Macierzyństwo Psychologia

Syndrom toksycznej matki

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 sierpnia 2018
Fot. istock/Orla
 

Syndrom toksycznej matki – czy to oznacza, że matka nie kocha swojego dziecka? Nie ma matek doskonałych, ale jest wiele sposobów na to, by być dobrą matką. Dla wielu kobiet macierzyństwo to jedna z najpiękniejszych rzeczy w życiu. Ale zdarzają się również „toksyczne” matki, takie, które w głębi duszy nie chciały mieć dzieci, a teraz – świadomie lub nie – je krzywdzą.

Syndrom toksycznej matki

Presja posiadania rodziny i dzieci może wyrządzić znacznie więcej szkody niż pożytku. Toksyczna matka to kobieta, która została matką zazwyczaj z powodu społecznych konwencji, a nie dlatego, że tego naprawdę chciała. Konsekwencje tej sytuacji odczuwa nie tylko ona, ale również jej dzieci.

Jest całkiem prawdopodobne, że toksyczna matka nie będzie potrafiła kochać bezwarunkowo. Jej dzieci mogą stać się dla niej rywalami, życiowymi „przeszkodami”  lub kimś, kogo należy stale kontrolować. Dziecko służy tutaj jako ktoś, kto „skoro już jest” ma pozwolić jej osiągnąć jej cele, nawet jeśli są one sprzeczne z jego potrzebami. W takiej sytuacji ten dramat pochłania nawet kilka ofiar – łącznie z samą kobietą.

Dziecko – ofiara zespołu toksycznej matki

Sytuacja ta prowadzi kobietę do rozwinięcia narcystycznych zachowań, które pogorszają się wraz z rozwojem jej relacji z dziećmi. Ponieważ nie przyjmuje ona do końca swojej roli, może postrzegać świat w naiwny sposób, filtrując całe swoje otoczenie przez pryzmat swoich pragnień i potrzeb. Może być odpychająca, zgorzkniała, może uciekać od zobowiązań. Jej dzieci cierpią, bo są przez nią obwiniane za jej poczucie nieszczęścia i „przegrania” życia. W najcięższych przypadkach mogą cierpieć z powodu złego samopoczucia, manipulacji, krytyki, poniżania i okrutnego traktowania. Nie mają poczucia bezpieczeństwa, nie czują się kochane. Nie są doceniane i mają niskie poczucie własnej wartości. Rzadko kiedy, o ile w ogóle, słyszą od swoich matek miłe słowa. Toksyczne matki mają tendencję do niezauważania sukcesów dziecka i nieustannego wytykania potknięć i porażek.

Toksyczna matka mało kiedy interesuje się tym, co jej dziecko ma do powiedzenia – często przerywa, nie słucha lub odwraca się i wychodzi z pokoju. Zdarza się, że poprzez szantaże emocjonalne wymusza na dziecku konkretne zachowania.

Toksyczne matki mają bardzo mało empatii w stosunku do swoich dzieci, ponieważ ich świat jest czysto egocentryczny. Często wytykają im wady, niepowodzenia i cechy charakteru, które szczególnie je irytują. Dzieci nigdy nie spełnią oczekiwań matek i będą krytykowane bez najmniejszego współczucia. Nawet ich sukces może wzbudzić negatywne uczucia matki.

Zachowanie toksycznej matki zatruwa całe jej środowisko i rodzinę. Ponieważ czuje się niezręcznie i nieswojo w roli matki, może być nadopiekuńcza do skrajności lub, przeciwnie, być całkowicie emocjonalnie i fizycznie oderwana od życia swoich dzieci.

