Go to content

Zbliża się czas wakacji i dalszych wyjazdów. Zadbaj o to, by twoje dziecko podróżowało bezpiecznie i komfortowo

isofix
Fot. Flickr / Ryan Dickey / CC BY

Ciepłe miesiące i długie dni zachęcają do wojaży po kraju. Niezależnie od tego, dokąd macie ochotę podróżować, bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze. Nikt nie wsiada w podróż do niesprawnego auta, bez uprawnień do prowadzenia pojazdu, nikt nie przewozi malucha bez fotelika samochodowego. Troska o komfort i spokój w podróży jest szczególnie istotna, gdy autem podróżują dzieci. Mali pasażerowie, potrzebują wyjątkowej opieki i doskonałej organizacji podróży.

Zorganizuj podróż tak, by dziecko się nie nudziło

Jeśli chcesz sprawnie przebyć trasę, pamiętaj o tym, że mali pasażerowie dość szybko zaczynają się nudzić widokami za oknem. Kierowcy trudno będzie utrzymać nerwy na wodzy i ignorować coraz bardziej nasilające się dziecięce protesty. A jedna fatalna dla dziecka podróż, może skutkować niechęcią do jazdy autem, na długie lata. Spraw więc, by podróż się nie dłużyła a maluchy nie znajdowały zbyt wielu okazji do marudzenia, tym samym wybijając z rytmu kierowcę oraz wymuszając częste postoje. Zazwyczaj sprawdza się teoria, że im mniejsze dziecko, tym mniejszy kłopot w podróży. Najważniejsze, by malec miał wygodne ubranie, napełniony brzuszek przed jazdą i suchą pieluszkę. Niemowlę czasem potrafi przespać całą trasę twardym snem, starsze dziecko ma już swoje wymagania.

Te wskazówki pomogą płynnie pokonać zamierzoną drogę:

  • zaplanuj podróż w czasie, gdy dziecko będzie wybiegane i zmęczone, lub przypadnie chwila na jego drzemkę. Maluch zapadnie w sen podczas jazdy, więc droga upłynie spokojnie i bez większego marudzenia zmęczonego smyka,
  • podczas pokonywania długiej trasy uwzględnij przerwy na postój, by dziecko mogło rozprostować nogi, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne oraz posiłek – pozwalanie na jedzenie ryzykownych pokarmów podczas jazdy, może skutkować zakrztuszeniem.
  • zapakuj dla dziecka drobiazgi do zabawy, najlepiej coś nowego, tak by dziecko nie znudziło się po 5 minutach zabawy czymś, co dobrze zna,
  • gdy starszaka dopadają pierwsze symptomy znudzenia, warto odwracać dziecięcą uwagę wymyślonymi na poczekaniu zabawami i zgadywankami, typu jakie kolory widać za oknem, ile domów minęliśmy,
  • nie zapomnij o zamontowaniu roletek na szyby, lub przyklejanych na przyssawki mat zaciemniających, by ostre słońce nie raziło małego podróżnika w oczy,
  • rozbierz dziecko w aucie z wierzchniego okrycia, zdejmij mu także buty, jeśli przez dłuższy czas nie planujecie postoju. Przegrzany malec będzie marudził z powodu gorąca. Jeśli obawiacie się, że dziecko zmarznie, weźcie w podróż kocyk, by zawsze móc je okryć.

    Fot. Materiały prasowe

    Fot. Materiały prasowe

Zadbaj o bezpieczeństwo w trakcie jazdy

Oczywiście mowa jest o najważniejszym zabezpieczeniu zdrowia i życia dziecka, czyli zamontowaniu odpowiedniego fotelika samochodowego. Fotelik powinien być dobrany pod kątem wieku i wagi dziecka, musi posiadać odpowiednie certyfikaty oraz informację czy przeszedł profesjonalne testy zderzeniowe. Warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich powstał fotelik, tak by dziecko siedziało w nim wygodnie i w razie zabrudzenia istniała możliwość usunięcia plam. Każda dodatkowa funkcja fotelika, zadziała na korzyść wygody podróżowania dziecka. Szczególnie warto zwrócić uwagę na sposób mocowania, czy jest to zwykłe mocowanie pasami, czy może dający większą gwarancję bezpieczeństwa system ISOFIX.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Idealne połączenie – Mokka Coletto i baza ISOFIX

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fotelik Mokka przeznaczony dla dzieci od 0 do 18 kg (od urodzenie do 4 lat), więc fantastycznie posłuży maluchowi od pierwszych podróży, po wiek przedszkolny. Aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo, posiada system ISOFIX, dzięki czemu cały fotelik jest połączony bezpośrednio ze szkieletem auta. To sprawia, że w chwili kolizji fotelik wraz z dzieckiem nie zmieni swojego położenia. Unikalna funkcja obrotu o 360 stopni umożliwia obrócenie fotelika w kierunku drzwi samochodu, a także wygodne wkładanie oraz wyjmowanie dziecka. Możliwe jest także stawianie fotelika jedną ręką przodem bądź tyłem do kierunku jazdy, bez konieczności jego demontażu. Poziom bezpieczeństwa malucha podnosi 5 punktowa uprząż  pasów bezpieczeństwa, z miękkimi ochraniaczami, pokrytymi od strony ramion materiałem zapobiegającym spadanie szelek uprzęży z ramienia dziecka. Wygodę podczas podróży zapewnia regulowany zagłówek, dodatkowa poduszka po głowę i na siedzisko dla najmłodszych. Wskaźnik poprawnego zapięcia pasów jest dodatkową wskazówką dla rodzica, że dziecko jest poprawnie włożone do fotelika, więc można bezpiecznie ruszać w drogę.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Powyższe rady zdecydowanie ułatwią podróż z dzieckiem, i uczynią ja przyjemniejszą oraz bezpieczniejszą. Inwestycja w wysokiej klasy, sprawdzony fotelik samochodowy typu Mokka Coletto, to inwestycja w zdrowie i życie malucha. Szerokiej drogi!


Wpis powstał we współpracy z Coletto