Lifestyle

DŹWIĘK, GŁOS, EMOCJE. Niesamowity Las dźwięków w Warszawie

Redakcja
Redakcja
23 lipca 2017
Las Głosów
Fot, Materiały prasowe
 

Od 22.07 do 26.08 w warszawskim parku Morskie Oko można odwiedzać instalację LAS GŁOSÓW VOL. 2. W każdą sobotę niezwykłe mikro koncerty z udziałem Leskiego, Janusza Chabiora Ryszarda Bazarnika, Noviki, Natalii Grosiak oraz Fismolla.

LAS DŹWIĘKÓW W STOŁECZNYM PARKU

LAS GŁOSÓW VOL. 2 to już druga instalacja muzyczna przygotowana przez zespół w składzie  Anna Król / Leski / grupa projektowa Centrala. Tym razem twórcy instalacji przenoszą świat dźwięków do jednego ze stołecznych parków. Skomponowane przez Leskiego utwory stanowią zbiór kompozycji przygotowanych bez wykorzystania klasycznych  instrumentów. Będzie tam można posłuchać głosu miasta i cywilizacji mieszających się z dźwiękami drzew i ptaków. Artysta zarejestrował je za pomocą techniki field recording. Szukałem w różnych miejscach. Na złomie, w hurtowni stali, w lesie, na podwórku, w mieście, w podziemnych przejściach. Inwigilowałem bliskich próbując zarejestrować jakiś niezwykły szept, oddech, skrzyp. Człowiek, przyroda, miasto stanowią bezmiar wyjątkowej muzyki, która pozwala uchronić dzieło od powtarzalności – tłumaczy Leski / autor koncepcji muzycznej

DRUGA ODSŁONA LASU GŁOSÓW SKUPIA SIĘ NA CZŁOWIEKU

LAS GŁOSÓW VOL. 2 to opowieść o świecie wypełnionym emocjami. Jednym ze sposobów na ich ujawnianie jest ludzki głos, poprzez który człowiek reaguje na świat zewnętrzny – opisuje go, opowiada, krytykuje, skarży się. Nigdy nie byliśmy tak bardzo powiązani z cywilizacją i jej wytworami, a jednocześnie tak bardzo stęsknieni za utraconą naturalnością i przyrodą. Ta instalacja jest jak przestrzeń zawieszona poza czasem – surowość drzew zestawiona z odgłosami fabryk, autostrady, miejskiego szumu, a w tym wszystkim człowiek – wyjaśnia Anna Król, autorka i kuratorka pomysłu.

W KAŻDĄ SOBOTĘ KONCERT

Co tydzień od 22 lipca będzie można wziąć udział w mikro koncercie poświęconym jednej wybranej emocji. To opowieść o świecie wypełnionym od zdziwienia poprzez smutek, złość, radość aż do ekscytacji. W sześciu niezwykłych słuchowiskach pomiędzy parkowymi drzewami udział weźmie: Leski w duecie z Januszem Chabiorem oraz muzycznym bandem, Ryszard Bazarnik, Novika, Natalia Grosiak oraz Fismoll.

LAS EMOCJI:

22 LIPCA – LESKI & JANUSZ CHABIOR / ZDZIWIENIE

29 LIPCA – RYSZARD BAZARNIK / RADOŚĆ

5 SIERPNIA – FISMOLL / WSTYD

12 SIERPNIA – NATALIA GROSIAK / ZŁOŚĆ

19 SIERPNIA – NOVIKA / EKSCYTACJA

26 SIERPNIA – LESKI / SMUTEK

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 21.00.

lasglosowplakat morskie oko warszawa

Instalacja LAS GŁOSÓW VOL. 2 zostanie otwarta w Parku Morskie Oko 22.07. Można ją odwiedzać codziennie, przez całą dobę do 26.08.

Obok Leskiego i Anny Król za stworzenie instalacji odpowiadają projektanci: Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis (Grupa CENTRALA).


Lifestyle

Ruszamy z XVI edycją Konkursu. Świat przyjazny dziecku!

Redakcja
Redakcja
23 lipca 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Konkurs Świat przyjazny dziecku jest unikalnym projektem, wykreowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Szesnaście lat temu powstał pomysł, aby nasi eksperci pomogli rodzicom, opiekunom, a także firmom- dystrybutorom i producentem zabawek, wydawcom książek, wyłonić najlepsze zabawki dla dzieci.