Zobacz również: Matka, której nie ma. O emocjonalnie niedostępnych

Toksyczna matka w życiu dorosłym 

Matki często pozostają toksycznymi nawet w stosunku do swoich dorosłych już dzieci. Próbują przejąć kontrolę nad każdym aspektem ich życia. Dominują, rządzą i krzywdzą. Podkreślają, że w tym wieku one osiągnęły już zdecydowanie więcej. Nie akceptują decyzji i wyborów życiowych swoich dorosłych dzieci. Próbują przejąć nad nimi kontrolę, tłumacząc, że wszystko dla ich dobra. Od córek wymagają, by były odpowiedzialne za ich szczęście, by na każdym kroku sprawiały im przyjemność.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Macierzyństwo Psychologia

Kogo pierwszego dostrzegłeś? Twój wybór ujawnia twój wewnętrzny geniusz

Redakcja
Redakcja
8 sierpnia 2018
Fot. Screen z Facebook /Cécile Encieux
 

Homer, Leonardo da Vinci, Szekspir, Mozart, Tołstoj, Galileusz, Newton, Darwin, Curie i Einstein. Co łączy te światowej sławy postaci w dziedzinie sztuki i nauki? To, co nazywamy geniuszem oraz unikalnym sposobem patrzenia na świat, to, co pomogło ludzkości zrozumieć różne aspekty tego świata.

Ten zabawny test osobowości jest bardzo prosty. Zerknij na obrazek i powiedz, kogo pierwszego na nim dostrzegłeś, a następnie przeczytaj interpretację i zobacz na czym polega twój wewnętrzny geniusz.

Interpretacja

Ludzie – siedzący i stojący

Jeśli najpierw zauważyłeś jedną z postaci siedzących lub stojących na obrazku, oznacza to, że jesteś zarówno uczniem, jak i nauczycielem w życiu. Prawdopodobnie jesteś dobrze wykształcony. Jednym z aspektów twojego geniuszu jest bycie dobrze zorientowanym i wyjątkowo wykwalifikowanym w wielu dziedzinach życia, a także twoja wytrwałość w dążeniu do zdobywania wiedzy i umiejętności.

Zamiast chwalić się swoją głębią wiedzy lub wieloma sukcesami życiowymi, decydujesz się cieszyć cichą samotnością i spokojem, które czerpiesz z wrodzonej pokory i obcowania z naturą.

Mona Lisa

Jeśli pierwszą dostrzegłeś Mona Lisę, jesteś jedną z najmądrzejszych i najbystrzejszych osób. Prawdopodobnie często pojawiają się w twojej głowie „genialne” pomysły. Kluczem do sukcesu jest twoje dobre serce i łagodna natura. Jeśli pozostaniesz wierny swojemu sercu i pozwolisz, by z miłością prowadziło cię ku realizacji owych pomysłów, możesz uczynić coś naprawdę cudownego, co ma pozytywny wpływ na ludzkość.

Leonardo da Vinci

Jeśli pierwszą postacią, jaką dostrzegłeś był Leonardo da Vinci, twoje oko zobaczyła na tym obrazie, jak w lustrze, które odbiło geniusz, który jest w tobie. Prawdopodobnie jesteś wyjątkowo zdolny w wielu dziedzinach życia i często zadziwiasz swoją wyjątkową umiejętnością szybkiego i łatwego wykonywania trudnych zadań. Twój umysł działa na bardzo wysokich obrotach, nie zapominaj więc o potrzebie relaksu. Poświęć też więcej energii na wprowadzenie swoich pomysłów w życie.


Na podstawie: mysticalraven.com

 


Macierzyństwo Psychologia

14 znaków, które świadczą o tym, że twój facet jest dżentelmenem. Gratulacje!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
7 sierpnia 2018
Fot. istock/skynesher

Kocham Rhetta Butlera. „Przeminęło z wiatrem” przeczytałam, film obejrzałam nie raz i gdybym miała powiedzieć: „Tak, to prawdziwy mężczyzna, szanujący kobiety”, to pomyślałabym właśnie o nim. Rhett był człowiekiem, który panował nad sobą. Dobrze się ubierał, zwracał uwagę na to, co mówi, kochał i miał świetne poczucie humoru. Nie obawiał się powiedzieć, co myśli, zakochać się i zawalczyć o swoją miłość.

Dzisiaj trudno o takiego faceta. Ciągle słyszę o wiecznych chłopcach, o tych z Tindera, którym brak klasy, a jedyne na czym im zależy to seks. I tak też traktują kobiety, nie interesuje ich nawet jak mają na imię.

