Go to content

Zostać w domu z dziećmi może być o wiele trudniejszym wyzwaniem niż pójść do pracy mówią naukowcy

Fot. iStock / SolStock

Stawanie się i bycie rodzicem jest niesamowitym doświadczeniem, ale sam proces wchodzenia w ten nowy rozdział życia może przynieść ze sobą wiele stresu i zmartwień. Naukowcy od lat badają emocje, których doświadczają świeżo upieczeni rodzice w ciągu kilku  pierwszych kilku lat rodzicielstwa.

Wyniki tych badań wyraźnie pokazują, że wychowywanie dzieci to ciężka praca, odczuwalna jako dużo trudniejsze wyzwanie niż nasz życie zawodowe.

Spośród 1500 matek i ojców sondowanych w Wielkiej Brytanii 31% stwierdziło, że pozostanie w domu z dziećmi jest trudniejsze niż codzienna praca. 55 % rodziców uważa, że ​​posiadanie dziecka to ciężka praca, nawet przy silnym systemie wsparcia, p. 45 %t ankietowanych matek stwierdziło, że nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z opieką nad niemowlakiem bez pomocy własnej matki

Ponadto 71% matek i ojców uważa, że ​​media społecznościowe sprawiają, że rodzicielstwo staje się polem rywalizacji,  a 22 procent ankietowanych odczuwało presję, by być doskonałym rodzicem. Nowi rodzice również mają wiele powodów do zmartwień, ponieważ ok 27% z nich odczuwa niepokój w związku z rozwojem swojego dziecka, 22% martwi się jego nawykami żywieniowymi , a 9% tym, jak dziecko śpi.

Jednak pomimo tego podwyższonego poziomu lęku, 42 % rodziców powiedziało, że pojawienie się dziecka  w ich życiu sprawiło, że po raz pierwszy naprawdę odczuli bezwarunkową miłość.

Wyniki ankiety Forbes również są zastanawiające. Pośród tych z nas, którzy mają dylemat zostać w domu czy pójść do pracy, aż 34 procent czynnych zawodowo matek wolałoby zostać w domu, 47 procent wolałoby nie pracować wcale. Większość robi to z konieczności, a 48 procent zgodziło się, że pozostawanie w domu jest przywilejem, na który wiele rodzin nie może sobie pozwolić. Aż 43 procent czuje się osądzana za to, że nie spędzają wystarczająco dużo czasu z dziećmi, dla których tak ciężko pracują.

Ale nie martwcie się. Inne badanie, przeprowadzone przez Harvard Business School, ujawniło, że w odniesieniu do ogólnego zadowolenia z życia, dzieci „pracujących” matek  okazują się równie szczęśliwe co dzieci matek pozostających w domu. Dzieci, które są otoczone miłością i które mają poczucie stabilizacji, częściej odnoszą sukcesy niezależnie od statusu zawodowego ich matki. Rodzice powinni zatem podejmować osobiste i zawodowe decyzje zgodnie z tym, co jest najlepsze dla ich rodziny.

 


Na podstawie: aplus.com