Projektem zainteresowały się media, rodzice, opiekunowie, i same firmy. I tak od szesnastu lat możemy co roku ogłaszać kolejną edycję, czekać na Państwa zgłoszenia, następnie oceniać i wreszcie spotkać się z Laureatami na uroczystej gali.

Krótko o historii konkursu:

Konkurs Świat przyjazny dziecku, którego organizatorem jest ogólnopolska organizacja Komitet Ochrony Praw Dzieckama już szesnaście lat. W działania włączyło się setki firm produkujących, importujących i dystrybuujących produkty dla dzieci. Ocenionych zostało kilkaset przesłanych produktów, wyłonionych kilkadziesiąt zwycięzców, a wszystko po to, by rosła liczba zadowolonych dzieci i ich rodziców.

Wyjątkowość XVI edycji 

Co nas czeka w tym roku ? Sporo nowości. Już po raz drugi, poza standardową Kapitułą (w skład której wchodzą dorośli eksperci), produkty ocenia także Mała Kapituła – złożona z dzieci. Inicjatywa ma także w tym roku także wyjątkowo silne wsparcie mediów. Z myślą o konkursie powstał spot radiowy i telewizyjny oraz nowa grafika.

Tegoroczna edycja pod wieloma względami jest wyjątkowa – obok stałej Kapituły złożonej ze specjalistów, psychologów, pedagogów i ludzi kultury, utworzona została Mała Kapituła na antenie radiowej Trójki w audycji Kasi Stoparczyk. To już nie jest nowość, ale miła tradycja. Kolejną miłą tradycją jest kontynuacja współpracy z Międzynarodowymi Targami Zabawek i Artykułówdla dzieci, która pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców – rodziców, opiekunów, dzieci. Do Kapituły konkursu została także zaproszona Anna Oka, dziennikarka, twórczyni Zabawkatora.

Po raz drugi także ogłoszony będzie internetowy plebiscyt, w którym przyznawana jest nagroda publiczności – tak, by każdy miał szansę zagłosować na swój ulubiony produkt/ofertę za pomocą konkursu online.

Nowością są także przygotowane specjalne i zróżnicowane logotypy dla zwycięskich produktów- nagród głównych oraz wyróżnień. Dziękujemy agencji Akon.

Zaproszenie do zostania Ambasadorem Konkursu wystosowaliśmy także do  Pani Barbary Kurdej- Szatan oraz Państwo Aleksandra i Michała Żebrowskich.

Dlaczego udział w Konkursie jest tak istotny?

Konkurs jest najdłużej działającą inicjatywą tego typu a jedyną, zorganizowaną przez organizację pożytku publicznego. Ma cel nie tylko edukacyjny, ale i pomocowy. Środki finansowe, przekazywane przez firmy, są istotnym wkładem w działalność KOPD i skuteczną pomoc naszym podopiecznym. Udział w Konkursie to również realna pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Wszystkie środki finansowe uzyskane z opłat Konkursowych są przekazywane na bezpośrednią pomoc naszym podopiecznym. Nasz Konkurs jest pozbawiony komercyjnego charakteru – cały dochód z Konkursu przeznaczony jest na naszą działalność statutową. Naszym zadaniem jest podarować dzieciom spokojne i bezpieczne dzieciństwo.

newsletter_16 edycja

Oto, co mówi dr Aleksandra Piotrowska: członek Kapituły Konkursu:

„Zgłoszone zabawki są bardzo różne: zarówno klasyczna lalka (w odróżnieniu od kobiecopodobnych stworów – wyglądająca jak przeciętna dziewczynka, nawet z ekstradodatkiem, czyli piegami!) jak i konstrukcje niemal kosmicznej natury – wykorzystujące najnowsze technologie.

Technologie zmieniają się co chwilę, ale zawsze potrzebni będą ludzie z fantazją, z niczym nieskrępowaną wyobraźnią – a takie cechy rozwijają się dzięki dziecięcym zabawom. Pomysłowe zabawki pomagają je wyzwalać i kształtować.

Otaczające dziecko przedmioty powinny spełniać wiele warunków: być estetyczne, pobudzać ciekawość i aktywność dziecka, dawać mu okazję do podejmowania różnorodnych działań, muszą jednak także być doskonałej jakości, żeby zapewniać małym użytkownikom bezpieczeństwo.

