Lifestyle

„Nie jesteśmy już w stanie rozwijać się dłużej jako para” – najdroższy rozwód świata

Redakcja
Redakcja
4 maja 2021
 

Po 27 latach małżeństwa Bil i Melinda Gates opublikowali tweet z informacją, że ich związek dobiegł końca. „Nie jesteśmy już w stanie rozwijać się dłużej jako para” – wyjaśnili we wspólnym oświadczeniu. Poprosili także o spokój i przestrzeń dla swojej rodziny, gdyż zaczynają „nawigować” po nowej rzeczywistości.

„Po wielu przemyśleniach i pracy nad naszym związkiem podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa” – czytamy Bill Gates w tweecie. „W ciągu ostatnich 27 lat wychowaliśmy troje niesamowitych dzieci i zbudowaliśmy fundament, który działa na całym świecie, umożliwiając wszystkim ludziom prowadzenie zdrowego i produktywnego życia”.

Po tym, co o tym małżeństwie powiedziała Melinda Gates przy okazji 25. rocznicy ślubu, można było wysnuć wniosek, że to nie był łatwy związek. Bill w jej opowieściach jawił się bowiem jako pochłonięty pracą i lekturami geniusz. Nie oznacza to jednak, że związek był nieudany. Wręcz przeciwnie.

Melinda dołączyła do firmy Microsoft w 1987 r.  Bill powiedział w filmie dokumentalnym, który można zobaczyć na Netfliksie: „Bardzo się o siebie troszczyliśmy i były tylko dwie możliwości: albo się rozstaniemy, albo się pobierzemy”. Melinda powiedziała, że przyłapała Billa – to dużo o nim mówi – spisującego na tablicy listę „wady i zalety zawarcia związku małżeńskiego”. Wyjaśniła, że to nie był dylemat, który dotyczył jej osobiście, a tylko tego, czy Bill da radę, przy swoim trybie życia i pracy, stworzyć rodzinę i być w niej obecny.

Pobrali się w 1994 roku na hawajskiej wyspie Lanai, podobno wynajmując wszystkie lokalne helikoptery, aby powstrzymać niechcianych gości.

Bill i Melinda Gatesowie są małżeństwem od 1994 roku, wychowali troje dzieci, mają 130,5 miliarda dolarów i prowadzą filantropijną firmę, która może pochwalić się funduszem 49,8 miliarda dolarów.

Mimo decyzji o rozwodzie małżonkowie zapowiadają, że zamierzają nadal razem pracować w Fundacji Billa i Melindy Gatesów, którą założyli w 2000 roku. „Po wielu przemyśleniach i pracy nad naszym związkiem podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa. Wychowaliśmy troje niesamowitych dzieci i zbudowaliśmy fundament, który działa na całym świecie, umożliwiając wszystkim ludziom prowadzenie zdrowego i aktywnego życia. Nadal podzielamy wiarę w tę misję i będziemy kontynuować naszą wspólną pracę przy fundacji, ale nie wierzymy już, że możemy razem wzrastać jako para w tej kolejnej fazie naszego życia” – napisali Gatesowie na Twitterze.

Melinda Gates pozew o rozwód złożyła w poniedziałek 3 maja. Wnioskuje w nim o rozwiązanie małżeństwa na podstawie umowy o separację. Jak podaje portal Dailymail, Melinda poprosiła we wniosku o wyznaczenie terminu rozprawy na kwiecień 2022 roku, jest jednak prawdopodobne, że rozwód zostanie rozstrzygnięty bez procesu. W umowie o separacji, na którą powołała się żona Billa Gatesa, uwzględniono podobno zabezpieczenie finansowe dla dzieci, a dokument został podpisany przez oboje małżonków, a także przez ich prawników.

Jak się okazuje, Gatesowie nie mają podpisanej intercyzy. I choć w swoim oświadczeniu zapewniają, że ich rozstanie przebiega w zgodzie, to jednak patrząc na to, jaką armię prawników zatrudnili do przeprowadzenia swojego rozwodu, można przypuszczać, że wszystko może się zdarzyć. Melindę reprezentuje zespół czterech prawników z dwóch renomowanych nowojorskich kancelarii: Cohen Clair Lane Griefer Thorpe & Rottenstreich LLP oraz Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison LLP. Natomiast Bill Gates jest reprezentowany przez trzech prawników z Los Angeles z firmy Munger Tolles & Olson. Jeden z nich, Charles T. Munger, to wieloletni współpracownik miliardera Warrena Buffetta, przyjaciela Billa Gatesa.

