować różne sytuacje? Oczywiście leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i krople w przypadku kataru. Do tego środki przeciwko ugryzieniom owadów, antyalergiczne, przeciw biegunce, środki dezynfekujące oraz maści łagodzące oparzenia i stłuczenia, kompresy zimne i rozgrzewające. Koniecznie w apteczce musi się znaleźć bandaż elastyczny, jałowe gaziki, zwykły bandaż opatrunkowy, środki do dezynfekcji skóry oraz oczywiście plastry, które doskonale zabezpieczą zranioną skórę.
W domu świetnie się sprawdzą plastry do zamykania ran różnej długości. Pomogą one w leczeniu małych cięć i ran bez konieczności szycia. Zamykają i zabezpieczają ranę, łączą brzegi ran, wspierając ich leczenie. Zmniejszają ryzyko powstawania blizn, co potwierdzają dobre efekty kosmetyczne. Wykonane z wytrzymałego i delikatnego materiału, nieinwazyjne. Są łatwe w użyciu, aplikacja nie stanowi problemu również w warunkach domowych. Oddychające, zamykające ranę i jednocześnie zapewniające dostęp powietrza. Zastosowanie hipoalergicznego kleju zmniejsza ryzyko alergii.
Dzieci często po samym przyklejeniu plasterka od razu mają się lepiej i dumnie pokazują swój tymczasowy nabytek. Warto zrobić dziecku przyjemność w tej mało komfortowej chwili i nakleić mu plaster z bajkowymi bohaterami.
Dobrze się tu sprawdzą plastry Viscoplast, z wizerunkiem postaci Disney’a z filmu Kraina Lodu, lub z wizerunkiem postaci z filmu Gwiezdne Wojny, czy Pingwinów z Madagaskaru, które poprawią samopoczucie każdego dziecka.
Plastry staną się dla dziecka niewyczuwalnym opatrunkiem, ponieważ:
- są miękkie, dopasowujące się do ciała
- są hipoalergiczne, przepuszczalne dla pary wodnej i powietrza (pozwalają skórze oddychać)
- zawierają barwnik bezpieczny dla skóry dziecka
Na większe otarcia i ukojenie dziecięcych nerwów, przyda się zestaw plastrów z opatrunkiem na różnych podłożach w różnych rozmiarach.
- idealny zestaw plastrów powszechnego, uniwersalnego użytku
- zawiera duży wybór plastrów dostosowanych do różnej wielkości drobnych ran i skaleczeń
- zabezpieczają przed zanieczyszczeniem i brudem
- zestaw zawiera 24 szt. plastrów z opatrunkiem w 3 rodzajach (Minifol, Prestopor i Prestovis Plus)
Wszystkie te starania mają na celu zmininalizowanie ryzyka niebezpieczeństwa które może spotkać w domu dziecko, ale nic nie zastąpi czujnego oka rodzica.
Wpis powstał przy współpracy z firmą Viscoplast