Niektóre z zabawek to takie muzyczne ever-greeny – stanowią źródło radości dla wielu kolejnych pokoleń. Trudno wyobrazić sobie porządne dzieciństwo bez drewnianych klocków, kuchenki wraz z kompletem naczyń czy dużego, solidnego auta, na którym może ruszać w świat nie tylko miś, ale i jego właściciel – prawda?”.

Dziecko najskuteczniej (i najchętniej!) poznaje świat, kiedy może zaangażować w zabawę wszystkie zmysły, wyobraźnię, intelekt, ale także swoje uczucia. Najłatwiej o to, kiedy stawiamy je nie tylko w roli słuchacza czy obserwatora, ale również pomysłodawcy i realizatora najróżniejszych działań. Dlatego właśnie tak istotne są miejsca, które umożliwiają dziecku bycie aktywnym, a co więcej – zachęcają do tego!

O książkach i grach, zgłoszonych do XV edycji, wypowiada się Małgorzata Janina Berwid:„Podsumowując  przegląd i ocenę  produktów zgłoszonych do XV edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku” muszę stwierdzić że jestem zbudowana jak wiele produktów naszych rodzimych jest na bardzo dobrym poziomie przygotowanym z zachowaniem norm estetycznych i bezpieczeństwa . Jeśli chodzi o książki , niestety  niektóre wydawnictwa ulegają jeszcze wpływom komercyjnym  produkując  średnią okładkę, gdy tymczasem treść jest mądra i wartościowa i zasługuje na wyróżnienie. Myślę o książkach Anieli Cholewińskiej-Szkolik.

Ogromnie cieszy mnie duży wybór gier planszowych; ta forma spędzania czasu młodzieży i starszych rokuje powrót do normalności do tworzenia ciepłych relacji do prawdziwej komunikacji międzyludzkiej.”

Wyjątkowa Kapituła:

Artur Barciś – aktor, reżyser. Występuje w teatrach całej Polski, na stałe w zespole teatru Ateneum. Ambasador wielu fundacji dobroczynnych;

Małgorzata J.Berwid – dziennikarka i autorka programów dla dzieci w radiu i telewizji;

Mirosława Kątna  –  przewodnicząca  Zarządu Krajowego KOPD. Psycholog sądowy oraz kliniczny;

Magdalena Łazarkiewicz – reżyser filmowy, teatralny, telewizyjny, scenarzystka. Jej filmy były nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą;

Justyna Marszałkowska-Jakubik – współpracownik dwóch uczelni: Wyższej Szkoły Zawodowej; Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, gdzie uczy Dietetyki;

Dorota Mazurek – Dyrektor Wydawnictwa UNIT oraz Dyrektor Redakcji magazynu „Dziecko w Warszawie”;

Robert Myśliński – autor bajek „Siedem supełków”, współautor (razem z żoną, Dorotą Zawadzką) książek; organizator spotkań i wykładów;

Anna Oka – dziennikarka i redaktorka. Autorka bloga Zabawkator, na którym, między innymi, poleca zabawki dostosowane do potrzeb i wymagań dzieci;

Joanna Olech – polska graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, od lat recenzuje literaturę dziecięcą.

Aleksandra Piotrowska – doktor psychologii, pracownik naukowy. Społeczny doradca u Rzecznika Praw Dziecka, wspierająca Komitet  Ochrony Praw Dziecka;

Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz  –  pedagog specjalny, Szef Zespołu PR i Pozyskiwania Środków  KOPD;

Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna. Autorka książek dla dzieci, a także scenariuszy spektakli teatralnych;

Prof. Mieczysław Wasilewski – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Zajmuje się ilustracją, grafiką wydawniczą, plakatem;

Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowy, „Super niania”, wykładowca uniwersytecki, ekspert; Działaczka na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wspiera akcje „Bicie jest głupie”, „Kocham nie biję”, „Kocham reaguję”. Współautorka pomysłu Konkursu Świat przyjazny dziecku, aktywnie uczestnicząca w jego rozwoju;

Anna Wakulak – wydawca i redaktor naczelna profesjonalnego magazynu branżowego „Rynek Zabawek. Z branżą zabawkarską związana blisko osiemnaście lat;

Honorowym członkiem Kapituły jest także Profesor Adam Frączek, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, psycholog.