Głos w tej sprawie zabrała także ich najstarsza córka Jennifer. W swoim wpisie podziękowała m.in. za wsparcie i zaapelowała o uszanowanie prywatności członków jej rodziny.

Na temat rozwodu rodziców wypowiedziała się w social mediach także ich najstarsza córka Jennifer, która swoje oświadczenie zamieściła w relacji na Instagramie. „Wielu z was słyszało wiadomość, że moi rodzice się rozstają. To był trudny okres dla całej naszej rodziny. Wciąż uczę się, jak najlepiej poradzić sobie z tą sytuacją i własnymi emocjami, a także uczuciami pozostałych członków rodziny. Jestem wdzięczna za przestrzeń, w której mogę to zrobić i chcę, żebyście wiedzieli, że Wasze pozytywne słowa i wsparcie są dla mnie ważne” – napisała w nim. Swój wpis zakończyła prośbą o uszanowanie prywatności całej rodziny. „Dziękujemy za zrozumienie naszego pragnienia prywatności podczas przechodzenia przez kolejny etap naszego życia”.

 


Lifestyle

Pieczarka królową antyrakowej diety? Wystarczy jedna dziennie!

Redakcja
Redakcja
4 maja 2021
Pieczarki - właściwości dla zdrowia, przepisy
Fot. iStock
 

Okazuje się, że zaledwie 18 g grzybów – np. jedna średniej wielkości pieczarka – pozwala zredukować ryzyko raka nawet o 45 proc. Zdaniem naukowców, choć pieczarka jest najbardziej dostępna, w walce z rakiem mogą pomóc nam wszystkie (jadalne) grzyby.

W wyniku analizy 17 badań nad rakiem, które przeprowadzano w latach 1966-2020, pod kątem ich związku ze spożywaniem grzybów, udało się ustalić, że wystarczy jeść zaledwie 18 g grzybów, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka aż o 45 proc. Co ciekawe, im większa ilość grzybów w diecie, tym ryzyko zachorowania bardziej spada.

Autor badania John Richie, profesor nauk o zdrowiu publicznym i farmakologii w Penn State Cancer Institute wskazuje na szczególnie interesujący związek, jakim okazuje się ergotioneina, która ma unikalne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Co ważne, ludzie nie są w stanie samodzielnie go zsyntetyzować. Tutaj, jako najbardziej „wypełnione” ergotioneiną wskazał grzyby shitake i boczniaki.

Kiedy jednak badano konkretne rodzaje raka, naukowcy zauważyli najsilniejsze powiązania z rakiem piersi. W badaniu z 2009 roku opublikowanym w czasopiśmie „International Journal of Cancer” wykazano, że włączenie pieczarek do diety zmniejsza ryzyko raka piersi o 60 proc. W 2016 roku istotną ich rolę odkrył dr Shiuan Chen. Podczas sympozjum endokrynologicznego w Australii naukowiec wskazał, że pieczarki zawierają naturalne inhibitory aromatazy wykorzystywane w terapii zwalczania raka piersi u kobiet i prostaty u mężczyzn. Według jego opinii 100 gramów grzybów to zalecana porcja u pacjentów onkologicznych.

Pieczarka to najpopularniejszy i najczęściej spożywany grzyb na świecie, jednak naukowcy podkreślają niebagatelną rolę wszystkich jadalnych grzybów i zachęcają, do korzystania z ich różnorodności i włączania ich do codziennej diety.

Właściwości zdrowotne pieczarek:

  • zmniejszają apetyt, hamują wchłanianie tłuszczów
  • ekstrakt z pieczarek ma właściwości antynowotworowe
  • obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi
  • wzmacniają odporność
  • są naturalnym źródłem witaminy D
  • oraz kwasu foliowego (floacyny)

Lifestyle

My, córki złych ojców. Całe życie szukamy miłości i własnych granic

Redakcja
Redakcja
4 maja 2021

Patrzę na mężczyznę śpiącego na łóżku. Siwa głowa, broda. Ręka bezładnie spoczywająca na kołdrze. Jego bezradność, zależność od mojej opieki i pamięci. Gdzie położyłem okulary? Jadłem już śniadanie? Jak się nazywał ten aktor? Kim pani jest, proszę pani? Zamglone spojrzenie, czasem przebłysk: „O córeczko, tu jesteś”. Mężczyzna z demencją. Mężczyzna bez przeszłości. Bez ofiar zostawionych po sobie.


