Go to content

Zdrowe stópki, czyli jakie? Co wiemy o dziecięcym obuwiu i jak wybieramy. Wyniki naszej ankiety

Fot. iStock / Imgorthand

Jeśli zapytamy, co jest w życiu najważniejsze, usłyszymy, że zdrowie i miłość. Bo cała reszta zależy właśnie od tych dwóch rzeczy. Jeśli zapytamy, co jest najcenniejsze, gdy myślimy o naszych dzieciach, odpowiedź jest oczywista: zdrowie! Dlatego postanowiliśmy zapytać was, o zdrowe stópki tych najmniejszych, jak o nie dbacie, w przygotowanej przez nas ankiecie.

Czego się dowiedzieliśmy? Przeczytajcie!

Nasi respondenci

Ankietę wypełniło 156 osób.

95 proc. ankiet wypełniły mamy, a największą grupę stanowiły mamy dzieci w wieku przedszkolnym 2-4 lat.

1befado 2befado

3befado

Jak i gdzie kupujemy obuwie dla dzieci?

Aż 68 proc. badanych na zakupy udaje się do sklepu obuwniczego (brawo!), drugie miejsce zakupów pod względem popularności zajęły ex aequo Internet oraz galerie handlowe. Tu duży ukłon dla rodziców i opiekunów – to bardzo ważne, aby przymierzyć buciki przed zakupem.

aa4befado

 

1. Przez internet 2. W sklepie obuwniczym 3.W sklepie z akcesoriami dla dzieci 4. W galerii handlowej 5. W niewielkim sklepiku obuwniczym 6. Inne

Kto decyduje?

Ponad 90 proc. decyzji podejmują dorośli, jedynie w 9 proc przypadków ostateczny wybór bucików należy tylko do dziecka.

8befado

Czy mamy świadomość, jakie znaczenie mają nasze wybory?

Na poziome deklaratywnym wszyscy – bo na pytanie: „Czy obuwie ma wpływ na postawę?”, 100 proc, respondentów odpowiedziało twierdząco. Jak jednak z tej wiedzy i świadomości korzystamy, uświadomiły kolejne pytania.

5befado

Jak dokonujemy wyboru?

Tu odpowiedzi nie są już tak optymistyczne (choć można było wskazać kilka cech), bo okazuje się, że mniej niż połowa (43 proc.) badanych podczas zakupu obuwia dla dziecka kieruje się ewentualnymi certyfikacjami produktu. Tymi świadczącymi o jego jakości i bezpieczeństwie dla rozwijających się stópek. Najważniejszym kryterium wyboru okazał się wygląd obuwia – taki punkt zaznaczyło aż 52 proc. ankietowanych. Drugim kryterium okazała się cena obuwia.

a6befado

1. Ceną 2. Marką 3. Opinią o marce dostępną w Internecie 4. Certyfikatami 5. Wyglądem 6. Poleceniami znajomych lub rodziny 7. Mam swoją „ulubioną”/”wypróbowaną” markę, zawsze kupuje jej buciki

 

Kogo pytamy, komu ufamy?

Większość z nas wiedzę o bucikach dla dzieci czerpie z Internetu (62 proc.). Na drugim miejscu w waszych odpowiedziach pojawił się sprzedawca – co bardzo nas cieszy, bo oznacza to, że podczas zakupów w realu, dopytujecie, szukacie i chcecie podejmować świadome decyzje. Oby tak dalej!

Jedyne czego możemy nam wszystkim życzyć, to, żeby przy następnej okazji pojawiło się więcej odpowiedzi „inne”, w których oprócz obiegowej opinii innych rodziców czy producentów obuwia znajdą się fizjoterapeuci, pediatrzy czy ortopedzi. Warto zapytać podczas wizyty kontrolnej z dzieckiem czy bilansu rocznego, czy obuwie, które dziecko ma na stopach jest dla niego odpowiednie.

skad czerpiesz informacje

 

1. Internet 2. Sprzedawca w sklepie 3. Rada znajomych lub rodzina 4. Blogi parentingowe lub modowe 5. Fora interentowe 6. Inne

 

 

Co lubią nosić nasze dzieci?

Tę konkurencję wygrał: niebieski! Choć wydawałoby się, że z powodu „przewagi” dziewczynek będzie inaczej 🙂 . Na stopach naszych dzieci królują przede wszystkim motywy przyrodnicze, motyle, kwiaty oraz motywy sportowe.

kolorybucikow

1. Im więcej kolorów, tym lepiej 😉 2. Czerwony 3. Różowy 4. Niebieski 5. Zielony 6. Czarny 7. Pomarańczowy 8. Żółty 9. Biały 10. Inne 

a7befado

 

1. Motywy z bajek 2. Motywy chłopięce – sportowe 3. Motywy chłopięce – pojazdy 4. Motywy dziewczęce – księżniczki lub modowe 5. Motywy dziewczęce – kwiaty, motyle, przyroda 6. Motywy dziewczęce – zwierzątka 7. Motywy chłopięce- zwierzątka 8. Inne

Dobre obuwie dla dziecka to…

Odpowiadaliście chętnie, a wasze opinie były bardzo rozmaite. Jednak to, co najczęściej się powtarzało, to lekkość, jakość i wygoda. To potwierdza, że o bucikach wiecie już naprawdę wiele, te najlepsze, pozwalają stopom swobodnie pracować. Bo jak mawiają fizjoterapeuci: aparat ruchu, rozwija się w ruchu.

Serdecznie dziękujemy wam za wypełnienie ankiety!

Partnerem artykułu jest

befadologotyp