Ktoś powie, że Rhett to wyimaginowana postać, że tacy mężczyźni nie istnieją. Naprawdę? Powinniśmy aż tak obniżyć standardy i pogrzebać nadzieję, że spotkamy prawdziwego dżentelmena? A może wy takiego znacie. Może facet z klasą, szanujący kobietę i nie bojący się uczuć jest waszym mężem, partnerem?

14 znaków, które świadczą o tym, że twój facet jest dżentelmenem

1. Dba o higienę

Możecie z tego się śmiać, ale nadal higiena, to nie jest mocna strona wielu facetów. Zadbane dłonie i paznokcie, obcięte włosy z nosa – to powinno być standardem, a niekoniecznie jest.

2 Znajduje równowagę między życiem zawodowym i osobistym, między dumą a pokorą.

Nie przechwala się, nie ma potrzeby, żeby wszyscy wokół widzieli o jego sukcesach i żeby go podziwiali. On sam wie, ile jest wart.

3. Kiedy jest zainteresowany kobietą, nie czeka trzech dni, żeby do niej zadzwonić

Nie bawi się w kotka i myszkę. Po prostu dzwoni, zaprasza na kolację, do kina i upewnia się, że ona bezpiecznie wróciła do domu.

4. Jeśli chce ją znowu zobaczyć, daje jej o tym znać

A jeśli nie, uprzejmie informuje, że to była przyjemność spędzić z nią czas, ale daje delikatnie do zrozumienia, że nie jest zainteresowany.

5. Czyta prawdziwe książki i gazety

Jest świetnie zorientowany w tym, co dzieje się na świecie i ma wyrobioną opinię na wiele tematów. Zdaje sobie jednak sprawę że nie wszyscy muszą się z nim zgadzać. I cieszy się, gdy z nim dyskutujesz.

6. Otwiera przed tobą drzwi i pomaga założyć płaszcz

Robi to nie dlatego, że uważa kobietę za słabą, ale dlatego, że jest wystarczająco silny, by pokazać, że zależy mu na tym, byś czuła się przy nim zauważona.

7. Interesuje go seks, ale też próbuje zrozumieć kobietę

Nie sprowadza związku do obowiązków domowych i seksu. Chce wiedzieć, co czujesz, jak się czujesz, co dzieje się w twoim życiu. Jest to dla niego niezwykle ważne.

8. Docenia kobietę, która troszczy się o niego

Lubi odgrywać rolę lidera, silnego faceta, bo takie jest jego naturalne ego. Ale też zawsze będzie szanował i doceniał kobietę, która jest u jego boku i dzięki której jego życie jest lepsze.

9. Nie gra księcia na białym koniu

I nie udaje, że jest głównym bohaterem baśni dla dziewczynek. On jest po prostu mężczyzną szukającym partnerki, dla której może zabić własne smoki, zapłacić rachunki i zwiedzić z nią świat.

10. Szuka kobiety, która go nie potrzebuje, ale chce

Nie za pieniądze, nie za szczęście, dziecko czy poczucie bezpieczeństwa, ale wyłącznie za to, kim jest.

11. Ma swoją pracę, hobby, rodzinę, przyjaciół i ulubiony sposób na przygotowanie steku

Nie jest onieśmielony, gdy kobieta ma te same cechy, wręcz przeciwnie, sprawia, że chce dać jej jeszcze więcej.

12. Zna siebie i stara się zrozumieć swoje zachowania, przekonania

Jest przede wszystkim uczciwy wobec samego siebie i dlatego z szacunkiem traktuje innych.

13. Jest tak samo dumny z tego, jak traktuje kobiety, jak wykonuje swoją pracę i jak wygląda

Nie wstydzi się o tym mówić, tego pokazywać. Ma świadomość, w czym jest dobry.

14. Nie jest ani złym chłopcem, ani dobrym chłopcem – jest mężczyzną.

Taki mężczyzna nie szuka dobrej, ale wspaniałej kobiety. Jest gotów na nią czekać, o nią walczyć i być dla niej wsparciem.


źródło: Yourtango

 


Zobacz także

Jak zachowuje się dorosły człowiek, którego rodzic cierpiał na depresję?

Pójdę z tobą na kompromis, ale się nie poświęcę. Dobry związek nie wymaga rezygnowania z siebie

Krótki poradnik, jak odstraszyć facetów. Sprawdź, co robisz źle