Czasem ma przebłyski. Kiedyś tu byliśmy na nartach, jak miałaś dwa lata zawiozłem cię do ciotki Janki, a pamiętasz najbardziej z owoców lubiłaś gruszki. I to ciasto czekoladowe. Gdy widzę jego walkę ze wspomnieniami, podróże w czasie – zazdroszczę. Dobra pamięć jest wybiórcza, mówił kiedyś. Nawet teraz, w chorobie, wciąż pomaga mu umysł. Daje wspomnienia tylko dobre i czułe. Wspomnienia z bycia ojcem, nie katem. Człowiekiem, nie potworem.

Tak, wyobrażałam sobie tę historię dziesiątki razy. Że tak siedzimy. On słaby, ja już silniejsza. Być może nawet, siłą swojej nienawiści poplątanej z miłością i żalem, sprowadziłam na niego chorobę, która więzi go przy mnie. W jego mieszkaniu, wśród jego rzeczy, wciąż na jego warunkach, bo przecież robię wszystko, żeby się nim dobrze zaopiekować. Dla kogo to robię? Może dla oszukania własnej pamięci. Dla nadziei, że to pozwoli nam domknąć tę nieszczęsną historię niedobrej miłości. Niewłaściwą relację ojca i córki.

My, córki złych ojców długo się boimy

Lęk jest naszym DNA. Lęk przed wyzwaniami, surowym szefem, szefową. Sytuacjami. Życiem. Nikt nam przecież nie powiedział, że jesteśmy sprawcze i że potrafimy. Nikt nie dopingował. Same pokonujemy ten labirynt prowadzący do osobistego sukcesu. Gdzieś po drodze próbujemy lęk rozbroić. Ale nasza pamięć długo broni się przed faktami. Bo co innego powiedzieć głośno: „Mój ojciec mnie zostawił”, „Mój ojciec wchodził po pijaku do mojego pokoju i mnie bił”, „Krzyczał przy każdej okazji”, „Obiecywał i zawodził” , co innego do tego wrócić i to poczuć. Zrozumieć, że nie możemy nie czuć lęku, jeśli jako dziewczynki tak bardzo się bałyśmy. Nie miałyśmy poczucia bezpieczeństwa. Byłyśmy ofiarami.

My, córki złych ojców długo nienawidzimy swojego ciała

Ta nie-akceptacja jest nam najbliższa. Czy można kochać ciało, które było nadużywane przez pierwszego mężczyznę? Bite, popychane? Czasem molestowane? Czy można kochać ciało, które bywa słabe, a pierwszy mężczyzna w życiu nie nauczył nas, że słabość jest jego siłą.

Czy można kochać ciało, które było wyśmiewane? Za gruba, za chuda, co masz takie długie ręce, nieciekawe nogi. Wyprostuj się, zobacz jak tamta dziewczynka ładnie wygląda. Kobieta musi być szczupła, musi być umalowana. Ale delikatnie, zmyj tę tapetę. W końcu czy można kochać ciało, którego nie akceptowała matka, a ojciec nie zrobił nic, żeby nas przed nią obronić?

My, córki złych ojców długo sobie nie ufamy

Bo czy możemy ufać sobie jeśli byłyśmy porzucone, niezauważane, zapomniane? Czy możemy wierzyć, że nasz głos jest ważny? Nasze myśli, emocje, wrażenia skoro to od zawsze było spychane na margines. Zły ojciec to nie tylko przemoc fizyczna, czy słowna. To też niedocenienie, bagatelizowanie przez lata naszych potrzeb. Pouczanie, moralizowanie. Wiedzenie lepiej. I nie pozwalanie nam na dorastanie. Ile znam ojców, którzy kochali swoje małe dziewczynki, ale gdy spotkali w niej kobietę, nie potrafili temu sprostać. Ranili, uciekali,
odpychali, a przede wszystkim nie akceptowali.

My, córki złych ojców długo pozwalamy, żeby przekraczano nasze granice

W końcu doświadczamy tego przez lata. Jak mamy stawiać granice, jak nikt nam nie pokazał, gdzie są. A gdy próbowałyśmy je budować, jak mur, cały czas je burzono. Ktoś nas szarpał, popychał, wpadał do pokoju, wywalał rzeczy z szafy, wypraszał naszych znajomych albo obdarzał ich zimnym spojrzeniem.

Ktoś nas porzucił dla innej kobiety, dla innych dzieci, nie miał czasu, przestałyśmy być ważne. Długo o niego walczyłyśmy, o czas, obecność, dobre słowo. Nauczyłyśmy się przekraczać swoje granice, żeby dostać cokolwiek skoro nie możemy dostać wszystkiego. Dziś też robimy, tyle że w innych relacjach.