Od wielu lat patronem honorowym Konkursu Świat przyjazny dziecku jest Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska oraz Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak.

Partnerami XVI edycji zostali:

AKON Marketing Partners • blog Matka Tylko Jedna • blog Zabawkator • czasdzieci.pl • Dziecko w Warszawie • miastodzieci.pl • Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka KIDS’ TIME w Kielcach • ohme.pl • Polskie Stowarzyszenie Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych • Radio Dla Ciebie • Rynek Zabawek magazyn branżowy • Świat zabawek SMYK

Wsparcie promocyjne zapewniają:

Radio dla Ciebie i Program Trzeci Polskiego Radia oraz Telewizja MiniMini+

Wsparcie finansowe zapewnił Strategiczny Partner KOPD firma Barlinek S.A, firma słynąca z tradycji, świetnych produktów, a jednocześnie doceniająca rolę ekologii w naszym życiu.

Kolejnym Sponsorem Strategicznym jest Nestlé Nutrition – producent żywności dla niemowląt i małych dzieci  wspierający KOPD od lat, a także Wydawnictwo IUIVI i firma PayU.


Lifestyle

36 pytań do zakochania, czyli jak zrobić sobie miłość. O słynnych pytaniach Arthura Arona krążą już legendy

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 lipca 2017
Fot. iStock / wundervisuals

Czy to możliwe, żeby opowiedzenie o sobie obcej osobie gwarantowało miłość? Odkąd Arthur Aron opublikował wyniki swojego eksperymentu, wielu sceptyków i zwolenników zadawało już sobie to pytanie. Jedno jest pewne arkusz Arona, to swego rodzaju fenomen, być może cały jego sekret skrywa się w nadziei na stworzenie prawdziwej, głębokiej relacji, w świecie, w którym tak rzadko patrzymy już sobie w oczy.

Twórca miłosnego kwestionariusza nazwał swoją pracę „Studium bliskości”. Nie sposób odmówić trafności tej nazwie, bo zestaw pytań skłania partnerów do niewymuszonej szczerości. Są w nim pytania bardzo intymne, i te niewinne, zwykłe, niezobowiązujące. Choć początkowo założenie eksperymentu miało polegać na zakochaniu się w sobie na zabój, dwóch obcych osób, miłosnego kwestionariusza można użyć do pogłębienia każdej, istniejącej już relacji.

Po przeczytaniu pytań, sami zobaczycie, że często w naszych – nawet poważnych relacjach – nie rozmawiamy ze sobą otwarcie.  Nie obawiajcie się, pytania są stopniowane tak, abyśmy mieli szanse się rozluźnić i trochę poznać, zanim przejdziemy do najpoważniejszych tematów.

36 pytań do zakochania – „Studium bliskości” Arthura Arona

Zdaniem psychologa, Arthura Arona z Laboratorium Relacji Interpersonalnych na Stony Brook University w Nowym Jorku, odpowiedzenie na pytania zajmuje około 45 minut i  prawie zawsze działa, zbliżając do siebie dwie osoby. Swoją pracę Arthur Aron opublikował w 1997 roku na łamach Personality and Social Psychology Bulletin.

Jak korzystać z pytań:

Każdy z was powinien odpowiadać na każde pytanie. Pamiętajcie o zachowaniu kolejności (możecie patrzcie sobie w oczy).

1. Gdybyś mógł zaprosić kogokolwiek na kolację, kto zostałby twoim gościem?

2. Czy chciałbyś być sławny? W jaki sposób?

3. Czy przed rozmową telefoniczną, robisz „próby” tego, co zamierzasz powiedzieć? Dlaczego?

4. Jaki byłby dla Ciebie idealny dzień?

5. Kiedy ostatnio śpiewałeś dla siebie? A kiedy dla kogoś innego?

6. Jeśli mógłbyś żyć mając 90 lat i zachować umysł lub ciało 30-latka przez ostatnie 60 lat swojego życia, co byś wybrał?