My, córki złych ojców pragniemy miłości, ale dobrych mężczyzn często niszczymy

Nie wiemy kim jest dobry mężczyzna, działamy po omacku. Łatwo nas kupić komplementami, omamić słowami. Przez seks, szukanie akceptacji próbujemy łatać dziurę nie do załatania. Z mężczyznami nie potrafiącymi być blisko, narcystycznymi odtwarzamy wciąż tę samą historię. Blisko, daleko, blisko, daleko. Ranienie. Ale jesteśmy przecież mistrzyniami „wytrzymywania” w trudnych relacjach. W końcu niemal od początku życia tkwimy w jednej, trudnej relacji z mężczyzną. Mamy więc wiedzę i doświadczenie.

Dobrzy partnerzy to obcy świat. Tacy przewidywalni, słowni, kochający. Przez chwilę się nimi sycimy, a potem szukamy tego, co znamy najlepiej– walki i braku prawdziwej bliskości. W końcu dobry dotyk budzi nasz ból.

My, córki złych ojców bardzo długo chcemy wybaczyć

Często jesteśmy dla ojców bardziej pobłażliwe niż dla matek. I kiedyś, i dzisiaj. Gdy docierają do nas trudne sceny z dzieciństwa, gdy już je odtworzymy, poczujemy i tak jesteśmy gotowe walczyć o tę relację od nowa. Bywa, że i matki nas w tym wspierają: bo on taki jest, kiedyś mężczyźni byli inni, nie było tak źle, coś ci się wydaje, chyba nie pamiętasz przeszłości za dobrze, to ci się śniło, dramatyzujesz. A nawet jeśli matki uznają naszą krzywdę, ojcowie rzadko to robią. „O czym ty mówisz? Coś ci się pomieszało” słyszymy.

To nas nie powstrzymuje. A nawet jeśli zrywamy na jakiś czas kontakt i tak tli się w nas nadzieja, że ten nieszczęsny ojciec w końcu nas przeprosi i zrozumie. W końcu będzie dobrym ojcem, który zapyta, jak nas wesprzeć, powie, że jesteśmy fajne, takie jakie jesteśmy.

Tłumaczę to mojemu ojcu nawet, gdy już leży i pyta, co on tu robi, co ja tu robię, który jest rok, dlaczego walają się maseczki do twarzy i kto nami rządzi, czy wciąż premierem jest Tusk. Czasem tłumaczę ostrzejszym tonem, Zwykle wtedy, gdy on dostaje kolejnego ataku i rzuca we mnie butem albo wywala rzeczy z biurka, które dzień wcześniej pieczołowicie układałam. Opiekunka próbuje mnie zatrzymać: „On jest chory” tłumaczy. Ale dla mnie jego rzucanie butem to kolejna przemoc, którą chcę zatrzymać. Ona tego nie wie. Ojciec ze zdjęć jest przystojny i roześmiany. Nawet teraz, w lepszym momencie, potrafi zażartować, błysnąć inteligencją i urokiem osobistym. Opiekunka jest urzeczona. Czasem, więc czekam aż ona wyjdzie i mówię do niego w nocy. Nawet, gdy śpi albo czuwa. Są to pytania raczej bezsensowne, na które nie usłyszę odpowiedzi.

Dlaczego mnie biłeś?
Dlaczego zdradzałeś moją matkę?
Dlaczego nigdy nie powiedziałeś, że jestem fajna
Dlaczego odszedłeś.
Dlaczego?

Zdarza się, że podczas tych monologów ojciec się przebudza. Patrzy nieprzytomnym wzrokiem i pyta: „A dlaczego ty tyle mówisz? Zrób lepiej coś do picia”. W sumie szczęśliwy ten, kto nie wie, ile złego zrobił innym, czyż nie? Może świadomość tego, jak się skrzywdziło dziecko jest dla niektórych nie do udźwignięcia?


Zobacz także

Dobre jedzenie prosto z internetu

Dobre jedzenie prosto z internetu? 7 sposobów na włoskie fast-slow food – dla zabieganych

Ludzie o różnych typach osobowości narażeni są na inne choroby. Sprawdź, którym typem ty jesteś i na co powinnaś uważać

Przekonałem się już dawno, jak bardzo naiwne jest myślenie, że wolontariuszem jest się bezinteresownie. Otóż nie!