7. Czy masz jakieś przeczucie dotyczącego tego, jak umrzesz?

8. Wymień trzy rzeczy, które ty i twój partner macie wspólne ze sobą.

9. Za co jesteś wdzięczny w życiu?

10. Jeśli mógłbyś zmienić coś w sposobie, jakim zostałeś wychowany, co by to było?

11. Przez cztery minuty opowiedz historię swojego życia tak szczegółowo, jak to możliwe.

12. Jeśli mógłbyś obudzić się jutro, mając jedną nową umiejętność lub zdolność, co by to było?

linia 2px

13. Jeśli kryształowa kula mogłaby ci powiedzieć prawdę o tobie, o twoim życiu, o przyszłości czy czymkolwiek innym, co chciałbyś wiedzieć?

14. Czy jest coś, o czym marzyłeś, co chciałeś zrobić przez długi czas? Dlaczego tego nie zrobiłeś?

15. Jakie jest największe osiągnięcie twojego życia?

16. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?

17. Jakie jest twoje najważniejsze, najbardziej cenione wspomnienie?

18. Jakie jest twoje najgorsze wspomnienie?

19. Gdybyś wiedział, że za rok nagle umrzesz, czy zmieniłbyś coś w swoim życiu? Dlaczego?

20. Co dla ciebie oznacza przyjaźń?

21. Jakie role  twoim życiu zajmują miłość i uczucie?

22. Co uważasz za pozytywne w twoim partnerze. Wymień pięć elementów.

23. Powiedz partnerowi jak ciepłe relacje są w twojej rodzinie? Czy masz poczucie, że twoje dzieciństwo było bardziej szczęśliwe niż większości ludzi?

24. Jak myślisz o swojej relacji z matką?

linia 2px

25. Powiedz trzy zdania o was, zaczynając zdanie od „My…”. Na przykład „My jesteśmy w tym pokoju …” itd.

26. Dokończ zdanie: „Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym się podzielić …”

27. Gdybyś chciałbyś się z kimś zaprzyjaźnić, co powinien o tobie wiedzieć?

28. Powiedz swojemu partnerowi, co ci się w nim podoba, co lubisz. Bądź tym razem bardzo szczery, powiedz coś, czego zazwyczaj nie powiedziałbyś nowo poznanej osobie.

29. Podziel się z partnerem jakimś kłopotliwym wspomnieniem.

30. Kiedy ostatnio płakałeś w samotności? A kiedy przy kimś?

31. Powiedz swojemu partnerowi, co już ci się w nim spodobało.

32. Co, twoim zdaniem, jest zbyt poważnym tematem do żartów?

33. Jeśli miałbyś umrzeć dzisiaj wieczorem bez możliwości porozumiewania się z kimkolwiek,  jakich niewypowiedzianych słów najbardziej byś żałował?? Dlaczego ich nie powiedziałeś dotychczas?

34. Wyobraź sobie, że w twoim domu (w którym masz wszystko, co posiadasz) wybucha pożar. Po bezpiecznym wyprowadzeniu z domu wszystkich ludzi i zwierząt, możesz wejść do niego ostatni raz i zabrać ze sobą tylko jedną rzecz, co by to było?

35. Spośród wszystkich członków twojej rodziny, czyja śmierć byłaby dla ciebie najgorsza? Dlaczego?

36. Podziel się jakimś osobistym problemem i poproś radę partnera. Po wysłuchaniu jego/jej rady poproś, aby odpowiedział ci jak odebrał twój problem (co o nim pomyślał).

Na zakończenie eksperymentu partnerzy powinni patrzeć sobie w oczy przez cztery minuty.

Mamy nadzieję, że spróbujecie wykonać eksperyment np. ze swoim partnerem, z bliskimi osobami, przyjaciółmi, czy rodziną. Wniosek, jaki nasuwa się od razu po jego skończeniu, to bardzo ciepła i pełna nadziei myśl:

Każdy człowiek może okazać się interesujący i bliski, jeśli tylko damy mu szansę i naprawdę zechcemy go poznać.

Być może okaże się, że nigdy wcześniej nie było okazji porozmawiać o pewnych sprawach z osobami, z którymi jesteście związani wiele lat. Warto. Te 45 minut na pewni nie będzie stratą czasu.


Na podstawie: New York Times, Psychology Today


Zobacz także

Najpiękniejsze kwiaty na balkon. Jakie wybrać? Zapytałam o to kwiaciarki

Rozwiązanie akcji „Bądź aktywna jesienią”

Pięć razy NIE! Tego do pracy zakładać nie wypada